Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Még hagyjam rá, mert ennyire...

Még hagyjam rá, mert ennyire kicsi vagy már most se engedjem?

Figyelt kérdés

3 hónapos a kutyám, még csak a héten kezdhettünk el sétálni az oltások miatt. A séták alatt nagyon megijed az emberektől, kutyáktól, autóktól, és össze vissza jobbra-balra, előre futkos. Az az érdekes, hogy ezt inkább hazafelé csinálja. Jutalomfalattal sétálunk, indulásnál rám figyel, többnyire mögöttem jön, vagy bal oldalt, ilyenkor folyton dicsérem. Azonban hazafelé megváltozik, ugrál el az emberek elől, amikor érzi, hogy közeledünk iszonyatosan húz. Most úgy csinálom, hogy ilyenkor mindig megállok vele, olyankor rám néz, leül, nyüszít, hogy menne. Amint kicsit megmozdítom a lábam, már egyből rohan előre, szóval újra és újra megállok. Sajnos az ilyenkor elsétáló emberek is problémák lehetnek (szerintem), mert nyilván megállnak bámulni, hogy milyen aranyos, talán még jobban megijesztik, de ha elkerülöm az embereket, akkor meg lehet még jobban félne, nem tudom...


Sok lenne az inger, és azért változik meg hazafelé? Hagyjam, hogy előttem menjen ilyenkor, hogy ne legyen neki rossz élmény, vagy folytassam azt, hogy ha húz, akkor megállok?

Az embereket ne engedjem ilyenkor közel, mert még jobban megijed, vagy szokja őket?



2020. jún. 5. 20:55
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Amit leírsz, az egyértelműen a félelemre utal. Egy kutyának aktívnak, érdeklődőnek kell lennie. Ha önmagától a gazdája mellé simul, pláne ha mögé bújik, az félelmet jelent. Hazafelé pedig szintén ezért igyekszik, húz, mert minél előbb szeretne a megszokott biztonságos helyére kerülni. A probléma összetett, először is próbálj meg olyan helyen, vagy olyan időben sétálni vele, amikor kevés új, félelmet keltő inger érheti. Egy két hónapig, talán több ideig is, ez a kutyától függ, mindig ugyanazon az útvonalon sétáljatok, hogy megszokja, és biztonságban érezze magát. Ekkor a hazafelé történő húzás is mérséklődni fog. A másik, hogy amint nő, okosodik, kezd el a kiképzését. Először otthon, nyugodt biztonságos környezetben, megtanítva neki a szabályos közlekedést pórázon, aztán a szabadban a behívást kell gyakorolni vele. Ha meg tudod oldani, fél-egy éves korától már érdemes lenne kutyaiskolába járni vele.
2020. jún. 5. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Mindenképpen szeretnék kutyaiskolába menni, én kutyaovira is gondoltam mondjuk 1 hónap múlva, mert erre a paneloknál elkerülhetetlen a sok kutya.

Próbálok mindig ugyanarra sétálni, kerülve az ingereket még, de "sajnos" nagyon pici méretű és az a tipik mindenki elolvad tőle, mindenki simogatni akarja, jajgat, hogy milyen cuki, akkor ijed csak meg igazán, mikor ez hazafelé még plusz 4-5-ször megtörténik... Nyiván ezzel jár, de elég idegesítő, amikor látják, hogy fél a kutya, próbálom nyugtatni, tanítani és bele másznak a képünkbe...


Szó mi szó, akkor ezek szerint ne erőltessem még odakint a húzás elleni tanítást, ugye? Nem akarom, hogy a séta napról napra rosszabb élmény legyen.

2020. jún. 5. 22:32
 3/13 anonim ***** válasza:
0%
én nem vagyok kutyás - sose volt -, és lehet, hogy most butaságot írok, de mi lenne, ha az elején, amikor már látod, hogy fáradt és húz haza, akkor egyszerűen csak fölveszed és úgy viszed haza?
2020. jún. 5. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Amikor láttam (már bocsánat) potenciális gügyögő, odaugró, simogatni-akarja embereket vagy póráz nélkül sétáltatott kutyákat, valóban ezt tettem, mert ez nagyon sok neki. Szerintem részben jó ötlet felvenni, másrészt kicsit attól is tartok, hogy hozzá szokik hazafelé az ölben hozatalhoz, de talán ennyire az elején belefér!

Fáradtnak egyébként nem mondanám, mert utána itthon boldogan rohangál, még játszani kell vele egy órát minimum, hogy kifeküdjön egy időre.

2020. jún. 5. 22:59
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

SOHA NE VEDD FEL!!!!

Ezzel csak azt táplálod bele, hogy igen ez egy ijesztő dolog, ettől félni kell. Hagyd, hogy ő maga megtapasztalja a dolgokat, a sétálni tanítást is hagyd szerintem még egy-két hétig amíg hozzá nem szokik ehhez a rengeteg ingerhez.

Teljesen normális, hogy egy kölyök kutya fél, hiszen minden új neki, és ami új az ijesztő, de nyugodtan oda kell engedni az emberekhez, szaglassza meg őket, ismerkedjen a környezetével.

És ami tényleg a legfontosabb, hogy az utcán semmilyen körülmények között ne vedd fel, az olyan kutyákból akiket állandóan felkapkodnak lesznek az idegbeteg yorkik és társaik, akik később mindenre és mindenkire ugatnak, és agresszivek (félelemből természetesen).

Mikor én a 14 hetes (akkor kb 4 kgos) kiskutyammal először bementem egy futtatoba, rögtön a bejáratnál odajott egy nemet juhasz, es persze a kutyám rögtön farkát behuzva szaladt, es ugralt ram, hogy vegyem fel (védjem meg), természetesen nem vettem fel az ölembe, pár percen belül osszeszaglászták egymást, és teljesen feloldódott, azóta is imád futtatoba járni, es mas kutyákkal játszani.

2020. jún. 5. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Az első vagyok.

Erőltetni semmi képen. Még nagyon pici ő korban, és ahogy írod, méretben is. Ilyenkor érdemes a kedvében járni, jutalom falatok, simogatás, vagy ahogy az előttem hozzászóló írta, akár ölbe venni, hogy biztonságban érezze magát. Attól nem kell félned, hogy ezzel elrontod és a fejedre nő, ezzel ilyen kis korban a hozzád való kötődését és bizalmát erősíted fel.


Az emberek pedig ebből a szempontból szörnyűek, sokszor hallani, hogy még a vakvezető kutyát is megsimogatják, nem tudva arról, hogy ilyenkor a kutya nagyon komoly, felelősségteljes munkát végez, és a simogatással elterelik a figyelmét. És nem lehet megmagyarázni ezt sok embernek, hogy ne tegyék.


Nálam pont a tiéddel ellenkező a probléma. Nekem egy nagytestű német juhász kutyám van. Ő nagyon komoly őrző-védő kiképzést kapott, nagyon fegyelmezett. Mi a természetben szoktunk sétálni, de itt is van ahol sok a gyalogos, kerékpáros, gyerek. Sajnos ő a méretéből adódóan félelmet vált ki sok emberből. Hiába tudom én, hogy teljesen veszélytelen, kénytelen voltam felesleges, de látványos dolgokra megtanítani, hogyan viselkedjen ha nem pórázon sétálunk. Ha gyalogos jön, azonnal odajön és mellém áll, a kerékpárosoknál lemegy az útról és hátat fordít nekik, a gyerekeknél pedig le ül, le fekszik mellém. Így sikerült elérni azt, hogy ne tekintsék őt veszélyforrásnak. Persze előfordult már, hogy voltak akik ilyenkor is pánikoltak, ekkor azonnal ráadtam a pórázt, hogy a járókelő megnyugodjon.


Neked azt javasolnám, próbáld meg a kutya érdekében elhárítani a túlzott emberi tolakodást amennyire csak lehet, amíg ehhez is valamennyire hozzá nem szokik a kutyusod.

2020. jún. 5. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Na igen, azt nem akarom, hogy idegbeteg legyen!

Igazából bizonyos erre lakó csajnál vettem fel többször, mert konkrétan odaugrik a kutyához, mielőtt szólhatnék hogy jaj de cuki és a kutyám maga alá vizelt.

Illetve másik szitu póráz nélkül sétáltatott kutyák, akiknél a gazda 5-6 m-re kullog, panel melletti parkokban. Nem tudhatom, hogy a kutya behívható-e, a kiskutyám nekem is 2.5kg, nem akarom kockáztatni a veszélyt, amikor látom, hogy nemhogy sétál, de rohan felé póráz nélkül 30 kg-os kutya

2020. jún. 5. 23:35
 8/13 A kérdező kommentje:

Kedves első!

Köszönöm, hogy ezt megosztottad, le a kalappal, hogy ennyire szuperul képzett kutyád van!

Első szempont lesz most egy jó ideig, hogy a kinti világban is annyira magabiztos legyen, mint itthon! A póráz fegyelem jöhet majd utána.

2020. jún. 5. 23:45
 9/13 anonim ***** válasza:

Az első vagyok. Bocsánat, hogy megint hozzászólok.

Teljesen egyet értek veled. Én is ki tudok akadni a sok neveletlen tahó gazdától, akik póráz nélkül sétáltatják a képzetlen kutyáikat.

És ha nekiugrik egy kiskutyának? Megharap egy gyereket? Megijed és elesik miatta egy kerékpáros?

Egyszerűen nem értem, hogy merik ezt megtenni.


Igen, nálad ez komoly veszélyforrás sajnos, mert előfordulhat hogy az idegen kutya még akkor is támadni fogja a tiédet, amikor már az öledben lesz. Láttam már ilyet.

2020. jún. 5. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Na ez sajnos nagyon nagy hiba, inkabb probald meg megkerdezni a 30 kgos kutya gazdáját, hogy bánt-e a kutyaja (bár ha póráz nélkül sétál, es panelban lakik akkor általában azért jol nevelt kutyáról van szo, de persze van kivetel). Muszáj megismerkednie a nagyobb kutyákkal, ha ő azt érzi, hogy te meglátod a nagy kutyát, megijedsz és felkapod akkor sajnos nagyon durván erősíted benne a félelmet, és ez ilyen korban a legmeghatározóbb, ha most nem ismerkedik meg ezekkel a dolgokkal, akkor később nagyon nehéz lesz.

Egyébként az emberekre rá kell szólni, hogy ne ugraljanak ele, ne ijesztgessek, mert meg pici es fél, de ehhez jo proba, ha pl elviszed a barataidnak bemutatni a kutyat ne hagyd, hogy ők menjenek hozzá es simogassak, vagy felvegyek, hagyd hogy a kutya kezdjen el érdeklődni irántuk, szaglassza meg őket, és utana lehet simogatni, szeretgetni, ha ezt több emberrel sikerül, akkor előbb utobb hozzaszokik es szeretni fogja az embereket, csak nem szabad letamadni.

Milyen fajta kutyus egyebkent? Torzskonyves?

2020. jún. 5. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!