Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mudi vagy sheltie lenne a jobb?

Mudi vagy sheltie lenne a jobb?

Figyelt kérdés
Lakásban élünk ; hétköznap annyira sokat nem tudnék vele törődni max 2-3órát mozgás igénye melyiknek a nagyobb?milyen természetűek?kijönnek más állatokkal ??
2009. ápr. 19. 19:35
 1/7 anonim ***** válasza:
0%
Én mindenképp sheltiet választanék. Sokkal aranyosabb. Mozgás igénye mindegyiknek elég nagy.
2009. ápr. 19. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Azt tudom, hogy a Mudi terelőkutya. Egész nap rohangálnia kell. Volt nekünk régebben, sportot űzött az emberek kergetéséből és harapdálásából. Nem mert bejönni hozzánk senki.:) A másik fajtát nem ismerem, de ha csak 2-3 órád van a kutyusra, akkor ne Mudit válassz szerintem.
2009. ápr. 19. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

A mudi is és a sheltie is pásztorkutya! Kérdés, hogy melyiknek jobbak a terlőösztönei még (vagyis nem kérdés-mudi). Ismereteim szerint a mudinak nagyobb a mozgásigénye. Na szerintem Mudit a jobb, mert nekem 3 Mudim van!

Elmondom amit én tapasztalok. Rettentően nagy a mozgásigénye. DE képes NAPOKIG egy helyben feküdni, ha akarom, és várni rám. Már egész pici kölykök korától fogva.

Az idegenekkel bizalmatlanok, vagy közömbösek, de a kiskori barátokkat, és akikat te mondassz, azokat nagyon imádják. Emellett nagyon kemény (nem ideges) kutyák, engem többször védtek meg kutyáktól (német juhász, bul típusú keverék) és emberektől. Vihartól nem félnek, szilvesztertől nem félnek, lővéstől nem félnek. DE lehetnek idegesebb példányok, de ez nevelésen múlik, és a jó választáson. Ja és egygazdá kutyák. A családot imádják (ha sokat vannak együtt), de nekem volt olyan, hogy 3 napig ki sem jött a helyéről, amíg terepgyakorlaton voltam.

Az állatokat imádják. Az enyémek csirkével, kacsával, cicával, nyuszival nőttek fel. Mindet nyalogatni akarják. A nagyobb állatokat (ló, birka) megugatják. De ez megoldható ha jársz terelni. Rettenetesen jó terelőösztönük van, szemben sok pásztorkutyával akikben már nincs sajna.

Szeretnek ugatni, de bármire megtaníthatók, még a saját fizikai határaikat is igencsak feszegetik. Határozott, ám kedves kéz kell hozzájuk. Nem szabad őket bántani, durvának lenni velük, mert félni fognak... Érdekes módon ezt külön tudják választani. Ha valaki bántja őket attól félnek. De ha egy másik emberrel szemben ugyanolyan bátrak. Nagyon okosak (volt legképzettebb pásztorkutya Mo.-n mudi), egy lecke alatt megtanulják, amit más fajták 10 lecke alatt. Nem kell velük sokat ismételni. Feltétel nélkül szótfogadnak.

Sok színben léteznek. Mellettük szól még, hogy a bundájuk öntisztuló, nem kell nyírni, vágni, mosdatni, fésülni is ritkán. Ellenben a sheltie szőre biztos problémásabb. Egészségük legendás. Az én kutyám olyan betegségből gyógyult ki ami 2 nap alatt elviheti, mi csak a 3. napon jutottunk orvoshoz, és egy hétig félrekezelte. Aztán 8 éves korában elkapta egy rottweiler :S (ahol mellesleg a másik Mudi -12kg- védett meg), és három hét alatt meggyógyult, és jobb mint újkorában. Nem tudom a sheltie mennyire egészséges. A Mudinak nincsenek örökletes betegségei.

Egy-két tapasztalat a sheltie-ről. A táborban megismertem néhányat. Nekem kicsit bágyadtnak tűntek a Mudihoz képest. Néha kicsit idegesek voltak, sokat szenvedtek velük a terelésnél. Egykét embert megcsípkedtek, amikor bejöttek a területre, pedig nem az ő házuk volt... Emellett nagyon szép kutyák szerintem. De a mudi ritkább. :D Ja és a mudi nem válogatós, megeszik mindent, és nem kell neki sokat és különlegeset adni. Emellett rájuk nem nagyon érvényesek, hogy csak a méregdrága jó, sok van aki csak úgy a szukának egyszer szülni kell alomból származik (persze ez nem köetnivaló dolog) és semmi baja. Őket nem tenyésztik túl, és mivel nem felkapottak ezért...

Én tiszta szívemből ajánlom a mudit, az én három kutyám tapasztalatait írtam le, akik számos helyzetben megállták a helyüket, problémamnetesek, orvos nem is ismeri őket, mert csak oltásra járunk... :)

2009. ápr. 19. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
83%

Szia!

Nekem sheltie-m van. Nagyon jó fajta, bár az előttem hozzászóló nem egészen ilyen színben tüntette fel.

Nagyon egészséges fajta, nem túltenyésztett, és szerintem nem is gyakoribb, mint a mudi.

Az ösztöneik még most is jók, én is voltam terelni vele, hajtja birkákat, az agility pályán is megállja a helyét.

Az ideges természet nem jellemző rá, viszont mudiknál már tapasztaltam,h idegesek, gyengébb idegzetűek, a városi környezetet nehezebben bírják, sőt nem egy tenyésztőt tudok, aki lakásba nem is ad el mudit a nagy mozgásigénye miatt.

A sheltie-nek is kevés a napi 2-3óra. Bár nem nagy, de a nap 24órájában "láb alatt van", izeg-mozog, mindig csinálni akar valamit. Imádja az embereket, a társaságot, szeret más állatokkal együtt lenni, játszani. Imád hízelegni, de utál egyedül maradni.

Lehet,h lakásba inkább még kisebb kutyust kellene választani.

2009. ápr. 19. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Jah, az elöbbi vagyok.

Annyi lemaradt,h a szőrét hetente egyszer alaposan át kell fésülni. Ez úgy 1órás elfoglaltságot jelent. Azonban ritkábban is elég fésülni, persze akkor viszont több ideig tart a művelet.

2009. ápr. 19. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem mondtam rosszat a sheltie-ről, ez csak a két ismert kutyán tapasztalt dolgok, de oda is írtam. Akik anya-lánya voltak, így természteses, hogy hasonlítottak! A mudi lehet ideges, ha nem jól nevelik. A sheltie is ugyanúgy mutat valamit, ha nem jól nevelik. Most lehet, hogy nem ideges lesz, akkor felvesz más rossz szokást! A mudik alapjában véve nem ideges kutyák... Úgy nem lehet szükremarhát terelni...

Ha azt nézzük, hogy a hazájában ki az elterjedtebb, akkor biztos, hogy a sheltie... A magyarok nem becsülik a kutyáikat... Emellett a Mudi nem idegesebb, a városi környezetben is jól elvan. Tudom tanusítani, hogy ha kell autózik fél napot, ha kell fára mászik velem, ha kell tetőre, ha kell házban alszik egy hétig, holott előtte nem volt szobatiszta, ha kell felszáll velem a vonatra, holott előtte nem volt egyszer sem, sőt petárdát dobnak rá és észre sem veszi, szilveszterkor póráz nélkül... És nem véletlen, mert mind a három ilyen, szóval csak megfelelően kell nevelni. Ami miatt azt hiszik, hogy idegesebb, az az, hogy eleven, mindenre azonnal reagál, mindent tudni akar és látni, érzékenyebb a változások észrevételére... Ha kapkodja a fejét, az sem idegesség, csak azt se tudja, hogy hova nézzen, hogy mindent megtudjon azonnal. Mivel sok kutya igen nyugodt, vagy nyugodtabb, így furcsa lehet a nem megszokott viselkedés, ami a mudié. Ismétlen minden kutyának vannak rossz dolgai a nem megfelelő nevelésnél... Még eszembe jutott, hogy voltunk etológiai teszten, és az egyik kutyám kicsit felkapta a fejét amikor a pofájába nyitották az esernyőt. Én megijedtem, hogy akkor most ideges és fél. Erre azt mondta, az etológus megfigyelő (mert ugye aki nyitja az esernyőt, az nem látja a kutyát), hogy nem félt, és nem ijedt meg, és én csodálkoztam a legjobban. Mert szerinte csak figyelmesebb lett... És azért mégis több mudival terelnek, és az ösztönpróbákon nagyobb százalékban kapnak mudik megfeleltet, mint a többi jelentkező kutya... Nekem nagyon tetszik a sheltie (csak jobban szeretem a nagyobb kutyákat), nem akarok róla rosszat mondani, csakis a tapasztalataimat mondtam el, a nyolc éve tartó mudizásról. :)

2009. ápr. 19. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
74%
Sztem ha nincs rá időd egyik sem, mert nem ezt érdemlik. Válassz más,magánytűrő állatot...
2009. ápr. 19. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!