Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kutyakiképzés vagy segítő...

Kutyakiképzés vagy segítő kutya vétele? Hogy érdemes ennek nekiindulni?

Figyelt kérdés
Régóta fontolgatom, hogy szeretnék egy újabb kutyát, de sose jött ki úgy. Egyedül élek és agyvérzést kaptam amíg egyedül voltam, ez egy újabb motiváló faktor arra, hogy beszerezzek egy kutyák, akit arra is betaníttatnék, hogy jelezzen másoknak, ha gond van. Ez egyáltalán lehetséges, ha igen akkor hol, mennyi idő, milyen fajták an érdemes gondolkodni?

2021. jan. 10. 16:21
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
71%
2021. jan. 10. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
[link] nekik van mindenféle jelző kutyájuk.
2021. jan. 10. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
80%

Szia, ha te szeretnél kiképezni akkor ahhoz több képzésen kéne részt venned és amíg megszerzed a kutyakiképzői papírt (általában 2-3 tanfolyamot szoktak elvégezni plusz továbbképzések) és kiképzel egy kutyát, az több év is lehet. A segítő kutyás szervezeteknél általában több éves szintén a várólista, hiszen nem sok kutya alkalmas ilyen feladatok elvégzésére.


Olyan 3-4 évet mindenképp rá kéne szánnod, illetve olyan 1-1,5 millió forintot is alsó hangon. (Törzskönyves jó idegrendszerű kutya 200-400 ezer Ft, tanfolyamok átlagosan 300 000 Ft ebből többet szoktak végezni, plusz a kutya ellátása és még rengeteg minden)

2021. jan. 10. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
94%

Jogszabályi háttér: 27/2009 SZMM rendelet. A rendeletben szereplő közreműködő szervezet jelenleg a MATESZE www.matesze.hu


A következő lehetőségek vannak:


1./ Kiképzed, kiképzi neked "bárki" a kutyát, használod, elvagy vele mint "házi kedvenccel" nem foglalkozol a hivatalos segítőkutya státusszal. De akkor nem lesznek meg a "kedvezmények" (pl. a kutya kb.bárhova veled mehet, díjmentesen utazhat veled együtt tömegközlekedésen, stb.). A ktya hivatalosan nem segítőkutya, de tudja a dolgát.


2./ Elvégzed a fent leírt tanfolyamokat, csatlakozol egy kiképző szervezethez (ebből van jópár ld. MATESZE honlap) és kiképzed a kutyát, majd levizsgáztatod a szervezettel együtt.


3./ Keresel egy kiképző szervezetet (ld. MATESZE honlap). Ebből van többféle.

3a./ Sok szervezet önkéntes alapíványi, egyesületi formában működik. Itt a kiképzők önkéntesek, általában neked "csak" a kölyök kutyát kell megvegyed (közösen kiválasztva a szervezettel, még ebben is segítenek, de fontos, hogy elvégezzék a szükséges kölyök teszteket, hogy a kiválasztott kölyök legalább elsőre látszódjon arra alkalmasnak /bár még így is van néha később meglepetés, pl. egy diszplázia, vagy később kijövő idegrendszeri probléma/, a tenyésztő választásban is segítenek, de ezt közösen végzitek.). A többit ők intézik önkéntesen. Ha éppen van rá állami pályázat és nyertes a pályázat akkor sok költség fedezve van a pályázatból. Ha nincs akkor általában a kutya kajáját, orvosi költségeit kell álljad, addig is amíg a kiképzőnél van. Ennek van olyan változata, hogy "háznál képzés" ekkor a kutya végig nálad van, és a kiképző jár hozzád. Előny, hogy olcsóbb mint bármely más megoldás, hátrány, hogy kicsi a képző kapacítás és sokat kell várni (mint pl. a fent említett NEO egyesület [link] az ő előnyük, hogy nagyon nagy a hozzá értésük, sok speciális segítőkutyát képeznek).


3b./ Vannak olyan szervezetek akik pénzért kiképzik a kutyádat, majd levizsgáztok. Ez 1,5-2 MFt-t jelent. Hátrány: belölük is kevés van, és szintén kicsi a kiképző kapacítás, és sokat kell várni. Általában itt a kutyát ők "adják" a már előképzett kutyáik közül,kevésbé te választasz.


4./ Keresel egy külföldi (célszerűen) EU tagállambeli kiképző szervezetet, kifizeted nekik (itt inkább a 2-2,5MFt lesz a képzés) levizsgázol külföldön és honosítod. Általában itt a kutyát ők "adják" a már előképzett kutyáik közül,kevésbé te választasz.


Most az egészet kicsit bonyolítja a COVID.

2021. jan. 10. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
91%

Bocsi ha off, de látom itt vannak hozzáértők... Bármilyen fajtájú kutya alkalmas lehet segítő kutyának, akár keverék is, vagy csak néhány fajtára van korlátozódva a dolog?


Illetve egy kisebb termetű kutya is lehet jó, vagy legalább border collie méretűnek kell lenni?

2021. jan. 10. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
86%

Általában fajtatiszta kutyával dolgoznak, vannak bizonyos fajták amik erre jobbak. Pl labrador, uszkár stb

De sokban dönt a kutya temperamentuma és személyisége

Keverék kutyával ritkán dolgoznak, mert általában nem lehet tudni a felmenőket, hogy milyen temperamentuma lesz stb

2021. jan. 10. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
76%
Barmilyen fajta lehet segitokutya, lenyeg, hogy a feladatat el tudja latni. Pl. egy yorkie nem tud egy vakvezetoi feladatot ellatni a meretebol adodoan, de rohamjelzo siman lehet belole.
2021. jan. 10. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
83%
A te betegseged es ezzel kapcsolatos igenyes szabja meg, hogy milyen fajta alkalmas ra.
2021. jan. 10. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
92%

5.: A fajta ott számít, hogy vannak egészségesebb és betegesebb fajták. Szintén nem mindegy a várható élettartam, és az, hogy mikor kell "nyugdíjazni" egy adott kutyát. Maga a kiképzés (segítőkutya típustól függően) 1,5-2,5 év, és kb. fél - egy éves korban kezdik. Ez azt jelenti, hogy mire "munkába áll" 2-2,5-3 éves is lehet a kutya. Pl. a nagytestű fajták esetén van olyan amelyiknél a fajta várható élettartama 5-7 év, ő max. 2-3 évig lenne képes dolgozni. Egyszerűen nem "éri meg". Ezért alapból hosszú várható életű kutyákat válogatnak. Hiába lenne némelyik fajta kivállóan alkalmas segítőkutyának ha a fajta jelleg miatt esetleg várhatóan csak 7-8-10 évig él, és az utolsó 2-3 évben már biztosan "nyugdíjazni" kell. Így már a tenyésztő választásnál alaposan utána néznek a tenyésztőnek, hogy a korábbi almok esetében mik a tapasztalatok. Szintén nem mindegy az idegrendszer. Mennyire lesz terhelhető a kutya, mert ez a munka mentálisan nehéz sokszor a kutyának is. Nem véletlen, hogy sok helyen saját tenyésztésű kutyákat használnak a szervezetek.



Szintén nem mindegy a méret. A vakvezetőt már írták, a többi esetében kevésbé lényeges a méret.


Egyszer egy német adón láttam egy kisfilmet, ahol egy olyan kutyát mutattak, hogy amikor a gazdi roham miatt eszméletét veszti, befordítja egy közelítőleg stabil oldalfekvésbe, majd megnyomja az orvosi szolgálat vészjelző gombját itt megint lényeg a nagy testméret, hogy legyen ereje a gazdát átfordítani.


A többi segítőkutya típusnál a test méret másodlagos. Sokan azt hiszik, hogy pl. mozgássérült segíőkutya esetén is kell a nagy méret, van több sikeresen dolgozó közép uszkár, és van egy törpe uszkár is köztük aki szintén kivállóan dolgozik (több helyen láttam már TV-ben őket).


A fajtaválasztás sokadik szempontja a szőr, sokan pl. azért választanak uszkárt, mert nem hullik a szőre, és egy amúgy is fogyatékossággal élő személy esetén nem kell még pluszban kutyaszőrt takarítani.


Keverékek: vannak keverék kutyák a segítőkutyák között. De ritkább. Egyszerűen a fentiek miatt, hogy nem lehet tudni, hogy mi van bennük, mire lehet náluk számítani (mikor lesz beteg).


Ugyanígy a menhelyi kutyák esete. Sokszor ismeretlen az előélet, nem lehet tudni, hogy milyen trauma érte a kutyát, és nem jön esetleg ki egy PSTD-hez hasonló kórkép a kutyán; vagy nem kerül-e olyan helyzetbe ami emlékezteti egy korábbi rossz élményre, nem vált ki esetleg egy félelem aggressziót. Eleve a legjobb segítőkutyákat az alomban néhány naposan és kb. 2 hetesen már tesztelik különböző tesztekkel, és nézik, hogy a testvérek közül melyik lehet a legalkalmasabb erre a feladatra.


Szintén fontos a gazda preferenciája. Pl. a szín esetén. Fontos, hogy fogyatékossággal élő személyről van szó. Az ő életterébe fog kerülni a kutya, fontos, hogy meglegyen a harmónia mindkét irányba. Ha valaki idegenkedik a fekete kutyáktól akkor neki nem jó fekete kutyát adni, hiába mondja, hogy majd megszokja, nem fogja soha teljesen megszokni. Egy ausztrál ezzel foglalkozó oldalon olvastam egyszer, hogy nagyon komoly összhang kell a kutya és a gazda között, főleg a mentális és mint itt a jelző kutyák esetén. A szín egy vakvezető kutya esetén másodlagos (bár ha a gazdának van látásmaradványa, akkor érdemes olyan színt választani amit esetleg legalább folt szintjén lát, és kb. tudja merre van a kutyája).


Mint látható ezer szempont van erre. (Nem vagyok nagy szakértője a témának, de a családban egy távoli rokonnak van segítőkutyája, és vele beszélgettem sokat, és sokat fordítottam neki mert ő nem tud angolul, és kért sok anyagot, hogy nézzek utána neki).

2021. jan. 10. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Én szerencsésen megúsztam a strokeot, szerencsére nem ért maradandó károsodás de azért elég traumatikus volt, hogy egyedül a semmiből beütött a baj. Nekem nem kell papír, hogy segítő kutyám van, inkább háziállatot szeretnék akit arra is betaníttatnék, hogyha baj van mit cselekedjen, bár őszintén nincs 1 millió forintom sajnos a kutyám kiképzésére.

Egy lakásban lakom Budapesten, így mindenképpen kis méretű kutya lenne optimális nekem, akinek közepes a mozgásogénye. Korábban uszkárom volt, én abszolút elégedett voltam a fajtával, szívesen tartanék újra ilyen fajtát, az egyetlen fenntartás az az, hogy pont az előző kutyám miatt lehet más fajtát szeretnék, hogy ne rá emlékeztessen nagyon.


Ami nagyon tetszik fajtából a skót terrier vagy a törpe schnauzer. A skót terrierről olvastam, hogy nagyon makacsok, nehéz természetű kutyát nem szeretnék aki kedve szerint szelektíven tesz arra néha, amit mondok, gondolom emiatt a tulajdonság miatt nem lenne jó segítő vagy terápiás kutya. Egy schautzer mennyire lehet alkalmas ilyen szerep betöltésére?

2021. jan. 10. 22:03
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!