Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Segítség, nem szeretem a...

Segítség, nem szeretem a kutyámat! Mit csináljak?

Figyelt kérdés

Egy éve örökbe fogadtunk egy kutyát, menhelyről. Nem fiatal, 6-7 éves már. Tudni kell, hogy sohasem volt kutyám ezelőtt, de mielőtt befogadtam, rengeteget olvastam a kutyanevelésről. Ez persze a tapasztalatot nem pótolja.

Soha nem volt sétáltatva, erre én tanítottam meg, hosszú idő után jutottunk el oda, hogy egész nyugodtan sétál és nem rángat össze-vissza. Klikkerezni is kezdtem vele, sokat foglalkozok vele. De valahogy rengeteg minden van, amiben nincs fejlődés. A sétáknál folyton dominál, elém vág, annak ellenére, hogy a létező összes trükköt bevetettem már, hogy elfogadjon falkavezérként és amúgy nagyon következetes ember vagyok. A klikkerezés kudarcba fulladt, mert gyakorlatilag ha rájön, hogy olyat kérek tőle, amihez jobban meg kell mozdulnia, olyan lusta, hogy inkább megpróbál kicselezni, hogy kimarja a kezemből a jutalomfalatot.

Már rájöttem, hogy verhették régen, mert megijed, ha valakit seprűvel a kezében lát meg (sepregetés közben, természetesen). De van olyan is, hogy megyek az ő irányába csak úgy, és elkezd nyüszítve rohanni. De ezt sok hónapig nem csinálta, az elmúlt 3-4 hónapban kezdte el, pedig semmi bántást nem kapott! Olyan, mintha idegileg gyenge lenne. Ez lehet? Vagy valamit rosszul csinálok?

Egyszerűen nem tudtam megszeretni, pedig imádom az állatokat. A személyisége taszít. Sokszor sunyi. Tudja, hogy utálom, ha ráfekszik a páfrányaimra a kertben, de azért is odafekszik, ha meglát engem, akkor meg gyorsan arrébb iszkol és lefekszik máshol, mintha mi se történt volna. Mostanában meg kitalálta, hogy nem is engedelmeskedik és mondjuk adnék neki kaját (de a falkavezéresdi miatt csak akkor ehet, ha mondom, hogy "tiéd"), de nem jön oda. Hiába hívom. Mintha bekattanna nála valami. Megyek felé, kedvesen hívogatom, mutatom neki a kaját, erre - ismét - nyüszítve rohan el! Én nem értem, ilyen eleinte nem volt, pedig semmi látható változás nem történt. Több mentett állatunk is van amúgy, mindet családtagként kezelem, és szeretem őket, de ezt a kutyát képtelen vagyok megszeretni. Ettől persze ugyanúgy ellátom és foglalkozok vele, de ráadásul még bűntudatom is van. Gondolkoztam rajta, hogy vissza kéne vinni a menhelyre, de azzal ő rosszul járna, hiszen itt csak sétáltatva van, meg törődve vele, minőségi kaját kap,stb. Évekig várt a gazdira. Szerintetek mit csináljak? Tudok változtatni az érzéseimen? :(



2020. júl. 27. 18:44
1 2 3 4
 21/31 anonim ***** válasza:
60%

Ez a falkavezéres, dominanciaelméletes phaszság fényévekkel vetette vissza a kutyázást Magyarországon. Pláne, hogy a jó magyar ember még szeret is arra rejszolni, hogy ő a domináns, a falkavezér, a valaki -.-"


Az egész dominancia elmélet HIBÁS megfigyelésen alapul, mert tök IDEGEN egyedekből összeválogatott, fogságban tartott csoporton végezték őket. Persze ezer éve tudjuk már, hogy a természetben a farkasfalka CSALÁDTAGOKból áll és teljesen más a dinamikája, mint amit 1940-ben leírtak. Csak a kutyanevelésben valahogy megragadt ez a káros hülyeség.

Káros, mert attól, hogy jól belerántasz a pórázba, lebünteted(WTF?), kizárod a falkából még nem tanul meg magyarul és továbbra is lövése sem lesz, hogy mit vár el a gazdi.


Kötelező irodalom: [link] és [link]


Kéne neked egy nagyon jó, pozitív megerősítéssel dolgozó kiképző, mert egyedül láthatóan nem megy.



Pl.

"Én például azt csináltam többször, hogy ha sétálni mentünk, annyira izgatott volt, hogy egyből elfelejtett engedelmeskedni és ugrált, elém vágott, majd' fellökött. Ilyenkor pedig leszidtam és ha nem használt, akkor nem mentünk sétálni (csak mondjuk órák múlva "

Nettó hülyeség.

1. A szidást nem érti, nem tud magyarul.

2. A több órás büntit sem érti, nem tud magyarul.

3. Megvárod, amíg lenyugszik a tökbe és mentek tovább.

4. Azért van az a szájbatekert séta, hogy MENJEN. Amíg első szóra (figyeled? nem rántásra!) működik, kérésre tud láb mellett is sétálni, ugyan szard már le, hogy előtted van...


"Sajnos a bántalmazásról nem tudtam, pedig azt hiszem az egyértelmű jelek alapján a menhelyen is tudniuk kellett volna ezt. "

Nem föltétlenül és nem hiszem, hogy van kapacitásuk seprűnyélre tesztelni. Deszenzitizálni a kutyát viszont kéne tudni, mert bármikor beszedhet a kutya egy traumát vagy egyéb hülyeséget (pl. megijed a visító 2 évestől vagy megtetszik neki a macskakergetés).


"A klikkerezés kudarcba fulladt, mert gyakorlatilag ha rájön, hogy olyat kérek tőle, amihez jobban meg kell mozdulnia, olyan lusta, hogy inkább megpróbál kicselezni, hogy kimarja a kezemből a jutalomfalatot. "

Távdiagnózis, de szerintem te rosszul tanítod a kutyát. Tényleg kiképző kéne, mert látatlanba nem lehet megmondani, hogy mit rontasz el, mert nagyon komplex a szituáció. De optimális esetben a tanulás, feladatozás olyan élmény a kutyának, amit ismételni akar. (Lehet baj tanítás hosszával, módszerével, a jutalmazás módszerével...) Ráadásul a klikker arra is jó, hogy megjelölj egy-egy szép teljesítményt: pl. végre lenyugodott sétánál.


"Tudja, hogy utálom, ha ráfekszik a páfrányaimra a kertben, de azért is odafekszik, ha meglát engem, akkor meg gyorsan arrébb iszkol és lefekszik máshol, mintha mi se történt volna. "

Mondjuk fizikailag elválasztod a kutyát a párfánytól. Pl. elkeríted a páfrányt vagy átülteted. Ez azért nem atomfizika...

(Btw, ilyenkor a kutya az ember testbeszédére, hanghordozására reagál, NEM azért, mert "tudja, hogy rosszat csinált")


"erre - ismét - nyüszítve rohan el! Én nem értem, ilyen eleinte nem volt, pedig semmi látható változás nem történt "

Testbeszéd, hanghordozás.... És őszintén, a leírásod alapján túl sok minden nincs, amiért szívesen menne oda hozzád az a kutya. (Lehet, hogy a behívást majd, más "vezényszóra" újra kéne neki tanítani.)


Nem attól leszel "falkavezér", hogy dominálod azt a szerencsétlen kutyát, hanem attól, hogy tanítod. Olyan dolgokra is, amikre ő a kis kutya eszével nem jönne rá. Pl. hogy sepregető embert látni messziről (majd egyre közelebbről) JÓ. Vagy hogy nyugodtan is lehet sétálni.


Megszeretni akkor fogod a kutyád, amikor közösen értek el sikerélményeket. Jelen pillanatban azt látom, hogy hatékonyan kommunikálni sem tudsz vele...

2020. júl. 27. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 A kérdező kommentje:

Én azt látom, hogy mint jellemzően ezen az oldalon, sokan kötekedni jönnek ide. Nyilván nem csinálok valamit jól, szerintem erről már a kérdésemben is megnyilvánultam. Mégis, többen vannak itt az erősen fogyatékos 13-as számút leszámítva is, akik mintha direktbe félreértelmeznék amiket írok, csak hogy kritizáljanak. Szomorú. Annak, aki épkézláb választ adott, annak köszönöm.

De egyébként azt mindenkinek sikerült leírni szinte, hogy nem jó, ahogy csinálom, de konkrét tippet, tanácsot senki nem tudott adni. A 20-as is csak a szar élete miatt felgyűlt frusztrációját jött ide levezetni.

Példa a jogtalan belekötésre: Jogos, a páfrányokat inkább elkeríteni kéne. Aláírom. De az nem igaz, hogy a testbeszédemre adja a reakciót. Ugyanis a ház elhelyezkedése olyan, hogy az ajtó épp a páfrányokra néz. Kiléptem az ajtón kivinni a szemetet, a kutya a kertben hesszelt épp, és a szemem sarkából láttam meg a mozgást, ahogy sunnyog el onnan. Nem lehetett testbeszéd, meg hanghordozás, mert amíg a mozgást nem láttam, nem is figyeltem, hol van a kutya. Ezért mondom, hogy ez sunyiság. Lehet, hogy ő nem úgy szánja, de én csak így tudom értelmezni. A macskák legalább nyíltan leszarják, amit mondok és nem próbálják velem elhitetni, hogy nem csináltak semmi rosszat. Nyilván, nem tudhatod, hogy néz ki a kert - de akkor miért nem kérdezel ítélkezés helyett? Ez neked kielégítőbb?

A nyüszítve elrohan résznél pedig szerintem egyértelműen leírtam, hogy hívogattam például, hogy kaját adjak neki. Kedves hanglejtéssel. Ha lenne bármi a hanghordozásomban, nem is írtam volna le ezt a sztorit.

2020. júl. 27. 23:05
 23/31 anonim ***** válasza:
63%

Kérdező, a személyeskedés nagyon megy neked. A kutyádat nevelni nem tudod, kötődni nem tudsz hozzá és itt végig csak őt szidod.


De akkor mond el szépen: hogy is tanítottad (próbáltad tanítani) a laza pórázos sétát?

Hogy tanítottad azt, hogy ne a páfrányokra feküdjön?


"Megyek felé, kedvesen hívogatom, mutatom neki a kaját, erre - ismét - nyüszítve rohan el!" Azt ugye tudod, hogy a behívás első szabálya, hogy olyankor sosem mész a kutya felé? Akkor miért is furcsállod, hogy ha te azt kommunikálod felé, hogy elzavarod, ő elfut?


Hogy tudja kiszedni a kezedből az ételt klikkerezés közben? De sejtem mennyire tudtad jól használni a klikkert, ha a kutya még azt sem élvezte...

2020. júl. 27. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 A kérdező kommentje:

Leírtam, hogy első kutyám, de te biztos úgy másztál elő egy lyukból, hogy mindig mindent tudtál. köszi, építő volt. Egyébként meg én személyeskedek? Nézd meg a kommenteket szerintem. És nem szidtam a kutyát sehol. Rendes kutya, amiket írtam, azért írtam, mert a szitukban megmutatkozó viselkedése nekem nem tetszik. Nem kell mindenbe a legrosszabbat belemagyarázni. Sokat foglalkozok vele, sok időt töltök vele, mégsem tudom tényleg szeretni, ezt írtam. Nyilván nem írtam volna ki, ha nem akarnék változtatni ezen.

Pozitív megerősítéssel tanítottam, jutalomfalattal. Mikor próbált húzni akkor megálltam vagy irányt váltottam. SOSE rángattam. A páfrányoknál csak rászóltam, hogy menjen el onnan. Ott nem kellett semmi fifika. Utána vezettem be a klikkerezést. Nem állítottam egy pillanatig sem, hogy nem élvezte. De miután olyan feladat jött volna, ahol jobban meg kell mozdulnia, már inkább lusta volt, és egyébként odakapott a kezemhez, amiben a jutalomfalatot tartottam (aztán rájöttem, hogy nem is szabad kézben fognom, amíg nem teljesítette jól a feladatot, de utána meg a jutalomfalattartóba dugta a fejét nekifutásból.)

Azért mentem felé egyébként akkor, mert nézett rám és nem jött. Persze ez simán lehetett rossz lépés, de mint mondtam, most tanulom én is a kutya nyelvét. Szóval, szerinted mit kéne csináljak egy iylen helyzetben? Te mit tennél? Mert ilyen tippel többre mennék, mint a nem létező helyzet kritikájával.

2020. júl. 27. 23:27
 25/31 anonim ***** válasza:
82%

Megtanítod, hogy jöjjön melletted akár szabadon is. Megtanítod, hogy minden helyzetben rád figyeljen.


Megtanítod neki, hogy hol vannak a pihenő helyei. Felépíted, hogy az adott helyeken tudjon ténylegesen pihenni. Máris elkerüli a páfrányt. Ja, ez alsó hangon is kb fél év munka és ennyit nem akarsz beletenni? Vagy azt sem tudod, hogy hogyan kell ezht tanítani?


A klikkerezésnél valamit nagyon elcsesztél, ha nem akar dolgozni ott. Gondolom túl nagy elvárások voltak, rossz megerősítésekkel. Minden étellel motiválható kutya, ha jól vezetik be a klikkert, aktívan dolgozik pl egy formálásban.

És például meg kellett volna tanítani, hogy az étel mellett legyen elég önkontrollja. Akkor sem a kezedből, sem a tartóból nem vette volna ki a falatot. De ez nem történt meg, és persze megint a kutya a szemét, hogy olyan szabályt nem tartott be, amit te be sem vezettél... Erre mit mondjak? Nagyon okos vagy.

2020. júl. 27. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 anonim ***** válasza:
77%

Nézd, pibukám. Az én kutyáim működnek :)


Szótagolva neked kéne leírni: a tükörmódszer egy idiótaság. Azért nem működik a kutyád, mert a szerint "tanítottad"!


Menjél el egy normális suliba vele!

2020. júl. 28. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 anonim ***** válasza:
100%

Nem olvastam a válaszokat, de nekem úgy tűnik kicsit túlzottan rá vagy pörögve erre a falkavezér baromságra, és ha jól sejtem suliba se jártál vele.


Szerintem vedd ezt egy kicsit lazábbra, és keressetek fel egy sulit. Könyvből nem lehet megtanulni kutyával együtt élni.

2020. júl. 28. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 anonim ***** válasza:
Egy kiképzőt vagy kutyasuli tudok ajánlani
2020. júl. 31. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 anonim ***** válasza:

Miért akarsz falkavezéresdit játszani egy eleve bizalmatlan és alárendelt kutyával? Persze, hogy elszalad és fél. A bántott kutya nem próbál dominálni értelmetlen nyomást tartanod rajta azzal, hogy játszod a rangsorban feljebblévőt, nem fog megpróbálni feléd kerekedni. Megadta magát. Fut,félelmében maga alatt tartja a farkát (sajnos sokszor annyira félnek, hogy be is vizelnek..) esetleg hanyatt dobja magát a földön és hasat mutat.

A menhelyi kutya ivartalan már csak ezért sem akar mászni a ranglétrán sehova.

Meg persze van egy-két kellemetlen emléke kezekről, lábakról, tárgyakról..

Bizalom kell ide nem egy 'akkor eszel ha én mondom' trükk.Stresszeled,nyomást gyakorolsz rá, és alighanem nem csak ezzel.

Chill,neked egy biztonságot és nyugalmat nyújtó gazdinak kell lenned. Támasznak aki megvédi.


Ha a páfrányoson szeret feküdni keresd meg az okát. Fázik és ott meleg van vagy épp pont fordítva ott hideg van és melege van, puhább mint máshol feküdni vagy épp keményebb, felfigyelsz rá és hozzá szólsz ha ezt csinálja..


A kutya nem csinál szándékosan rosszat. Azt teszi amit éppen szeretne tenni, az hogy ez a te szabályaiddal szembe megy már egy másik dolog. A kutya nem tudja hogy mi az a páfrány mi az hogy a te páfrányod és miért pont ahhoz az egy gazhoz nem érhet ha a többihez igen.

Ne emberként gondolkodj és ne sértődözz, nem kötekszik veled.


Nem úgy állsz hozzá ahogy azt kellene.Nézd meg, hogy mit miért csinál. Ne szidd le, ne fenyegesd, ne akarj alfa lenni.

Legyél gazdi és segíts neki. Adj másik fekhelyet, több vizet, árnyékosabb vagy épp naposabb helyet, foglalkozz vele többet.. Éppen amit szeretne.

Ha másik kutyád lenne is ugyan ide lyukadtál volna ki. Az talán nem félne, de feküdhetne ugyan úgy oda ahova neked nem tetszik,csinálna ugyan úgy olyan dolgokat amit kötekedésnek veszel. Rossz a kommunikációd az állatok felé. Vagy csak épp felé.


Nem késő, menjetek el kutya suliba. Pár óra segítség nem árt, el magyarázzák hogyan érts szót vele és hogyan kezeld a félelmét, a szófogadatlanságát.


És végül! Minden kutya egyéniség tök mindegy, hogy honnan van. Attól hogy van 5 menhelyid még mind az 5 teljesen másképp fog viselkedni.Ne keresd benne a buksit, ne azért szeresd amiért buksit mert ő morzsi.Keresd benne a szép morzsi, kommunikálj úgy vele ahogy morzsival kell, bánj vele úgy ahogy morzsi igényli, ne úgy ahogy a buksi.

Menni fog az.

2020. júl. 31. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 anonim ***** válasza:

Ja és a séta, könyörgöm. Hagyd már élni azt a szerencsétlen kutyát. Végre valaki viszi sétálni tele van a hely új szagokkal, új ingerekkel és te idióta dominálásnak veszed, hogy menne felfedezni.

Ne csinálj neki mindenből tortúrát.

Ne feküdjön ide-oda mert te vagy a falkavezér és nem engeded, ne sétáljon csak x tempóban x sávban x formációban mert te a falkavezér ezt parancsoltad, egyen akkor ha megengedi neki a falkavezér.


Nem egy diktátor vagy haver hanem egy gazdi. Van annak a kutyának még jó esetben 3-6 éve engedd végre élni.


Látszólag hiába mondod nem tudsz kutyát nevelni, vidd suliba vagy add vissza a menhelynek.


Kölcsönös tisztelet, szeretet, BIZALOM.MINDENNEK ez az alapja még egy állattal is. Ameddig nem hason húz végig az utcán hagyd egy kicsit menni,felfedezni,Alkalmazkodj, engedd ismerkedni, vidd többet majd ha le nyugodott és megszokta rád is fog figyelni mert nem lesz ilyen érdekes. 7 évnyi bezártságot, magányt, unalmat és ismeretlent engedtél a széles nagy világba.

2020. júl. 31. 03:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!