Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Honnan tudom hogy való-e...

Honnan tudom hogy való-e nekem egy border collie?

Figyelt kérdés

Gyerekkorom óta az álomfajtám, de félek hogy kiderülne hogy nem bírom vele tartani a lépést.

Viszont azt se akarom hogy lesz mondjuk inkább egy keverék kutyám, akivel nem tudok kipróbálni, esetleg eredményesnek lenni azokban a sportokban amiket ki szeretnék próbálni.



Csak ez a két opció van, menhelyes keverék, vagy tenyésztős collie. Persze show vonal. De azért tudom hogy az se semmi.



2022. dec. 22. 21:40
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
87%

Nekem van borderem, sosem okozott gondot a szellemi és fizikai lefárasztása, mert imád "nekem dolgozni", teljesen mindegy, hogy mi a "munka". Laza pórázos sétával vagy kocogással persze kb lehetetlen őket kifárasztani, persze ha csak ha nem időmilliomos és atléta az ember.

Csak meg kell nézni, hogy eredetileg mire lettek kitenyésztve: a gazda kilovagol/ma már qvaddal kimegy a lekerített legelőre, kinyitja a kaput, nem megy tovább, hanem kiküldi a kutyát és síppal irányítja, aki brutál sebességgel, hatalmas távot lefutva és nagyon engedelmesen tereli a birkákat a megfelelő helyre/akár haza, a gazda meg kényelmesen irányítgatja a járműről a folyamatokat.


Szóval fárasztás gyanánt frizbizni, labdázni, trükközni, agilityzni stb kell velük és persze nagyon fontos, hogy megtanuljanak pihenni, kikapcsolni, mert hajlamosak túlpörögni. Az enyémet sokszor a hitaágyban ülve fárasztom le, úgy, hogy dobálom neki a labdát és két dobás között mindig kérek tőle trükköt, illetve agilityzünk és emiatt otthon van pár akadályom és azokon is könnyen, a saját magam szétfárasztása nélkül tudom levezetni az energiáit.


Az agility miatt van jópár borderes ismerősöm, ők is hasonlóan fárasztanak. Viszont léteznek olyan emberek is, akiknek még ez is megterhelő vagy nem esett még le nekik, hogy így is lehet és szenvednek a kutyával.


A sors úgy hozta, hogy lett egy mindenisvanbenne keverék kutyám is, neki jóval kisebb az energiaszintje, mint a bordernek, de nagyon válogatós, hogy mivel, mennyi energiát hajlandó elhasználni. Annó csak sétálni, más kutyákkal játszani és a kerítés mentén örjöngeni szeretett (utóbbit nyilván igyekeztem kiszedni belőle), sokszor nagyon nehéznek éltem meg a lefárasztását egy élhető szintre, aztán sikerült egy erős kajamotivációt és egy gyengébb labdamotivációt felépíteni.


Szóval: nekem bejött a border, szerintem lesz még jópár :) Ha nem vagy biztos magadban, legyél ideiglenes, a Birt pásztor SOS mindig keres idiket, mostanában főleg bordereknek (a Border Collie fajtamentés nem tudom, hogy dolgozik-e ideiglenesekkel).

2022. dec. 22. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
100%

Igen. Sportolni akarsz, és úgy tűnik a kérdésedből, hogy van benned alázat, ami ugye a tanuláshoz és a kutya irányába történő figyeléshez, reagáláshoz elengedhetetlen. Vedd meg az álomfajtád, különben csak bánni fogod, hogy nem éled azt, amit szeretnél. Mit veszíthetsz? Ha felelőtlen lennél, akkor nem rágnád ezt már évek óta.

Sok boldogságot a kutyáddal!

2022. dec. 23. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
59%
Sztem első kutyának jó a border. Ha jársz vele kutyaiskolába vagy kiképzőhöz (pl Kríz Orsi-dog dancing) akkor szuper vagy. Mint említettem a dog dancingre ill. agilityre nagyon alkalmas.
2022. dec. 23. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
18%

Nem, a legkevésbé sem alkalmas első kutyának. Az, hogy "szted" jó, nem jelent semmit, utolsó. Egy teljesen kezdő gazdának fogalma sincs, hogy hogyan állítson le pl. egy motor/bicikli/autó terelést, egy fénykergetést vagy madárüldözést, hogy a leggyakoribb borderes problémákat említsem. Fogalma sincs, hogy mit jelent az, hogy érzékeny, domináns, ösztönerős kutya. Egyáltalán fogalma sincs, hogy mit jelent dolgozni, sportolni egy kutyával.


Kb 360 fajta van, ebből azért nem annyira sok, csak durván 30-40 fajta az, amelyik nem alkalmas kezdő gazdának! A border egyértelműen ide tartozik! Így is túl sok már az a szerencsétlen border, amelyik ennek áldozatul esett és minősíthetetlen életet kell élnie, mert a kedves kezdő gazdi még egy motorról sem tudja lehívni a kutyáját. Ne ajánlgassuk már hozzá nem értőknek ezt a fajtát, csak mert most épp divatos!

2022. dec. 23. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
70%
Szomszédunknál 2 gyerek (11,9 évesek asszem) 'gondoskodik' a borderről, és marhára boldogulnak vele. Nekem border lett volna az első kutyám, ha nem kistestűt kerestünk volna.
2022. dec. 25. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
0%
Van egy példád, ahol elbírnak egy borderrel kezdők. Nekem van kb 3000 példám, ahol nem bírnak el. Csak látogasd meg a fajamentések oldalát, hány olyan border van ott, amelyiket azért adtak le, mert nincs idő lefárasztani, mert nem tudják a rossz tartás, nevelés miatti viselkedési gondokat kezelni.
2022. dec. 25. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
42%
Keverék kutyával is lehet sportolni, főleg hobbi szinten.
2022. dec. 28. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ha tényleg ez a vágyad akkor vágj bele, keress egy jó show tenyésztőt, beszélgess vele, kérd, hogy ne az alom legkeményebb kutyáját adja neked, keress egy jó sulit ahol azért van fogalmuk a border egyéni tulajdonságairól, nem csak ráteszik a fojtót aztán rendfegyelem van. Nem lesz baj. Tényleg kell nekik extra, mert akkor boldogok igazán, ha nem csak céltalan néha-néha agilitycske van, hanem rendszeres minőségi foglalkozás, de nem agyonhajtás. Az ugyan olyan káros. Arra tökéletes egy showborder, hogy kipróbáljátok magatokat minden kutyás sportban amihez kedved támad, és közben remekül érezzétek magatokat. Szerintem nem fogod megbánni.
2022. dec. 29. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 Csillag border collie válasza:

Eloszor is egy bordert lefárasztani sok idő. Tehát ha nincs időd a kutyara akkor egyáltalán nem való..:)

Ha ugatós fajtát szeretnél a border collie jó választás, majd ő őrzi a házat (tapasztalatból irom eddig 3 borderem volt). A border collie előnye h konnyen tanul, gyerekekkel jól kijön, de egy emberhez ragaszkodik. Jól szocializálható, háziállatokkal jol kijon (vagyis attól fugg, kismacskámmal az ugyan annyi idős borderem remekül kijön de a felnőtt macskámmal már nem igazán). Ha bordert veszel magadnak az etetésre oda kell figyelni. Vagy ha nem akarsz rohangálni az állatorvoshoz akkor egyáltalan nem való neked a border.:)

febr. 21. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
Utolsó, a border nem igazán ugatós típus normáls esetben, és főleg nem házőrző.
márc. 16. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!