Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Magyar éghajlatra kintre...

Magyar éghajlatra kintre milyen szőrtípus a megfelelő a kutyáknak?

Figyelt kérdés

Szigetelt, szélvédett, télen szalmával extrán bélelt háza lenne, illetve egy külső melléképületben lenne, ahol minimális fűtés van. (0 foknál nem lehet hidegebb)


Kint hideg ellen könnyebb védekezni mint meleg ellen ezért semmi képp sem az ilyen extra bundás kutyákban gondolkodok. Mint pl a husky vagy a tibeti masztiff, mert nyáron már megsülnének szegények, de azért teljesen vékony bundájút sem a tél


2023. jún. 6. 22:53
1 2 3 4 5 6
 41/56 anonim ***** válasza:
71%

Ez a suba nyáron hűt dolog is csak egy legenda. Persze, a tűző napsütés ellen megvéd, de hidd el, ha a juhász mozog, ki van melegedve, akkor nem fogja magára venni a subát, hogy az majd jól lehűti.

Ugyanilyen a komondor/puli bunda. A tűző nap ellen védené, de a kutya eleve árnyékba vonul a tűző nap elől. Viszont ha dolga van és mennie kell, ne adj isten rohannia, utána a belső hőtől nehezen szabadul meg földig érő bundában.

Persze az sem jó, ha csutkára levágják, láttam már olyat is. A kiállítási szőrben a kutya csak elvan nyáron. Nem egy még így is felfordul, mert hőgutát kap. A nyírt kutya boldogabb, jobban tud mozogni és a hőguta sem fenyegeti.

2023. jún. 10. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/56 anonim ***** válasza:
100%

37-es! (tegnap 16:58)

és

41-es! (ma 08:53)

Részemről lezáró összegzésként:

Az én fentebb részletezett, személyesen megélt, több évtizedes pulis tapasztalati tényeire, tudásomra, semmilyen érdemben reagáló választ nem kaptam. Pedig ha lett volna ellentétes, vagy egyéb más tapasztalat, arról, egyeztetve, lehetett volna mindőnk számára tanulságosan,értelmes szót váltani.

Ehelyett, olyanok próbálnak cáfolni, akikről a saját megnyilvánulásaik alapján, az látszik nyilvánvalónak, hogy soha nem volt pulijuk. Ezért aztán, személyes tapasztalat híjával érthetően, csak lelegendázásra és légből kapott vélelmezéseik erőltetésére futja.

Ennek, a tapasztalati tényeim figyelmen kívül hagyása mellett része az is, hogy a belinkelt forrásaimat egy sommás minősítésnek hitt médiaelméleti üres lózunggal a szönyeg alá söpörve, tartalmilag már meg se kell próbálni reagálni az azokban foglaltakra (pl. a csantavéri juhászfamilia tagjának, nemzedékek megőrzött tudására is alapozott mondtaira).


A "majd ne csodálkozz ha hőgutát kap a kutyád…" és a "Nem egy még így is felfordul, mert hőgutát kap." - üres baljóslatoskodásokról csak annyit, hogy az én részben nyírva meghagyott szőrzetű pulijaim és a mindenkori környezetünkbeli pl. felkopottan teljes bundás pulik között évtizedekre visszatekintően soha, a tikkasztó nyarakban sem, egyetlenegy sem volt, amelyik hőgutát kapott volna, vagy annak akár csak halványan észlelhető jele is lett volna!

A nyilvánvalóan alaptalan rámcsúsztatásokkal nincs mit kezdenem. A kiállításra túlékített kutyákhoz semmi közöm. Egyébként a puli és más közismert munkakutyák történeti leírásában is gyakran olvasható az a ~megfogalmazás, hogy: "a tartóik különösebb gondot nem fordítottak a küllemére", sokkal inkább a megbízhatóan teljesített feladatára. Azt sem írtam sehol, hogy a pulit "LE-hűti" a bundája, csak arra utaltam, hogy a szinte árnyékmentes alföldi tájon, nem véletlenül, évszázadokon át genetikailag is megőrzött bunda elviselhetőbbé tette számára a hőséget és a tűző napsütést.

Erről és nem másról szól az egykori juhászok nyelvi játékossággal tömörítő mondása is.

2023. jún. 10. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/56 anonim ***** válasza:
100%

Pulim sose volt, nem is értek hozzá. Komondorom viszont volt több is, jelenleg is van kettő. Az én tapasztalatom az, hogy a nagy szőrben lévő kutya nyáron meg sem mozdul, liheg az életben maradásért az árnyékban, és a házőrzést is letudja annyiban, hogy vakkant kettőt a bokrok alól. Ezzel szemben a nyírt kutya boldogan rohangál, bírja a sétát, őrzi a házat.

A komondort biztosan nyírták a birkákkal, minden korabeli feljegyzés, rajz, fotó ezt mutatja. A mongolok pásztorkutyája, a bankhar, szintén rasztásodik, és a mongolok tavasszal meg is nyírják.

A pulinál lehet hogy a jóval kisebb tömeg és szőr miatt másképp van, de én továbbra is úgy gondolom, hogy a kiállítási szőrzet hátrányos mind a mozgására, mind a hőháztartására. A puli ráadásul eredetileg vízi vadászkutya volt, csak a XVIII. században került a nyájak mellé terelőnek, amikorra a nagyragadozók eltűntek. Emiatt lehet más utat járt be a szőrköntös gondozása is.

2023. jún. 10. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/56 anonim ***** válasza:
68%
#43 Senki nem mondta, hogy ne nyírd a komondorod. De ha több komondorod is volt, nem vetted észre, hogy napközben amúgy is csak fekszik, inkább éjszaka szokott adott időközönként felkelni és járörőzni aktívabban?
2023. jún. 10. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/56 anonim ***** válasza:
100%
Nem, nem vettem észre. Nekem tanyasi komondorjaim vannak, mindegy milyen napszak van, figyelik a területet, és ha idegen embert vagy jószágot látnak, azonnal jeleznek. Hóban, sárban, esőben, napsütésben, nappal és éjjel is.
2023. jún. 10. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/56 anonim ***** válasza:
100%
Lehet, hogy pont a nagy szőr miatt fekszenek egész nap... :) Nekem egy komondorom sem csinálta ezt.
2023. jún. 10. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/56 anonim ***** válasza:
0%

#46 Vagy azért, mert amióta szükség volt terelőkre, a puli a nyáj mellett jelzőkutyaként is jelen volt, és éppenséggel egyáltalán nincs szüksége a komondornak arra, hogy napközben ugráltassák és futkároztassák, ha nincs oka rá. Nem tudom, hányszor volt szükséged komondorra házőrzés céljából. Tudod egyáltalán, hogy őrzi a házat a komondor? Nyugodj meg, beengedi a rablót, csak majd kifele jövet ráül, és megvárja, hogy megérkezz. A vadállat az, aminek ösztönből nekimegy.

A várható élettartama árán az ösztöneit és az idegrendszerét szerencsére elég jól visszahozták a háború után megmaradt kevés példányból, amelyik komondor megugatja a kerítésen túl közlekedő postást, azzal probléma van.

2023. jún. 10. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/56 anonim ***** válasza:
100%
Meg amúgy a kutyák nem hülyék, a mi pulijainknak biztosítva volt a garantáltan hűvös hely 40 fokban is, meg beásták magukat a sövény alá. Egy komondornak méretéből adódóan ez utóbbi persze nem játszik, de az már a gazdi felelőssége, hogy ne kapjon hőgutát a kutyája.
2023. jún. 10. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/56 anonim ***** válasza:
80%

Ez nem szükség kérdése. Ez ösztön. Védi a területét. Ha úgy látja, hogy szükséges, akkor harap.

Csak szólok. Pásztorkutyás teszten az a kutya, amelyik beengedi az idegent és legfeljebb kísérgeti, az bukta. Ezért vesztette el sok magyar a kuvaszban és a komondorban a bizodalmát, mert az ilyen pásztorkutyás teszteken sorra buktak a magyar fajták. Szerencsére vannak még jó kuvaszok és komondorok, és olyan tenyésztők, akik munkára szelektálnak, nem szőrre.

A puli nimbusza is megbicsaklott rendesen, nemhiába kedvelik munkára és sportra is jobban a mudit és a pumit. Eleve a puliból csináltak egy kis vakarcsot. Az eredeti méretű pulik kikoptak.

2023. jún. 11. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/56 anonim ***** válasza:
100%
#49 Olyan nem volt, hogy "eredeti" méretű...
2023. jún. 11. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!