Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A kutyám nagyon fél a kozmetik...

A kutyám nagyon fél a kozmetikusnál a csapatógéptől. Mit tudnék tenni hogy elviselhetőbb legyen neki?

Figyelt kérdés

Igazából nem is igazán értem a dolgot. 8 hónapos kaukázusi szuka, udvaron semmitől sem fél, a fűnyírót jáékosan körbeugrálja működés közben, egyáltalán nem zavarják a zajok, hozza a fajtától elvárt dolgokat. Az a túlméretezett hajszárító viszont mumus.

Kétszer voltunk eddig kozmetikusnál, első alkalommal is eléggé tartott a dologtól, de ráfogtuk hogy kicsi még meg első alkalom is, később jobb lesz.

Nem lett. Már fürdés közben a kádból is állandóan szökött volna, de mikor szárítani kezdtük ketten kellett hogy fogjuk ameddig a kozmetikus dolgozott.

Ha nem voltam ott teljes pánik. Ha ott voltam akkor csak próbált odébb araszolni meg időnként kitépni magát a kezünkből, néha vissza is kellett pakolászni a lábait az asztalra...

Azt beszéltük meg a kozmetikussal hogy havonta viszem és mindig átfújjuk kicsit a csapatóval, hogy szokja. Ez segíteni fog vajon? Fürdeni nem indokolt ilyen sűrűn, de legalább vedléskor mindenképp szeretném vinni a későbbiekben is, ezért jó lenne ha nem egy küzdelem lenne az egész...


2022. okt. 24. 08:21
 1/8 anonim ***** válasza:
17%
Mi az a csapatógép, a hajszárító?
2022. okt. 24. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
A porszívó és a hajszárító szerelemgyereke.
2022. okt. 24. 09:45
 3/8 anonim ***** válasza:
51%

Hat azert teljesen mas helyzet, amikor a kertben szabadon futkarozhat, mint a kozmetika :) Amugy nagyon sok kutya igy reagal, a kozmetikusnak ez uj? Legalabbis amikor mi voltunk utoljara a kutyusommal, nekunk mondta, hogy ez teljesen normalis. Csak hat nyilvan nem mindegy, ha az en 10 kilos kutyam csinalja ezt, vagy egy 40+ kilos kutya :D


Szerintem nagyon jo otlet havonta vinni, hogy szokja. Kozben meg valami kajaval lekenyerezni, de olyannal, amit nem kap minden egyes nap es nagyon budos (hogy felkeltse a figyelmet) es nagyon finom :D

2022. okt. 24. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Nem volt új neki, csak ahogy írtad is nem mindegy mekkora a kutya. Inkább engem aggaszt, mert nem akarom, hogy sorra rossz élménye legyen a kutyának a kozmetikusnál.

Most jutott eszembe hogy kipróbálom majd otthon mit szól ahhoz, ha egyszerre bekapcsolom a hajszárítót és a porszívót, mit reagál. Ha nem gáz, megfújkálom a hajszárítóval, hátha szokja kicsit mielőtt megint bedobom a mélyvízbe :D

2022. okt. 24. 11:32
 5/8 A kérdező kommentje:
Ja meg az idegrendszerét említette a kozmetikus hogy biztos nem jó, ha így fél. Ez igazából csak nekem volt övön aluli ütés, főleg mert tudom, hogy jó az idegrendszere, nem ez alapján kellene megítélni.
2022. okt. 24. 11:34
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

A szoktatás mindenképp segíteni fog, de csak akkor, ha fokozatosan van hozzászoktatva. Nézz utána a deszenzitizációnak, illetve az ingerelárasztásnak, látni fogod mi a különbség.


Konkrét tanácsot azért nehéz adni, mert te látod a kutyán, hogy neki pontosan mit jelent a szoktatás és mi az, amihez már nem tud hozzászokni, de néhány ötlet nagy vonalakban:

- a havi 1 alkalom kevés lesz, ráadásul olyan helyen, ahol már érte trauma sokkal hamarabb rá fog feszülni, ezért muszáj lesz otthon is gyakorolnod, ha azt szeretnéd, hogy ez ne legyen többé stressz és persze kezdjetek olyan helyen, ahol magabiztos, nem érzi magát korlátozva.

- ingerhez szoktatásnál vagy intenzitást vagy időtartamot növelünk, sosem egyszerre a kettőt (tehát 20 méterrel messzebb simán mehet órákat is a porszívó szerű hang, de amikor szinte közvetlen az arcába van, akkor ne azzal kezd, hogy fél óráig nyomod) ugyanígy tök jó, hogy a hanghatást is lehet fokozni, 1es fokozaton egy hajszárító szinte csak fehér zaj, egy turbóra kapcsolt porszívó már simán lehet ingerelárasztás, szóval mindenképp az előbbivel kezd.

- juti, juti és juti. A legszuperebb az lenne, ha ő maga választaná, hogy megéri neki a hajszárító/porszívó közelében lenni, így az egy tök szuper módszer, hogy megmutatod, hogy milyen izgi juti van nálad, bekapcsolod a hajszárítót, majd ő dönthet úgy, hogy odamegy a jutiért a hajszárító közelébe. Persze ehhez valami igazán extra juti kell, ami abszolút megérős :)

- ugyanúgy, mint minden más esetben itt is fokozatosan próbáld növelni a környezeti tényezőket, ha ismerős terepen már megy, meg lehet próbálni úgy, hogy egy deszkára lép fel közben (ezzel imitálva az asztalt) és ha van lehetőséged ezt fokozatosan emelni, mert ugye az egy plusz stresszforrás, hogy nem szokványos helyen, hanem fél-1 méter magasságban kell mindezt elviselnie.

- vedd észre a legapróbb jeleket, ha már kellemetlen neki a szituáció, ez lehet egy ásítás, félrenézés, szokatlan testtartás, szájnyalás, bármi, te ismered, hogy mi az a pont, amikor már nem megszokott a viselkedése.


Én ezekkel a módszerekkel bántalmazott, mentett kutyát szoktattam hozzá először fésüléshez, majd fürdéshez, pedig onnan indultunk, hogy ha csak bármilyen hosszúkás tárgyat (fakanalat, fésűt akármit) tartottam a kezemben, akkor az ágy alá menekült. Csak brutál sok türelem kell hozzá és kivárás, nálunk hónapokig volt totál rendezetlen a szőre, mert az első "egészségügyi kozmetika" minderre egy akkora sokkot dobott rá, hogy elképesztően sok idő volt egy minimális bizalmat is visszaépíteni a fésülésben.

Ti ennél jóval jobb helyzetből indultok, nyilván van köztetek egy alap bizalom, ráadásul ha más helyzetekben stabil a kutya, akkor a kozmetikusnál is sokkal hamarabb lesz magabiztosabb. A kozmetikusok kiképző tanácsait pedig ne vedd magadra, nem attól függ egy kutya idegrendszere, hogy egyetlen szituációban hogyan reagál, főleg nem egy olyan szituációban, ami számára teljesen új és kellemetlen. Egyébként nekem is volt olyan kutyám, amelyik szinte az orvos ölébe ugrott, olyan is, amelyiket csak ölben tudtam átvinni a rendelő küszöbén, pedig a kettő közül az utóbbi sokkal stabilabb volt, csak sajnos őt sokszor és módszeresen agyon szadizták már az orvosok, ami nyilván nem segített abban, hogy jó élményeket társítson a rendelőkhöz.

2022. okt. 24. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Próbálj ki egy olyan kozmetikust, akinek van tapasztalata karakánokkal, hátha ő jobban tudja kezelni.


Én otthon is szoktatgatnám a hajszárítóval, oké, hogy a fűnyírót bírja, de a csapató a szőrét fújja és a "szele" lehatol a bőréig, szerintem inkább attól tart.


A szoktatgatós alkalmak is természetesen jók (bár így nehéz bármit mondani, hogy nem látom a kutyát és azt ahogy próbáljátok ketten korrigálgatni - szerencsére ritkán, de azért előfordul olyan kutyás "szakember" is, aki a gazdival karöltve csak ront a helyzeten, ezért írtam a fajtában jártas kozmit). Ahhoz, hogy ki legyen csapatva a szőre, nem kell vizesnek lennie, így szerintem nem lesz baj, ha át lesz kicsit fujatva :)

2022. okt. 24. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a sok tanácsot, megpróbálkozom velük :)
2022. okt. 24. 19:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!