Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan lehet egy kóbor kutyát...

Hogyan lehet egy kóbor kutyát rászoktatni az udvari életre?

Figyelt kérdés

Ez a kérdés elég silány, de fent nincs lehetõség komplexebben fogalmazni, leírok ide mindent:


Pár hete egy kóbor kutya besétált az udvarunkra, letelepedett az esõ elõl. Nagyon félt mindenkinek a közeledésétõl, lelapult, lelapította a füleit, behúzta a farkát, szaladt el az emberek elõl. Arra gyanakszom, hogy ha volt gazdája, akkor megszökött, mert bántották, vagy kóbor állatként élt és nem volt jó sorsa. Jó húsban volt, emiatt valahol biztos evett/etették. Elmenni nem akart az udvarról, nem is hajtottuk el. Adtunk enni-inni, megsajnáltuk.

Nem épp ideális az udvar jelenleg a kutyatartásra, a kapu sokat van nyitva, mert renoválunk, jönnek-mennek a szakik, emberek...Ketrec, ól, semmi nincs, hogy amíg kapunyitás van bent legyen és ne menjen el. Nem akarom bezárva tartani, szabadon lehetne az udvaron, de pl. amíg kocsi jön-megy, addig lehetne bezárva, hogy ne szaladjon el.

Egy állatmentõ ismerõsöm megpróbálta leolvasni, hogy van-e chip, de nem engedte közel, így nem sikerült.

Közepes termetû, rövid lábú, hosszabb testû kutya, olyan, mintha egy husky és egy corgi mix lenne, de Isten tudja milyen szülei lehetnek/milyen fajtához áll legközelebb.


Lassan eljuttunk odáig, hogy tõlünk nem fél, engedi magát simizni is, sõt, játszik néha, de csak egyedül, velünk nem. Nem ismeri, hogy pl. eldobnak valamit, visszahozza stb.

a tápot sem ismeri, sem a szárazat, sem a nedveset, csak a házi kosztot, maradékot, csontot. Azokat szívesen eszi, a tápokat csak max. megszagolja, belekóstol. Elsõ kérdésem ebbõl adódik: mivel próbálkozzak, mivel etessem? Csak maradék csontokon és kajamaradékokon nem élhet...

Elsõ napokban a konzerves kutyakaját megette, aztán már azt sem.


Tettem rá bolha/kullancsírtó fiolát, azt engedte, mert azt hitte simizem. Valahogy dokihoz is el kell majd vinni, hogy chip, oltás stb. legyen rendben, de nem lehet pórázra tenni, sétáltatni, hordozni, nagyon fél az idegenektõl. Erre is jó lenne valami tanács, hogy sétáltatáshoz hogy lehetne szoktatni?


Még egy "probléma": nem akar az udvaron wc-zni...amint nyílik a kapu, kiszalad. 5-10 percekre elmegy, majd visszajön. Napi többször is tesz 1-1 ilyen utat. Attól félek, hogy elütik, elég forgalmas a környék.

Valami tipp erre is esetleg, hogy hogyan szokja meg, hogy nyugodtan végezze a dolgait az udvarra? Nagy, hosszú udvarunk van, lenne helye bõven mindenre.


Tulajdonképpen minden tanácsot szívesen olvasok minden témával kapcsolatban. Rég nem volt kutyám, renoválás után szerettem volna menhelyrõl egyet vagy kettõt, de ez az ártatlan lélek ránk talált valahogy és tudom, hogy közel sem tökéletes nálunk sem a helyzete, de az utcánál mindenképp jobb és tudunk adni szeretetet neki, amit eddig nem nagyon kapott, mert látszik a viselkedésén.


Köszönöm szépen elõre is a hozzászólásokat!



2023. ápr. 17. 11:09
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
94%

Hú, ez jó sok kérdés egyben. :)

Először is, a renoválás idejére valahogy el kéne neki keríteni egy részt a kertből. Ezt szerintem most nem nagyon tudod megúszni. A másik megoldás ugye az lenne, hogy kikötöd, de az nagyon kegyetlen és nem is szabályos. Ha nem tud kimenni, előbb-utóbb bent fogja elintézni a dolgát, ez ennyi.

Etetés: vagy tudatosan kell neki főzni (nem maradékokat adni), hanem szépen utána olvasni hogy mire van szüksége, és a szerint. Vagy át kell szoktatni jó minőségű tápra. Szerintem ez is olyan, hogy ha csak a tápot kapja, előbb utóbb megeszi. Nagyon jó ötlet az átszoktatás idejére a leves, amit 9-es írt. Persze ez is csak akkor fog működni, ha már megoldottátok hogy ne tudjon kimenni, különben máshol fog kaját keresni, esetleg odébb is áll...

Az idegenekhez/orvoshoz szoktatást, meg szépen lassan, kedvesen, jutifalattal. Idővel meg fog jönni a bizalma, ha szépen bántok vele. :)

A pórázhoz szoktatás is szépen lassan kell csinálni. Először csak ráadod a nyakörvet, azt megszokja. Aztán megimserteted a pórázzal, megmutatod, megszaglássza. Aztán rátszed, de elengeded, hagyod hogy húzza maga után. Mindeközben dícsértek, jutifalatok, játék, hogy pozitív élményeket kössön hozzá. Aztán egy idő után már megfoghatod a póráz végét, és a kertben mászkálhattok, szintén jutifalat. Ha ez már jól megy, akkor mehettek az utcára, jutifalat. Eleinte lehet hogy csak egy párszáz méter fog menni, de ezt szépen lassan feljebb lehet tornázni. És kell is, mert hosszú távon mindenképpen kell majd sétáltatnod őt, azért az egész életét nem élheti le a kertben... Mozognia is kell, szocializálódnia, úgy lesz fizikailag és mentálisan is egészséges. Szóval nagoyn fontos hogy megtanítsd pórázon sétálni.

Aztán persze a kapuszabály is hasznos, amit itt már röbben írnak, de szerintem ez jelenleg nem elvárható még tőle.

Mivel ez az egész egy hosszú folyamat (hónapok), ezért, viszont most még muszáj lenne elzárnod valahogy, azt tényleg oldjátok meg. Úgyis ott vannak a szakik, szerintem seperc alatt tudnak csinálni valami kis elkerített részt a kertben, és akkor napközben míg dolgznak, ott lenne.

Illetve a személyes véleményem, hogy jó lenne ha bejárása lenne a házba. Eleve elég bizalmatlan eb, nagyon jót tenne a kapcsolatotoknak, sokkal hamarabb beilleszkedne és megnyugodna.

2023. ápr. 17. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
57%
Éppen azért nem kelelne erőltetni a bentlétet mert bizalmatlan. Igaz, nekem csak macskával van ezzel kapcsolatban tapasztalatom, de azok az állatok akiket bántottak, rettegni tudnak attól hogy bent legyenek. Én a macskámmal is megküzdöttem mire hajlandó volt bent maradni, iszonyúan félt. Úgy kellet becipelni, csak bent adtam neki húst és így is hónapokba telt mire magától hajlandó volt bejönni. Az első alkalmakor annyira menekült volna hogy össze-vissza nekirohant mindennek, látszott rajta hogy észen sincs a félelemtől.. Ezen úgy tudtam javírani hogy el se mozdultam mellőle eleinte, végig magyaráztam neki hogy egyen, és amikor egyértelműen nem kellett neki a kaja, AZONNAL kiengedtem. Így is sokáig tartott neki míg elhitte hogy nem zárom be, nem szorítom sarokba, nem fogom bántani a falak között ahol nem tud menekülni...
2023. ápr. 17. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
90%
Jó, hát senki nem mondta hogy erőltetni kell. De ha akar, had menjen be.
2023. ápr. 17. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
50%
12, az a macska tőled rettegett, nem a lakástól...
2023. ápr. 17. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
69%
Még jó hogy te jobban tudod mint én. Kint hízelgett, bújt, de ja, tőlem félt nem a bezártságtól, mert az nem fér bele a kis világképedbe, mely szerint állatok csak falak közé bezárva élhetnek. Legközelebb meg akkor szólj valamibe bele, ha minimális infód az adott dologról.
2023. ápr. 17. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
82%

Ha tőled már nem fél, akkor esetleg meg lehet próbálni, hogy az ismerős vagy az állatorvos olvasójával te olvasod le a chipjét, hogy legalább ez meglegyen. Sok állatorvos kijön egyébként házhoz is, az előző dokink még felárat sem számított fel érte (általában szoktak). Egy próbát megér, hogy rákérdezel a közeli állatorvos(ok)nál, hogy kijönnek-e és van-e tapasztalatuk ilyen ügyben.

Szerintem sem ártana neki elkeríteni egy helyet, ahova szükség esetén be tudod zárni. Lehet esetleg úgy beszoktatni, hogy mindig ott kap enni, ott játszotok, szóval pozitív dolgok történnek ott vele és egy idő után egy rövid időre rácsukod az ajtót, majd kinyitod és valami jó dolgot kap (étel, játék, simogatás). Az szerintem érthető, hogy a dolgát valahol máshol végzi és nem a kertetekben. Ha módjuk van rá, nem szeretnek a saját helyükre piszkítani. De ha nem tud kimenni, elintézi bent.

Idővel a pórázt és nyakörvet is jó lenne, ha megszokná, de először bízzon bennetek! Több ismerősömnek is lett ilyen építkezés közben hozzájuk szegődött kutyája, idővel megszoktak náluk. Kitartást és sok sikert!

#1: Igen, biztos jobb egy kóbor kutyának egy menhelyen bezárva sok másik kutya közé és akár éveket várni a rácsok mögött, mint ha valaki egyből befogadja és csak vele foglalkozva szépen, fokozatosan "megszelídíti". "Udvaron tartani a kutyát nem élet..." az ugye megvan, hogy nem csak belvárosi szobacirkálók tartoznak a kutyák közé. Mondjuk egy kaukázusit lakásban tartani elég vitatható. Mindenki válasszon olyan kutyát, amelyik illik az életmódjához. A mi kutyánk pl. a nagy, bundás, pásztorkutya kategória, csak muszájból van bent a házban, az első lehetőségnél megy is ki. Nem is adták volna lakásba. Itt úgy néz ki, hogy a kutya választott. Én becsülöm a kérdezőt, hogy megpróbál segíteni a kutyán, hogy később kint vagy bent tartja, az már a kutya és a család ügye. A mostani állapotnál bármelyik jobb.

2023. ápr. 17. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
100%
Vedd fel a kapcsolatot állatmentőkkel, gyepi, menhely, fajtamenést, ha hasonlít valamire, ők értenek hozzá, hogy befogják, és olvasni fognak chipet is, mert lehet, hogy valaki nagyon várja haza, akitől lehet, hogy lopták, vagy ha esetleg bántotta a gazdája, és a chipnek hála kiderül, ki volt az, akkor számon lehet kérni. Egyáltalán kitettétek valahova, hogy találtatok egy kutyát? Kerestettétek az eredeti gazdáját bárhol? Jogszabály kötelez rá.
2023. ápr. 17. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként egy bármilyen állatmentő szervezettel akkor is felvehetnétek a kapcsolatot, ha megtartanátok, addig meg idiben nálatok maradhat, a menhelynek is jó ez a megoldás, mert nem kell helyet csinálniuk, ha nálatok ott lehet, és akkor nem úgy hirdetik meg, hogy gazdikereső, hanem úgy, hogy csak az eredeti gazdáját keresik, ha nem lesz meg, akkor megtartjátok. Az egyesületek meg azért elég rutinosak, akár abban is segíthetnek, hogy orvoshoz kerüljön a kutya, találkoztak már mindenfélével.
2023. ápr. 17. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 Senior Séf ***** válasza:
57%
Amint elfogad téged gazdájának, Vagy leginkább falkavezérnek, ott lesz az otthona, ahol te vagy.
2023. ápr. 18. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, különösképp azoknak, akik szántak rá idõt hosszabb bejegyzésre, tanácsokra, sok jó ötletet kaptam, tényleg hálás vagyok! :)


Kitettük csoportokba, elég sok megosztással mindenhol, de nem reagált rá senki.


Az állatmentõ egyesület tagját, aki legelõször próbálkozott chip olvasással, visszahívjuk, már biztos sikerülni fog, mert a családdal már nagyon bizalmasan viselkedik.


Dokit is hívunk majd házhoz, de picit még várnék vele, hogy az alig kialakult kezdetleges bizalmat ne rontsam el még véletlenül se valami kellemetlen élménnyel.

2023. ápr. 20. 08:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!