Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Könyörgök bárki aki tud a...

Könyörgök bárki aki tud a kutya epilepsziáról valamit az írjon?

Figyelt kérdés
Van egy labrador-schnaucer keverék édes kkiskutyám. Epilepsziás ma is a földön fetrengett mi pedig tétlenek voltunk az orvos azt mondta haggyuk. De olyan rossz nézni. Ilyenkor mi a teendő?
2011. jan. 29. 09:29
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Néhány percen belül a tünetek megszűnnek, és minden normálisnak tűnik, mintha csak képzelődtél volna. Azonban fontos, hogy első alkalommal azonnal vidd állatorvoshoz kedvencedet, mert ez bizony feltehetően epilepsziás roham volt. (A későbbiekre az orvos már ellát instrukciókkal, hogy elég felhívnod, vagy vidd be hozzá az állatot.)

Epilepszia: “különböző eredetű agyműködési zavar, amelyet az agyvelő több idegsejtjének egyszerre történő kisülése okozta visszatérő rohamok jellemeznek, és különböző klinikai, laboratóriumi tünetekkel társulnak.”

Elsődleges epilepszia

a diagnózis, ha az okokat nem lehet azonosítani. Jellemzően genetikai oka van, és már a kutya 5 éves kora előtt jelentkezik, akár 3 hónapos korban is jöhet az első roham.

Az epilepsziás kutyákat ki kell vonni a tenyésztésből, mert a betegség öröklődhet.

A másodlagos rohamok

esetében meghatározott oka van a jelenségnek. Ez lehet például:

- Vérszegénység

- Cukorhiány

- Májbetegség

- Toxikus anyagok, amik a nem megfelelő táplálékból érik el az agyat, (ez lehetséges magzati korban is, az anyán keresztül).

- Agydaganat

- Fejsérülés

A roham általános folyamata (gyakran ettől eltérő is lehet):

1. A kutya nyugtalan, nem találja a helyét, remeg, nyüszít.

2. A roham szakasza. Az állat felnyüszít, elveszti az öntudatát, eldől, egész testében megmerevedik majd remegni, rángatózni kezd. Ez már a rángógörcs. Nyálzik, könnyen elharaphatja a nyelvét, miközben csattogtatja a fogait. Bevizel.

3. Lassan minden megnyugszik. Az állat sokat iszik, vagy eszik, bizonytalan mozgása néhány óra alatt rendeződik. A következő rohamig a kutya teljesen tünetmentes, tökéletesen egészségesnek látszik.

Mit csináljon közben a gazdi?

Csupán annyit tehetünk, hogy a veszélyes tárgyakat eltesszük a görcsölő kutya környezetéből. Megnyugtatni, a görcsöt simogatással elmulasztani nem tudjuk, de egyes elméletek szerint csökkenthetjük vele a görcs időtartamát. A roham után azonban simogassuk, nyugtassuk meg kedvencünket.

Ne felejtsük felírni a történteket. (Mikor történt, volt-e előzménye, mennyi ideig tartott és hogyan zajlott le.)

A megfelelő gyógyszerezés ellenére is előfordulhat egy-egy roham. Ez nem feltétlenül a gyógyszer hatástalanságára utal. A rohamokat kiválthatják külső tényezők is, például sokkhatás (tűzijáték, vihar), frontok gyors váltakozása...

2011. jan. 29. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim válasza:
A labradoromnak is volt epilepsziás rohama többször, annyit lehet ilyenkor tenni, hogy a nyelvét félre kell húzni, hogy ne essen hátra, ne fulladjon meg, de sajnos meg kell várni, míg elmúlik a roham. Ki kell deríteni, hogy mi a kiváltó ok. Az állatorvos vett vért a kutyánktól és kiderült, hogy parazita fertőzés miatt van rohama. 1 hónapos injekció kúra után sajnos el kellett altatni a kutyusunkat, aki 3 éves volt. Nem tudtak rajta segíteni és már nagy fájdalmai voltak. Azt javaslom, ha teheted, nézessétek meg a vérét, ha nincs fertőzése, máshol kell keresni a bajt. Nagyon sok erőt, és jobbulást!!!
2011. jan. 29. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Az én kutyám is ettől szenvedett, - végül teljesen mástól pusztult el,- de ez valóban borzasztó dolog. Találtam egy alapítványt, próbáld velük felvenni a kapcsolatot, biztosan segítenek majd megválaszolni a kérdéseidet.

[link]

2011. jan. 29. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim válasza:
Előző vagyok, kullancs és fertőzött szúnyog terjeszti azt a kórt, amit a kutyánk elkapott.
2011. jan. 29. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Szia! Az én kutyusom 8 éves korától volt epilepsziás, napi 2x fél gyógyszert kapott, és így viszonylag tünetmentes volt. Csak nagy ritkán volt 20-30 mp-es rohama, pl. ha 3 napos hétvégi utazás után megálltam a kocsival a ház előtt. Az orvosom szerint ha kordában van tartva a betegség, akármeddig elélhet vele a kutyus. Az én drágám végül 15 évesen, egész másban halt meg, addig gyönyörű éveink voltak együtt, epilepszia ide vagy oda.


Nagyon rossz volt nézni a rohamait, de tényleg enyhék és viszonylag gyorsak voltak, a gyógyszernek köszönhetően. Olyankor csak mellé guggoltam és nyugtatgattam, amint véget ért, akkor pedig nagyon megszeretgettem. Istenem, hogy hiányzik még mindig, pedig két éve ment el... :(

2011. jan. 29. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Köszönök minden választ vettek tőle vért meg minden már régebben ki vizsgálták és kiderült hogy epilepsziás. Csak azért írtam ezt mert most külösnösen ijesztő volt és nagyon megijedtem.
2011. jan. 29. 10:08
 7/13 anonim ***** válasza:

Az orvos adott gyógyszert?

Mert attól függően, hogy milyen gyakori és meddig tart, tabletta kell, vagy kúp.

Mit jelent az, amit az orvos mond, hogy hagyjátok...?

2011. jan. 29. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Én azt javaolnám, hogy menjetek el másik orvoshoz. Amikor az én kutyám epilepsziás lett, a doki gyógyszert írt fel. Minden epilepsziás kutyának más más a gyógyszer adagja. Ezt a doki állapítja meg. Amikor még csak a bevezető tünetei voltak, akkor még nem kellett gyógyszerezni, de amikor eldőlt és rángatózott, attól fogva élete végéig gyógyszerrel élt. Igaz nem sokáig, de nyertünk pár hónapot.
2011. jan. 29. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

szia!


Az angol cocker spánielem születésétől volt epilepsziás, és 15 évig élt. Semmiben nem zavarta, pedig volt, hogy dupla rohama volt. Az a lényeg, hogy amíg remeg, ne fogd le semennyire, mert izomszakadást kap. Hagyni kell neki teret olyankor. Utána előfordulhat széklet és vizeletürítés, hányás, erős szomjúság, támolygás, a spánielemnek még a szeme is kidülledt olyankor.

Pár perc után rendbe jön, és semmi nem látszik rajta.

2011. jan. 29. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

legyen kéznél egy vastag kötél amire rá tud harapni ha rohama van és nem a nyelvét harapja le, masszírozd a tarkóját,a gerincvonalát, és beszélj hozzá ha meg tudod őrizni a nyugalmadat, illetve segíthet az ha a szemhéját lehajtod és gyengéden masszírozod a szemgolyót mindezek segíthetik lerövidíteni a rohamokat...és ne ess kétségbe ugyanis a roham csak kívülről nézve ilyen szörnyűséges ...

a leggyakoribb kiváltó ok a növekedési hormonnal-és antibiotikumokkal kezelt takarmány fogyasztása ilyen pl. csirkehús, csirkehúst tartalmazó tápok(-egy-két kivételtől eltekintve) azonnali tápváltás javasolt-magas minőségű csirkementes tápra

ne pihenjen elektromos dugalj és vezeték közelében a kutya, ne legyen a feje nagyon meleg helyen, kerüljétek a stresszhelyzeteket, zajokat...

2011. jan. 30. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!