Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen esetekben van egy...

Milyen esetekben van egy fajtának nyitott törzskönyve?

Figyelt kérdés
2022. aug. 8. 10:32
 1/4 anonim ***** válasza:
65%

Ennyit találtam:

A törzskönyvek fajtái


Általában két alapvető törzskönyvi rendszer van: a zárt és a nyitott törzskönyv. Zárt törzskönyv: ha azt bizonyos időpontban lezárják és csak azzal az állománnyal, illetve annak ivadékaival foglalkoznak tovább, amelyet ebbe a törzskönyvbe már felvettek. (Pl. zárt törzskönyv volt több mint 100 évig az 1795-ben elsőnek létesült törzskönyv, az angol telivér ló törzskönyve.) A zárt törzskönyv a benne nyilvántartott fajta vagy állomány vérszilárdságának fenntartását szolgálja.


Nyitott törzskönyv: amelybe bizonyos nyilvántartott fajtajellegbeli tulajdonságú és termelőképességű állatok vehetők fel, függetlenül származásuktól. Napjainkban a legtöbb törzskönyv nyitott. Az átlagosnál kedvezőbb termelésű vagy tenyészértékű állatok részére különböző elnevezésű elit, elitrekord, arany stb. törzskönyveket létesítenek. Különleges rendeltetésű tenyészetek ún. házi törzskönyvet is vezetnek. A törzskönyvezést 1949-ig az állattenyésztő egyesületek és szövetkezetek végezték, ellenőrizték a teljesítményeket és irányították a törzskönyvező szerveket. 1949-től e feladatot az állami szervek - a megyei törzskönyvi felügyelőségek – látják el. A törzskönyv adatai alapján az ezzel megbízott szervezet származási lapot állít ki, amely eladáskor közhitelűen tanúsítja az állat értékét.

2022. aug. 8. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A mudi törzskönyve pl nyitott. A standardnak megfelelő mudi törzskönyvet kap. Ha a gazdája akarja persze.

Én is kérhetnék az enyémnek,de minek?

2022. aug. 9. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

1-es, azt én haszonállatoknál olvastam, egyébként tudom, mi az eltérés.

2-es, azt is tudom, hogy a mudi nyitott törzskönyves.


Engem az érdekelne, mikor döntenek úgy, hogy egy kutyafajta (nem haszonállat, szándékosan a kutya kategóriába írtam a kérdést) nyitott törzskönyves lesz. Úgy tudom, hogy új fajtáknál ez szokott lenni, de nem tudom, hogy kb. meddig, van-e olyan, hogy zárt törzskönyvről nyitottra váltanak valamiért, van-e olyan, hogy sose lesz zárt törzskönyves egy kutyafajta, ilyesmikre keresném a választ a kérdéssel.

2022. aug. 9. 10:29
 4/4 anonim ***** válasza:
Értem.
2022. aug. 9. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!