Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Lehet-e border collie fekete-f...

Lehet-e border collie fekete-fehér kutyát tricolor borderrel pároztatni?

Figyelt kérdés
2010. nov. 11. 15:06
1 2
 1/14 diagnostic ***** válasza:
91%

Nem.

Semmilyennel nem lehet pároztatni. Mivel ebből a kérdésből rögtön látszik,hogy gőzöd sincs az egészhez,semmilyennel nem lehet(ne).

Miért akarod pároztatni a kutyádat?

Van törzskönyve,kiváltott kennelneved, egészségügyi szűrései,minimum egy tenyésszemléje, szintén minimum egy terelőösztönpróbája?

Mi végből az alom?Egy akár munkában,akár küllemben kiemelkedő egyed(nem szerinted,hanem bírók,erre "szakosodott" emberek szerint) a kutyád,akit a fajta nemesítésének a céljából pároztatnál?

2010. nov. 11. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
91%
Nem lehet. Ha nem ismered a genetikát akkor miért lehetne?
2010. nov. 11. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Nincs törzs könyve, de amúgy sokan nem is akarnak törzskönyves kutyát. Ahonnan mi hoztuk annak a kutyának se volt törzskönyve mégis egyből volt a kiskutyákra jelentkező
2010. nov. 11. 16:26
 4/14 anonim ***** válasza:
83%

Ha nincs tk-ja arra sincs bizonyítékod, hogy a kutya fajtatiszta. A kutyákra valószínűleg azért volt jelentkező, mert sok a hülye ember aki akar egy édi-bédi, cuki-muki bordert, de sz*rik kifizetni 80-100 ezret, hogy legyen egy fajtatiszta, standardnak megfelelő kutyája. (mer persze a tenyésztőtől drága, a menhelyi keverék meg nem jó neki...)

Te vagy szaporítótól, vagy önjelölt hobbi "tenyésztőtől" hozhattad a kutyád. Így se tenyészszemléje, se törzskönyve nem lehet és ha úgy vesszük nem számít fajtatiszta bordernek, ahogy a kölykei se fognak.. És egyébként is minek neked szaporításba kezdeni és még több menhelyi kutyát adni a világnak?! Így is sok a kidobott kutya, nem kell még több. Attól, hogy szerinted a te kutyád tökéletes nem biztos, hogy egy erre szakosodott ember így gondolná. (És itt zárójelben megjegyezném, hogy a Border Collie pásztorkutya, a fajta fenntartása érdekében ösztönpróbán is kéne szerepelnie, hogy ne csak az "édi-bédi" kinézetük maradjon meg, hanem ugyanúgy képesek legyenek arra amire kitenyésztették őket)

Ráadásul ha a gyakori kérdéseken kell megkérdezned, hogy lehet-e így pároztatni, akkor főleg ne kezd bele, azt javaslom inkább, hogy ivartalaníttasd a kutyádat (ha szuka, akkor ezzel az emlődaganat is megelőzhető, amibe a kutya bele is halhat) és ne vágj vissza fröcsögve, aztán pedig ne pároztasd "csakazértis" alapon a kutyád -.-"

2010. nov. 11. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 diagnostic ***** válasza:
77%

Látod,pont ez a baj!

Nem az a lényeg,hogy mások mit csinálnak,hanem az,hogy te mit teszel.

Tudod mi ezzel a nagy gond?Hogy az emberek megveszik ezeket a kutyákat,aztán fogalmuk sincs a fajtáról,az igényeiről,az esetleges betegségeiről. Vagy csak látták a tvben,hogy ezdejóokoskutya.Aztán paff,hülye a kutya,mert...mert szétszedi a kertet,kiszökik,stb. Nem ám azért,mert felelőtlenül vett kutyát.

Aztán a fajtamentők meg törhetik össze magukat,mert egy már problémás kutyának nem könnyű ám gazdát találni.Főleg nem megfelelőt! Egyre több a border az utcákon,a menhelyeken.

Te pl tudod,mire van szükség a tenyésztéshez?Hogy miért van szükség a szűrésekre?

Hallottál már a TNS-ről? Le merem fogadni,hogy nem. Elárulom akkor,mi az: ha két hordozó kutyát pároztatsz,könnyen lehet TNS-es kölyök. Ami annyit jelent,hogy pár héten, maximum hónapon belül el fog pusztulni a kutya. És nem lehet ellene tenni. Ha jól tudom TNS-es kutya,aki rekord időt élt,talán másfél éves(volt?).

No,és honnan fogod vajon tudni,hogy hordozó e a kutyád?Mert ránézésre nem...

Vagy ha majd megvakulnak pár éves korukra a kölykök....

Természetesen ez a te döntésed.

Ja,és még nem is szóltam a sok wesenhibás kutyáról,akik olyanok miatt születnek,mint te,van egy szukám,más is csinálja,elfogynak a kölykök...

2010. nov. 11. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
94%

Sok szaporitott border már aligha tud terelni pedig erre tenyésztették/tenyésztik. Csodálatos látvány ahogy egy border tereli a nyájat viszont azt akarod, hogy olyan sorsra jusson a sok szaporitás miatt mint pl a német juhász kutya? A nevében is benne van, hogy juhász kutya de semmi ösztön nincs már benne. Vagy mondhatnám a yorkit is....ő sem ölebnek készült!!! De semmi nyoma a céloknak amiért létrejöttek ezek a fajták. Ne akard, hogy sirba vesszen ennek a csodás fajtának a képessége. Amúgy is rengeteg tenyésztő van és aki tudatosan választ kutyát az onnan vesz (sőt a tenyésztőknél is alom stop van a rengeteg kutya miatt, sok tenyésztőre rámarad a kölyök és nem azért, mert rossz vagy drága vagy ilyesmi...) Na meg valakik miatt létrejött a brit pásztor kutyák fajtamentése is....láttad már?? ha nem érdemes lenne körülnézned rajta és "örülni" hogy még "csak" ennyi kutyus szerepel rajta és nem több.... [link]

A tanulságos történet menübe is olvass bele. A lényeg a lényeg szerintem hagyd ezt a "tenyésztés" dolgot és sokkal egészségesebb ha ivartalanitod a kutyádat. Ez nem kinzás ez nem rossz ezzel csak jót tehetsz a kutyáddal hiszen megelőzöd a rákot vagy más daganatos megbetegedést!


Te kérdeztél és mi válaszoltunk. Hallgass a többségre, okuk/okunk van ezt irni és értelmes ember megfogadja a többség tanácsát ha már nem egy ember mondja ugyanazt.

2010. nov. 11. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
90%

Tudod a legnagyobb baj az, hogy a border számos genetikailag öröklődő betegséggel terhelt fajta, így ha ezekre nincsenek a kutyák szűretve és két hordozót pároztatsz, akkor a kölykök betegek lesznek. Azt, hogy hordozó, csak laborvizsgálattal lehet megállapítani, ugyanis a kutya egészséges, csak hordozza a hibás gént!

TNS esetében nagyon hamar elpusztulnak a kiskutyák. CEA, CL, PRA szembetegségek, melyek vaksággal járnak, de csak később alakul ki a vakság. Ezen kívül még a diszplázia és egyéb betegségek is jelen vannak a fajtában, amire szűrni kell!

A törzskönyvet most hagyjuk is, a fő oka ugyanis az említett betegségek, ami miatt nem kéne pároztatni.

A szűrés pedig drága mulatság. És ezektől kerül sokba egy kiskutya normális tenyésztőnél, nem az 5 ezer forintos törzskönyv miatt...

2010. nov. 11. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim válasza:
0%

Ez Magyarország!És nem a jó értelmében értem, ha van egyáltalán ma jó értelme magyarnak lenni. De mindegy ez más fórumra tartozik!!!

Ezt az oldalt-bárnem láttam statisztikát,de szerintem rengeteg fiatal-itt a 12-16 éves korosztályt értem.Szerintem ez a kérdés is egy ilyen fiatal kutyagazditól származhat.

Nem értem, miért vagytok ilyen b..kók,hogy így nekiestek.

Azért,mert most válság van és nem tudjátok a több százezres kutyátokat eladni, ezért egy ilyen ártatlan kérdésre, így rátámadtok a kérdezőre.

Támadni és másokban keresni hibát-ezek a magyarok.

2010. nov. 11. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 diagnostic ***** válasza:
94%

Igen,látod pont ez a gond a magyarokkal.Amilyen te is vagy utolsó.

Lehet lepontozni nyugodtan.De

Kit érdekel,hogy a kérdező fiatal-e vagy sem? Kit érdekel,amikor egy fajta tönkretételében fog segédkezni?

Mellesleg megjegyzem hallkan,hogy a szaporítók döntő többsége nem gyerek! Hiszen ehhez a szülő beleeggyezése kell.

NE akarjon valaki kutyát "tenyészteni" úgy,hogy nincs tisztában alapvető dolgokkal. Pl lehet-e fekete-fehér kutyát trocolorral pároztatni. Legalább olvasson már utána.

Engem nem a törzskönyv érdekel. Vigye el a kutyát egy ösztönpróbára,csináltasson neki minimum egy dp,TNS,CL,CEA szűrést,aztán lelke rajta.Hozza le az almot..Persze mindkét szülőnek csináltassa meg ezeket.

Itt nem a pénzről van szó.Hanem a kutyákról.Hogy egészséges,jó ösztönű,jó idegrendszerű kölykök legyenek.És persze akik majd megválogatott gazdákhoz kerülnek,akik a későbbiekben nem adják le,vagy éppen obják ki őket,mert a tisztelt szukatulajdonos bárkinek odaadja,mert az tőle kiskutyát akar...

2010. nov. 12. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim válasza:
Egyébként erre én is kíváncsi lennék, hogy lehet-e? Nem szaporítás céljából kérdezem, csak kíváncsi vagyok,hogy működnek a dolgok a bordereknél.
2010. nov. 12. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!