Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kuvasz mennyire agilis fajta?...

Kuvasz mennyire agilis fajta? (Bővebben lent)

Figyelt kérdés

Kedvelem a pásztorkutyákat, de a medveszerű, nehéz kutyák nem tetszenek. Sok ilyen kaukázusit, sárhegyit láttam. A kuvasz vékonyabb alkatú pásztorkutyák közé tartozik?


Inkább legyen német juhász-szerű, mint berni pásztoros. Remélem érthető mire gondolok.



2021. szept. 23. 21:12
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
88%

Szerintem igen, a környéken van egy akit biciklivel futtatnak és alap funkciója szerint is napi több 10 km-t tesz meg a nyáj mellett őrjáratozva.


Nézz róla videókat, menj kiállításra és látni fogod, hogy megfelel-e vagy nem.

2021. szept. 23. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
4%
10-es skálán 1-es.
2021. szept. 23. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
33%

Hát akadály pályára nem alkalmas.

De km igénye az van neki.

Napi 30km.

Hétvégente 50.

Ez hosszan sétálva is jó, de kocogva vagy biciklivel vagy görkorival gyorsabb.

Szívós, erős állóképességű őrkutya.

2021. szept. 23. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
73%
Van pár olyan kuvasz ismerősöm akit munkavizsgáztattak (ÖV) és napi szinten 10-20-30 kilómétert mozgatják (futva is).
2021. szept. 23. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
32%

Hát, kezdd itt, szerintem:

A PÁSZTORKUTYÁK - beszélgetések Bartha Lászlóval! 1. Rész! - DogCast TV

https://www.youtube.com/watch?v=YLv7RrWgnTg

2021. szept. 23. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
67%

A kuvasz nem berni pásztr-szerű, de a német juhásztól is elég távol áll.

Bizony leginkább a Sarplaninac, a kaukázusi juhász (és még van sok fajta), ami közel áll hozzá, csak a szőrzete miatt tűnik kecsesebbnek.

Nagy munkabírású, de önállóságot is igénylő fajta a kuvasz, sokat képes mozogni, ha annak szükségét érzi, de nem biztos hogy örül, ha fölöslegesen ugráltatják, de ez sem állítható kivétel nélkül mindegyikre.

Alap kérdés, hogy milyen szempontból kérdés az agilitás, de a magyar pásztorkutyák közül a mudi sokkal "német juhászosabb", csak lényegesen kisebb termetű annál.

2021. szept. 23. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
0%

Elsőként azzal kezdeném, hogy ha a kutyáknál is van Gyakori kérdések, akkor arra a kérdésre hogy milyenek a fehér emberek, biztos olyan sablonos a válasz mint itt a kutyákra. :))))

A kutya ugyanúgy élőlény mint az ember. Ezért nagyrészt ott dől el milyen lesz hogy milyen szülőktől származik és hogy lesz később nevelve. Volt kuvaszom, lusta dög volt és jámbor mint egy birka. Tehát a mítosz, hogy nagy majorságok félelmet nem ismerő őrzője aki a medvével farkassal is szembeszállt, kb. olyan mint a félénk, szemüveges Pistike mammutvadász őseire hivatkozni. Sajnálatos de mára az ember után másodikként a kutyák is bekültöztek a lakásba, és tartási/tenyésztési körülmények szélsőségesek lettek. Egyfelől a sok antiszociális/elvált "állatvédő" (valójában csak kutyaimádó) hölgyeknek hála, a tenyésztőknél a kutyák többsége plüssálatként van tartva és nullára csökkentve a genetika szelekció. Mivel bevételi forrás a szaporulat, fúvó széltől is óvják őket nem hogy fizikai igénybevételnek kitenni.

Másik véglet a szaporítók Keletmagyar társadalma akik megneszelték, hogy a disznótartás nem oly jövedelmező mint adott divatos fajkutyáé és a disznóólakba kutyák vannak szaporítva. Itt van egy erős genetikai szelekció, mert szerencsétlenekre sok nincs költve, és moslékon nőnek. És van a két hatalmas tábor közt egy késpenge vékony kutyatartó réteg, akik megfelelő körülmények közt tartanak 1 kutyát és néha elviszik pároztatni és van náluk kiskutya. Ez az oka, hogy mára a németjuhászt mint fajt tönkretették, és jórészt parasztoknál riasztónak vannak idegbeteg genetikai hibás (össze-vissza pároztatott) "farkaskutyák" tartva. Megyéje válogatja, de sajnos a hazai kutyafajták reneszánsza (kuvasz, puli..stb) is nyomot hagyott a kuvaszon is.

Végezetül, én azt javaslom, hogy válassz egy olyan fajtát ami tetszik, és a neheze utánna jön. El kell menj és meg kell nézz többet, hogy mint anno a jó pásztor, kiválaszd azt amelyik neked megfelel. Életvidám, veled mint idegennel szemben bátor, nem menekülő/bújó kiskutyát. Meg kell nézetni állatorvossal mint ahogy a használt autó első útja is márkaszervíz. És természetesen MINDIG kell adásvételit íratni amiben benne kell állnia, hogy eltitkolt betegsége a kiskutyának NINCS! Így baj esetén visszavásárolják...

Én már vettem kutyát disznóólból is és tenyésztőtől is. Erkölcsileg óriási köztük a különbség, de egyik legjobb Csau-csau-m a szó szoros értelmében a nyomorból jött. Legerősebb, legegészségesebb, nyoma sincs rajt a fajtáját sanyargató izületi problémáknak. De ennek ára az volt, hogy lehet 2-3 testvére elpusztult csak ő élte túl a nehéz körülményeket. :(

Volt Berni Pásztorom is. Akiknek volt, mind állítják, hogy mint pásztorkutyának idehaza már annyi. Az utca végéig lehet pórázon vinni, hazafelé már ölbe hozzák. Díszkutyát csináltak belőle is. Kisgyermek mellé kiválló, de NEM pásztorkutya mára. (hazai populáció jórésze)

Én nem ajánlom neked ezeket a divat -ezért jórészt elrontott fajtákat. Neked inkább szerintem egy Border collie lenne való.

2021. szept. 24. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
0%
2021. szept. 24. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
0%

"Border collie lenne való"


Azokat nem rontották el ugyanúgy, mint a többi fajtát?

Dehogy nem... annak is megvolt a divat korszaka, főleg, amikor az agility-sek felfedezték.

Nem nálunk lett divatkutya, hanem világszerte, itthon nem könnyen és olcsón beszerezhető fajta, ami vonzóvá teszi az üzleti szempontból kutyát szaporítóknál.


Van nekünk egy vizslánk, a sima szőrű... 30-40 éve még főleg vadászok mellett lehetett látni, de azok is inkább a német vizslákkal dolgoztak, a magyarból lényegesen kevesebb volt.

Okos, intelligens a magyar vizsla, és talán még a megjelenésére sem mondják sokan, hogy randa.

Mit, ha hirtelen sok lett volna belőle, gyakran lehet látni, de nem vadászoknál, hanem házi kedvencként.

Egyrészt örömteli, hogy egy magyar fajtát ennyire megkedveltek az emberek, ugyanakkor látni kell azt is, hogy nagyon sok az olyan egyed, amiből már hiányzik az ősi ösztön, nem azért nem vadásznak vele, mert nem vadász a tulajdonosa.

2021. szept. 24. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
31%

Igen, jól látod. A kuvasz egy fokkal filigránabb, mint a kaukázusi. Inkább a sivas kangalhoz hasonlítanám. A kanok átlagosan 50kg körül vannak, míg mondjuk egy komondornál, kaunál, kájnál ez az átlag olyan 55kg.

Németjuhász szerű nem lesz, mivel az egy közép-nagy termetű fajta, a kanok átlagosan 40kg-sak. A berni pásztor pedig csak a nevében pásztor, az egy svájci hegyikutya fajta, amelyik szintén kisebb és könnyebb, mint egy kuvasz.


Nem tudom mi a célod a kuvasszal, de nekem a komondorjaim mindenféle megerőltetés nélkül bírják a napi 10-20km-t. Volt egy komondoros tájfutó, akivel a kutyával futott 15km-eket.

2021. szept. 24. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!