Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Vannak kutyafajták melyek...

Vannak kutyafajták melyek ösztönösen védik a házat, de viszonylag könnyen kezelhetőek?

Figyelt kérdés

Mármint, tényleg csak arra gondolok, hogy VISZONYLAG könnyen kezelhetőek...


Elsősorban riasztóval védekeznék, illetve a kutya a telken belül szabadon járhatna, de közvetlenül a kapuk közelébe nem tudna menni... Hogy nehogy lemérgezzék.


Ennek ellenére örülnék, hogyha lenne benne valamennyi házörző/területörző ösztön.


Szocializálnám és vinném kutyaiskolába, alapvető dolgok miatt...

De azt sem szeretném, ha nagyon domináns fajta lenne, akivel csak a komolyabban tapasztalt emberek értenek szót.


Egyébként tisztában vagyok a felelős állattartás alapjaival és minőségi táplálkozást is biztosítanék neki.


2020. febr. 27. 13:06
 1/6 anonim ***** válasza:
76%

Jelzőkutyának (azaz: ugat, ha idegen jön) nagyon sok fajta és keverék is alkalmas.

Komolyabb területvédelemre főként a nagytestű pásztorkutyák megfelelőek, ezek közül talán az egyik "legkönnyebb" fajta a komondor.

2020. febr. 27. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
59%
Nekem német juhászom van, tudom, hogy őrző-védő alapból, de az enyém annyira emberszerető, hogy még be is vezetné a betörőt szerintem. Viszont annyi jó van a dologban, hogy ezt még a szomszédok sem tudják, és mivel nagyon mély, öblös hangon tud ugatni, legtöbben félnek tőle. Érdekessége, hogy ő nagyon ritkán ugat meg embert, ha bárki elmegy a kapunk előtt, csak megnézi, és általában nem foglalkozik vele (kivéve postás, újságos). A kutyákat és a macskákat viszont nagyon megugatja, pedig rendszeresen hordjuk futtatóba is. Ami még fontos, ő tényleg elég sok foglalkozást igényel, napi kb 20 perc tanítás és kb. egy órás séta. Ha egy nap kimarad, már látszik rajta. Többet ugat, nyugtalan. Szóval folyamatosan le kell fárasztani, így sose szólnak a szomszédok, mert nem zavarja őket az esetleges állandó ugatással. Az egyik szomszédomnak pulija volt, és ő állandóan ugatott, a többi szomszéd nem tolerálta nagyon jól, pedig itt felénk az emberek szerintem még kifejezetten toleránsak is alapból.
2020. febr. 27. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat...

Hát a német juhászkutya, ha show vonalú és nem munka, akkor szerintem számít ÖV kutyának.

Meg 20 perc foglalkozás, meg napi 1 óra séta sem tűnik soknak...

Inkább kevésnek.


Én legalább 3* kivinném egy órára/nap, a nagy kert ellenére is.


A brie-i juhászkutyáról mit gondoltok?

Nekem nagyon tetszik, de bevallom, főleg a külleme miatt.

És hát nem annak kéne lennie az elsődleges szempontnak...


De Ő vajon megfelelne az igényeimnek?

Vagy komolyabb?


Mondjuk nem hiszem, hogy sok (vagy hogy van e egyáltalán) magyar tenyésztő, de ha valamelyik szomszédos országban van, az még belefér...

2020. febr. 27. 13:43
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Ahol szoktunk sétálni oda jár két brie-i juhászkutya, őket kenyérre lehetne kenni, csóválva rohannak mindenkihez, inkább bohókásnak mondanám őket, mint jó ösztönű területőrző kutyának. Aztán ez is nevelés kérdése, láttam már moszkvai őrkutyát is táncolni... Mindenesetre szerintem ez nem kifejezetten a "betörőijsztgető" fajta küllemre sem, de egy jó őrző-védő képzéssel egy jó idegrendszerű brie-iből is ki lehet hozni azt, amit szeretnél.

Az előző válaszolónak igaza van, területőrzésre nagytestű pásztorkutyákat szoktak javasolni, de ők nagyon nem könnyű esetek, nehéz őket szocializálni és minden szituációban irányítani, egészen biztos, hogy nehezebb velük, mint egy emberrel alapvetően együttműködő juhászkutyával, viszont azért közel sem lehetetlen.

Én éppen ezért leginkább a juhászkutyákat ajánlanám, a németjuhász genetikája valóban elég problémás, de egy belga juhász (gröni vagy tervu) ha van időd foglalkozni vele jó lehet, a mali azért erősebb munkakutya, azt csak komoly sportcélokhoz ajánlanám, a holland juhász is hasonló, de azért könnyebb, mint egy mali. Ha nincs időd vagy kedved napi rendszerességgel órákig fárasztani a kutyát fizikailag és mentálisan, akkor a svájci juhász is jó lehet. Sokan kanapékutyának mondják őket, de azért velük is lehet dolgozni, jó helyről hozott kutyában ott van az az őrző-védő ösztön, amire lehet építeni.

Jó lehet még a hovawart, kevesen tudják, hogy a neve is "udvar őrzőt" jelent, szóval őket is kifejezetten területőrzésre tenyésztették ki. Ő könnyebben tanítható, mint a többi nagytestű pásztorkutya, együttműködőbb, az egyetlen hibája talán, hogy mindenki egy nagyra nőtt golden retrivernek fogja nézni :D

Beuceron is jó ŐV-re, viszonylag ritka, jó idegrendszerű, genetikailag nem terhelt fajta.

Egy másik talán meglepő javaslat az airedale terrier, terrier lévén elég makacs fajta, de rendkívül hűséges, egygazdás és fantasztikus a problémamegoldó, helyzetfelismerő képességük, szerintem kiemelkedően intelligens fajta. Most a suliban készítenek egy airedale-t IGP-re, a gazdájának ő az első kutyája, mégis lenyűgöző, ahogyan dolgozik az a kutya.


Szerintem az nagy segítség lesz a fajtaválasztásban, ha megpróbálod még pontosabban körülhatárolni, hogy miket szeretnél még csinálni a kutyával, mert arra, hogy jelezzen a ház körül, ha idegen jön még akár egy vizslát is meg lehet tanítani.

Ha a házőrzés az elsődleges szempont, akkor nagytestű pásztorkutya. Ő egészen biztosan védeni fogja a területét, de vele olyan nyugodtan kutyás helyekre, közösségbe nem biztos, hogy fogtok tudni járni. Az is előfordulhat, hogy a vendégeiteket se akarja beengedni majd. Következetesen és szigorúan kell nevelni, olyan sulit kell választani, ahol értenek ilyen típusú kutyákhoz, náluk az, hogy a gazdi jutifalattal a kezében könyörög, hogy csinálja meg a feladatot nem igazán válik be. Egyszer voltam a moszkvai őrkutya fajtamentés nyílt napján, ott mesélte az egyik gazdi, hogy őt is csak úgy engedi be a kutya a kertbe ha előtte bedob neki egy szál kolbászt. Nyilván ez egy kirívó példa, de egy nem helyén kezelt pásztorkutyával simán előfordulhat.

Ha dolgoznál vele és fontos, hogy minden szituációban kontroll alatt tartható legyen, akkor valamilyen juhászkutyát javaslok. Ők nagyon igénylik a mentális munkát és a fizikai fárasztást, de a borderrel szemben mondjuk azt szeretem bennük, hogy van "kikapcsoló gombjuk" ha rájuk parancsolsz nyugton tudnak maradni, nem pörögnek az arcukon, ha nem labdáztál velük előtte órákig, alkalmazkodnak a gazdához. Az oktatónk belgája konkrétan kennelben éli az életét, csak akkor veszi elő, ha dolgozik vele, viszont olyankor azonnal éber, aktív, tökéletesen összeszedett, majd mikor visszateszi egyből kikapcsol, pihen a kutya. Mivel eléggé felhígult a magyar juhászkutya állomány, szinte a legtöbb fajta esetében, ezért nagyon sokat számít, hogy honnan hozol kutyát, de képzéssel szinte mindegyikben feléleszthető az őrző-védő ösztön, ha csak nincs valami komoly idegrendszeri gikszere. A svájci ennek a lightosabb verziója, nem igényel annyi munkát, általában jelzőkutyának jó, de ahhoz, hogy rájöjjön, hogy ő valójában ŐV-s kutyából lett kitenyésztve komolyabban képezni kell.

Egyébként a napi 20 perc mentális foglalkozás egy show vonalas németjuhásszal szerintem reális, egy közepes képességű kutya nem nagyon bír el ennél többet, hamar elfáradnak fejben. Tudom, itt mindenki napi 4-5 órát tréningezik még a spánieljével is, de valójában erre a nem munkára szelektált kutyák nem nagyon alkalmasak, igaz fel lehet tornázni a szellemi teherbíró képességüket, de az borzasztó küzdelmes, egyszerűen 20-30 perc után teljesen szétesik egy átlagos kutya, ha elég komolyan és tudatosan tréningeznek vele. Szóval ha neked lenne időd/kedved ennél többre akkor szerintem nyugodtan választhatsz egy komolyabb fajtát is akár.

2020. febr. 27. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 komis1 ***** válasza:
A moszkvai nem pásztorkutya. Tudok olyat, ahol a gazda tartott egymás mellett káj-t és moszkvait is. A moszkvai sokkal agresszívabb volt, a gazda barátjàt is állandöan meg akarta támadni, míg a káj elfogadta, hogy a gazda barátja, ezért nem bántotta. Vita esetén a káj kőkeményen lerendezte a moszkvait, tehát ebből az látszik, hogy a pásztorkutya keményebb, ugyanakkor nyugodtabb, kezelhetőbb, mint a moszkvai.
2020. febr. 28. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 komis1 ***** válasza:
Persze minden az adott fajta egyedén múlik. A moszkvait annak idején azzal a céllal,hozták létre, hogy jó területőrző legyen, ugyanakkor kezelhető. Mára ez utóbbi a mo.-i állományra már nem áll.
2020. febr. 28. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!