Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutyás közösségben mik a...

Kutyás közösségben mik a legmegosztóbb témák? Érintett vagy valamelyikben?

Figyelt kérdés

Szemináriumi dolgozathoz kell kérdőíves kutatást csinálnom, ami olyan kutyatartással kapcsolatos kérdésekre épülne, amelyekben általában mindenkinek elég konkrét véleménye van, vagy az egyik vagy a másik állásponttal értenek egyet. Előre is köszi mindenkinek a segítséget!


Az itt olvasott kérdések alapján én eddig ezekre gondoltam:

- Lakás vs. kertes ház

- Pórázhasználat: lehet-e nem kijelölt területen póráz nélkül sétáltatni? (tudom, hogy jogilag nem, de a gyakorlatban azért elég más a tapasztalat)

- Domináns/Agresszív/Nagytestű fajták további korlátozása (szájkosár, kijelölt területre is csak akkor mehessen be, ha ott más nem tartózkodik stb.)

- Ivartalanítás

- Nagytestű vagy kistestű (a kistestű "nem is kutya", a nagytestű képes nagyobb sérülést okozni, nagytestű nem való lakásba, közös használatú futtatók előnye/hátránya)

- Kutyaiskola szükségessége

- Etetés: vagy táp vagy alternatív (barf/prey/házi koszt)


Azért érdekel, hogy valaki érintett-e ezekben a kérdésekben, van-e tényleg olyan kialakult véleménye, amit semmi sem változtatna meg, mert nem hiszem, hogy itt a GYK kérdések teljesen reprezentatívak lennének, lehet, hogy a valóéletben ezek nem is annyira megosztó kérdések, mint amennyire az itteni válaszok alapján tűnik.

Szóval köszi mindenkinek!



2020. okt. 22. 22:12
1 2 3 4
 31/37 anonim ***** válasza:
37%

Ami a kérdéseidet illeti, az én véleményem:


- Lakás vs. kertes ház: ideális a kertes ház, de szabad bejárással a házba. Rövid szőrű, kis testű kutyákat fűtési idényben mindenképp bent kell tartani, de a legtöbb kutyának igénye, hogy bemehessen a gazdihoz a lakásba is.


- Pórázhasználat: lehet-e nem kijelölt területen póráz nélkül sétáltatni? (tudom, hogy jogilag nem, de a gyakorlatban azért elég más a tapasztalat)

Nem lehet nyilván, viszont valahol le kell mozgatni a kerttel nem rendelkező gazdiknak a kutyáikat, és erre nem elég a futtató, amiből kevés van és kicsik, zsúfoltak. Törvénytől függetlenül sem szabadna viszont elengedni a behívhatatlan, nem szófogadó, pláne agresszív kutyákat.


- Domináns/Agresszív/Nagytestű fajták további korlátozása (szájkosár, kijelölt területre is csak akkor mehessen be, ha ott más nem tartózkodik stb.)

Olyan van, hogy nagytestű fajta, olyan nincs, hogy domináns vagy agresszív fajta - ilyen egyedek vannak, fajtától függetlenül. Szájkosár veszélyessé nyilvánított egyedre most is kötelező. Inkább a kutyatartást kötném alkalmassági vizsgához, bármely fajta esetében.


- Ivartalanítás

Nem tenyésztésre szánt és arra alkalmas kutyáknál kötelezővé tenném.


- Nagytestű vagy kistestű (a kistestű "nem is kutya", a nagytestű képes nagyobb sérülést okozni, nagytestű nem való lakásba, közös használatú futtatók előnye/hátránya)

Én a nagyobb testű kutyákat kedvelem, de mindegyiknek megvan a létjogusoltsága, a lényeg az lenne, hogy úgy tartsa mindenki a kutyáját, ahogyan az a kutyának és a környezetének is megfelelő, jó. Egy ideális világban a kutyák szocializálva, nevelve lennének, a futtatókban mozognának, játszanának egymással. Sajnos a világ nem ideális... :( A nagytestű kutyák döntő többsége is való lakásba, sem a kicsi, sem a nagy kutyákat nem a lakásban kell lemozgatni, pihenni meg elég nekik is a lakás.


- Kutyaiskola szükségessége

Első kutyánál mindenképp javasolnám, illetve munkaigényes fajtáknál.


- Etetés: vagy táp vagy alternatív (barf/prey/házi koszt)

Bármelyik megfelelő, ha táp, akkor valami normális, húst is tartalmazó, ne a legolcsóbb ipari hulladék legyen.

2020. okt. 23. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/37 anonim ***** válasza:
40%

"Negyedikként pedig az eddig megszokott falkavezérség felfogásban hitt nevelési elv vagy a legújabb etológiai kutatásokra támaszkodó elv,mely már elválasztja az évezredek óta háziasított kutyákat az őseiktől, a farkasoktól."


És arról még nem is volt szó, hogy a falkaelmélet hibás megfigyeléseken alapul, tehát sosem volt igaz:

"A falkaelmélet eredetileg egy fogságban tartott farkasokat vizsgáló kutatáson alapul (Zimen, 1975). Különböző helyekről származó farkasokat tartottak fogságban egy kifutón, akiknek nem volt más választásuk, mint együtt élni. A farkasok tanulmányozása közben kiderült, hogy a csoporton belül jelentős mértékű versengés folyik az erőforrásokért. Azt azonban ekkor még nem vették figyelembe, hogy a fogságban tartás jelentősen befolyásolja a viselkedést. Sok évvel később egy, az Ellesmere-szigeten végzett kutatás (Mech, 1999) során kiderült, hogy a farkasok valójában családokban élnek, melyet a szülők és az ő utódaik alkotnak."

[link]



Kedvenc saját tapasztalatom, ami annyira rohadtul evidens, hogy nem is lehet vitatéma, nekem meg kuss: "Fifike csak játszani szeretne! Annyira túlfélted a kutyád!"

(miközben Fifike a kutyám összes "légyszi ne már, túl sok vagy nekem" jelzését telibe szarva mászik bele a kutyám aurájába.)

Bónusz pont, ha:

- Fifike gazdája tizen éve tart kutyát, de még mindig nem jutott el oda, hogy az alapvető testbeszédüket olvassa

- Fifike nagyobb, erősebb, gyorsabb és nagyobbat harap

- az enyémnek nincs lehetősége kitérni előle



További evidens dolog, hogy minden reaktív kutya "ideggyenge" (ha kistermetű is mellé, akkor végképp). Kérdezd meg bármelyik gyakoris szakértőt ;)

2020. okt. 23. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/37 anonim ***** válasza:
72%
31-32: bocs, de senki nem kíváncsi a TE véleményedre, a kérdés nem erről szólt....... 🤦‍♀️
2020. okt. 23. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/37 anonim ***** válasza:
100%
31-es voltam: akkor félreértettem a kérdést, elnézést.
2020. okt. 23. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/37 anonim ***** válasza:
100%

Jaj igen, a fajtáknál is elég sok megosztó téma van:


- pitbull és bulltípusú kutyák, mint harci kutyák

- szánhúzó kutyák hobbi, vagy éppen lakásban való tartása

- turcsiorrú fajták mint állatkínzás

- dizájnerfajtáj létjogosultsága


Illetve ettől függetlenül, mintha ezek nem merült voltak még fel:


- kutya gyerek mellé

- kirándulás kutyával vagy anélkül

- alvás kutyával

2020. okt. 23. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/37 anonim ***** válasza:
55%
36. Szerintem annal aranyosabb nincs. Az jelenti azt hogy a kutya tényleg összetartozik a gazdival
2020. okt. 23. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/37 anonim ***** válasza:
100%
Bár valószínűleg már nem aktuális, de szerintem az egyik legmegosztóbb téma a fülkupírozás és farokvágás kérdése.
2020. nov. 28. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!