Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Első sport/munkavonalú kutyána...

Első sport/munkavonalú kutyának mit ajánlanátok?

Figyelt kérdés

Most is van két kutyám, de mivel kistermetűek (tacsi, yorkie) és igazából nem is volt velük cél a munka így csak az alapokat tanítottam meg nekik.


Viszont az elmúlt pár évben egyre jobban úgy éreztem szeretnék majd egy kutyát, amivel komolyabban lehet foglalkozni. Bevallom az első nagy ilyen szerelmem a malinois volt de miután jobban megismertem a fajtát rájöttem első munkakutyának nem túl jó ötlet:D


Így az lenne a kérdésem melyik az a fajta amit egy kezdőnek is könnyű kezelni?

Mennyi tapasztalatot kell összeszednem mire egy malinoist képes leszek kezelni? (Bár gondolom ez valamilyen szinten ember függő is.)

Érdemes egy kutyakiképző sulit elvégezni ha komolyabban elkezd érdekelni a téma?


Köszönöm annak aki elolvassa és válaszol!



2021. jan. 13. 21:45
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
18%

Én szétnéznék különböző menhelyeken, ahol jól ismerik a kutyákat, esetleg tréner is foglalkozik velük és onnan néznék ki egy mali/nj mixet.

De például a németjuhász fajtamentésnél rendszeresen vannak munkavonalasabb kutyák, ott is szétnézhetsz :)

Milyen vonalon szeretnél mozogni?

2021. jan. 13. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
74%
Mi az elvarasod? Milyen "munkat" vagy sportot vegeznel vele legszivesebben? Mert munkakutya a dobermann is, de egy border collie is, csak tök feladatokra vannak tenyesztve.
2021. jan. 13. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
*tök másféle feladatokra
2021. jan. 13. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

#1

Ezen én is gondolkodtam, és majd szétnézek még. Egyelőre csak tervezgetek:D

2021. jan. 13. 22:37
 5/13 A kérdező kommentje:

#2

Főleg az őrző-védő munka érdekelne, de szóba jöhet a keresés is.

2021. jan. 13. 22:39
 6/13 anonim ***** válasza:
12%
Nemet juhasz, dobermann, cane corso, argentin dog - ezek mind joval nyugisabbak, mint egy mali.
2021. jan. 13. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
79%
A magyarországi cane corsok, argentin dogok állománya nem alkalmas munkakutyának. Max.hobbiból eljárhat vele a kérdező őrző-védőre, de ennyi erővel nagyjából a yorkiját is vihetné, abba lehet több a kurázsi. A dobermann egyébként nem lenne rossz választás, de nagyon meg kell nézni a kennelt.
2021. jan. 13. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha őrző-védő és nyom is érdekel, ráadásul a mali álmaid kutyája, akkor szerintem mali. Figyelj, mindenkinek volt egy első malija :) Szerintem az a legfontosabb, hogy legyen melletted egy jó kiképző, aki az első pillanattól (tenyésztő, egyed kiválasztása) segít téged és utána is végig megtanítja, hogy hogyan kell képezni egy ilyen kutyát. Jó kiképző jelen esetben az, akinek kifejezetten malikkal van tapasztalata, ha nincs még ilyen "jelölt" Arató Pétert ( [link] szívből ajánlom, vagy esetleg Kivágó Arnoldot ( [link] bár ő szerintem már nem nagyon oktat "mezei" kutyásokat.

Kiképző nélkül, saját szakállra, őrző-védős sportkutyás tapasztalat nélkül a helyedben nem vágnék bele, ez már nem az a szint, amit autodidakta módon meg lehet tanulni, ha valóban eredményes szeretnél lenni és nem akarsz egy viselkedésproblémás malit.

Szerencsére csak elenyésző mennyiségben, de vannak már itthon is "show vonalas" malik, de ezekkel sokszor nemhogy könnyebb, hanem jóval nehezebb, mert hiányzik belőlük az a fegyelem, ami munkavonalon megvan és ezért az ösztönkontroll is silányabb náluk. A hosszúszőrű verziókra (tervu, gröni) ugyanez hatványozottan igaz, az idegnrendszerük sem az igazi, ki lehet fogni ott is jó kutyát, de ha nem munkára szelektált, akkor sokkal nehezebb munkára alkalmas egyedet választani, főleg tapasztalat nélkül.


A másik, hogy pontosítsd kérlek az "alapokat" amiket a kutyusaid tudnak :) Ezt ne vedd rosszindulatnak, mert nem az, csak szerintem érdemes megpróbálni kihozni a "maximumot" a jelenlegi kutyákból, ahhoz, hogy lásd, mi az, amire biztosan képes vagy és mi az a "plusz" amire kéne az a mali. Ezt tényleg teljesen jószándékból, saját tapasztalatból írom, hasonló cipőben vagyok, mint te, nekem is van egy abszolút küllem vonalas, munkát még hírből sem ismerő felmenőktől származó kutyám és hozzád hasonlóan én is szeretnék belekóstolni a sportkutyás világba. Jelenleg obedience 1 szinten van nagyjából, de sokszor pontatlan a munkája, nagyon nehéz motiválni, könnyen elterelődik a figyelme, lassan és nem mindig megbízhatóan dolgozik. Azért írom, hogy nagyjából van ezen a szinten, mert jobb napjain tökéletesen tudja a feladatot, de ahhoz, hogy ebből vizsga is legyen és versenyhelyzetben is tökéletesen dolgozzon még minimum fél év tréning kell.

A fent említett "hiányosságok" nehézségek miatt a jövőben szeretnék egy munkavonalas bordert, de majd csak akkor, ha a már meglévő kutyámmal megvan az a szint, amit a borderrel is el tudnék érni, csak mivel a borderrel ezek könnyebbségek lesznek, nem kell külön arra tréningezni, hogy szeressen dolgozni, hogy gyors legyen munkában talán nemcsak a vizsgák lesznek meg, hanem sikerül eredményesen versenyezni is vele. Szóval, hogy én mindenképp szeretném tudni, hogy az adott feladatokra hogyan kell tréningezni a kutyát, ez csúnyának tűnhet, de abszolút ne rossz értelemben gondolj erre, a mostani kutyámmal megtanulom, hogy hogyan kell felépíteni ezeket a feladatokat, hogy a kifejezetten versenyzésre szánt kutyával már az én képzetlenségem miatt ne bukjunk el. Remélem így érthetően magyaráztam, hogy miért fontos akár nem munkakutyával is tapasztalatot szerezni :) Én például ezért nem is gondolkozom IGP-n, az én kutyám őv-re totálisan alkalmatlan, ezért ebben tökéletesen 0 tapasztalatom van, semmi tudással pedig biztosan nem vágnék bele.


Ez szintén tetszeni fog a lepontozóknak, de munkára munkavonalas kutya kell, nem mentett, nem mix. Nyilván egy sokéves tapasztalattal rendelkező kiképző mentett kutyával is fantasztikus eredményeket érhet el, de egy első sportkutyás gazdi nem. Én is mondhatnám, hogy először elhozok egy show bc-t, vagy egy mentettet, az is border, de sokszor ég és föld a munkájuk és az is rengeteget számít, hogy milyen munkára szelektált, egyre több a terápiás bc, akik lassúak, türelmesek, mindenkivel együttműködnek, piszok nehéz lenne egy ilyen kutyával terelőversenyeket nyerni, ahová pörgős, önállóan dönteni képes kutya kell. És ugyanez fordítva, egy olyan bc, akit még pihenni is tanítani kell az egész terápiás munkát kényszernek élné meg és nem is lenne igazán alkalmas rá.

Nem tudom mennyit olvastál hiteles forrásokból a fajtákról, de én a legtöbb helyen azt hallom, hogy a munkanémetjuhászhoz sokkal durvább kommunikáció kell, mint egy malihoz, a malik sokkal érzékenyebbek, mint az nj-k, vagy legalábbis olyan ismerőseim, akik mindkét fajtával dolgoztak már mindig ezt emelték ki különbségnek.


A kutyakiképző tanfolyamokat felejtsd el, vagy legalábbis maximum egy alapnak tekintsd, de innen még nagyon sok munka van, a legtöbb tanfolyamon nem tanítanak többet a sportkutyás világról, mint a hagyományos kutyasulis tanfolyamokon, az ilyen kiképző tanfolyamok inkább arra készítenek fel, hogy hobbi szinten hogyan kell képezni különböző típusú, habitusú kutyákat, hogy legyen módszered egy túlpörgött és egy lustább kutyát is megtanítani az alapvető feladatokra, illetve ad egy általános tudást a kutyatartásról, a jobb helyeken van egy kis etológia, egészségtan. De ez mind olyan információ, ami kifejezetten sportkutyás szempontból kevésbé releváns. Ami hasznos lehet, hogy eredményes sportkutyások tartanak előadásokat, "szemináriumokat," ez sokkal specifikusabb és ezért hasznosabb is.

2021. jan. 14. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

#8

Hűha, na ezt nevezem válasznak!:D

Mindenképp megpróbálom a jelenlegi kutyáimból is kihozni a maximumot, ahogy javasoltad.

Sokat olvasok a fajtáról, egy malis csoport tagja is vagyok úgyhogy igyekszem mindenhonnan tájékozódni.

Még kicsit odébb van hogy saját malim legyen, de ha egyszer arra kerül a sor elsőnek biztos a megfelelő kiképző lesz meg.

Köszönöm a normális és hasznos választ!^^

2021. jan. 14. 08:23
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Én is ugy gondolom hogy elsőre a két kutyáddal kellene obedience képzésen részt venned ill több szemináriumra elmenni(nem tanfolyamra)

alapból szívesebben adnak sportkutyát olyan embernek akinek van már valamilyen kutyássport tapasztalata! És akkora későbbiekben simán választhatsz akár malinois-t is!

2021. jan. 14. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!