Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » "Örököltünk" egy Shih tzu...

"Örököltünk" egy Shih tzu kutyát, de borzasztó vele sétálni. Segîtenétek?🙏

Figyelt kérdés

Tudom, hogy vannak amúgy is túlzó emberek itt is, szóval kezdetnek vedd figyelembe, hogy:

- Nem fogunk túl adni a kutyán.

Akié volt nagyon szerette, sosem válnék meg tőle. Végső esetben így marad.

- Jelenleg nem tudok kutya iskolára is időt szánni.

Volt már kutyánk több is, leginkább közepes és attól nagyobb testűek, de sose volt gond a sétával. Ő már egy felnőtt 8 éves kutya, még ivaros. Tudok foglalkozni a kutyával, de nincs időm ide-oda utazni vele, az nekem +2 óra lenne (oda 1 óra, oda vissza). Ezt a +2 órát érdemben el is tudom vele tölteni, csak adjatok nekem tanácsot légyszi, valakinek biztos volt már dolga ilyen kis padló cirkálókkal. Látom, hogy másé is pattog a póráz végén, de nem mind, és szerintem ez egyébként is csak neveletlenség.


Jön velem a munkába, jön velem a gyerekekért, és jön velünk a szabadidős foglakozásokra is, de nagyon nem jó vele úgy közlekedni, hogy amint szembe jön egy kutya (már pedig itt perceként is jöhet szembe) ront nekik. Eleinte nem mindegyikkel volt gond, most már jó formán mindent minimum meg ugat.

- Megpróbáltam a tovább sétálást.

- Megpróbáltam a félre állást.

- Megpróbáltam az ölbe emelést.

Eddig egyik sem jött be. Valamelyik kutyánál el tudom terelni a figyelmét, valamelyiknél nem, most már néha az ölemben is ugat.


Házhoz trénert tudok hívni végső esetben, de ez a C terv marad, most tartunk a B-nél.

Az ivartalanítás szóba jött, még idén meg fogjuk csinálni.

Ha van valami okosság amit meg tudnátok osztani, mint saját tapasztalat annak örülnék (minden más negatívat úgyis ignorálok. megoldást próbálok találni, értékeld)



#Dominancia probléma #Rossz séta
2023. okt. 4. 18:48
 1/9 anonim ***** válasza:
40%

Nem lett szocializálva. Ennyi idősen ez már kemény dió lesz.

Ezt csak úgy lehet megoldani, ha minél többet hordod semleges helyekre, ahol más kutyákkal találkozhaz póráz nélkül. Pl. futtató, kutyanapközi stb. Kezdetnek legjobb, ha valami ismerős ritka nyugodt kutyájával tudtok gyakorolni, hogy ne rögtön a mélyvizzel kezdjünk. Ha ugat, tiltsd, szólj rá és próbáld elterelni a figyelmét, pl kajával vagy valami kedvelt játékkal.

2023. okt. 4. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
87%

Már amikor az első jelét adja hogy ismét őrjöngeni óhajt rá kell szólni, tiltani.

Engedelmességi gyakorlatokat kellene csinálni, gondolom egy sem megy neki.

2023. okt. 4. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Ül és fekszik (kint is), parancsra eszik csak, ajtón nem megy ki, behívható. Jó, csilli-villi trükköket nem tud, esetleg a pacsi, de nem ez a gondja.

A séta, a másik kutya. Ismerősnek van kutyája, vele nem csinálja, de őt ismeri is. A házba is bejöhet kutya, kint ha szembe jön egy, és főleg ugyan ilyen feltartott farkú nagy legény akkor mennek egymásnak mint a veszett egerek.

Ivartalanítás mérsékelni fogja? Persze úgy is kell majd neki tréning, csak egyenlőre nem találtam meg azt amivel ilyen helyzetben motiválni vagy elterelni lehetne. Kaja nem érdekli, vagy legalábbis a jutalom falat. A staffijaim nem voltak ilyenek sosem. 🤷🏼‍♀️

2023. okt. 4. 19:33
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem lesz egyszerű menet, főleg hogy idősebb és 8 évig ezt hagyták neki.

Próbálj csak a kutyával foglalkozni, láthatóan sok neki, szerintem nem kellene ennyire ingergazdag környezetekbe cibálni. Először minél ingerszegényebb környezetbe menjetek, ahol kevés az ember, a kutya. Nem tudom mióta van veled, ezt még jó lenne, ha leírnád. Nyilván pár hét alatt nem lehet csodát tenni.


Na szóval, ha megvan az ingergazdag környezet, akkor ott gyakorold az alapokat: behívás, helyben maradás. Szerintem simán belefér az, hogy csak kézből, csak a helyes végrehajtásra kap kaját. Szóval nincs reggeli, vacsora. Fogod a napi kajáját, félreteszed pár adagra elosztva, és 1-1 séta alkalmával csak ezt adod neki. Nyugodtan kihagyhatsz egy koplalo napot előtte, hidd el, motiváltabb lesz. Szóval a napi kajáját csak helyesen végrehajtott feladatra kapja. Ha nem együttműködő, nem foglalkozik veled, akkor tedd félre a következő napra, amiket nem kéri.


Fontos még az elején említett ingerszegény környezet. A minél ingerszegényebbtől haladjatok az ingergazdagabb felé. Ha kutyás jön szembe/közelben, kapd el azt a pillanatot, amikor már észrevette, de nem kattant rá, csak nézi. Ilyenkor kapd el a figyelmét, kérj tőle feladatot. Ha ez először 50 méterről megy, akkor 50 méterről. Ahogy jól megy, csökkents a távolságon.


A klikker egy jó kiegészítő eszköz lehet, érdemes a használatának utána nézned.


Minél többször nem reagálod le helyesen ezt a viselkedést, minél többször hagyod neki, annál több ideig fog ez benne maradni.

Kitartást

2023. okt. 4. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Biztos, hogy van olyan kaja, ami erdekli, csak meg kell talalni.


Az en kutyam kint csak es kizarolag olyan kajakra reagal, mint pl virsli, szalami,barmilyen sult hus. Masra nem.


En ilyenkor (o is reaktiv) azt csinaltam anno, hogyha lattam, hogy jon egy kutya, elso korben atmentem vele a masik oldalra. Ha en szurtam ki eloszor es eleg tavol voltunk, akkor volt eselyem, kajaval leultettem magam melle, aztan ha csendben volt, amig elment a kutya, megkapta. Ha ugatott, erelyesen raszoltam es termeszetesen nem kapott kajat.

Ha a kutyam vette eszre elobb a masikat, nem volt eselyem, total elvesztettem es orjongve ugatott. Szoval nagyon melos volt nekem is, allandoan figyelni meterekrol, hogy ki hol merre.


Iszonyu kicsi lepesekben haladtunk, de mara mar eljutottunk oda, hogy el tud mellettunk menni egy kutya, anelkul, hogy orulten meg akarna ugatni. Igy is befeszul, neha ra is kell szolnom, hogy nem, de kibirja. Nalunk ez mar csoda.


De ehhez millioszor, minden egyes nap gyakorolni kellett.

Mentett kutya, rossz eloelettel, ezt mar nehezebb felulirni sajnos.


Az ivartalanitas ezen nem segit, “probaltam” (nyilvan nem csak emiatt lett ivartalanitva 😅). De artani nem art egyebkent se.

2023. okt. 4. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

4-es vagyok:

Bocsi, ujraolvastam, javitom a hibám:


Na szóval, ha megvan az ingerSZEGÉNY környezet, akkor ott gyakorold az alapokat: behívás, helyben maradás.

2023. okt. 4. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez tréner lesz...


Ha már látod, hogy jön szembe kutya, akkor kérd, hogy figyeljen rád/kezdjétek el csinálni a trükköket, amit tud, ne várd meg, amíg bereagál rá.

Az elején igyekezz úgy helyezkedni, hogy minél nagyobb legyen köztetek és a másik kutya között a távolság, pl parkban sétálj le a járdáról a fűbe, közben pedig kérd a figyelmét.

Mikor elkezdi a viselkedést, tiltsd rászólással/pici pórázrántással.

Alapból azt mondanám, hogy hám helyett nyakörvben vidd, mert úgy könnyebben irányítható egy kutya, de talán az olyan "húzásgátló" hámot kipróbálhatnátok, aminek az elején is van egy karika, az nem káros az égészségére. Két póráz legyen rajta, az egyik a klasszik módon (csak a biztonság kedvéért), a másik elölre csatolva.

Ha van előrelépés, szólíts le kutyásokat, hogy had sétáljatok velük egy kb 100 m-en keresztül, közbe meg korrigálgasd a kutyád.


Azért írtam a trénert, mert jól hangzik a "szólj rá" meg a "korrigáld", de rengeteg ember nem tudja magától, hogy és mikor kéne reagálnia a kutyája viselkedésére, egy szakember ezt el tudja magyarázni.

2023. okt. 5. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
21%

Flexivel sétáltatod? Gondolom. Vegyél egy rövid bőrpórázt neki,azzal láb mellett tudod tartani. Úgy fegyelmezni is könnyebb.


Gondolom amúgy csak a póráz végén bátor. Anélkül meg se merne szólalni,mint a kis kutyák többsége.

2023. okt. 5. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Nem sétáltatom flexin, ne nézz hülyének. Problémás a kutya, nekem meg nincs annyi türelmem amennyire szükség lenne. Gyerekek, kutya, macska, munka, néha a nem létező tököm tele van mindennel. De úgy tűnik, hogy javul a helyzet a többiek tanácsainak is hála. A páromra jobban hallgat, talán az ő hangja egy kicsit erélyesebbnek is tűnik ha rá szól, mint az enyém, így most ő kezdte meg a szoktatást, azóta el sikerült érni, hogy 10/6 esetben leül, pacsit ad, kap egy kis sonkát (ez jött be egyedül, persze, hogy a regnum az mehet..) és megyünk tovább.

Több sétát kap mint eddig, de rövidebbeket, így jobban szokja a dolgokat. 6-8 alkalommal van lent.


Pórázra sajnos nem tudom rakni, én úgy tudom, hogy Shih Tzut nem szokás az érzékeny nyaka és a rövid légcsöve miatt, megsérülhet ha megrántja a pórázt. De megkérdezek egy tenyésztőt, az a biztos.

Köszi, nagyon jók a tanácsok, mentem a zöld kezek utólag is.

2023. okt. 13. 20:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!