Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Félős kutya . Mit tegyek?

Félős kutya . Mit tegyek?

Figyelt kérdés
most volt 9hetes a kutyám nemrég és mióta tisztáztuk, hogy én vagyok a falkavezér és nem ő, mintha félne vagy nem is tudom :( ... játszik meg örül nekem ha rég nem látott és köszönök neki, de ha hívom lefekszik és csak néz rám ... van olyan, hogy befekszik az ölembe, de valahogy ahoz, akiről tudja, hogy nem igazán tudja kezelni ha rosszat tesz inkább oda megy ... meg van, hogy ha játék közben megakarom simogatni, hátrál (igaz ezt nem most kezdte, csak ezt se tudom mitől van, mert sokszor "tolat") ... lécci segítsetek, mert szeretnék egy jó kapcsolatot kialakítani a kutya meg köztem, de úgy, hogy nem engedek meg neki minden rosszaságot :(
2011. jún. 17. 11:27
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Mit tisztáztál vele 9 hetesen? Egy 9 hetes kiskutya még magától felnéz rád, nincs ott semmi tisztázni való, meg ez amúgy sem úgy megy, hogy egyszer tisztázom, aztán akkor én vagyok az.


Egészen konkrétan mit csináltál vele? Azt ugye tudod, hogy éppen 8 hetes koruk körül ismerkednek meg a veszélyekkel, ismerik meg a félelmet? Ilyenkor még az állatorvos látogatástól is intenek, ha megoldható máshogy az oltás, nehogy rögzüljön valami félelem.

Jól beijeszthetted szegényt, ha ennyire kiszámíthatlannak tart.

2011. jún. 17. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
ennyi erővel én kérdezném, hogy honnan szedet te, hogy nem kiskorától kell-e benne tudatosítani, hogy nem szabad mindent, és hogy nem ő mondja meg hogy mit csinálj? ha kiskorában el van kapatva, hogy szabad ágyra menni stb. nagykorában nem tudsz mitcsinálni .... amugy meg segítséget kértem nem ilyen akárkiktől a kiosztást mert nincs értelme úgy hozzászólni valamihez, hogy nem azt kérdeztem .... volt egy olyan kutyánk, ahol tényleg nem voltak tisztázva ezek, és nagyon el lett kapatva ...
2011. jún. 17. 12:13
 3/11 anonim ***** válasza:

A kiképzésvezetői tanfolyamon tanultam ;)


Ajánlom figyelmedbe Jan Fennel 4 szabályát: [link]


És a domináns egyed három kiváltságát:

"a domináns egyednek három fő kiváltsága van: 1. „Privát terület határa”, azaz a dominánsabb egyed közelébe, vagy az általa birtokolt helyekre a másik csak engedéllyel jöhet be. 2. „Ez az én dolgom”: a magasabb pozícióban levő egyed bármit tehet a többiek zavarása, beavatkozása nélkül, például ehetek a földön, locsolhatok a kertben, felvehetem a cipőm, stb. anélkül, hogy a kutya ott lábatlankodna. 3. „Közös akció vezetése”: bármit is csinál közösen két vagy több tag a csoportból, mindig a vezető dönti el, hogy mit, mikor, merre, stb. Például a gazdi dönti el, hogy mikor sétálunk, merre, milyen tempóban, stb. A három kiváltság megkövetelésével kutyánk számára egyértelmű jelzéseket adunk, amiért hálás lesz, még ha nem is fog rögtön beállni a sorba, előbb teszteli képességeinket. A jó vezető következetes, határozott, magabiztos, laza, türelmes. "


Persze ha ezeket nem jól alkalmazod, akkor ugyanúgy félrecsúszhat a dolog, mintha soha nem is hallottál volna róluk.

Két dolgot ne felejts el soha a büntetéssel kapcsolatban:

Az a baj a büntetéssel, hogy egyáltalán büntetünk, de ráadásul a legtöbb ember nem is tud megfelelően büntetni, és vagy nem ér el vele semmit azon kívül, hogy hozzászoktatja a kutyát a büntetéshez, vagy túl lő a célon, és szétstresszeli az állatot.

A másik, hogy a büntetésből mindig neked kell kioldanod a kutyát. Ha számára egyértelműen alkalmazod a büntetést, akkor az első hívásra repülni fog hozzád, amiért végre visszafogadod. Ha nagyon bestresszel, akkor is neked kell kioldanod, nem megvárni amíg elmúlik magától. ha a kutya fél tőled, az egyértelműen annak a jele, hogy nem érti a kommunikációdat és kiszámíthatatlannak tart. Ezen sürgősen változtatni kell, mert így ő is kiszámíthatatlanná válik.

2011. jún. 17. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
igen én is ezt olvastam, és ez alapján tisztáztam vele, pl. mintha én ennék először, az én fekhelyemre nem jöhet, de én az övéhez igen, meg ha rosszat csinált hanyatt fektettem mint cesar, és sétánál is amikor másik irányba akart menni és arra mentem amerre én akartam ... és azóta szívesebben megy ahoz, aki ezt nem szabja így meg neki, és engem ez nagyon bánt és ezért kértem segítséget
2011. jún. 17. 12:53
 5/11 anonim válasza:
ha ráütöttél( bár nem hiszem hogy ráütöttél volna) többször akkor egy ideig lehet hogy tartani fog tőled. Az én tacskóm, ha rossz volt( szétrágta a papucsot, kiásta a legújabb virágot) akkor kapott szidást anyukámtól, nem nagyon csak épp egy kicsit megpaskolta. Ha tudja, hogy rosszat csinált, akkor mindig lehasal, a fejét letolja,és probál a falhoz lapulni. Ez normális. de ha a kutyád nem csinált semmit, akkor nem kéne félnie. próbáld meg így elérni, hogy szót fogadjon: - ha szót fogad, dicsérd meg kedvesen, siogasd meg, esetleg adj neki jutalom falatot( pl egy kis virsli) - ha rosz, álj elé, tedd csípőre a kezed és mond határozottan: NEM! NEM SzABAD!!!
2011. jún. 17. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
igazán sajnálom és megbántam, de amikor nagyon rossz volt, tényleg volt olyan :( ... azóta olvasgattam ezeket a falkavezéres dolgokat, és tényleg csak úgy fegyelmezem ahogy mondják :( nagyon megbántam, és tényleg helyre akarom hozni, mert így is van elég baj, most váltak el a szüleim, és kellett egy társ, akihez hozzábújhatok, ha van valami... amúgy én már kiskorom óta állatokkal vagyok, csak sokszor már énis annyira stresszes vagyok, hogy képtelen vagyok hirtelen gondolkodni, hogy mi lesz a következménye :( nagyon nagyon helyre szeretném hozni a hibát és szeretem őt, és ezt tudtára akarom adni, és szeretném hogy tudja, hogy bennem megbízhat :"(
2011. jún. 17. 13:13
 7/11 anonim ***** válasza:
Itt az első ékes példája a sok hülye tévéműsornak, meg könyvnek, meg a sok okos szakértőnek. Egy 9 hetes kiskutyánál még a pozitiv dolgokat erősitjük. Ha olyan nagyon rosszat csinálna (amit kétlek még ebben a korban) akkor sem bántjuk, még ujságpapirral sem. Egyszerűen felemeled, nem szabad, és arrébb teszed. Egy ilyen fiatal kölyök, még nagyon sokat alszik. Kell legyen napirendje. Alvás, pisi, kaki, játék, kaja, alvás. És az a játék mindig jól teljen. Ne legyen benne fegyelmezés. Az agya még ilyenkor nincs rá készen, és a negativ dolgokat elraktározza. Ha kellően lefoglalod, eszébe sem jut "rosszalkodni", mert a sok uj tanult dolog leköti a figyelmét, és kellőképpen el is fárad benne.
2011. jún. 17. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Egy kölyök kutyánál a legfontosabb, hogy a lehető legtöbb jó viselkedést kiprovokáld, és jutalmazni tudd. Még sokáig ugrálni fog, rágni, lopkodni, megmindenféléket rosszalkodni, ezért kölyök. A fenyítésnek nincs komoly súlya, pláne, hogy a kutya a verést nem tudja értelmezni, ráadásul a gazda meg nem tudja pontosan időzíteni. Ha nem akarod, hogy cipőt lopjon, és ezt büntetéssel akarod megoldani, akkor abban a pillanatban kel lbüntetni, amikor emeli a cipőt. Különben - mivel a gazdi cipőjével rohangálni jó móka - a viselkedés már rég önmagát jutalmazta meg, és egyáltalán nem fogja érteni miért érkezik a pofon, pláne ha már pont leteszi mire odaérsz, akkor ugye azért kapja, mert letette, tehát ezzel azt fogod elérni, hogy menekül előled és nem teszi le soha.


Tanítgasd sokat, játsz vele sokat, kösd le a figyelmét, az energiáit, ha rosszalkodni akar, tereld el a figyelmét. Talán ennek a lényegét ember gyerekkel is el lehet magyarázni. Például a gyerek mászkál egy teraszon, túl közel ér a széléhez. Ha az anyukája azt mondja, hogy vigyázz, mert ott nincs lépcső, le fogsz esni. Akkor a gyerek nagy valószínűséggel el fog kezdeni lefelé nézelődni, lemászni, megérteni mi törtnik ott. Ha viszont azt mondod ilyenkor, hogy kicsikém, hozd ide anyának azt a kisautót, és mutasd meg milyen hangja van, akkor már el is felejti, hogy épp a terasz szegélyen akart egyensúlyozni.

Iszonyatos türelemre és kreativitásra van szükség, és nagyon egyértelmű kommunikációra, nagyon sok ismétlésre, nagyon sok türelemre. ha valamiért rászólsz, és a rászólásra abbahagyja megdícséred. Ha a dícséretre megint csinálni kezdi, megint rászólsz, megint abbahagyja, megint megdícséred. Így tudod neki pontosan megjelölni, hogy melyik viselkedést akarod, és melyiket nem.

A figyelem lekötése és elterelése a legjobb trükk, csak kreativitás és türelem kell hozzá.

Minél többet foglalkozol vele, minél többször tudod rávenni a jó viselkedésre, annál gyorsabban hangolódtok egymásra.

És sose légy szűkmarkú a jutalommal (ami lehet kaja, játék, simi) és a dícsérettel. Ha például elindul a fent említett cipő felé, ránéz, de mégsem emeli fel, hanem tovább megy, meg kell dícsérni. Ha elmegy mellette és nem néz rá, akkor is meg kell dícsérni. Mindent de mindent jutalmazni és dícsérni kell egy ilyen kis kölyöknél.

Ilyenkor még nem fontosak a szabályok, sőt meggyőződésem, hogy dominancia kérdésekkel akkor kell elkezdeni foglalkozni, amikor megjelennek a dominancia problémák, mondjuk úgy 5 és 8 hónapos kora között, addig felesleges.

Egy ekkora kölyök istenként tisztel, kötődik hozzád, tőled várja és elfogadja az irányítást, nem gondolkodik dominancia kérdéseken, mert nincsenek is kérdések, egyértelmű neki a helyzet. Ha tudatosan nevelsz fel egy kölyköt, akkor nicns más dolgod, mint megtartani ezt a bizalmat és tiszteletet. Minden kölyökben alapból ott van! CSak a gazdán múlik, hogy ahogy felnő a kutya lesz-e oka megkérdőjelezni a gazdát.

Az, hogy megütöd, az nem dominancia, az magatehetetlen hiszti, amivel hülyét csinálsz magadból a kutya előtt, és teljesen kiszámíthatatlanná válsz számára. Kiszámíthatatlan hisztis hülyét meg senki nem akar önszántából követni, ezért egyre több kényszerre lesz szükség, egyre inkább megromlik a kapcsolat. Ördögi kör.

Te az ő életében a higgadtság, a nyugalom, a biztonság, a biztos pont vagy. Ne veszítsd el a bizalmát.


Ja és a földre nyomni és hanyatt fektetni is butaság, nem tudom Ceaser honnan vette, de ilyet anyakutya alomban, kölyökkel nem csinál. Maximum fölé álll, szúrósan néz, és morog, de ez már nagyon durva fenyítés. Alapvetően a megmerevedés, a dermedt tekintet, egy fogmutatás, egy mordulás is elég a kölyköknek, hogy értsék mi a dörgés. A hanyatt fektetésh hatalmas fenyegetés eleinte, ha meg következetlen vagy és nem vagy alkalmas a vezetői pozícióra, akkor nagyon hamar megérti a kutya, hogy nincs semmi ilyenor. Megrágcsáltam, jó volt, gazdi kiabált, hanyatt feküdtem, nem volt gáz, megéri megrágcsálni. Kb ez a logika.

2011. jún. 17. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
értem :( mondjuk azért ne higgyétek azt hogy én mindig ütöttem, dehogy is .... talán egyszer-kétszer fordult elő, utána már csak testjelekkel figyelmeztettem ... csak most annyira bánt :"( most ráse szólok inkább hadd harapjon, csak ne haragudjon rám, nekem ő mindenem hozzábújhatok bármikor, csak olyan rosszul esik, hogy megbántottam és ki szeretném engesztelni :( mostmár értem, hogy hogy fegyelmezzük, de még mindig itt a kérdés: hogy tehetem meg, hogy ne haragudjon és engem is annyira szeressen, mint mást? :"( ... imádom <3 :"(
2011. jún. 17. 20:29
 10/11 anonim ***** válasza:

Szia!


Érdeklődnék , hogy sikerült kiengesztelned a kutyádat ?

Javult a helyzet ?

Ha igen hogyan ?


Sajnos én is ebbe a cipőbe bújtam bele, de már sajnálom , és nem tudom hogyan javíthatnám ki a hibámat!


Ha nem sikerült azt is írd meg légyszi , hogy tudjam van e remény , vagy már végleg leszerepeltem a kutyámnál .


Köszi

2012. márc. 12. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!