Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ez normális? Vagy valamilyen...

Ez normális? Vagy valamilyen viselkedési zavar?

Figyelt kérdés
Van egy 4 és fél éves terrier kutyánk és nagyon rossz.Kis korában is ilyen volt,de azt hittük,hogy majd kinövi.Például olyanokat csinált,hogy mikor öltöztem volna reggelente elvitte a ruháimat meg a cipőimet,amikor egyedül maradt sírt,ellopta a telefonokat,távirányítókat...stb.Akkor ezek nem voltak nagy gondok,mert még kicsi volt és könnyen el lehetett tőle venni,de ma már annyira erős,hogy lehetetlenség tőle elvenni a dolgokat,amiket elvisz.Mindenki azt mondja,hogy ilyenkor üssük meg egy kicsit,de nekem nincs szívem bántani...valamelyik nap pedig az elektromos zsinórokat kezdte el rágni,de az volt a szerencse,hogy nem volt bedugva egyik sem.Mit csináljunk vele?Vigyük el állatpszihológushoz?
2010. dec. 19. 20:16
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
71%

A domináns egyed három kiváltsága:


1. "Privát terület határa”, azaz a dominánsabb egyed közelébe, vagy az általa birtokolt helyekre a másik csak engedéllyel jöhet be.

2. „Ez az én dolgom”: a magasabb pozícióban levő egyed bármit tehet a többiek zavarása, beavatkozása nélkül, például ehetek a földön, locsolhatok a kertben, felvehetem a cipőm, stb. anélkül, hogy a kutya ott lábatlankodna.

3. „Közös akció vezetése”: bármit is csinál közösen két vagy több tag a csoportból, mindig a vezető dönti el, hogy mit, mikor, merre, stb. Például a gazdi dönti el, hogy mikor sétálunk, merre, milyen tempóban, stb. A három kiváltság megkövetelésével kutyánk számára egyértelmű jelzéseket adunk, amiért hálás lesz, még ha nem is fog rögtön beállni a sorba, előbb teszteli képességeinket. A jó vezető következetes, határozott, magabiztos, laza, türelmes. "


Ha jól sejtem a helyzetet, akkor ezeket jelenleg nem te állítod fel vele szemben, hanem ő veled szemben. Ezek azok a solgok, amiken apránként el kell kezdeni változtatni, mindig csak azokban a helyzetekben, amikor még éppen el tudod érni nála amit akarsz. Így fel tudod építeni a tekintélyed anélkül, hogy valaha meg kellene ütnöd.


Ehhez nem kell pszihológus, csak egy gazdiiskola, ahol megtanítanak a kutyával helyesen kommunikálni.

2010. dec. 19. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat!:D
2010. dec. 19. 21:36
 13/19 anonim ***** válasza:

Itt első sorban nem dominanciáról van szó...!!!Hanem nincs kimozgatva nincs eleget foglalkozva vele!!!Nem hinném,hogy 1-2 óránál több jutna ré naponta ha még külön órákra is jársz és mit akartok CM-el????A kimozgatlansággal Ő se tud mit kezdeni!!!Ja bocs tudom futópad.....

Egyik előző hozzámszólo,persze tanízsd csak azt a gyerekenek,hogy egy 4 éves neveletlen,teli energiával teriert megüssön (mégha finoman is),tuti megharapja!!!Ha ismernéd a terriereket ezt tudnád!!!!ezek után még repülne is csoró kutya a gazdija mellől.Ne adjunk már hülye tanácsokat.....

Nem tudom anyukádnak mibaja a kutyasulival,kint vagy jó levegőn,saját korosztályod is megtalálod ott.Új barátaid lehetnek,megtanulsz bánni a kutyával.....stb.

Nagyon is jó dolog kutyának,gazdának egyaránt.

2010. dec. 19. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
90%

Az biztos, hogy nincs kimozgatva, de ha nem lehet tőle elvenni dolokat, akkor domináns is.


Külön valóban nem érdemes kezelni a két problémát, egyszerre érdemes.


Bár nekem ezzel a kimozgatás dologgal mindig az a bajom, hogy amíg nem engedelmes egy kutya, addig nem tudsz neki igazán minőségi mozgást biztosítani. Nem szaladhat el szagok után, és kutyákkal játszani, amíg nem behívható. Az meg, hogy biciklizel vele pórázon, vagy futsz vele, azzal annyit érsz, hogy egyre fittebb lesz, egyre jobban bírja, egyre erősebb, és már benn is vagy egy ördögi körben.


A mozgás is úgy a legértékesebb, ha a kutyának viszonylagos szabadsága van, és tudod irányítani.


Egy jó kutyaiskolában az a jó, hogy a kutyának van lehetősége kutyákkal szaladgálni, játszani, szocializálódni és tanulni is. Állatpszihológus nem létezik, de a jobb kutyaiskolában az oktatók inkább állatpsziológusok, mint kiképzők.

Nem poroszos suliba kell járni, ahol fojtónyakörvön rángatod a kutyát, hogy leüljön, hanem egy olyanba, ahol megtanítanak póráz nélkül irányítani.

2010. dec. 19. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
terrier semmiképpen sem való lakásba.ezt mindenkinek tudnia kell.mert hisz a terrierek kotorékebek.régen hasznát vették az erdőben meg ilyen helyeken de mit tud csinálni a lakásban nincs elég hely neki hogy kiugrálhassa magát és hogy kapargathasson.meg hát sosem szabad olyan kutyát venni amiről nem tudsz eleget,és hát a terrier nem egy kanapén ülős típus.
2010. dec. 22. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:
Tudom,hogy nem lakásba való,de nekünk van egy hatalmas kertünk,de szinte csak akkor megy ki,ha elvégzi a dolgát és akkor is csak úgy,ha valaki kimegy vele.ha pedig egy kicsit kitesszük,akkor rögtön elkezd vonyítani és vacogni.
2010. dec. 22. 19:27
 17/19 anonim ***** válasza:
0%
amikor megkaptad nem szabadott volna beengedni a lakásba csak néha néha.a nyüszítés pedig szerintem azért van hogy megsajnáld és beengedd.de milyen terrier is ő?Számít hogy milyen a bundája és hogy bírja e a hideget de szerintem a terrierek nagyon is bírják a kerti életet.(mert hisz kotorékebek)
2010. dec. 22. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

A kutyatartást ugyanúgy engedélyhez kellene kötni mint az autóvezetést. Remélem nem bántalak meg kedves kérdező, de arra gondolom magadtól is rájöttél, hogy nem sokat tudsz a kutyák viselkedéséről, mi mit jelent. Ha kint lenne a kutya, a nagy kertben, az sem tenné feleslegessé a rendszeres sétát, ugyanis arra mindig szükség van. Nem elég ha van egy nagy kert ahol szaladgálhat, mert a kutyának szüksége van arra a sok ingerre, amit séta során kap. Ezen kívül dominánsnak is képzeli magát (amit előttem leírtak, mozgáshiány, és dominancia, mind igaz).

Ez a "kitesszük a házból egyből vonyít meg vacog" dolog olyan, hogy emberként kezelitek a kutyát, holott ő nem ember hanem kutya, tehát a jelzései sem ugyanazt jelentik. Nyilván, kitettétek, elkezdett vonyítani, egyből beengedtétek, hogy jajj szegény kiskutya stb stb. Rájött, hogy benn jobb, mint kint, melegebb van stb ez a módszer meg már működött, szóval amikor kiteszitek, akkor megint beveti. És ti mindig megkajáljátok. El kell dönteni, vagy kinn, vagy benn. És ha úgy határoztok, hogy kinn, akkor sem lesz egyszerű dolgotok, mert akkor bizony be fogja vetni a bánatos kutya-szemeket, meg a nyüszítést és miegymást. Ha ezt kibírjátok lehet egy jó kiskutyátok, aki kinn él a kertben

2010. dec. 22. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

Tipikus a probléma.

Az az elfogadott, hogy kölyök kutyát kell venni, mert az könnyebben tanítható. Aztán nincs tanítva, mert "majd kinövi".

Márpedig egy kutyust, akár egy gyereket kicsi kortól kezdve kell elkezdeni nevelni. Ha eddig megtehetett valamit, nem érti, hogy a továbbiakban miért nem és ragaszkodik korábbi jogaihoz.

A kutya nem rossz, csak ti nem szabtatok neki határokat.

De sosem késő elkezdeni, hogy tudjatok változni és megtanuljatok a kutyával bánni.

A kutyaiskola feltétlen szükséges, mert a leírtakon kívül lehet még nektek (és nem a kutyának!) rossz szokásotok, amit el kell hagyni. Mert egy falkavezérnek következetesnek, türelmesnek kell lenni és főleg tudnia kell, hogy mit akar és hogyan. Ehhez meg nektek kell felnőni.

Az egész családnak egyformán kell viselkedni a kutyával és megbeszélni, hogy mit engedtek meg neki és mit nem. Amit nem, azt következetesen senki ne engedje meg.

Nézd sokat a TV-ben a "csodálatos kutyadokit", olvass szakirodalmat, beszélgess kutyásokkal, menjetek kutyasuliba.

Nektek kell elsősorban elsajátítani alapvető dolgokat, hogy meg tudjátok rá tanítani a kutyát. Mert neki rengeteg esze van, kiharcolja eddigi jogait és véghez viszi akaratát.

Tanulhattok tőle!


Ha mindezt nem fogadod meg, meg fogja keseríteni az életeteket. A kutyadoki mondása: "akinek a kutyája boldog és kiegyensúlyozott, annak a családja lesz csak nyugodt és kiegyensúlyozott."

Ha nem tudtok változni, még az is lehet, hogy túl kell majd adnotok szegényen, mert még sok bosszúságot fog nektek okozni.

2010. dec. 23. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!