Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Veletek is szokott lenni hogy...

Veletek is szokott lenni hogy a kutya épp megtanul valamit de aztán elkezd rontani?

Figyelt kérdés
Olyankor mit csináltok? Vissza kell lépni egy kicsit, de mennyi idő után lesz stabil megint?
2010. szept. 13. 00:06
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Persze, sőt olyanis van, hogy én azt hittem valamit már megtanult, erre egyszer csak néz rám bután, mikor kérem, forgatja a fejét, láthatólag halvány fogalma sincs mit akarok tőle.


Az az oka, hogy a kutyák nagyon rosszul általánosítanak, viszont nagyon jó megfigyelők, alaposan megfigyelnek és megjegyeznek minden paramétert amikor tanulnak valamit.


Neki nem az áll össze, hogy amikor azt mondod ül, akkor üljön le. Az áll össze, hogy mikor ott álltok a konyhában, te nyugodt vagy, esik kicsit az eső, a piros póló van rajtad, a lámpa nem ég, és a levegőben lecsó szag terjeng, akkor ha te úgy csinálsz az ujjaddal, akkor le kell ülnie. Halványan dereng, hogy valamit mondani is szoktál ilyenkor.


Ezért kell a feladatot általánosítani, és gyakorolni a nappaliban is, aztán az udvaron is, aztán ha többen vagytok körülötte, aztán kint a parkban is, és mindenhol.


Én mindig vissza szoktam lépni, ha nem megy neki, és kezdem előlről, vagy jó pár lépéssel visszábbról a tanítást. Persze másodszorra, harmadszorra már sokkal gyorsabban is megy.


Akkor várhatsz el biztosan egy feladatot, ha teljesen idegen helyen erős ingerkörnyezetben is megcsinálja. Ez azt jelenti, hogy tudja. Addig gyakorolni, gyakorolni, gyakorolni.


Mindig csak akkora követelményt tegyél elé, amit még épp meg tud csinálni, és azt jutalmazd, így növeld a követelményeket fokozatosan.


Ja és ami még nagyon jól be szokott jönni, az az, hogyha a csúcson hagyod abba a gyakorlást, Joker mennyiségű jutalommal. Ha pl. hemperegni tanítod, akkor az első olyan alkalomnál amikor végre teljesen átfordult a tengelye körül, akkor fejezd be, és add neki oda maradék jutalom falatot. Ez marha nehéz, mert az ember ilyenkor még gyakorolná, mert épp elkezdett sikerélménye lenni, de ha itt abbahagyod, sokkal jobban rögzül.

2010. szept. 13. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Hát itt az van hogy megcsinálja ő bárhol, csak mióta keztem elhagyni a segítséget azóta először szépen csinálta, de aztán elkezdte csak úgy immel-ámmal. Lábnál követésről van szó. Szépen rámnézett meg minden most meg csak úgy jön mellettem nézeget össze-vissza, megtorpan stb, pedig semmi nem történt. Szóval szót fogad csak nem túl esztétikus :D Lehet azt hiszi ennyi is elég ahhoz hogy utána megdicsérjem meg minden? Vagy az vette el a kedvét hogy először póráz nélkül tanítottam de aztán kiderült hogy pórázzal lesz rá szükség? Mintha zavarná a póráz pedig nagy kutya, rég megszokta hogy milyen pórázon sétálni.
2010. szept. 13. 15:10
 3/6 anonim ***** válasza:

vigyél magaddal egy rúd szalámit, mindjárt meglátod, hogy nem felejtett el ő semmit :D

max most nincs kedve az egészhez, motiváld valamivel

2010. szept. 13. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Bocs de szerinted hogy tanítom ha nem jutalomfalattal? Nem szalámit kap hanem virlit meg párizsit.
2010. szept. 13. 19:49
 5/6 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy rosszul kezdted el kivenni a motivációt. Gondolom, hogy nem klikkerrel tanítod, de ezt a cikket azért érdemes megnézni: [link]


Ez a kulcsmondat: "Azaz eleinte minden viselkedést megerősítünk, aztán minden másodikat, aztán néha az elsőt, néha az ötödiket, néha a kilencediket, stb. "


Tehát a lényeg, hogy ne légy kiszámítható a jutalmazásnál, változó ütemben vedd ki. A 3-6-12 pl elég jó, azt nem tudja kiszámolni. Aztán ha a 12 már gond nélkül megy jutalom nélkül, akkor 6-12-24 lépésenként. Ha 24 lépést is megy gond nélkül, akkor 12-24-48. Így ki tudod tolni akár annyira is, hogy csak minden ezrediket jutalmazod, a kutya mégis csinálja.

2010. szept. 14. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Miért gondolod hogy nem? Mert a klikker a csodaszer, attól minden kutya tökéletes lesz? Amúgy használok klikkert és köszi a választ majd megpróálom.
2010. szept. 14. 14:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!