Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hány hónapos korban érdemes a...

Hány hónapos korban érdemes a kutyámat elvinni ivartalanítani?

Figyelt kérdés

Egy három hónapos kan cocker spánielről van szó és szeretném elvinni ivartalanítani de nem tudom melyik életkorban lenne a legjobb. A párom nem nagyon van oda az ötletért (lehet azért mert pasi), de ebben én döntök. Kölyökkorában vigyem vagy majd később?


Egyébként beáll bármiféle változás a kutya viselkedésében, életében ivartalanítás után? Most egy halált nyugodt kutyáról beszélünk, nagyon jó természete van, fog ez változni a műtét után? (mert ha igen, akkor inkább még átgondolom ezt a kérdést)


2011. júl. 2. 12:15
 1/9 anonim ***** válasza:
46%

Az egyik kutyapszichológus 6 hónaposan vitte el az egyik kan kutyáját. Amúgy 8 hónaposan lesznek kamaszok. Nem, de csak akkor, ha az ivartalanítás napján ugyanúgy viselkedsz mint szoktál, NYUGODTNAK ÉS MAGABIZTOSNAK kell lenned. Nem szabad sajnálnod, mert akkor úgy jársz, mint mi. Mi a lány kutyánkat vittük el és nagyon sajnáltuk. Ezért fél az állatorvosoktól és bizonytalan az emberekkel szemben. A National Geographic Channelen megy:

A csodálatos kutyadoki. Itt kinézheted, hogy mikor megy: [link]

2011. júl. 2. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
61%

Nem,nem változik a természete.

8-12 hónapos korában a legoptimálisabb.

2011. júl. 2. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

A korai ivartalanítás (6 hetes-3 hónapos életkor)


Sok a félreértés ezzel a leginkább az Egyesült Államokban, de máshol is alkalmazott módszerrel kapcsolatban. Különösen az időpontja él tévesen a köztudatban, ugyanis a korai megjelölés nem az ivarérés előtti ivartalanítást jelenti, hanem a közvetlenül a választás után elvégzett operációt. Mindkét állatfaj és nem esetében 6 hetes kortól 3 hónapos korig végzik ezeket a műtéteket. Sok tenyésztő végezteti el a kölykök eladása előtt az operációt, ugyanis az Egyesült Államokban nagyságrendekkel drágábbak a tenyészthető kölykök, mint a kedvtelésből tarthatóak, így a tenyésztő vagy az alomban ivartalaníttat vagy pedig ivartalanítási záradékot épít bele az adásvételi szerződésbe. Az utóbbival kapcsolatban sok a visszaélés. A menhelyek szintén tömegesen ivartalanítják az ilyen fiatal állatokat, mielőtt kihelyezik őket az örökbefogadókhoz.


Az ilyen fiatalon operált állatok és a később műtöttek között a közhiedelemmel ellentétben nagyon kevés és klinikai értelemben jelentéktelen különbség van. A játékosság tartósabb, a csontok pedig tovább növekednek. Ez utóbbi következménye, hogy különösen a csövescsontok, vagyis a végtagok csontjai némileg hosszabbra nőnek, ezért az ivarérés előtt ivartalanított állatok egy kicsit nagyobbak lesznek. Ennek azonban semmilyen káros hatása sincs az állatok szervezetére. Ma már több független, nagyszámú egyeden végzett tudományos vizsgálat is egybehangzóan igazolja, hogy az ivarérés előtti ivartalanításon átesett egyedek csontozata és izületei ugyanolyan egészségesek, mint a később ivartalanított testvéreiké és semmilyen csont- vagy izületi betegség nem gyakoribb náluk, vagyis nem léteznek olyan kórképek, mint a "korán ivartalanított állatok csonttörése", vagy más hasonló. A szuka kutyák esetében ma még vitatott, hogy a 3 hónapos kor alatti ivartalanítás járhat-e gyakoribb vagy súlyosabb inkontinenciával, de jelentős különbségről aligha beszélhetünk és az biztos, hogy a 3 hónapos kor után ivartalanított szukákban nem jelentkezik gyakrabban inkontinencia, mint a később ivartalanítottakban.


Magam is sokszor végeztem korai ivartalanítást, amíg az Egyesült Államokban praktizáltam, így "első kézből" tudom, hogy ebben az életkorban a műtét valóban könnyebb és gyorsabban végrehajtható, mint a felnőtt állatokon. Az ilyen fiatal kölykök altatása ugyan speciális ismereteket és felszerelést igényel, de a sebgyógyulás rapid, a műtéti komplikációk esélye pedig egészen minimális. Ezek a kölykök néhány órával a műtét után ugyanúgy játszanak, mint előtte. Itthon mégis sokan gondolják, hogy barbárság ilyen fiatal állatokat operálni, mert nincsenek tudatában annak, hogy milyen könnyen viselik el a beavatkozást, szemben az idősebb állatokkal. Ezért téves aggály az, hogy "embertelenség bébiket műteni", a valóság ennek pont a fordítottját mutatja: embertelenség nem vagy csak későn operálni!


Az összes ivartalanítással megelőzhető betegség szempontjából ajánlható ez a módszer, aminek létjogosultsága lenne Magyarországon is, hiszen kevesebb kockázattal jár és biztosabban megelőzi a nemkívánatos szaporulatot, mint a később végzett műtéti beavatkozások!


2.) Az ivarérés előtti ivartalanítás (3-6 hónapos életkor)


Mind az Egyesült Államokban, mind pedig Nagy-Britanniában ez az általános. Annyira elterjedt, hogy a legtöbb tulajdonos eleve tudja: sort kell keríteni rá az alapoltások beadása után. Ennek Magyarországon is így kellene lennie. Hasonlóan a korai ivartalanításhoz, a műtét könnyebben és gyorsabban végezhető el, a sebgyógyulás gyors, a komplikációk esélye pedig minimális. Gyakorlatilag minden ivartalanítással megelőzhető betegség szempontjából optimálisnak nevezhető, ha az ivarérés ELŐTT, vagyis nem később, mint 3-6 hónapos életkorban történik az operáció. Az ebben az időszakban végzett műtétek után semmiféle káros következmény nem mutatható ki a később műtött állatokkal összehasonlítva, még az inkontinencia vonatkozásában sem. Az igaz, hogy ezek a kölykök némileg nagyobbra nőnek majd, mint a nem vagy az ivarérés után ivartalanított testvéreik, de a különbség jelentéktelen és semmilyen egészségkárosodással nem jár. Ezért mi feltétlenül az ivarérés előtti időszakot javasoljuk minden állattartónak a kedvence ivartalanítására! Aki tovább vár, az veszélyezteti a kedvence egészségét!


3.) Az ivarérés utáni ivartalanítás (jobb későn, mint soha)


Ha a kutya vagy a macska már elérte az ivari érettséget, akkor tulajdonképpen késői ivartalanításról kell beszélnünk. Sajnos még mindig makacsul tartja a köztudatban magát az a TÉVHIT, hogy a műtéttel meg kell várni az első ellést vagy hogy tüzelnie kell legalább egyszer minden kutyának és macskának. Ez sajnálatos, hiszen már évtizedekkel ezelőtt kiderült, hogy semmilyen szakmai alapja nincs ezeknek a véleményeknek, egész egyszerűen a tények ismeretének hiányából fakadnak. Ezek a mára elavult tradíciók ott tartják magukat a leginkább, ahol még nem végeztek elegendő korai és ivarérés előtti ivartalanítást, így semmilyen tapasztalat nem áll rendelkezésre és - elsősorban nyelvi okok miatt - nem ismertek az ezekkel kapcsolatos külföldi tudományos vizsgálatok eredményei sem.


Nem csak az a gond, hogy a műtét költségesebb, technikailag nehezebb és hosszabb ideig tart a felnőtt állatokon, de jobban megviseli őket és nagyobb a komplikációk esélye. Emellett sokkal kevesebb betegség, viselkedési probléma előzhető meg vele, mint az ivarérettség előtti műtétekkel. Így pl. az első két tüzelés között ivartalanított szukák esetében nagyobb a tejmirigy-daganat kialakulásának esélye, mint az első tüzelés előtt ivartalanítottaknál, igaz, még így is kisebb, mint a később műtött állatok körében. Ezért ha az ivarérett kutya vagy macska még nincsen ivartalanítva, akkor a leghelyesebb a műtétet minél előbb elvégeztetni, mielőtt kialakul a baj! Minél idősebb a kutya, annál nehezebb, költségesebb és kockázatosabb a műtéte és annál hosszabb ideig tart a műtét utáni lábadozás és eközben is annál több komplikáció fordulhat elő.


Azokban az országokban, ahol a tulajdonosok megfelelő ismeretekkel rendelkeznek a műtét fontosságával és optimális időpontjával kapcsolatban, csak elvétve, leggyakrabban tenyészállatok esetében kerül sor ivarérés utáni ivartalanításra.


Nem könnyű megmondani azt, hogy mikor a legoptimálisabb a kedvencállatokat ivartalanítani. Tudjuk, hogy mind kutyánál, mind pedig macskánál a nőivarú állatok körében gyakoriak a tejmirigy daganatos megbetegedései. Tudjuk azt is, hogy ha egy kutyát az első tüzelése előtt ivartalanítanak, akkor a nem ivartalanítottakhoz képest 0,5%-a csökken a tejmirigy daganat valószínűsége, ami gyakorlatilag megegyezik a kanoknál tapasztalt előfordulási valószínűséggel. Az első két tüzelés között ivartalanítottaknál 7%, a második és harmadik között operáltaknál 26% lesz az esély erre a betegségre, a 2,5 éves kor után ivartalanított állatok esetében pedig gyakorlatilag a nem ivartalanítottakéval megegyező gyakorisággal számíthatunk rá. Macskánál egyszerűbb a helyzet, a 6 hónapos kor előtt ivartalanítottak esetében 9%-ra csökken a macskánál egyébként szinte mindig rosszindulatú tejmirigy daganat valószínűsége és az első tüzelés után elvégzett ivartalanítás gyakorlatilag már nem jár előfordulást csökkentő, vagyis megelőző hatással. Az ivartalanítást ezért ajánlatos az ivarérés előtt elvégeztetni, de az ivarérésről (az első tüzelésről) meg azt érdemes tudni, hogy nagyon változó időpontban, de 3 hónapos kortól bármikor bekövetkezhet. Ezért tanácsos más kapaszkodókat is segítségül venni. A kutyák inkontinenciája gyakoribb szövődmény a későn ivartalanított állatoknál és akkor a legritkább, amikor a műtétet az ivarérés előtt végzik el. Az ma is vitatott, hogy gyakoribb-e a 3 hónapos kor alatt ivartalanított szukák esetében. Az ivartalanítás leggyakoribb szövődménye nem ez, hanem mindkét állatfajnál az elhízás, amire az ivartalanított állatok esetében kétszer nagyobb az esély, mint a nem ivartalanítottaknál. Macska esetében ebben a vonatkozásban teljesen irreleváns az ivartalanítási életkor, vagyis bármely életkorban ivartalanítva egyformán hajlamosak az elhízásra, de kutyák között a korán ivartalanított állatok esetében a legritkább az elhízás! Az optimális időpont vonatkozásában az elmondottak mellett talán az altatás kockázata az egyik legpontosabban mért és leginkább használható támpont. Pontosan tudjuk azt, hogy

2011. júl. 2. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
35%

kedves előző, nagyon szép,hogy bemásolsz mindent (bár a forrás megjelölése nélkül nem illik)

de itt egy kan kutyáról van szó. És Európáról. Legyen az a kutya csak felnőtt. KÉsői ivartalanításról akkor beszélünk ha több éves korban ivartalanítják.Bővel elég az ivarérettség körüli időben ivartalanítani.

2011. júl. 2. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

[link]

[link]


célszerű ivarérés előtt elvinni egyébként

2011. júl. 2. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Az enyém 6 hónaposan lett ivartalanítva, nem változott a jelleme, a fejlődésben sem állt le( bár nem tudom, hogy nőtt-e volna még másképp, de kb annyi a súlya, amennyi kell legyen)
2011. júl. 2. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszi mindenkinek! Sose csinálunk nagy felhajtást abból ha megyünk a kutyussal a dokihoz, nem is szokott félni nála. Igaz még csak 2x voltunk, körbeszaglászik egy kicsit, aztán lefekszik a kezelőasztalra és képes lenne ott elaludni. Szóval ezzel nem lesz gond, engem a saját tapasztalataitok érdekelne, hogy változott-e utána bármit is a kutya.

Egyik ismerősömnek azt mondta az állatdokija hogy nem ajánlja az ivartalanítást mert azzal megrövidíti a kutyája életét. Furi, nem tudok rájönni miért lenne akkor rövidebb életű, de ki akarok zárni minden olyan okot amivel árthatnék a kutyának.

2011. júl. 2. 18:01
 8/9 anonim ***** válasza:
Épp ellenkezőleg. Meghosszabbítja az életüket. Pl. nem lehet hererákja. Tapasztalatom szerint nem változnak semmit. Max pozitív irányba, a többi kutyával javul a viszonyuk, tüzelő szukák miatt nem csavarognak el, nem jelölnek annyit, nem olyan bűzös a vizeletük, nem olyan erős a szaguk, puhul a szőrük, és még sorolhatnám. Negatívat nem tudok mondani, talán csak a rettegett elhízást, ami CSAK a gazdi felelőssége. Ivartalanítás után csökkenteni kell egy kicsit a kaja adagjukat, de ez sem mindre igaz, jobban azokra, amelyek előtte is hízékonyak voltak.
2011. júl. 3. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

az én kutyám 5 hónaposan volt ivartalanítva(szuka)

és jellemben nem változott csak a szőre már utánna egy héttel fényesebb,szebb lett:D

2011. júl. 3. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!