Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy lehet egy kutyát kizárni...

Hogy lehet egy kutyát kizárni a falkából?

Figyelt kérdés
Mit kell csinálnom?
2011. márc. 3. 19:39
 1/5 anonim ***** válasza:
79%

FALKÁBÓL KIZÁRÁS: A legnagyobb büntetés egy kutya számára a kiközösítés a falkájából. Ez lehet rövid időn át alkalmazva a büntetés egyik formája kisebb rosszaságok esetén, viszont komolyabb problémák felvetődésénél (pl. emberharapás, erős agresszió, állandó morgás...) ez a megoldás a leghatásosabb.


MIÉRT? Egy farkasokból álló falka megfigyelése közben azt észlelhetjük, hogy ha olyan vezető áll a falka élén, akit a tagok nem tartanak megfelelőnek (mint jelen esetben mi a kutyánkat), ugyanezt az eljárást alkalmazzák vele szemben. Ugyanúgy együtt vonulhat a falkával; ha jut élelem, ugyanúgy ehet ő is, azonban nem kommunikálnak, nem játszanak vele – szó szerint kiközösítik őt, míg rá nem jön, hogy hol van a helye a rangsorban. Így kell nekünk is eljárnunk.


GYAKORLATI MEGVALÓSÍTÁS: A kizárás ideje nagyon változó lehet a probléma fajtájától és mélységétől függően. Agresszió esetén minimum 1 hetes időtartammal kell számolnunk, és az elért hatástól függően kell továbblépnünk, illetve folytatnunk a kizárást. Sohase hagyjuk abba a kizárást az első pozitív változás észlelésekor, mert könnyen mélyebbre eshetünk vissza! Komolyabb problémák esetén legkevesebb az 1 hetes időtartamot tartsuk be – áldozzuk fel ezt az időt annak érdekében, hogy cserébe hosszú évekeHogyan legyek falkavezér?n át gond nélkül élhessünk együtt kutyánkkal.


A kizárás azt jelenti, hogy semmiféle módon nem kommunikálunk, nem lépünk kapcsolatba a kutyánkkal. Mintha nem is létezne: nem szólunk hozzá, nem nézünk rá, nem nyúlunk hozzá és nem is büntetjük. Ha ugrál, ugat, akkor elfordulunk, ellépünk tőle. Ebben az időben nem használunk parancsszavakat sem. A sétáltatás csak pórázon történik, mindennemű kommunikációtól mentesen. A kutyát nem hívjuk magunkhoz, hanem egyszerűen odalépünk hozzá, rácsatoljuk a pórázt, az ajtóban egyetlen szó nélkül, a póráz segítségével hátrahúzzuk, kilépünk előtte, és elindulunk. Figyeljük meg, hogy ő melyik irányba menne – mi épp az ellenkező irányba induljunk, de mindezt szótlanul tegyük. Ne engedjük, hogy feszítse a pórázt. Az etetés a fent leírtak szerint történjen, és az is egyetlen szó nélkül.


A kutyánk gyakran bevet különféle módszereket, hogy valamilyen módon mégis kivívja a figyelmünket: ilyenkor szokott előfordulni a hosszas ugatás, vonyítás, az ugrálás, a bepisilés, dolgok szétrágása, érzelmi zsarolás... Erőt kell vennünk magunkon, és "lenyelni" kutyánk viselkedését, rendbe hozni az általa megrongált dolgokat, és rá sem nézni, mintha a virág magától esett volna le, vagy a pisi a szőnyegre az égből hullott volna. Ne feledjük: a negatív reakció is reakció! És a kutyánk éppen erre vár! Ha rajtakapjuk, amint ilyesmit csinál, az egyetlen lehetséges módja a fegyelmezésnek a kaviccsal töltött műanyag flakon vagy egy 10-20 l-es üres műanyag kanna használata. A flakont, kannát a kutya nem tudja összekötni az emberrel, így nem törjük meg a kizárást, ám mégis elérjük, hogy ne "érje meg" neki egész éjszaka tombolni, vagy lerántani a függönyt... Ilyenkor ne engedjük házat, kertet őrizni, mi magunk nézzük meg mindig, ha kutyánk történést jelez, hisz a falkavezér dolga a falka fő védelme, a kutyát palackkal vagy kannával zavarjuk el. Ha mi otthon vagyunk, kutyánk csak jelezheti az idegent – innentől a mi dolgunk az intézkedés; neki nem feladata egész nap megállás nélkül csaholni.


A kizárást az egész családnak be kell tartania!! Mielőtt nekikezdenénk, üljünk le, beszéljük át közösen, és ha belevágunk, csináljuk is végig. Ha csupán a család néhány tagja zárja ki a kutyát és a többiek ugyanúgy szeretgetik, akkor nemhogy nem érünk el eredményt, még ronthatunk is a helyzeten, mivel összezavarjuk a kutyát, és nem tudhatjuk, ez végül milyen reakciót vált ki belőle.


A kizárás végén (amikor letelik az 1 hét, vagy határozott változás áll be a kutya viselkedésben) sose ugorjunk egyből a kutyánk nyakába, hogy "végre hozzád szólhatok!", hanem fokozatosan kezdjünk újra foglalkozni vele. Első alkalommal, miután hazaértünk, még legalább fél óráig ne vegyünk róla tudomást, majd ezután hívjuk magunkhoz. Először csak a parancsszavak kerüljenek elő, a dicséret, a simogatás csakis a jól teljesített feladat után jár. A játékkal még várjunk pár napot, és akkor is csak a fent leírt módon tegyük.


Ezeket az apró szabályokat egész életen át tartsuk be, ha azt szeretnénk, hogy mindig, mindenhol jól nevelt legyen a kutyánk. Nem kell megijedni, néhány hét után megszokássá válnak, és már csak azt vesszük észre, hogy mindenki irigykedve szemléli csodálatos négylábú társunkat.

2011. márc. 3. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
A falkából való kizárás a kutyáknál esetleg akkor alkalmazható, ha emberre támad! Ez neki a legrosszabb büntetés. Ha ilyet akarsz vele tenni, akkor inkább add oda valakinek. Azért, mert nem tudsz egy kutyát megnevelni, ne ő szívjon már.
2011. márc. 3. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Ninna ♥ ***** válasza:
A falkából kizárást én utálom, nem is szabad szerintem alkalmazni, mert a gazdik többsége mást kommunikál a kutyusnak a kizárás közben, mint amit kéne, így teljesen más is jön le a dologból. De ha mégis alkalmazod, akkor előtte szakember, kutyakiképzőnek vázold fel a pontos helyzetet, és tőle kérj tanácsot, mert én így látatlanban nem tudom megmondani, hogyan, és egyáltalán kéne-e alkalmazni ezt. Ezt alkalmazni csak nagyon súlyos helyzetben lehet, és az az egy szitu, amikor a kutya emberre támad. Ilyenkor még talán én is elgondolkoznék rajta, de nem biztos.
2011. márc. 3. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 IGCM ***** válasza:

Ezt ne csináld először egyedűl,úgy értem hogy tapasztalt kiképző nélkül!!!Nem lehet csak úgy eéhajtani,kizárni egy kutyát ha elba*od abból nagy baj lehet :S

7 hónapos kor allatt pedig tilos ilyez csinálni egy kutyával.Szerintem küldj egy emailt a népszigeti kutyasulinak wwww.kutyasuli.hu

és írd le nekik mi a gondod mit tehetnél.Illetve ha ők is úgy gondolják csak az elhajtás segíthet akkor legvégső esetben talán leírják neked mit csinálj.


Ha netán mégis eszedbejutna csak úgy neki állni otthon akkor tegyél a kutyára egy 15 méteres pórázt és bekerített helyen probáld!!Előfordúlhat hogy a kutya a falka kizárásnál elmegy új falkát keresni.

De mondom ezt inkább ne tedd....ráadásúl ezt leírni se lehet neten keresztűl,látni kell ahhoz,hogy megtudd csinálni és kell aki segít gyakorolni a testartást a lépéseket a mozgást.

2011. márc. 3. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 zsuzsabazsa ***** válasza:

Miért akarod kizárni a kutyát a falkából?

Leírnád?

2011. márc. 4. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!