Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tényleg nem fontos a falkavezé...

Tényleg nem fontos a falkavezérség?

Figyelt kérdés

Ha a családommal beszélek arról, hogy egy kutya tartásánál mennyire fontos, hogy falkavezérként tartsa a gazdát, szabályosan kinevetnek. Nincs kutyám, nekem még sosem volt, csak sokat olvastam erről. Tudom, hogy baromi nehéz dolog elérni, de megéri. Rokonoknál van kutya, ott a húgom és anyám kb. már a megérkezésnél elrontja a dolgot, mert szabályosan örül, mikor a kutya ugrálva üdvözli őket, és persze ilyenkor az első dolog „szeretgetni a kutyát”.


Szerintük azok a dolgok, hogy

„mindig én megyek elől”,

„ha jobbra menne a kutya, balra kell elindulni”,

„ha hazaérünk, 15 percig nem szabad üdvözölni, hogy lássa, ő van leghátul a létrán”,

„csak akkor ehet, ha erre engedélyt kapott, és előfordulhat, hogy ma éppen nem jut neki étel (hogy érezze, ő van legutoljára)”


Szerintük ezek szívtelen, embertelen dolgok, amitől a kutya majd nem lesz boldog, és emberileg is ilyet tenni szegény kutyával, hogy az milyen csúnya dolog lehet. Meg hogy még nem hallott ilyenről, hogy valaki így csinálná.


Szerintem pont az lenne a lényeg, hogy a kutya boldog legyen. A kutya meg akkor boldog, ha levesszük a válláról azt a terhet, hogy gyenge falkavezérként állandóan azon stresszeljen, hogy ha elmegyünk otthonról, nem tud minket megvédeni stb. Szerintem a kutya akkor lehet boldog, ha kutyaként van kezelve. És ehhez meg az út vezet, hogy a kutya kiegyensúlyozott legyen, ha a falkavezérré válást normálisan megcsinálja a gazda. Egyéb esetben súlyos gondok lehetnek.


Az is közrejátszhat, hogy az ismerősi körben kb. mindenki úgy kezeli a kutyát, hogy jaj hát milyen aranyos édi-bédi cuki a kutya, hazatérés után kapásból ölelgetni kell, meg az se zavar senkit, hogy ugrál a kutya rá.


Mivel tényeg sosem volt kutyám, elhiszem, hogy nem ilyen egyszerű, de legalább meg kell próbálni könyvek stb. alapján KUTYÁUL GONDOLKODNI, hisz miért kéne a kutyát emberként kezelni, ha az ösztöneiben nem ez van kódolva. A kutya nem lesz attól szomorú, hogy őt üdvözlöm legutoljára, hisz neki ez természetes lehet.


Megjegyzés: Állandóan a Yorkshire Terrierrel példálóznak, hogy az „csak egy portörlő”. Szerintem ha jól olvastam, pont az egyik legnehezebben kezelhető kutyák közé tartozik a makacs természete miatt, simán nem kezdőknek való kutya.


A K É R D É S :

Tényleg én vagyok a hülye, hogy szerintem a kutyát kutyaként kell kezelni? Kezdem lassan elhinni.


2011. okt. 22. 21:39
 1/7 anonim ***** válasza:
Fontos a falkavezérség, hogy tudja te vagy gazdi, de ők kutyák nem farkasok. Fontos nekik a szeretet és a törődés. Nekem ha valami bajom van a 3 éves vagy a 8 éves németjuhászommal megfogom a nyakát és a pofáját majd a földrevágom, egyből eszébe jut minden, és az, hogy megharapjon vagy morogjon eszébe se jut. Én tisztelem őket, ők is engem. Gazdi legyél, ne főnök. Elvégre az ember is jobban szereti a nevelőszüleit( a kutyákhoz képest, őket nem a szüleik hanem mi emberek neveljük fel általában olyan 6-8 hetes kortól) mint mondjuk atanárát, munkahelyi főnökét.
2011. okt. 22. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
83%
Neked van igazad, nem a rokonaidnak! A kutyát kutyaként kellene kezelni valóban! A kutyának legalábbis ez a jó. Aztán, hogy az embereknek mi a jó, az már egyénenként változik. Van akinek nem fontos a falkavezérség, mert egyszerűen nincs igénye rá. Tetszik neki, hogy a kutyája húz a sétánál, boldogsággal tölti el, hogy a kutyája micsoda lelkesedéssel ugrik a nyakába amikor hazaér, olyan jópofa, mikor a gazdi lábával kufircol, kifejezetten vicces, mikor fedezni próbál egy másik kutyát, büszkeséget érez, mikor lenyom egy harmadikat és biztonságban érzi magát, mert megmorogja a kutyája az embereket az utcán. Ha meg nem tudja visszahívni, az azért van, mert ez nem egy szolgalelkű kutya ám, hanem van saját egyénisége! Az ilyenek mind önzőek és csak magukkal törődnek, a kutya csak egy kellék számukra. Ők szót se érdemelnek addig, amíg nincs igényük a változásra. Ha viszont neked fontos, hogy egy jó kutyád legyen, akkor te majd ennek megfelelően fogod nevelni és nem kell törődnöd azzal, hogy mások mit gondolnak!
2011. okt. 22. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
85%

Részemről nem foglalkozok ilyesmikkel

"

„mindig én megyek elől”,

„ha jobbra menne a kutya, balra kell elindulni”,

„ha hazaérünk, 15 percig nem szabad üdvözölni, hogy lássa, ő van leghátul a létrán”,

„csak akkor ehet, ha erre engedélyt kapott, és előfordulhat, hogy ma éppen nem jut neki étel (hogy érezze, ő van legutoljára)”


Munkakutyám van, de még sosem volt azzal gondom, hogy ne az én akaratom érvényesüljön.

Nem vagyok hajlandó lemondani arról a remek érzésről, hogy élvezzem azt a mástól nem kapható örömöt, amit ő ad, amikor megjövök valahonnan, akár fél óra elteltével is.

A sétára azért viszem, hogy szagoljon, "olvasson",a külvilág történéseit figyelje, stb.

Az irányt magam döntöm el, merre menjünk éppen.

Egyedül az evésnél van bizonyos koreográfia.

2011. okt. 22. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
89%
A felsorolt technikák segíthetnek a tekintély megszerzésében és fenntartásában, de vannak olyan gazdi-kutya párosok, ahol ezek nélkül is tökéletesen rendben van a viszony. Nekik szerencséjük van és nem kell ezekkel "bohóckodniuk". Akik viszont nem született vezéregyéniségek, esetleg a kutyájuk dominánsabb annál, mintsem hogy ösztönből kezelni tudnák, azoknak jól jöhet ezeknek a módszereknek a tudatos alkalmazása. Tehát attól, mert valakinek nem volt még erre szüksége, nem kell kapásból elutasítani a dolgot, mert másoknak ez sokat segíthet!
2011. okt. 22. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
81%
Vannak olyan kutyák, akik gyengébb kezű gazdi mellett sem feszegetik a határokat, de vannak amelyeknek igen is szükségük van az irányításra. Nekem van egy irtó domináns szuka kutyám, nála nagyon fontos az irányítás. Ha egy kicsit elengedem magam, rögtön a nyakamba van, az arcomba mászik, és szó szerint leteper. Vele folyamatosan tudatni kell, hogy ki a főnök a háznál, mert folyamatosan keresi a rést a pajzson.
2011. okt. 23. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

„mindig én megyek elől”,

„ha jobbra menne a kutya, balra kell elindulni”,

„ha hazaérünk, 15 percig nem szabad üdvözölni, hogy lássa, ő van leghátul a létrán”,

„csak akkor ehet, ha erre engedélyt kapott, és előfordulhat, hogy ma éppen nem jut neki étel (hogy érezze, ő van legutoljára)”

ezek valóban hülyeségek... tényleg nem ezen múlik a vezetői tekintély-egy vezető egyszerűen nyugodt, magabiztos, lojális és következetes. Apró rituálék segíthetnek abban, hogy kialakítsd, a jó viszonyt a kutyáddal, jelezd az ő státuszát, de amit te felvázoltál annak semmi köze a falkavezérséghez...könyvek szólnak a témáról...

2011. okt. 23. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Neked van igazad. Nekem már rengeteg kutyám volt. Most egy idősebb keveréken (nem szeretik ha "korcsnak" hívom) van. Ajánlom nekik Cesar Millan: rövid útmutató egy boldog kuty1hoz könyvét. Add oda nekik. A kutyának a boldogsághoz vezetőre, falkára van szüksége. Magyarázd meg nekik.
2017. júl. 28. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!