Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Reaktív kutyát sikreült...

Reaktív kutyát sikreült helyrehoznotok? Hogyan?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Van nekem egy 3,5 éves kutyám, 7 hónapos korában került hozzám. Sajnos reaktív más kutyákra, sötétben néha emberekre is. Szerencsére nem szalad el mellőlem már, csak ugat és morog mikor meglátunk egy másik kutyát. Látszi rajta hogy tiszta ideg, stressz, teljesen felhúzza magát.

Ilyen volt az első pillanattól kezdve már köylökként is mikor hozzám került. Azóta rengeteget fejlődött. Jártunk egy csomó tanfolyamra, dolgoztunk több trénerrel, most már tényelg elég jól kezelhető nála a dolog. Viszont egy ponton megrekedtünk. És öszntén szólva már elég fárasztó, hogy állandóan készenléti állpaotban kell lennem...

Van itt olyan akinek rekítv volt a kutyja, de sikerült ezt maradéktaéanul kezelni? Ha igen, hogyan?

Ja, és mielőtt azzal jönnétek hogy biztos mert nem tekint főnöknek a kutya, ez nem igaz. :) Nagyon-nagyon jól viselkedik, tökéletes a behívás, játékból is kihívom bármikor, ha megkérem hogy mellettem jöjjön, akkor mellettem jön, csüng minden szavamon. Nagyon fegyelmezett kutya, tényleg marha jól viselkedik. Ha nem lenne reaktív, ő lenne a tökéletes kutya, de ténlyeg. :)



2023. jan. 23. 13:36
1 2 3
 21/22 A kérdező kommentje:
Egy ilyen eszköz használata nekem akkor sem tűnik megoldásnak.
2023. febr. 2. 12:41
 22/22 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy alkalmas e még a kérdés, kicsit régen tette fel a kérdező, de csak most akadtam rá.

Szóval először is nagyon fontos, hogy amint írtad a kiváltó ok a félelem, a szorongás valamint az ideg.

A kutyák úgy működnek, hogy éri őket egy inger, erre érkezik egy viselkedési válasz és ezt kell eldönteni, hogy ezt most megerősítsük, vagy büntessük. Tudom, kicsit agresszívnak hangzik, de a büntetés nem azt jelenti, hogy kösd ki a fához, vagy verd meg, hogy megértse amit tett az rossz, a válaszom végén erre külön kitérek. Szóval most a te helyzetedben, történik valami (ez a kiváltó ok, ami bizonytalanság, félelem, idegesség) erre jön egy viselkedési válasz (ez a reakció, ami ugatás, rángatás, vicsorítás, morgás)ezt a viselkedést éreztetned kell, hogy nem elfogadott és ez egy rossz viselkedési forma. De itt történik nagyon sok emberrel, hogy nem tudják megfelelően éreztetni a kutyával azt, hogy ez rossz, ezt nem csinálhatja többé, ugyanis a “negative reinforcement” ami szó szerinti fordításban a negatív megerősítés sok esetben csak arra ösztönzi a kutyát, hogy ez az csináld jobban, ugass hangosabban, fuss oda, rángasd a pórázt jobban. ide tartozik amikor elkezdesz ordibálni a kutyával, például ordítod a nevét, vagy ordibálod hogy nem nem nem, hangosan. Ebben a szituációban, amikor reaktív a kutyád, neked nyugodtnak kell maradnod, ugyanis ez a viselkedés azért jött létre, mert nem tudja, hogy hogy kezelje az adott szituációt ezért neked rá kell vezetned a jó viselkedési formára. Sokan ellenzik a e-collar traininget, de általában ezek az emberek sose találkoztak ezzel a dologgal. Nagyon sokan összekeverik a régen használt shock collar-al. A shock collar konkrétan megrázta a kutyát, sírt közben, fájdalmai voltak, sebhelye lett a használat után. Ezzel ellentétben az e-collar sokkal többoldalú, professzionális oktatók használják és ajánlják világszerte. Nem véletlen. Egyértelművé teszi a kutya számára mi az amit elvársz tőle, fájdalommentesen. Nagyon fontos, hogy minden apró szituációban, amikor gondolod, hogy reagálna a kutyád, de véletlen nem tette hihetetlen módón dicsérned kell, finomabbnál finomabb falatokkal, érintéssel (ha preferálja és évezi a kutyád). Ha pedig reagál, egy határozott rántás a pórázzal, ami egyértelművé teszi, hogy ezt nem szabad. Nekem is menhelyi kutyusom volt, utáltam sétálni, akármikor jött velünk szembe egy kutya kerestem a lehetőségeket, hogy merre kerüljem ki, átmentem a másik oldalra stb. Egyszer megelégeltem az egészet és elkezdtem hihetetlen sok helyről, embertől informálódni. Jelenleg póráz nélkül szemkontaktussal sétálunk el más kutyák mellett, úgy, hogy észre se akarja őket venni. Ez soook sok hónap gyakorlás és training volt, de teljes mértékben megérte, mert el sem tudom mondani mekkora szabadságérzetet ad, hogy neked se kell tartani attól, hogy mi lesz ha. Ha gondolod küldök neked videókat, a traingekkel kapcsolatban és ha van kérdésed szívesen válaszolok mindenre.

2023. szept. 19. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!