Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért mondják azt egyesek...

Miért mondják azt egyesek (ezen az oldalon), hogy egy törzskönyves kutyát, csakis veszteségesen lehet eladni és a tenyésztők nem a pénzért csinálják?

Figyelt kérdés
Szerintem egyáltalán nincs így, tapasztalatból mondom.
2010. okt. 24. 21:05
 1/9 anonim ***** válasza:
88%

"Egy kis matematika


...miért is nem lehet tenyésztésből megélni?


Szuka vételár: 100.000,- Ft-tól 2000 Euroig (500.000,- Ft.)De maradjunk csak a 100 ezres kategóriánál.

Szuka felnevelése 2 és fél éves koráig:


- Oltások, féreghajtás, kullancsriasztó, vitaminok 50.000,- Ft.


- Táp (kutya méretétől függő, vegyünk egy közepes termetű, 20 kg súlyú kutyát) 150.000,- Ft. (Ugye, hogy nem is a kutya vételára a sok?)


- Szűrővizsgálatok: 35.000,-


- Kiállítások, tenyészszemle: Na ez egy feneketlen pénznyelő, attól függ, hány kiállításra vittük el a kutyát, hányszor mentünk külföldre vele stb. Átlagosan kiállításonként 10-15 ezer forintot számolhatunk, ha csak itthon megyünk, de külföldre ennek sokszorosa az útiköltség miatt. Vegyünk mondjuk 15 kiállítást és tételezzük fel, hogy nem egy kutyát viszünk, így az útiköltség kevesebb. Így sem jön ki a buli 300.000,- Ft alatt.


- Fedeztetés előtti állatorvosi vizsgálatok: 20.000,-


- Fedeztetési díj: (általában 1 kölyök ára, pl. mint amennyiért a szukát vettük) 100.000,- Ft. - Külföldi fedezés vagy spermabehozatal esetén az utazási-szállítási költség: 100-300 ezer Ft, de lehet ennek többszöröse pl. egy tengerentúli kan esetén. Vegyünk egy kedvező esetet: 100.000,- Ft. Születik mondjuk 6 kölyök komplikációmentesen, tehát nem kell külön orvosra költeni.


- Szülés utáni orvosi vizsgálat: 5.000,- Ft.


- Kölykök oltásai, féreghajtása: (kölykönként 3 oltás, féreghajtás) 30.000,- Ft.


- Kölyöktáp: 40.000,- Ft.


- Törzskönyv, chip, állatorvosi vizsgálatok: (kölykönként 8000 Ft) 48.000,- Ft.


Ez összeadva: 878.000,- Ft.


Egy kutyát a tenyésztő megtart, 5-öt elad (500.000,- Ft bevétel), akkor a végeredmény 378.000,- Ft ráfizetés volt. És persze maradt két szép kutyánk.


Persze, nem egy almot tervezünk, bár egy normális tenyésztő 3-nál többször nem hoz le almot ugyanattól a szukától.

A kutya a hátralévő életében:


- megeszik még 12 év alatt: 720.000,- Ft értékű tápot


- állatorvos, oltások, féreghajtás, vitaminok, kullancsirtó: 150.000,- Ft.


- fedeztetési díj és a kiskutyákkal kapcsolatos kiadások - ha nem számoljuk az inflációt - később sem változnak.


Ezek együtt: 343.000,- Ft, amennyiben ismét 6-os alommal számolunk.


Természetesen ha a szukát érdemesnek tartotta a tenyésztő újra fedeztetni, megint csak megtart kiskutyát, marad 5 eladott kutya.


Tehát a fennmaradó 12 év és még két alomra ráköltünk 1.213.000,- Ft-ot. És eladunk 10 kiskutyát 1.000.000,- Ft-ért.


Így a későbbiekben már "csak" 213.000,- Ft-ot fizettünk rá.


Nem beszélek itt azokról az esetekről, ha a szukától nem kívánunk 3 almot lehozni (mert pl. telített a létszám és nem tudunk új kiskutyát bevállalni), vagy ha komplikációk merülnek fel a vemhességnél, szülésnél, többször kell utazni külföldre, mert első alkalommal nem sikerült a fedeztetés. Esetleg a kutya sok kiállításra jár külföldre is, vagy a fedezésért sokkal többet kérnek, mint itt számoltunk. És persze nem minden fajtánál van 6 kiskutya, egy kisebb testűnél nem ritkaság, hogy csak 1-2 kiskutya születik vagy marad életben. És természetesen nem adtuk hozzá a kutya tartási költségeihez a méltó búcsút. Nem mindenkinek van lehetősége a kertjében eltemetni elhunyt kutyáját.


Egy hamvasztás vagy kisállat-temetőben elhelyezés 60-100 ezer forint.


Természetesen ettől kisebb eltérések előfordulhatnak, ám a lényeg látható: ha a kutyánknak mindent megadunk, ha törekszünk a minőségre és a tisztességes állattartásra, az összegek nagyjából így alakulnak.


Érdemes ezen elgondolkozni, amikor azt tervezzük, tenyésztésre adjunk a fejünket..."



[link]

2010. okt. 24. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
86%
Nem csakis veszteségesen, de főként veszteségesen. Általában örül az ember, ha nullára kijön. Valaki ezt vagy a pénzért csinálja (szaporító) vagy a fajta szeretete vezérli (tenyésztő). Utóbbi esetben nem azt nézi, hogy nyeresége legyen, hanem hogy a kutyáknak jó legyen. Én is tapasztalatból mondom...
2010. okt. 24. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
79%
Mert ha véletlenül 1000 Ft plusz maradna a zsebemben, akkor ugyis a kutyáknak vennék belöle valamit :D
2010. okt. 25. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
50%

Teljesen egyetértek azzal, hogy aki ezt tisztességesen csinálja (nem csak szaporít) az ebből nem fog meggazdagodni, sőt...

De azért az olcsó kutyás levezetést kissé "túlzásnak" érzem. Véleményem szerint nem csak a fajtatiszta tenyész kutyák érdemlik meg a "tisztességes" ellátást. Az etetés, élősködők elleni védelem mindenkit érintenek aki kutyát tart. És egy keverék vagy csak nem díjnyertes kutya is megérdemli, hogy a lehető legjobbat kapja mindenből (az más kérdés, hogy mi a helyzet gyakorlatban). Nem érzem jogosnak, hogy benne van a számításban az élete végéig tartó ellátás. Ez minden állattartót érint. Persze nem azt mondom, hogy nem sok egy tenyésztő kiadása, de akkor is csak azt kéne számolni ami egy "átlag" kutyás pénztárcáját nem terheli.

2010. okt. 25. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Szerintem jogos, hogy benne van a számításban az élete végéig tartó ellátás. Az anyagi haszon az lenne, ami ezen felül esetleg keletkezik. Ha ezt a hasznot szintén a kutyáira fordítja akkor már mindjárt nem haszon. Ha saját magát és a családját is az így keletkező jövedelemből tartja fenn, akkor az már valódi haszon. Na, ilyenből csak szaporítót tudnék mondani, tenyésztőt nem.


Az tény, hogy egy átlagember számára csak kiadás keletkezik a kutyájával kapcsolatban, de egy átlagember nem is tart 5-6 olyan kutyát, aminek az éves ellátása 300000 forint/kutya.

2010. okt. 25. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Nem haszon, de nem is ráfizetés az élete végéig tartó tisztességes ellátás. Az én véleményem az, hogy legyen valaki tenyésztő vagy "csak" egyszerű tisztességes kutyás, a kutya tartás "ráfizetés". És az egyik legdrágább "hobby".

Természetesen nem szeretnék ebből veszekedést, mert tényleg elismerem a tenyésztők "munkáját". Csak azért merült fel bennem, hogy ezt nem venném a számításokba bele, mert ezt tényleg minden kutyatartót érint. Ezeket az összegeket (prémium táp+vitaminok+elősködők elleni védelem+állatorvos) én is (és még sok kutyás) is kifizeti a (keverék) kutyájára.

2010. okt. 25. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Természetesen az alap költségek az átlag kutyatartónál és megvannak. Legyen az keverek vagy fajtatiszta megfizetjük az oltások, tápot, bolhairtó, esetleges orvosi költségeket baleset, betegség esetén. DE a tenyésztőnek plusz költségei is vannak: vitaminok, szőrápoló szerek, legdrágább sampon, balzsam, fogkrém, szemtisztító, szagtalanító stbstb... Ahhoz hogy a kiállításokon eredményeket érjen el és hírneve legyen a maximumot kell adnia a kutyájának (kívül-belül)

Egy átlag kutyás hol használ ennyi "kozmetikumot" a kutyájára? Én 3 havonta beadom a kozmetikushoz, nem szoktam esténként olajozni a szőrét, nem tömöm mindenféle bogyóval hogy szebb, erősebb legyen a bundája. A kiállítás meg erről szól, a tenyésztéshez meg kell a jó eredmény.

2010. okt. 25. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Arról nem beszélve hogy meoe tagságí díj, kiállítási nevezésí díj, tenyészszemle, utazási költségek, fedeztetés ára, alombejelentő, törzskönyveztetés és adózás. Egy tenyésztőről is annyi bőrt huznak le amennyit elbír.
2010. okt. 25. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Mi ez a hülyeség, hogy azokat ne számoljuk bele, amik másokat is érintenek?? És akkor mi van? Attól még ugyanolyan költség egy tenyésztőnek a tenyésztői munkájában. Egyébként meg még mindig azok vannak kisebbségben, akik jól tartják a kutyáikat, és az ebben élenjárók a tenyésztők, úgyhogy egy átlag kutyatartó évente néhány tizest költ a kutyájára, megkapja a veszettség elleni oltását, meg elé löki a maradékot, aztán itt befejezte a vele való foglalkozást. EZ az átlag. Akik 250 E Ft-ért vesznek kutyát, nem törvényszerűen jobbak, a környéken az ilyenek azért vesznek ennyiért kutyát, hogy ezzel is demonstrálják, hogy ők megtehetik, aztán kennelben sorvadnak egész életükben, meg megveszik a tescos tápot, ja meg kombináltra már persze nem is futja a pénzükből, meg pórázra és kutyaiskolára sem, a lényeg, hogy van egy drága kutyájuk.

Amúgy szerintem még kevés is, amennyit kihoztak azon az oldalon, az én számításaim szerint egy kutya eltartása (az enyém, 35 kg, keverék):

táp: 240.000 Ft

kiegészítők: kb. 100.000 Ft

féregtelenítés: 2400 Ft

oltások: 14.800 Ft

orvosi vizsgálat (félévenként 1): 10.000 Ft

= 367.200 Ft évente


- és ebben nincs benne az élősködők elleni védelem, amit már nem is volt kedvem kiszámolni, nincs benne az időnkénti ultrahangos fogkőeltávolítás vagy más módszer erre a célra, nincsenek benne orvosi költségek, ha probléma adódna, és az olyan minimális kiadások, mint a szalma a kutyaházba (kinti tartáskor), fültisztításhoz cucc, stb. Tehát egy egyszerű kutya tartását nézve sem túlzás. És akkor a másik kutyám még hátravan.

2010. okt. 25. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!