Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy lehet elkerülni hogy...

Hogy lehet elkerülni hogy állandóan pörögjön a kutya?

Figyelt kérdés

Sokszor látom leginkább a tipikus energiabomba kutyáknál, border collie, de ma pl holland juhásznál láttam, hogy a belváros közepén is (persze nem hibáztatom őket) de pörög mint az állat, kapkodja a fejét, megy előre hátra körbe, lihegő szájjal figyeli hogy kapjon valami feladatot. Erre sokszor a gazdi is rásegít az idegességével vagy azzal, hogy néha rászól de utána mégis inkább hagyja stb.

Ja és még a mudiknál, hogy tereli az autókat.


És igen tudom, minden kutya kutya és nevelni kell, egyáltalán nem fajta általánosításból írom, de lássuk be hogy a szomszéd bácsi alacsony kissé dagi keverékénél ilyet nem nagyon látni.

Szóval valami tipp ezekre? Mert én is szemezek egy nagy enegriaszintű fajtával, de nem vagyok benne biztos hogy menne a városba való beillesztése.



2022. júl. 3. 01:27
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
79%
Sok mozgást igényel az ilyen. Szomszéd bácsi 10 éves dagi keveréke nem.
2022. júl. 3. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
92%
Elkerülni meg azzal lehet, hogy tanítod, játszol vele, viszed futni sétálni.
2022. júl. 3. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
76%

Minden fajtának más a mozgásigénye. Ha azt nem tudod kielégíteni, lefárasztani, futtatni stb, akkor bele se vágj.


Nem számít hogy neked mi tetszik vagy hogy majd biztos lesz valahogy, hanem csak és kizárólag a kutya valós igényei.


Ne a dagi keverék legyen a mérce, eleve miért kellett felhízlalni? Rohadtul veszélyes az egészségére... csak sokan azt hiszik az a szeretet ha tömik a kutyát. Hát nem.


A nevelés egy másik történet, igen neveleni kell mindegyiket. De az alaptermészetét nem tudod egyikből se kinevelni, mozgásigényét kevesebbre átnevelni.

Egy vizsla pl nem fog neked szépen nyugton ülni csak mert azt kéred tőle...ha lefárasztod, és minden nap, esetleg.

2022. júl. 3. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
60%

Hacsak a gazdi nem vállalja a kutyás sportot, amit napi szinten űzni tud vele, én biztosan nem engedném, hogy terelőkutyát tartson valaki városban/lakásban. Cuki, meg okos, meg felkapott, pl a Mudi is egyre jobban, de ezek munkakutyák, szenvedés nekik az olyan élet, ahol a gazdi leviszi két sétára a belvárosba. Egy border collie pl a kutyasuliban is folyamatosan tereli a többi kutyát, nekik ez kell.

Én faluban lakom, az idős szomszéd néninek pl pumit hoztak az okos gyerekei. A kutyának egész nap (és éjjel) be nem áll a pofája, mert nincs lemozgatva, nem tud terelni. Nincs ez így jól, nem lenne szabad kinézet alapján kutyát választani senkinek.

2022. júl. 3. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
72%

Nagy tévedés, hogy ezeknek a fajtáknak fizikai fárasztás cimszo alatt elég egy 30 perces andalgás a városban. Amit látsz ezeken a kutyákon, az a nem megfelelő szellemi és fizikai fárasztás, nem megfelelő alapozás, kutya gazda kapcsolat, ill akár az idegrendszer is. Ezek munkakutyák, persze, hogy pörög, ha nem kapja meg azt, amire született.


Nekem két mudim van. Nem pörögnek feleslegesen. Miért?

1: kiváló tenyésztőtől vannak, jó az idegrendszerük

2: jól meg vannak alapozva, értsd: tudnak pihenni, napi rutinjuk van

3: megkapják a megfelelő szellemi (ez a legfontosabb) és fizikai fárasztást. Senki ne higgye, hogy egy munkakutyát le tud fizikailag fárasztani, nem fog tudni. Egy hollanddal, borderrel, mudival, kiszáradásig futhatsz, hamarabb fog kiszáradásban elpusztulni, minthogy elfáradjon. Szellemileg kell lefárasztani, feladattal (ahogy te is tapasztalod, h a gazditól kéri a munkát). Ez nàlunk ugy nez ki, hogy: reggel 1-1.5 ora “séta” - szabadon, közben 2x 8 perc engedelmes fejenként, vagy puller/apport. Utána reggeli feladatra (ingyen nem jar kaja, szemenként kapják, meg kell érte dolgozni engedelmessel, trükkökkel). Van kert, egész nap nyitva az ajtó, ki szoktunk menni napközben pancsolni a medencébe vagy labdázni vagy csak fekdesni a kertben). 5kor indulunk a nagy “foglalkozásra”, ez vagy agility edzés (heti 3-4szer) vagy uszás, vagy puller edzès, vagy nagy séta engedelmessel, apporttal, pullerrel vagy bármi agyi dologgal megfűszerezve. Utána vacsi este 9 körül, ismètelten a kaja feladatra van, szemenként. Utána kapnak egy egy szárított fejbőrt rágcsálni, azzal elvannak, 10kor takarodó. Másnap minden kezdődik előlről 5:00kor, amikor kelünk.


Így teljesen ki vannak elégítve az igényeik és mintakutyák. Teljes a harmónia, hangjukat nem hallani (pedig hát a mudinak ugye papirforma szerint orditania kéne egész nap, mint valami idiotának, ugyebár).

A munkakutyázás egy életforma. Ha valakinek nincs érdemben 3-4 órája a kutyájára naponta (hollandnál, malinál ez még több), akkor ne akarjon munkakutyàt.

2022. júl. 3. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
12%
Heti 5 -6 nap futas egyutt az ilyen kutyaval… azon kivul feladatozas egesz nap.
2022. júl. 3. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
72%

Annak idején, mikor megvettem a mudimat, az első 5-6 évben szinte egyfolytában vele foglalkoztam. Vittem mindenfelé, érte elég inger, emellett óriási,több km-es sétákat tettünk minden este.

Huszonéves voltam,nem volt senkim még,csak ő számított.

Ma már családanya vagyok, a kutyám már 13 éves. Mostmár le van nyugodva,pár 100m séta elég neki. Néha még feladatozunk.


Ő sose terelt pl biciklist,autóst. Én tanítottam, az alapparancsokat és azon kívül még egy-s mást. Pl hogy üljön le az út szélén átkelés előtt,meg ilyenek. Megnyikkanás nélkül sétáljon el kutyás kertek előtt.


Ez mind munka. Megtanulni is,és betartani is.

Az a lényeg, hogy mindig legyen elvárás a kutya felé.

Mostanában pl az,hogy a gyerekekkel (4-10 év közöttiek) tökéletesen viselkedjen. Ami nagyon fontos: bármikor elvonulhat.


Szóval ennyi. Foglalkozni kell velük. És ez nem a napi pár séta le a panelból. Nagyon nem!


Mi kertesben laktunk, az szerintem kötelező pl egy mudinál. Nem szabad panelba kényszeríteni.

2022. júl. 3. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
62%

5! 7es vagyok.


Hidd el,nem csak a kiváló törzskönyves mudi tud ilyen szépen viselkedni. Sőt, manapság egyre több a törzskönyves ideggyenge mudi :(

Az én mudim juhásztól van (oltással féregtelenítve vettem természetesen).

Ezt csak azért írtam le, hogy a jó nevelhetőségnek nem feltétele a törzskönyv.

A mudi és a többi terelőkutya mindig dolgozni akar. Ha olyan a vérvonala, mint pl az enyémnek, akkor különösen. Ez nem muszáj, hogy terelés legyen. De ezt a munkavágyat ki kell elégíteni.


E nélkül nem fog tudni együtt működni a mudi-gazda páros.

2022. júl. 3. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
0%

Sokszor ezek az emberek örülnek is legbelül, hogy ilyen a kutyájuk, mert egy számukra fontosabb célt csak így tudnak elérni (pl munka, sportversenyek, kiállításon jól mutassa magát a kutya). Meg persze vannak, akik csak kevesek ahoz, hogy normálisan megneveljék a kutyájukat.

Nagyon kevés kutyánál lehetséges elérni, hogy a hétköznapokban szedáltan sétáljon utánad, majd edzésen, versenyen meg pörögjön, robbanjon annyira, mint egy kevésbé kontrollált kutya.

Ha mégis megpróbálkoznál vele, akkor fektess le szabályokat, amihez te is kivétel nélkül tartani fogod magad, pl lakásban, eü sétánál nincs örjöngés, de az xy parkban meg fixen tréning, játék, pörgés van, nem szólsz nagyon rá, ha bekapcsol ott. Felszerelésekkel is megkülönböztetheted ezeket az alkalmakat.

2022. júl. 3. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
30%
8-as: megint te a fajtajellegű keverékeddel. Már mondtuk neked többször, többen, hogy ha annyira jó lenne az a kutya, akkor b törzskönyveztetted volna. A szaporítás még mindig elítélendő, ne hangoztasd már úton-útfélen. Tudjuk, tudjuk, te szaporítasz és imaaaaadod occojer a szaporitott fajtajellegut. Stimmt. De azert naladnal vannak intelligensebb emberek is, hagyd meg nekik a diskurzust :)
2022. júl. 3. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!