Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Az alábbi fajták közül melyik...

Az alábbi fajták közül melyik (ek) kel lehet szimpla családi társkutyaként együtt élni?

Figyelt kérdés

Mudi, pumi, német juhász, border collie, stafordshire/pitbull terrier, beagle, foxi, spániel, golden retriever, pointer-vizsla.


Tudom, hogy aktív fajták, majdnem mind munkakutya is.

A kérdésem, hogy lehet-e vmelyiküket úgy tartani, hogy csak a napi séta, játék, feladatok-tanulás, futás simán vagy biciklivel, kutyás bandázások, hétvégi nagy kirándulások lennének. Tehát úgymond hobbi kutyának lenne, mint a társam, barátom. Szóval baj lenne-e, ha nem vinném kutyasuliba ilyen-olyan tanfolyamra, képzésre stb. Mert nem akarom kínozni.

Köszi előre is.


2020. febr. 3. 08:39
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Úgy értem, hogy nem akarom kínozni, hogy ha muszáj lenne kutyasulizni vele, akkor nem azt választom, mert én nem szeretném vinni, de nem akarom, hogy emiatt kínlódjon, mert nem elégül ki minden vágya.
2020. febr. 3. 08:41
 2/14 anonim ***** válasza:
85%

Ha van annyi kutyás tapasztalatod, hogy egyedül is megbirkózol a szocializációval, az alap engedelmességi parancsokkal (ül, marad, nem, stb), akkor egyiknek sem kell kutyasuli.


Ha gondot okoz már a szobatisztaság és az engedelmesség, ha nem tudod kezelni a dominanciát, ha úgy rángat a pórázon mint Frakk Károly bácsit, akkor kell a kutyasuli.


Ezt el tudod dönteni magad is, hogy értesz-e annyira s kutyákhoz, hogy megy-e segítség nélkül.


Viszont a pitbull nem németjuhász (és fordítva), egy sokkal makacsabb fajta, aminek teljesen másfajta nevelés kell mint a németjuhásznak.


De a goldennek is másfajta kell, mint a németjuhásznak.


Teljesen eltérő munkakutyákat soroltál fel, a beagle vadászkutya, nem terelőkutya, szóval ha ilyen sokrétű tapasztalatod van, akkor nem okoz gondot, ha magad fárasztod le őket, így lényegében mindegy melyik fajtát választod.


A pit, a beagle, a foxi, a pointet és a vizsla fáznak kint télen. Nem tudom szempont-e, hogy csak kintiek legyenek.

2020. febr. 3. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
75%
A kutyasuli nem kötelező, csak ajánlott, és inkább a gazdit tanítják, illetve érdemes elvinni akkor is, ha pl. agilityre vinnéd. Ha ilyen terveid nincsenek, de megadod neki azt a foglalkozást, amire szüksége van az adott kutyának, el lehet lenni kutyasuli nélkül is. Én sem vittem még a mentettemet kutyasuliba, csak azért akarom vinni, mert tervben van agility, dog dancing, ahhoz meg mindenhol azt olvastam, hogy kérik az alapokat.
2020. febr. 3. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Kutyanevelésez értek, csak az a baj, hogy nem akarok ilyen kutyás sportokat csinálni vele, mint amiket mondtál Te is. Agility stb. Se a németjuhászt őrzővédőztetni. Se a colliet terelni. Se a beaglet, foxit, vizslát, retrievert vadászni vinni. Csak hobbi, társ, barát kutya lenne. Mindennap játék, séta, otthon magam tanítanám, meg trükköket, feladatokat csinálnánk, meg szabadnapokon, hétvégén kirándulások, meg ahogy sikerül kutyák közé vinném futtatóba stb.

Szóval egy átlagos kutyás emberként szeretnék élni velük, nem ilyenolyan komoly kiképzés meg minden. Lehet furán hangzik, hogy valaki nem akarja, hogy okos legyen a kutyája, de én csak a társaságát, az együtt töltött időt szeretném élvezni vele, nem versenyezni meg ilyesmi, amiket amúgy tudom, hogy rengetegen csinálnak, de engem ezek vmiért nem igazán érdekelnek, csak kutyázni szeretnék:/

A rövid szőrről pedig annyit, hogy kertet nem tudok biztosítani egyikük száméra sem, mivel lakásban élek, úgyhogy csak benti:/

2020. febr. 3. 09:45
 5/14 A kérdező kommentje:

Valahogy úgy képzelem, ha ez segít, hogy:

Reggel futni mennénk, meg labda és némi agyi fárasztás, mindennel együtt összesen 1,5-2 óra. Délelőtt egy nagy séta, kivinném parkba, futtatóba vagy rétre, szintén ennyi időre. Délután dolgozom, szóval addig egy barátom vinné le, már meg van beszélve, mert ő meg nappaldolgozik, szóval ilyen 5 óra fele átugrik majd leviszi egy pisire.

Este pedig kb egy óra-másfél, megint játék, tanulás, futtatás, séta.

Nagyjából.

2020. febr. 3. 09:57
 6/14 anonim ***** válasza:
78%
Ha nem munkavonalból választasz magadnak kutyát, akkor elvileg bármelyik felsorolt fajtából lehet "csak" családi kutya, ha azért rendesen foglalkoznak vele, napi jó néhány óra szinten. Vedd fel a kapcsolatot a kiszemelt fajta (fajták) tenyésztőivel, hogy némileg leszűkítsd a kört. Fajtán belül egyes tenyészetek közt is lehetnek számottevő különbségek, ami a kutyák temperamentumát, energiaszintjét illeti. Egy jó tenyésztő pedig ki tudja választani számodra azt a kölyköt, amelyiknek energiaszintje a legjobban illik ahhoz az életvitelhez, amit biztosítani tudsz neki.
2020. febr. 3. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
59%

Előbbi vagyok, hozzáteszem még, hogy bármilyen kutyasportot lehet hobbiszinten űzni, a versenyzés nem kötelező. Végül is, kutyával futni vagy biciklizni is lehet versenyszinten, tehát ezeket is lehet kutyasportnak nevezni. :)


Szerintem érdemes lehet kipróbálni többféle kutyás foglalkozást (nyomkövetés-szimatmunka-mantrailing fajtától függetlenül, agility talán inkább a közepes vagy kistestű fajták, őrző-védő a német juhász, terelés a terelőkutyák esetében), és ha van valami, amit a kutya igazán élvez, akkor azt lehet hobbiszinten csinálni. A terelésen és őrző-védőn kívül egyébként akár magadban, otthon vagy a parkban is próbálkozhatsz ilyesmivel.

2020. febr. 3. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
7%

A kutyasulis kutyak mind agresszivak mostanaban. Tartsd be a sorrendisegi szabalyokat es ennyi. Szot fog fogadni. Na persze az elso a mozgasigeny kielegitese. A stafford heti 4x 1-2 ora folyamatos futas plusz mas alkalomkor birkozas masik kutyaval meg rendszeres kutya es embertarsasaggal el van. A pittel mar heti 5-6x kell futnod folyamatosan vagy meg tobbet. Nekunk mindketto van.


A bordert nem ajanlom. Minden nap futnia kell meg nyajat terelni,kulonben kikeszul. En mindig agressziv borderekkel talalkozom.


Pumi puli a legkemenyebb hazorzo. Sok futas kell. Terelokutya. Nemjo


A foxi napi 1 -2 ora folyamatos sprintet igenyel. Nemjo neked

2020. febr. 3. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Eleg sokan tartanak ugy kutyat, mint ahogyan Te szeretned, a fenti fajtakat is es a kutya koszoni szepen, imadja a kanapejat, jol van!

En sem sportoltatom egyik kutyamat sem, az egyik pont spaniel, a masik meg egy keverek (sajnos nem lehet megmondani, hogy milyen, de gyonyoru) es tokeletesen jol vannak. A spanielem kicsit munkaigenyesebb, O a vilagvegere is elsetalna velem, a keverek meg egy lusta dog, van hogy Ot mar hazaviszem 1 kor utan mert leul, hogy neki nincs kedve maszkeralni mar, vigyem haza. Van egy nemetjuhasz baratnojuk, vele a gazdi elkezdett orzo-vedozni a kutya meg nem elvezte, O is jobban preferalja a fetrengest, esetleges turazast, mint az ilyesmit. Szoval a lenyeg, hogy kutyaja es a neveles/szoktatas is valogatja. A lenyeg, hogy barmibe belekezdesz a kutya es Te is elvezd!

2020. febr. 3. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Rendben, köszönöm a válaszokat.

Érdeklődni fogok tenyésztőknél, hogy mit ajánlanak, van-e olyan kutyájuk vagy lesz-e olyan alom, ahol lehet számomra megfelelő kutya.

2020. febr. 3. 12:52
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!