Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szerintetek fajtatiszta ez a...

Telefant05 kérdése:

Szerintetek fajtatiszta ez a skótjuhász?

Figyelt kérdés
[link]
2011. ápr. 19. 19:56
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:
hát már nem azért de én az első kutyámra 2 évig gyűjtöttem és dolgoztam végig nyarakat (16 éves voltam)...nem csak a kutya árát de az oltások és az első évi minőségi kaja árát is sikerült összegyűjtenem... 30 ezer forintért kaphatsz egy agyonszaporított idegbeteg, esetleg 4-5 éves korára megvakuló skótot vagy beszélj a fajtamentéssel...
2011. ápr. 19. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 anonim ***** válasza:
Hobbi célra, kicsit küllemileg gyengébb minőségű kölyköt tudsz venni olcsóbban kennelből is, jó helyről. Ha nem is 30 ezerért, de 50-60 ezer forint körül már egész biztosan. A fajtatiszta, törzskönyves és a fajtatisztának mondott keverék ég és föld ebben a fajtában. Nem érdemes ilyen helyről kutyát venni, mert ha van akkora mázlid és beteg nem lesz, akkor sem fog soha úgy kinézni, mint egy igazi collie.
2011. ápr. 19. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:
hát már nem azért de én az első kutyámra 2 évig gyűjtöttem és dolgoztam végig nyarakat (16 éves voltam)...nem csak a kutya árát de az oltások és az első évi minőségi kaja árát is sikerült összegyűjtenem... 30 ezer forintért kaphatsz egy agyonszaporított idegbeteg, esetleg 4-5 éves korára megvakuló skótot vagy beszélj a fajtamentéssel...
2011. ápr. 19. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 A kérdező kommentje:
Hogy értitek a beteget?Mint rosszul szaporított?Örökletes betegség? Sajnos még nem volt kutyám ezért nem tudom! :(
2011. ápr. 19. 20:33
 15/29 anonim ***** válasza:

örökletes betegség collieban speciel: CEA/PRA/CAT

CEA, vagyis Collie Eye Anomaly


Recesszíven öröklődő szembetegség, mely a choroid rendellenes fejlődését okozza.

(choroid=fontos hártya a retina alatt) A choroid hártya a kezdetektől korlátoltan

fejlődik, a kezdeti abnormalitás már fiatal korban felismerhető. De sajnálatos módon

gyógyszere egyenlőre nem ismert. Ez a betegség nagyon gyakori smooth és rough

collienál, border collienál, ausztrál juhászkutyáknál és sheltiknél, de más fajtáknál

is előfordulhat.


Enyhe lefolyás: 5-8 hetes korban könnyen felismerhető. A retina 3 hónapos

kor körül változik, az általában normális szemszín elfedi a choroid elváltozásait. Enyhe

lefolyású betegség esetén az állat nem veszti el látását. Viszont az ilyen egyedek

beteg utódokat hozhatnak létre.


Komoly lefolyás: a CEA/CH fertozött egyedek 25%-a tartozik ide, jelentős

látáscsökkenéssel jár. Ezek a beteg kutyák 5-10%-ánál már 2 éves kor

elott megtörténik, érintheti az egyik vagy akár mindkét szemet. Nagy gyakorisággal

okoz teljes vakságot.

PRA (Progressive Retinal Atrophy)



A kifejezésben már benne rejlik, hogy ez a betegség progresszív, vagyis gyorsan halad előre, és rövid idő alatt teljes vaksághoz vezet. A kifejezés némileg szinonim a retina degenerációval, ugyanis a folyamat a fotoreceptor sejtek elhalásával, rendellenes fejlődésével jár. Ez a betegség is örökletes, autoszómális recesszíven öröklődik. A szemfenéki képre jellemző a retina ereinek elvékonyodása, rendellenes pigmentáció, a tapetum lucidum hyperreflektivitása. Terápiára nincs mód, viszont elektroretinográfiával (ERG) jól szűrhető már 6-8 hetes kortól. Ez egy olyan eljárás, amelynek során a fotoreceptoroknak különböző fényingerekre adott elektromos aktivitása mérhető. Fiatal korban ugyanis nagyon gyakran még nincs látható szemfenéki elváltozás, viszont az elektroretinogram már tükrözi a csapok és pálcikák degenerációját, funkciócsökkenését.

Szürkehályog – Cataracta (KAT)


Az elnevezés a lencse elhomályosodását jelenti, amely számos okból bekövetkezhet. A folyamat nem tévesztendő össze az időskori lencse sclerosissal, melynek során a lencse szintén elhomályosul, de ez majdnem minden idős kutyánál megfigyelhető. A szürkehályognak sokféle csoportosítása létezik. A cataracta lehet elsődleges, ami azt jelenti, hogy veleszületett lencse diszplázia miatt vagy örökletes módon alakul ki, vagy lehet másodlagos, ami azt jelenti, hogy más betegségekhez társulóan, toxikus, kémiai, traumás, parazitás, egyéb ok miatt alakul ki. Be lehet sorolni kialakulása, helyeződése, kiterjedése alapján. Megállapítása könnyű, egyszerű ophtalmoscopos vizsgálattal lehetséges pupillatágítás mellett. Sokszor fontos a kialakulás okának ismerete is a terápia szempontjából. Az örökletes cataractával bíró állatokat a tenyésztésből ki kell zárni.



Ezek mellet, nemárt a HD (csípőízületi dysplázia szűrés)

Az örökletes betegségek mellet, ugye az ideggyengeség félős/agresszív kutya a rossz szocializálás, erős betenyészettség miatt stb Minden fajtának megvannak a maga örökletes betegségei és ezekre oda kell figyelni, a béltenyésztettséget pedig csak a törzskönyvön tudod megnézni...

2011. ápr. 19. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 A kérdező kommentje:
Köszi a választ!
2011. ápr. 19. 20:54
 17/29 anonim ***** válasza:
100%

Tudom, hogy már már közhelynek számít, de ahogy előttem is írták, egy kutya akkor fajtatiszta, ha van törzskönyve. SEMMI MÁSSAL nem bizonyítható a fajtatisztaság.

Lehet, hogy ez a kutya külsőre egy az egyben olyan, mint a skótjuhász (standard) de semmi bizonyíték nincs rá, hogy a nagyszülei, dédszülei stb. is fajtatiszták voltak. Bele keveredhetett "bármi más" is, ami lehet, hogy csak később fog látszódni. Túl nagy lesz, túl kicsi, változik a fejformája, a szőrminősége, stb.

De az is lehet,hogy a külső jegyek alapján tökéletesen fajtatisztának fog látszódni. Ettől viszont még mindig nem fajtatiszta (hivatalosan!!!) csak fajtajellegű keverék.

A törzskönyv bizonyítja, hogy több generációra visszamenőleg fajtatiszta ősei voltak, akiket elvittek tenyészszemlére (csak tk-es kutya mehet tenyészszemlére!), ahol elbírálták őket, és megfelelőnek találták, mert megfeleltek a fajta standardnek. Ezután elvitték őket szűrésre, ahol megállapították, hogy nincs semmilyen örökletes betegségük. És ezután vonhatóak tenyésztésbe.


Egyébként megkerestem a hirdetést, mert érdekelt a hirdetés szövege is, és számomra elég kiábrándító... "apa hungaria shampion a helyszinen megtekinthetö"

Lehet, hogy ezek mind csak kukacoskodásnak tűnnek, de hidd el, egy rendes tenyésztő nem így hirdet kutyát.

Arról szó sincs, hogy lenne törzskönyvük a szülőknek, ez a "hungaria shampion" pedig úgy röhejes, ahogy van. Legalább helyesen írná le, akkor egy hangzatos mézesmadzag lenne, de így nevetséges.


Pont ma találkoztam egy yorkshire terrier gazdival (nekem is az van) és fél órán át sorolta, hogy a kutyájának milyen betegségei vannak... végül rákérdeztem, hogy van e törzskönyve, erre azt mondta, hogy a szülők törzskönyvesek voltak, de 25 ezerrel drágább lett volna a kutya, ha kér hozzá törzskönyvet... Őt eléggé átvágták (ezt nem mondtam neki) ugyanis a tk. kiváltása 6000 forint, nem több, nem kevesebb. És minden fajtánál ennyibe kerül!

Azért szoktak ilyen sokat mondani, hogy a leendő gazdi még véletlenül se kérjen törzskönyvet, hisz nyilván a szülőknek sem volt, és így valójában a kölykök sem kaphatnak. És a kutyának ezért lehet ennyi minden betegsége (légcsőszűkület, patella, súlyos allergia) mert a szülők nem voltak szűrésen, ahol kiderült volna, hogy ezeket örökítik tovább.

Természetesen a hölgy imádja a kutyát, és a kutya is már 7 éves, de nagyon sok pénzbe kerül a kutya etetése, gyógyszerek, orvosi vizsgálatok.


Szóval ha jó helyről veszel kutyát, akkor az ilyenek kikerülhetőek.


Bocs, hogy ilyen sokat írtam, de próbáltam levezetni a folyamatot, hogy megértsd, miért is fontos a törzskönyv.

Lehet, hogy ennek a kutyának semmi baja nem lesz, lehet, hogy a standardnek megfelelő skót juhász lesz belőle, de -hivatalosan- nem fajtatiszta.

Ja igen, és nem írja, hogy a kutya chipelve lenne, pedig az ma már kötelező! Akár tenyésztő, akár csak egy szaporító, kutyát csak úgy lehet adni-venni, hogy van benne azonosító.

2011. ápr. 19. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 A kérdező kommentje:

Kösönöm!Remélem nincsenek örökletes betegségei!:S

Nekem már bőven elég lenne ha úgy nézne ki mint egy skótjuhász!!:)Egyépként szivesen vennék törzskönyves kutyát,de apám konkrétan megmondta hogy nem...

2011. ápr. 20. 07:33
 19/29 xnorkax ***** válasza:

Miért nem elég egy menhelyi kutyus? Annyi juhászkutya keverék van, csomó kiköpött collie.

Számomra két variáció van kutya vásárlásakor: vagy tenyésztőtől törzskönyvvel vagy menhelyről. Most van egy menhelyi kutyusom és imádom. :)

Egyébként már leírták előttem, de ránézésre nem lehet megállapítani egy kutyáról, hogy fajtatiszta-e. Ahhoz kell a törzskönyv.

2011. ápr. 20. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:

a gond ezzel az, hogy kölyöknek lehet hasonlít de felnőve valami teljesen más lesz... vagy tényleg skót de akkor meg nincsenek se szűrései se tk-ja innentől lehet beteg, erősen beltenyésztett stb... amit írsz nagy kockázat ráadásul keverék kutyáért nem adunk ki pénzt! főleg úgy, hogy 2 hónaposan lennie kell két oltásának és chippnek (ami kötelező és büntetnek érte ha nincs) tegyük fel veszel egy ilyen 30 ezer forintos kitudja milyen kutyát, nincs oltása elkaphatja a parvót, dokihoz viszed nincs chipp jobbik esetben rakathatod bele ami 10 ezer forint körül van, rosszabbik esetben a doki jelenti és kapsz egy szép 40 ezer forintnyi bírságot. De nézzük a jobbik esetet: oltások pótlása 10 ezer + a még kötelezők megint kb egy 10-es... cipp szintén ha mégis elkapja a parvót a kezelés 30-40 ezer.

Utána a kutya jobbik esetben felnő: 2-3 éves korára megvakul PRA val... vagy mázlid van és nem az hanem mondjuk a CEA vagy a CAT jön ki rajta és később vakul meg..de még mindig lehet mázlid és egyik se jön ki rajta hanem "csak" idegbeteg, félős, agresszív kutya lesz belőle...

2011. ápr. 20. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!