Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Törzskönyves vagy törzskönyv...

Törzskönyves vagy törzskönyv nélkülid kutyád van? Ha van tk-ve miért, és ha nincs akkor miért? Természetesen a menhelyről kihozott kutyusok és keverék kutyusok gazdáinak nem szól ez a kérdés.

Figyelt kérdés
2009. márc. 26. 21:13
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
38%
Egyet értek az előttem szólóval, hogy miért kell lepontozni!!! nekem is 2 fajtatiszta tk nélküli kutyusom van. én nem is akartam tk-t. szaporítani nem akarok, se versenyre vinni. én nem úgy választok kedvencet (legjobb barátot) hogy minőségi kutya e, hanem inkább a személyisége alapján. Mikor a lányt választottam ott volt előttem másik 5 lány kutyus, és azért őt választottam, mert játékos volt, és mert olajos volt a háta, mert imádott a bicikli mögé bújni, és a lánctól lett olyan. ő volt az első aki odajött, és húzni kezdte a nadrágom alját... :) én ilyenekből választok!
2009. márc. 27. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
73%

Nekem most éppen nincs kutyám szóval erre nem tudok válaszolni.

Viszont megvan a véleményem. Akinek a kutyájának nincs tk-ja, annak ivartalanítania kellene. És szerintem ezt jó lenne ha törvénnyel is szabályoznák. Így talán megszünne az ész nélküli szaporítás.

De sajnos igen elvagyunk mi maradva más országoktól...

2009. márc. 27. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
67%

szia

westiem van és tk nélkül...sajnos.

De ez tőlled függ hogy tk nélkülit vagy tk-s kutyát veszel.

Ha természetesen kiállításokra,tenyésztszemlés kutyát akarsz magadnak,akkor elengedhetetlen a tk.

Ha peddig csak "hobby"szinten akarod tartani ugymond felesleges.

Mert hobby kutyát ugyanúgy lehet szeretni tk-nélkül,mint ahogy tk.vel.

2009. márc. 27. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
38%
Azért lettem lepontozva, mert nincs a kutyámnak törzskönyve, hát beszarok, a kérdés arrol szolt ha nincs akkor miért nincs, én meg is indokoltam. Na erröl ennyit.
2009. márc. 27. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
68%

Ha fajTAtiszta csak tkv-eset érdemes - még hobbi célra is.

Amelyik kutyának nincs törzskönyve a bizonyíthatóan nem fajtatiszta. És ezt a legtöbb "játszótéri fajtatiszta" igazolja: némelyik nyomokban sem hordozza a fajta jellemzőit (főként jellemben).


Bár kérdem én, hogy aki HOBBI célra vesz kutyát, azoknak a többsége miért akarja fedeztetni?? A probléma itt kezdődik.....

A hobbi azért hobbi, mert nem tenyészminőségű a kutya vagy mert a gazdája amikor megveszi eldönti, h nem akar vele tenyészteni (aztán agyba főbe lehet látni a hírdetéseket, h az 1-2 éves kutyát fedeztetni akarják v fedezésre "ajánlják" - röhej!).

Amerikában a hobbi célra vett kutyát nem is adják másképp csak ivartalanítva vagy ivartalanítási kötelezettséggel (amit utána ellenőriznek!!). Amerikát sok minden miatt lehet szidni, de az állattartási törvényeik jók.


Sokan azzal érvelnek, hogy a tk. nélküli kutyát is lehet szeretni... senki nem mondta, h nem lehet. Itt senki nem ezt kérdőjelezi meg! DE! Arányaiban(!!!) sokkal több tk. nélküli kutyánál derül ki, h valami baja van. Jó nézni, ahogy az akit az ember mindennél jobb szeret, szenved?

Mindjárt jön a következő érv, h a tenyésztőtől vett kutyák "túltenyésztettek". A kedves érvelő ilyenkor azt se tudja mit jelent a szó igazából, csak hallotta és nagyon hangzatos. A "túltenyésztést" ill. a beltenyésztést, a nem megfelelő párosításokat sosem a tenyésztők produkálják, akik pl. ismerve a szukájuk hibáit megfelelő kant választanak mellé. Hanem a szaporítók, akik azt se tudják mi az a HD, ED, PRA stb., ideggyengeség, de a szomszéd kutyája ugyanolyan fajta mint a Fifike, hát hajrá! Ráadásul mindezt tk. nélkül -> még azt se tudja igazolni, hogy fajtatiszta-e és hogy kik az ősei a kutyájának, és ezek után kölyköket akarnak....

És vannak emberek akik ezeket támogatják, és az adott fajta állományát olyan mértékben károsítják, h egyes egyedek már nem is azok aminek kinéznek. Lehet mondani, h de a tenyésztőtől vett (teszem azt) labrador az ugyanolyan embercentrikus, munkamániás, apportos, lövésálló, és tök mindegy, h a szaporítók mit csinálnak, mert ez a kétféle labrador sosem fog keveredni - tehát a jó állománynak baja sem lesz. Ez így nem igaz - mivel az állományt országra nézzük, és sajnos abban igen rosszul állunk. Valamint az senkinek nem érdeke, hogy a labradorok agresszív, félős, kezelhetetlen stb. kutyák legyenek - ám lassan itt tartunk a szaporítók és a vevők áldásos összefogásának köszönhetően!


Üdv,

Egy törzskönyves labrador, egy menhelyi mentett és egy leendő törzskönyves border collie tulajdonosa

2009. márc. 27. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
80%

Előző vagyok...

A miértre nem válaszoltam.

A labi azért törzskönyves, mert kaptuk hozzá. 11 hónaposan fogadtuk örökbe. De ettől függetlenül ivartalanítva lett.


A border meg azért lesz törzskönyves, mert agilityre veszem. Olyan párosításból, amire régóta várok. A tenyésztőnél nincs olyan opció, h nem ad törzskönyvet (még jó h nincs, mert Olaszországból jön a kölyök). Ha tovább szeretném tenyészteni, akkor a vérvonal csakis így igazolható. Világbajnokságon csakis tk-es kutya indulhat.

De ha csak hopszizgatni szeretnék vele, akkoris cak tk-eset vennék! A kedvencem az az ismerősöm, aki tk. nélkül vett egy "bordert", állítólag holland apától származó kölyök volt, majd már 3 hónaposan látni lehetett h köze nincs a fajtatiszta border colliehoz... Megérdemelte. De ezt ő is tudja. Azóta van egy tk.-es bordere is, aki már tényleg az.

2009. márc. 27. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
62%

Nekem keverékem van, szal nincs törzskönyv, de tervezem, hogy befogadok egy spánielt mellé (persze csak ha nagyobb lesz a kutyám, azt meg nem tudom, hogy majd jár e a spániel mellé tk :D)


egyébként:

1. Nem a gazdinak kell a törzskönyv, hanem a kutyának. Ez kb olyan, mintha te nem kapnál születési anyakönyvi kivonatot. Nem tudja senki, h kik a szüleid, stb... (jó, persze, a beteg embernek is van ilyenje, nem kell leszólni, tudom, hogy azért más ez a két dolog)


2. Az egyik válaszoló tetszik! Az alapján választ kutyát, hogy melyik tetszik neki legjobban! De édes! Én is így választottam,(mert hogy is másképp) csak én nem lettem átb@szva, mert tudtam, hogy keverék, és nem fizettem érte egy fillért sem. Nem úgy mint te.


3. Városunkban terjeng egy pletyka, miszerint hamarosan törvényileg lesz előírva, hogy a kutyának törzskönyvvel kell rendelkeznie. Nos, nem tudom, hogy ebből mi igaz, meg mi lesz, ha nem lesz tk-e (mert egy keveréknek honnan lenne???), de az ilyen szaporítós témát szerintem végre megoldaná.


4. Ha ez tényleg így lesz, majd sok gazdi, aki tk nélküli fajtatiszta kutyát tart, rá fog döbbenni, hogy bizony az ő kis Fifikéje, Buksikája stb. nem is fajtatiszta, nem olyan, mint amit a standard előír. Bár sztem akkor sem fogják belátni, hogy a kutyájuk nem fajtatiszta. Csak azért, mert ők bizony fizettek érte ami = fajtatiszta kutya. Meg ugye azt mondta a "tenyésztője".

2009. márc. 27. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
76%

Sziasztok!

Előre bocsátom, hogy nyugodt szívvel le lehet pontozni, abszolút nem érdekel. Nem vitatkozni jöttem, hanem azért hogy elmondjam a véleményem. Mivel én sem bíráltam senki hozzászólását elvárom, hogy az enyémet se bírálják.


Szóval... Hogy is van ez a fajtatiszta keverék kérdés?... Vásároltam egy fajtatiszta TÖRZSKÖNYVES yorki kutyust X éve Y nevű TENYÉSZTŐTŐL Budapesten 55 ezer Ft-ért 2 oltással, 4x féreg hajtva, kölyök csomaggal. (táp, tálka, víz és egy darab rongy amin az alom feküdt) A tenyésztő azt mondta ígéretes kis kutya, jó esélyekkel versenyeztethetem. Csodálatos kis teremtés, imádom, semmiért nem adnám oda. Csak az a helyzet, hogy nem igazán igazodik a standerthez. Szőre nagyon szép acél-kék cser színű, a far résznél kissé hullámos :S, fog hibája nincs, de viszont 5,5 kg. Ne értsetek félre, nekem semmi bajom a kutyámmal, imádom őt, nagyszerű társ, okos, élénk, bátor, (már az életemet is megmentette). De kérdem én mért kellett ilyen jelzőkkel illetni a kutyát hogy "ígéretes" meg stb mikor bőven meg haladja a mérete a standerben előírtakat??? SOHA nem mentem reklamálni a tenyésztőhöz, pedig lehet, hogy vissza is vásárolta volna a kutyust, de én nem azért vettem, hogy aztán később ha kiderül, hogy mégsem olyan "ígéretes" ahogy azt mondták vissza adjam! A másik dolog, hogy tavaly vásároltam egy másik yorki kutyust játszótárs gyanánt a kis kutyám mellé, szintén Budapestről, de nem tenyésztőtől. A kutyus szülei kedvencként vannak tartva, 3 kis kölykük született, abból hoztam el egyet. Szintén 55 ezer Ft-ért TÖRZSKÖNYV nélkül, 2x oltva, 4x féreg hajtva, oltási könyvvel, kölyök csomaggal. Tiszta, lakás körülmények között voltak a kölykök, a szülők szépek, ápoltak, aranyos kutyák voltak. Ez a kis kutya is maga a csoda, imádni való, nagyon édes és ami a dolog érdekessége, hogy jobban igazodik a standerhez úgy küllemre mint jellemre mint a másik kutyusom aki "ígéretes", bizonyíthatóan fajtatiszta, TÖRZSKÖNYVES kutya. Szemmel látható köztük a különbség egy laikus számára is, de az állatorvosunk is meglepődött mikor mondtam neki, hogy nem a kicsié a törzskönyv hanem a másiké. Na most ezen el lehet gondolkodni, hogy mért van ez így...

Nekem egy tippet van (sajnos több "tenyésztőnél" is megbizonyosodtam arról, hogy ez a tipp bejött) méghozzá az, hogy a kedves tenyésztő vásárol egy rakat kutyát köztük 2-t (1 szuka és egy kan) ami tényleg törzskönyves és fajtatiszta, ezt a 2-t elviszi kiállításokra, versenyekre, megkapják a tenyész szemlét és rájuk alapozza az egész kennelt. Méghozzá olyan módon, hogy a többi nem törzskönyves kutyájától származó almokat is az alombejelentőn úgy jelenti be mintha azok a 2 törzskönyves kutya kölykei lennének. Marha jó üzlet és marha nagy pofátlanság!!! És a legszebb a dologban, hogy ezért a drága tenyésztőt senki sem dorgálja meg, sőt még magasztalják amiért törzskönyves és fajtatiszta kutyákat kínál eladásra. A vásárló csak akkor jön rá a turpisságra ha úgy jár mint én...Esetleg rosszabbul, mert ki derülhet, hogy az általa vásárolt kis kutyusnak vele született, öröklött betegségei vannak és egész életében gyógyszereres kezelésre fog szorulni, a betegsége meg rövidíti majd az életét. És a tenyésztő joggal gondolja azt, hogy amit csinál jól csinálja ugyan is SENKI NEM MEGY KI hozzá ellenőrizni és megbüntetni, senkit nem érdekel, hogy valójában milyen kutyák kölykeit törzskönyvezteti le és hogy egyáltalán milyen körülmények közt tartja a kutyáit. Sajnos kis hazánkban így megy a kutya tenyésztés. Ha a lottó számokban lennék ilyen biztos mint ebben a dologban akkor már rég milliárdos lennék...

Nem régiben mentettem meg egy ilyen "tenyésztőtől" egy 7 éves szuka kutyust. A Kutyát egy koszos tanyán egy szűk kennelben tartotta természetesen papírok nélkül. Mivel állatbarát vagyok nem hagyhattam, hogy ezt tegye ezért MEGVETTEM tőle a kutyát, hazahoztam, rendbe tettem és azóta is nevelgetem, szeretgetem őt. Elképesztő állapotban került hozzám ez a hányatott sorsú kutyuska, a szőre iszonyatosan nézett ki, a "kedves gazdi" meg próbálta megnyírni, de 2 helyen bele nyírt a kutyus bőrébe is. :( A kutya egyik szeme az elhanyagoltságtól be volt gyulladva és kifordult a harmadik személy mirigye. Hosszas kezelés után tegnap lett megműtve, reméljük szépen fog gyógyulni és nem kell többet műteni. A vágott sebeit is szépen elláttuk, azt hiszem mindent meg tettünk érte amit tudtunk. Borzasztó látni, hogy vannak ilyen embernek csúfolt lények a világon akik a vég kimerülésig fialtatják az ilyen elesett kutyusokat, aztán mikor már nem képes több pénzt a házhoz hozni túl adnak rajta, úgy dobják el maguktól mint más egy használt zsebkendőt.

Ez egy nagyon szomorú történet, egyetlen pozitívuma az, hogy a kutyuska már jó helyen van, mindent meg teszünk a családdal és az állatorvosunkkal azért, hogy a hátra lévő életében semmiben ne szenvedjen hiányt többé és a lehető legszebb éveket élje még meg, egészségben, boldogságban. A kutyus egyébként nagyon hálás, édes, bújós, puszilgatós kis jószág. Tudja, hogy jó helyen van és élete végéig hálás lesz nekünk amiért kiszakítottuk régi életéből, meggyógyítottuk és nagyon szeretjük.

Kérek mindenkit, hogy ha kutya vásárláson gondolkodik (legyen az akármilyen fajta) ne sajnálja rá az időt és a pénzt elmenni több tenyésztőhöz, meg bizonyosodni róla, hogy milyen körülmények közt tarja a kutyáit stb, ne vásároljon kétes eredetű kiskutyát, mert ezzel csak támogatja a szívtelen szaporítókat és csak saját magának veszi meg a bajt. Ugyanis könnyen megeshet, hogy egy bizonytalan eredetű kiskutya öröklött, genetikai vagy idegrendszeri betegségektől szenved, hosszas kezelés mellett sem mindig meg menthető vagy élete során végig orvosi kezelésre fog szorulni. Ezért csak akkor vásároljon mindenki kutyát ha meg bizonyosodott arról, hogy a szülők betegségek ellen szűrve vannak, rendesen oltva vannak, tenyész szemlével rendelkeznek és a tenyésztő garanciát ad a kis kölyökre. Ha nincs elég pénze arra, hogy megvásároljon egy fajta tiszta kutya kölykök inkább fogadjon örökbe egy menhelyi kutyát, azt is ugyan úgy lehet szeretni, az is ugyan olyan jó társa lehet.

Remélem senki nem fog össze veszni ezen a témán, mert nekem tényleg nem ez volt a célom vele.

2009. márc. 27. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
26%
nekem beaglem van és anélkül is imádjuk hogy lenne törzskönyve.:) De nem értem mért mondják azt ha már veszek akkor minőségit .o.O mintha a kutyák már nem az "emberlegjobb barátja" lenne hanem valami tárgy .:S
2009. márc. 27. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim válasza:
22%

Rég nem arról szól a dolog, hogy valakinek törzskönyves vagy nem a kutyusa.

Ha szeretem a kutyát akkor akár milyen papír legyen róla, akkor is azt a kutyát szeretem.

Azt meg felháborítónak találom, amit az előttem szóló írt, hogy egy nem törzskönyves kutyust ivartalanítani kellene.

Miért?

Nayon sok olyan család van, akik nem engedhetik meg maguknak a törzskönyves kutyust, mert nincs több tíz ezer forintjuk rá.

Sok esetbne azt tapasztalom, hogy egy nem fajta tiszta kutyus jobban van szeretve, mint egy törzskönyves 100.000ft-os kutyus.

Azon kellene elgondolkodni, hogy a felelős kutyatartást megtanulják az emberek.

2009. márc. 27. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!