Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tüzelni kezdett a kutyám, mit...

Tüzelni kezdett a kutyám, mit tegyek?

Figyelt kérdés

Üdv.

Első kutyámról van szó, ezért van pár megválaszolatlan kérdés a fejemben, amire jó lenne választ kapni. Németjuhász amstaff keverék kutyus, 10 hónapos, 24 kiló.

Udvaron van tartva, a tüzelés első jeleit ma észleltem ezért most be csuktam őt a kenneljébe (hozzá van szoktatva). Érdemes lenne itt tartani őt a következő 2-3 hétben, vagy maradhat az udvaron? Szomszédban van egy 10 éves ivaros kan, nem tud átjönni hozzánk.

Ha jól tudom az első tüzelés segítségével meghatározható, hogy kb mikor éri el a kutya a teljes méretét, valamint, hogy mikortól lehet felnőttnek tekinteni. Mint írtam jelenleg 24 kiló, fog még nőni? Jelenleg junior tápon él, mikor lesz érdemes átálni felnőtt tápra?

Ivartalanításról beszéltem az állatorvossal még anno amikor a kutya hozzám került, felsorolta az előnyeit illetve hátrányait (pl. elhízásra való hajlam) a döntést rám bízta, eddig nem foglalkoztam vele, mindenképp meg szeretném várni a fejlődése befejeződését mielőtt ivartalaníttatom. Nagyon aktív kutyáról van szó, ivartalanítás sokban változtatná az aktivitását, vagy erre nincs hatással? Mikor lenne célszerű elvégezni? Esetleg ellenjavaslat, hogy miért ne ivartalanítsuk?

Jelen állapotban szüksége van valami többlet tápanyagra, vitaminokra? Október közepe óta kezdtem lassan növelni a táp mennyiségét a téli időszak miatt, halolajon kívül más táplálékkiegészítőt nem adok neki.

Most lenne esedékes a következő féreghajtás, megkaphatja a féreghajtót vagy várjam meg a tüzelés lezajlását?

Egyéb tanácsokat is elfogadok ha valamire esetleg nem tértem volna ki.

Köszönöm a válaszokat előre is, szép napot!



2021. nov. 21. 10:44
 1/6 A kérdező kommentje:
A séta kimaradt. Eddig hosszú sétákra jártam vele, munkámból kifolyólag csak este érek rá, sajnos több rövidebbet nem tudok vele megtenni, arra gondoltam, hogy csak a mi és a szomszéd utcában sétálnék mivel erre ritka a kóbor kutya. Persze ez nem befolyásolja a séta hopsszát, de lehet a kutyának unalmas/megszokott lesz? A lehető legjobbat akarom neki, de ilyen helyzetbe még nem kerültem :D
2021. nov. 21. 11:00
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Legyen kennelben. Bar a kutyak lelemenyesek, biztos nem tud atmenni a kan? Mert ha tuzelo szukat ereznek nincs lehetetlen szamukra kb.


Semmi vitamin nem kell. Csak figyelni kell biztos ne ferjen hozza kan.



Hizas hajlam nos ez is az, hogy a gazdak rafogjak erre hogy dagadt a kutyajuk.


Ha max latod, hogy hizik kevesebb kajat adsz neki, nincs nonstop jutifalatozas. Illetve mozgatni kell.


Nekem is ivartalan szukam van.

Nem kover es rengeteg kutya ivartalan a kozelembe egyik sem kover.


Kajara oda figyelsz meg a mozgatasra nem lesz baj.


Nem fog ellustulni vagy ilyesmi.

2021. nov. 21. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Az ivartalanítás után kb 2/3-ra csökken a tápanyagigénye. Ha ezt nem veszed figyelembe, úgy könnyen elhízik. Ha csökkented az ételét, figyelsz a súlyára, nem fog elhízni.

Habitusban, viselkedésben, energiában nem fog változni. Kb 1% esély van inkontinenciára, viszont az állandó tüzelések mellett 5-6 éves korára nagyon megnő az esély a méhgyulladásra, 8-9 évesen pedig a petefészek, méh, emlődaganatra. Mindenképp javaslom az ivartalanítást, de csak a két tüzelés között kb félidőben végezhető el.

Megvárhatod a második tüzelést is akár a műtéttel, addigra teljesen kifejlett lesz. De az első után sem fog visszamaradni.


Most még nem kell annyira elzárnod. De a 9-14. nap közt nagyon figyelj rá, akkor veszi fel a kant. Ezt kerítésen keresztül is meg tudják oldani és ekkor a kannak sem okoz gondot a 3 m-es fal sem.

2021. nov. 21. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Mar ehet felnott tapot :)
2021. nov. 21. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

nem szükséges kennelben tartani, de igazából jobb félni. kerítésen keresztül is simán megoldják, ha meg nem, akkor a kan fogja megoldani.


Sétán milyenségén nem hiszem, hogy kéne változtatni (de azért kerüljétek a kutyás helyeket), viszont tényleg unalmas lesz neki egy háztömb körül körözni és egész nap kennelben lenni.


Más vitamin/kaja nem kell neki.


1 éves kortól már ehet felnőtt tápot, de erre nincs aranyszabály.


Növekedni még 2 éves koráig nőhet, de ivarérés után jelentős növekedés nem várható.


Ivartalanítás nem okoz viselkedés, motivációbeli változást. Hízni sem fog, ha normális mennyiséget adsz neki. (Lehet látni hogy mennyitől hízik, akkor vagy többet kell mozogni, vagy kevesebbet kell neki enni adni.)


Összességében több előnye van mint hátránya, én mindig azt mondom, hogy inkább egy alacsony rizikójú ivartalanítás, mint egy életmentő pyometrás műtét, ami jóval nagyobb kockázattal jár......

2021. nov. 21. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
31%
Ki kellett volna már ivartalanítani
2021. nov. 21. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!