Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kölyök kutyát hogyan szoktatha...

Kölyök kutyát hogyan szoktathatom az egyedülléthez?

Figyelt kérdés

Van egy 13 hetes kutyám, aki harmadik hete van velem. Eddig mindig itthon voltam a szobatisztaság megtanulása miatt. Szoktatom az egyedülléthez. Először csak 1-2 percre mentem ki a kertbe, a postaládához, majd szépen emeltem az időt. Folyamatosan sír. Ma kb 20 percre mentem el itthonról mert muszáj volt. Arra értem haza hogy még mindig sír és be is hányt annyira ideges. Tegnap egy órára kellett magára hagynom, sajnos nem tehettem mást és még egy óra múlva is sírt, vonyított.

Olvastam, hogy végső esetbe az állatorvossal lehet kiírattatni valami gyógyszert hogy nyugodtabb legyen, de nem szeretném legyógyszerezni szegényt.

Volt még valaki ilyen helyzetben, és ha igen mi vált be?


2023. aug. 3. 09:42
 1/10 anonim ***** válasza:
79%
Mit foglalkozol vele alapvetően? Esetleg a tenyésztőjétől is kérhetsz segítséget. Hátha van valami bevált tippje.
2023. aug. 3. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
74%
Már az elején, ahogy hozzád került, sokkal jobban szoktatni kellett volna az egyedülléthez, nem 0-24 a seggében lenni, mert így szepa alakul ki a kutyában. Sanszos, hogy már ki is alakult. Az, hogy 3 hét után mindössze 20 percet nem bír ki egyedül, baromira rossz irány. Keresd fel egy házhoz jövő trénert. De sürgősen.
2023. aug. 3. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
61%

Nem, nem gyógyszerezzük hülyére!


Kell neki egy hely, ahol biztonságban érzi magát. Nálunk erre lett véve a szobakennel. Amíg otthon vagy beleszoktatod (bedobsz neki jutalomfalatot, játékot, simogatod benne. Rövid időn belül belakja(legalábbis nálunk így volt), és saját magától is oda fog elvonulni. Rádiót bekapcsolod neki, mikor elmész. Ha csak pár órára mész (3-4), akkor a kennelbe zárod (emiatt érdemes is a jóval nagyobb kennel megvenni, mint amekkorát a mérete igényel), addig, amíg nem nő ki abból a korból, hogy unalmában nekiálljon rombolni. Ha több időre, akkor húzós, nálunk a legtöbb idő 6 óra volt, amit eltöltött bent, és természetesen nem volt belőle rendszer. Olyan a munkánk, hogy naponta kb. 3-4 óránál többet nem kellett egyedül lennie kicsiként sem.

2023. aug. 3. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
55%

Szeparál...


Ilyenkor azzal szoktak kezdeni, hogy ha megérkezel nem üdvözlöd, távozáskor nem köszönsz el tőle (nem simogatod, nem beszélsz hozzá) és nem engeded, hogy bent a wc-re is kövessen, ha menne, vissza kell küldeni és fontos, hogy ne valamilyen fizikai akadály gátolja, hanem mert azt mondtad/a végén már nem is lesz rá igénye, hogy követgessen feleslegesen.

2023. aug. 3. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Félreértések elkerülése érdekében.

Nem akarom hülyére gyógyszerezni a kutyát, egyáltalán nem akarok neki gyógyszert adni, ezért kérek itt tanácsot, ötletet.

Ebben a 3 hétben nem 0-24-ben voltam a kutyával, tudom félreérthetően lett kiírva, így utólag látom de már kb a 3. naptól kezdtem magára hagyni percekre, majd fokozatosan emeltem az időt. Lehet, hogy az első nap is el lehetett volna kezdeni, de akkor még úgy voltam vele, új neki a hely szokja a házat és az itt élő embereket.

Hagytam már magára 10-20 percre, sőtt egyszer 2 órára is. Elmentem hallottam hogy sír, de mire visszaértem az ágyában feküdt és rágta a plüssét. Semmi nem volt megrongálva vagy szétszedve. (Egyébként is mindent elpakoltam amiben kárt tehet). Nagyon örül mikor hazaérünk, szinte kiugrik a bőréből de ez szerintem minden kutyánál így van. Figyeltem arra is hogy amikor hazaértem nem rögtön hozzá futottam, hanem úgy viselkedtem, mintha a világ legtermészetesebb dolga lenne hogy elmentem és hazajöttem. 2-3 percig csinátam a dolgom, majd megsimogattam és kapott egy jutit egy parancsszó elvégzéséért.

Ez az utolsó 2 alkalom volt ami nem zajlott egyáltalán jól és nem akarok ebből rendszert. Az a furcsa hogy semmi sem változott azóta, minden ugyanúgy zajlik és mégis igen szeparációs szorongási tüneteket hoz a kutya.

Kérlek ne akarjátok elültetni bennem hogy mennyire rossz gazdája vagyok, mert ha az lennék nem néznék utánna, meg nem kérdezősködnék hogy mégis mitévő legyek.

Az első kérdezőnek meg annyit tudok mondani hogyha a kérdése azt takarja, hogy hagynom kellene a kutyát itt sírni órákig akkor neked se adnék egy egeret se, nemhogy bármilyen háziállatot.

A többi válaszolónak pedig köszönöm. Be fogok szerezni egy kenelt, hátha az tényleg biztonságot ad neki.

Nem maradna sokáig egyedül a kutya, tényleg csak rövid időket kellene neki kibírni 3-4 óra, hiszen általában valaki van itthon.

2023. aug. 3. 12:39
 6/10 anonim ***** válasza:
69%
Nem azt takarja a kérdésem. Azt szeretném tudni, hogy mi a napi rutinotok, mit csináltok, mit szoktatok csinálni, miből áll a kutyával való foglalkozás, hányan foglalkoztok vele, mennyit, hogyan zajlik mondjuk egy reggeli, vacsora, kávézás, sétálni voltatok-e, póráz, nyakörv, hám... stb. Nem tudom, mi nem volt egyértelmű, talán csak annyi, hogy nem volt elég szájbarágós.
2023. aug. 3. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Azt semmiképpen sem ajánlom, hogy szard le, amikor a kutya üdvözölni akar. Semmi rosszat nem teszel vele, ha engeded, hogy örüljön neked. Azt lehet szabályozni, hogy ezt az örömét hogyan fejezze ki. Én is hagyom, hogy üdvözöljön a kutyám, de azt megtanítottam neki, hogy ilyenkor nincs felugrálás, meg kirohanás a bejáraton és körbeugrálás, mert egyrészt mások is lehetnek mögöttem, körülöttem, olyanok is, akik nem hozzám jönnek (pl. egy futár a szomszédhoz), másrészt lehet nálam csomag, amit akár a kutyára is ráejthetek, ha kibillenek az egyensúlyomból, csak mert ő nagyon tekereg a lábamnál. Tehát popsiriszáló farokcsóváló örömködés és egy simi van az ajtónál, és az sem baj, ha kidugja az orrát, mikor nyitom az ajtót, meg megszimatolja a táskámat, de azonnal be is lépünk, és miután bezártam az ajtót, lecuccoltam, akkor van egy nagyobb örömködés, hasvakarás, ugrándozás.

Soha nem volt szeparációs szorongása.

2023. aug. 3. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Reggel felkelünk, kiviszem, elvégzi a dolgát ez a kertben póráz nélkül zajlik. Bejön megkapja a reggelijét közben csinálom a dolgom. Reggeli után 30 percel még egyszer kiengedem mert ilyenkor végzi a nagydolgát. Visszajön játszik, plusz ilyenkor még szundít egyet. Délben szintén kiviszem a kertbe, ilyenkor már kint is játszik. Kint merem hagyni mert zárt porta, úgyhogy ilyenkor általában a kutya kint én bent csinálom a dolgom. 30-40perc után behívom. Bejön és fekszik alszik üzemmódban van. Délután ha felkel játszok vele egy jó órát amibe a parancsszavak gyakorlása is bennevan. Már ügyesen ül, fekszik, marad. Megvacsizik majd a hűvösbe elviszem sétálni. Hámmal sétáltatom, a pórázt pedig egyre jobban szokja. Séta után alszik, este pedig egyszer még fel kell vele kelni, mindig hajnal 2 kor. Kiviszem gyors pisi és áll is az ajtóhoz hogy ő megy be aludni.

Délelőtt és délután az étkezések között pedig a dologintézésembe az is beletartozik hogy pl leugrok a boltba, vagy gyógyszertárba, bárhova.

2023. aug. 3. 13:04
 9/10 A kérdező kommentje:
A napirendhez annyit, hogy amikor felkel alvás közben és vannak üres járatok amikor ő is mondjuk a kedvenc polipját rágja akkor néha odajön hozzám, kap egy buksisimit vagy eldobom neki a labdát, szóval nem ignorálom, de nem is láncolom magamhoz, ha nem akar a konyhában állni velem akkor mehet bátran a szobába vagy a nappaliba.
2023. aug. 3. 13:11
 10/10 anonim ***** válasza:

Oké. Pár dolgot akkor írnék, és köszi, hogy leírtad.

Tök jó, hogy tanítgatod parancsszavakra, de nagyon figyelj oda, hogy ne terheld túl ezekkel, mert ki fog égni, te meg ki fogsz fogyni az ötletekből.

Ül, fekszik, pacsi mehet, séta, közösségben viselkedés, emberek között, kutyák között (ha meglesz minden oltása). Vannak olyan trükkök, amiket kölyköknek nem szabad tanítani, ha igényli a feladatozást, akkor sem, mert árt a fejlődésének (gerinc, ízületek), például nem tanítjuk pitizni, hemperegni, nem ugráltatjuk, ne csavargassa túlságosan a testét. Vannak parancsok, amiket már kölyökként is nagyon fontos megtanítani neki, ilyen például a tiltás, a nem, az étel megtagadás (séta közben ne egyen fel semmit), az eresztés, hogy belenyúlhass a szájába, megnézhesd a fogait, állatorvos tudja végigtapogatni a testét, te tudd végigtapogatni a testét, a pacsi trükk például a későbbi karomvágás rávezetésére is segít, hordozó elviselése, szájkosár elviselése, kapuszabály (nem kell, hogy mindig te menj át egy ajtón/kapun a kutya előtt, de a kutya csak az engedélyeddel lépjen át), padkaszabály (ha átmentek az úton, a kutya csak a te engedélyeddel lépjen le a járdáról), behívás, helyére küldés, helyben maradás (maradból nem hívjuk be!!! a marad parancsot fel kell oldani egy dicsérettel, a várakozikból lehet behívni). Ezeket jól meg lehet alapozni kölyökkorban. Emellett játssz a kutyával sokat, a játék építi a kutya-gazdi kapcsolatot, legyen 1-2 perc feladat tanulás vagy gyakorlás, utána több játék, könnyen tanulnak, de nem tudnak hosszan koncentrálni a picik.


A szobakennelt én is ajánlom. Ezen kívül hagyhatsz neki bekapcsolva tévét, rádiót (van időzítős mindkettőből, ami magától kikapcsol). Jól jöhet IP kamera is, nem drága a beszerzése, tud közvetíteni képet okostelefonra, rögzít SD kártyára, ha szeretnéd, de anélkül is működnek, hang oda-vissza megy, tehát te is belehallgathatsz, mi van otthon, és a kutyának is tudsz beszélni távolról.


A többi szerintem okés, ne várj gyors csodát, még pici, majd megtanul mindent ügyesen. Jó kutyázást, csinálj sok fotót, hamar felnőnek. :-)

2023. aug. 3. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!