Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Valóban ennyire megviselte volna?

Valóban ennyire megviselte volna?

Figyelt kérdés

Egyik rég nem látott ismerősömmel találkoztam és nagyon furcsa volt, ahogy közeledtek a kutyájával a mieink felé, az ő kutyája teljesen összehúzta magát ilyen megadó pózba (bár nem feküdt hanyatt), teljesen olyan benyomást keltett, mint aki fél és teljes alázat mutat. Kérdeztem a csajtól, hogy miért csinálja ezt és azt mondta, hogy mikor a kutyája 3 hónapos volt, egy másik kölyök meg akarta dugni, rámászott és lenyomta és azóta ilyen. Nagyon furcsa ez nekem, mert az én kutyáimat is nyomták le kiskorukba, volt, hogy egészen durván, mégsem lettek ilyenek. A csaj jár kutyasuliba is, elméletileg a kutyája jól van szocializálva, ezért sem értem. Kicsit később feloldódott a kutyája, de akkor meg átment a másik végletbe. Folyamatosan ment az enyém után és ahogy labdáztak, állandóan rá akart a kutyámra rontani, de nem a játékot akarta elvenni tőle, csak folyton szekálta az enyémet. Érdekes, hogy állítólag pedig nem is labdás a kutya, nem érdekli az apportírozás semmilyen formája. Erre meg azt mondta a csaj, hogy a kutyája nem bírja elviselni, ha nem ő a középpont. Nekem ez nagyon furcsa. Valóban a kicsi kori dolog lenne rá ilyen hatással? Vagy nincs rendesen szocializálva mégsem? Esetleg idegrendszeri probléma (fajtatiszta kutyáról van szó, akire nem kéne hogy az ilyen viselkedés jellemző legyen)? Vagy a közöttük lévő rangsor miatt van?

Nem tudok rájönni és hitetlenkedve álltam a helyzet előtt, elnézve a kutya félősségét, ami aztán átment amolyan agresszió szerűségbe, amit a gazdi ugyan kordában tudott tartani, csak szerintem egy jól szocializált, jó idegrendszerű kutyának ilyet nem kéne csinálni, még ha domináns, akkor sem. Vagy tévednék? Mit gondoltok?


2010. szept. 29. 11:54
 1/8 A kérdező kommentje:
Ja, és a kutyus lassan másfél éves lesz.
2010. szept. 29. 11:55
 2/8 hell-ikon ***** válasza:

Azt lehet tudni, hogy milyen fajta? Sokat segítene.

De így első nekifutásra azt mondanám, hogy valami nem volt (vagy nincs) rendben a nevelésével.

Mintha nem következetesen (lett) volna nevelne a kutya.

2010. szept. 29. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 hell-ikon ***** válasza:
Ja, és még az is érdekelne, hogy mit csinált pontosan kutya gazdája, mikor a kutyája a te kutyádat szekálta?
2010. szept. 29. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Angol pásztorkutya.

Amikor szekálta az enyém, akkor rászólt és szót is fogadott neki, csak aztán folyton újra kezdte. Nem tudom, ha nem szól rá a gazdi, mi lett volna, mindenesetre szót fogadott neki erre. Leginkább ez a félősség szekálássá változása volt az, ami miatt föltettem a kérdést, mert a gazdi magyarázatai a viselkedésre nekem furcsának tűnnek. Nem hinném, hogy hazudna, inkább hogy maga sincs tisztában valamivel vagy nem is tudom. Szerintem egy gyerekkori emléknek nem kéne ilyen szintű félősséget hagynia, pláne, hogy másik kölyökkel történt a lenyomás. Meg ez a csipkelődés is? Láttam már ilyet más kutyától is, hogy nem bírta elviselni, ha másik kutya is labdázik a közelében. Ez mi? Dominancia? Nevelési hiányosság? Vagy valami más?

2010. szept. 29. 13:51
 5/8 hell-ikon ***** válasza:

Az angol pásztor kutya vagyis kutyák egy gyűjtő fogalom, azon belül van több fajta (pl. border colli, skót juhász, bobtail, stb.) :)


De sebaj.

Viszont a juhász ill. pásztorkutyákban iszonyat erős a terelő ösztön. Szerintem ez lehet az oka annak, hogy a te kutyádat szekálta labdázás, rohangálás közben. Nem tartom kizártnak, hogy vissza akarta terelni a gazdájához, azaz hozzád. Egy összevissza, látszólag céltalanul rohangáló jószág (mégha az egy kutya is) számukra kész rémálom, ha nincsenek az ilyesmihez hozzászokva.


Ezt viselkedés formát nem utólag kellene "kezelni", hanem meg kellene előzni. Azt egy tapasztalt kutyás rögtön kiszúrja, ha kutyája nagyon elkezd figyelni valamire. ilyenkor kellene kirántani abból elmeállapotból, ami arra készteti, hogy a labdázó kutyákat piszkálja, csipkedje, ugyanis valójában ekkor tudatosul benne, hogy neki most nem kell terelnie. Ha hagyja "terelni" és csak közben szól rá az neki olyan, mintha azt mondaná neki a gazdi, hogy "jó, elvitted arra a pontra, ott jó helyen van".

Tehát, igen, a szekálás könnyen lehet a következetlen nevelés hibája.


A találkozás pillanatában történtekre inkább eltudom képzelni a gazda esetleges és tudattalan bizonytalanságát és félelmét, mint azt, hogy magára a kutyára tett volna olyan mély benyomást az a régi eset.

2010. szept. 29. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszi a választ. Vannak érdekes dolgok azokban, amiket mondasz.

Az a fura nekem, hogy tényleg más kutyáknál is láttam ezt a csipkedést vagy rárontást, akik pedig egyáltalán nem pásztor ill. terelőkutyák. Akkor ők miért csinálják? Vagy nincs összefüggés azok és e között a kutya között, ami az ilyen viselkedést illeti? :O

A bizonytalanságot elképzelhetőnek tartom, ami a mi találkozásunkat illeti, de az egy másik történet. A lány azt mondta, hogy mindig ezt csinálja a kutyája, mikor más kutyákkal találkoznak. :O Hát nem tudom, érdekes dolgokat írtál. Amiben van is valami, csak azért akadékoskodom, mert nekem nem úgy tűnt, mintha terelni akarta volna, inkább szimplán nem tetszett neki, hogy más kutya mást csinál, mint amit ő "meg akar engedni". :D Fura volt az egész és egyszerűen nem értem ezt a kutyát. :O Olyan labilisnak tűnt nekem. Bár ha én nem értem, amit láttam, valószínű így neten keresztül még nehezebb. :D

Köszönöm a válaszod.

2010. szept. 29. 16:16
 7/8 hell-ikon ***** válasza:

Na igen, amit a fentiekben írtam az elsődlegesen egy tézis, egy lehetséges magyarázat a miértre.

Hogy más kutyák miért csinálják ezt, annak nagyon sok oka lehet. Ahhoz ismerni kell a fajtát, folyamatában látni, hogy a gazda hogyan fegyelmezni meg általában hogyan neveli.

Ahány kutya, annyi jellem és még több lehetséges indok.

Amit viszont biztosra mondhatok az az, hogy ezt a viselkedést nem akkor kell kezelni, mikor már a kutya beleélte magát, hanem megelőzni.

2010. szept. 29. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszi! :)
2010. szept. 29. 20:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!