Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen a Border Collie?

Milyen a Border Collie?

Figyelt kérdés
A neten már olvastam erről a fajtáról, de ha valaki (esetleg akinek ilyen fajta kutyusuk van/volt) tudna bármit mondani a kutyáról megköszönném.

2020. máj. 21. 14:05
1 2
 1/12 anonim válasza:
88%
Nagyon okosak, kedvesek, de nagy a mozgásigényük. Csak akkor javaslom ha aktív életet élsz.
2020. máj. 21. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
68%
A mozgaásigényük valóban nagy, de nem nagyobb mint egy átlag kutyának. A bordereknek inkább az agyi munka igénye nagy, simán futással nem fogod lefárasztani, nem is lehet. Munkakutyának tenyésztették, erős késztetése van hogy használja az agyát, az ösztöneit (ha ezt nem biztosítják neki, feltalálja ő magát, csak annak a gazdi általában nem örül, és a berendezések sem). Nem kezdőknek való kutya, nagyon sok foglalkozást, aktív életvitelt igényel.
2020. máj. 21. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
34%

A nevelése nehéz, ha a gazda nem tapasztalt. Hatalmas ösztönök vannak benne, ha ez nincs megfelelően kezelve és levezetve, élhetetlen lesz a kutya. Vannak tipikus viselkedési gondok, amik kelő rutinnal és tudatossággal megelőzhetők, de ha kialakulnka (és a hihetetlen gyors tanulása miatt egy-két megerősítéstől kialakul), piszok nehéz leállítani.


Kő kemény munkakutya: nem kerti dísznek és sétálgatásra, labdázgatásra van! Munka kell neki! Kezdő gazdának nagyon nem ajánlott!

2020. máj. 21. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
63%
Magy mozgásigényű de nagyon inteligens fajta. Agilityben is rengeteg border collie van és az én border colliem is agilityzik
2020. máj. 21. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
26%
Mentett BC mix is érdekel, vagy csak fajtatiszta?
2020. máj. 21. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! #5 mentett mix is érdekel persze :)
2020. máj. 21. 16:34
 7/12 anonim ***** válasza:
19%

Aranyosak es okosak, de idegesito es gyava fajta. Bohockodasra be lehet tanitani, sportolni is szivesen mozog, de amugy nem tud viselkedni.


Nekem sok problemam szokott veluk lenni ha seta kozben osszefutunk.


A gazdik is egy masik allatfajta ... hiaba bugris a kutyaja, meg is el van szallva tole, hiszen olyan szepen csinalja a feladatait.


Allatbarat vagyok, de ezt a fajtat melyen belul nem szeretem.

2020. máj. 21. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
62%

Ok, leszögezem előre, hogy csak az én mentettemről tudok nyilatkozni, más kutya más lehet.

Én első kutyának fogadtam örökbe egy ilyen kutyát. A mérete miatt is gondolom, hogy lehet benne más is, mert látványosan eltér a standardtól, de küllemre tiszta BC ezt leszámítva.

Aktív és eszes kutya, gondolkodik is, és önálló döntést is hoz, szóval nem csak parancsot teljesít, nem csak úgy okos, hogy megtanulja, amit tanítasz neki, hanem mérlegel, hogy most értelmes parancsot adtam-e neki, vagy szerinte az hülyeség. Ha valamiről úgy gondolja, hogy hülyeség, azt nem hajtja végre. Például amikor megyünk haza, és le akarom ültetni a bejárati ajtó előtt, míg kinyitom, akkor nem ül le, mert tudja, hogy mindjárt nyílik az ajtó, viszont mikor a járda szélén megállunk, mielőtt átmegyünk az úton, akkor leül, mert körül kell nézni, és lehet, hogy többet kell várni, mire átengednek nem lámpás kereszteződésnél, vagy zöldre vált a lámpa.

Nem lefáraszthatatlan, ha szinkronban vagy vele aktivitásban is és szeretsz a tanításával foglalkozni. Én nagyon élvezem a vele való foglalkozást, mi pont szinkronban vagyunk, semmilyen kutyám nem volt előtte, viszont több évtizede foglalkozom madarakkal, többnyire hullámos papagájokkal és nimfapapagájokkal, akik ugye madaras körökben az értelmesebbek közé tartoznak, jól tanítható fajok, a szemtelenségig is önállók tudnak lenni, de nagyon szórakoztatók tudnak lenni. De a madaraimmal nem tudok sportolni, nem tudom magammal vinni őket túrázni, kocogni. A kutyám meg nem tud repülni, egy madár levegőből is betámadja a kajádat, ha szabadon lehet.

Ha kiismered az adott kutyát, és megkapja a foglalkozást, amit igényel, akkor tökéletes társ lehet, de akinek nem való, mert mondjuk nem akarja tanítani, nem akar mozogni vele, annak az ilyen kutyája esetleg szökni fog, esetleg ásni fog, esetleg szemtelen lesz másokkal, olvasok ilyen panaszokat.

Aktív, de nem csak fizikailag, és nem csak agyilag, mindkettővel foglalkozni kell. Szóval futhatsz vele sokat, ha nem tanítod, és taníthatod egész napokat, ha nem mozgatod eleget.

Hogy mennyit kell mozogni vele, az szerintem attól is függ, honnan van a kutya, más egy munkavonalú bc, akivel tényleg dolgoznak, terelnek, más egy show vonalú, akivel inkább sportolnak, agilityznek, flyballoznak, más lehet egy mentett, akiben más kutya is keveredik, és lehet egy nem túl jó előélete.

Mi túrázunk, kocogunk, és van pár agility játék a futikban, amik közül némelyiket használjuk (pl. a libikókától fél, de a hidat és az átugorható rudat szereti), agyi fárasztásba nála például a zajhoz szoktatás is beletartozik, mert valamiért nem kedveli a kerekeken közlekedőket (roller, gördeszka, görkori, bicikli...), lehetett ennek előzménye, de csak tippelek, jól haladunk, viszem ingerközelbe, persze nem megy egyik napról a másikra, trükktanulás is van, azokat otthon is lehet csinálni. Egyébként nagyon nyugodt, kiegyensúlyozott, nem ugatós (persze, van az a szituáció, amikor hallatja a hangját, de a semmit sose ugatja), szeret lustálkodni, nyugodtan otthon hagyhatom, amíg munkahelyen vagyok, de úgy gondolom, ha valami hiányozna neki, keresne elfoglaltságot, és mások is panaszkodnának rá. Viszont eddig csak olyan megjegyzéseket kaptam, hogy szép, meg hogy milyen jól viselkedik, meg az egyik szomszéd fél év után jött rá, hogy lett kutyám, mert soha nem hallja a hangját.

2020. máj. 21. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
82%

"de amugy nem tud viselkedni." - Tud, ha a gazdája tud bánni vele, inkább azoké kanászodik el, akiknek nem való egy ilyen kutya, mert bár a sport részét tudják biztosítani, de az eszével nem tudnak vagy nem akarnak mit kezdeni.

Mint írtam, eddig az én mentett mixemre csak pozitív visszajelzéseket kaptam, idegenektől is, kutyás múlt nélkül. És ha egy szituációt nem érzek biztosnak, nem engedem bele a kutyát. Figyelem a viselkedését, a reakcióit, a tekintetét, ha valamit nagyon figyel, megpróbálom megfejteni, minek mi lehetett az előzménye, mi válthatta ki, hogyan tudom - szükség esetén - semlegesíteni, átformálni, vagy hasznossá alakítani. Azt elismerem, hogy nem minden gazdi figyel oda ennyire. De ez nem csak ennél a fajtánál van, hogy olyan kezekben van a kutya, akinek nem való, sőt, van, akinek semmilyen állat nem lenne való, mégis tart, a neveléssel meg nem foglalkozik. Túrák alkalmával nem egy kerti dísznek tartott kutyát láttunk már kerítés mögött acsarkodni, látszik, melyik kutyával foglalkoznak és melyikkel nem.

2020. máj. 21. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Azokat a fajtákat, amiket nem javasolnak első kutyának, azért nem javasolják, mert baromi jó önismeret kell hozzá, hogy tudd, képes vagy-e megfelelő gazdája lenni egy ilyen kutyának, és a legtöbb ember nem rendelkezik jó önismerettel. Viszont első kutyás is jó gazdija lehet nekik, ha pontosan ismeri magát, és az életmódja is igazolja ezt az önismeretet.

BC-t sokan azért akarnak, mert az a híre, hogy okos, viszont azzal már nincs mindenki tisztában, hogy egy BC olyan, mint hogyha lenne egy kamasz gyereked, és könnyen a fejedre nő, ahogyan a kamaszok, ha nem tudsz megfelelően foglalkozni vele, de ha okosabb vagy nála, és megfelelően bánsz vele, odafigyelsz arra, miben tehetséges, és azt kiaknázod, szeretni és tisztelni fog.

2020. máj. 21. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!