Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mik a vélemények/tapasztalatok...

Mik a vélemények/tapasztalatok a Káj-jal kapcsolatban?

Figyelt kérdés

-Szereti a gyereket?

-Hogyan viszonyul a családhoz?

-Hogy jön ki idegen kutyákkal? (gondolom olyannal amivel együtt nevelkedett azzal kijön. Amúgy tudom hogy ez nevelés kérdése is de úgy általában.)

-Mennyire lehet közösségbe vinni? (gondolok itt ha állatorvosi rendelőbe kell vinni)


Tapasztalatok, vélemények a fajtáról? (jó, rossz egyaránt)



A válaszokat előre is köszönöm!



2011. dec. 14. 18:31
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Pár hónapja erről volt szó az egész A Kutya magazinban. Megkerestem, a szeptemberi számban.

Benne van a Turáni Gladiátor kennel, Asian Spirit kennel, Rengőhegyi Ormán kennel, Boszporuszi Naptűz kennel, Bogárzó-Patakmenti és Cserényörző-Nomád kennel illetve a King of Flocks kennel.


Összefoglalva: okos, alkalmazkdó, CSAKIS kertesházban tartható, családcentrikus, lassan növő kutya, DE más kutyákkal csak nagyon hamar és jól elkezdett szocializációval lehet összeszoktatni, mivel nem arra lett tenyésztve, h családi kedvenc legyen.


Ja, és elég öntörvényű kutya.

2011. dec. 14. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Várom a további válaszokat is.

2011. dec. 14. 19:44
 3/13 anonim ***** válasza:

Nagyon domináns más kutyákkal, hiszen azon a területen, ahol kitenyésztették, a mai napig az egyik "teszt", egyfajta tenyészvizsga, amin a kutyának meg kell felelnie, a kutyaviadal. Csak kertes házba, kizárólag tapasztalt kutyás kezébe való, kezdőnek semmiképpen sem. Bővebb info itt:


[link]

2011. dec. 14. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
43%

Én nem értek egyet azzal, hogy kertesházba való! Szerintem egyáltalán nem való kertvárosi környezetbe! Életveszélyes! Territoriális nomád pásztorkutya, egy gyilkológép, aminek hatalmas tér kell, nem párszáz, de nem is párezer négyzetméter, hanem hektárok! Nagyon kevés olyan hozzáértő ember van, aki kertvárosi környezetben tudja úgy tartani, hogy ne veszélyeztessen vele másokat és közben a kutya is jól érezze magát. Van ilyen, nem is lehetetlen vállalkozás, de egy kezdő kutyatartóhoz, akinek még nem volt ilyen jellemű és ösztönkészletű kutyája, én nem fűzök sok reményt. Megveszik a kutyát egy szaporítótól, akinek mindegy kinek adja, csak pénzt lásson belőle, és így nincs meg az a szelekció, amikor egy felelős tenyésztő a leendő gazdival elbeszélgetve azt mondja, hogy "ennek az embernek, ilyen körülmények közé én nem adok kutyát"! Általában szakértő segítséget is akkor kérnek csak, amikor már tarthatatlanná vált a helyzet. Elviszik kutyaiskolába és csak ott szembesülnek vele, hogy milyen kutyát is választottak valójában! Szerintem Magyarországon nagyon kevés olyan ember van, akinek szüksége van azokra a tulajdonságokra, mivel ez a fajta rendelkezik. Ide is szokott írogatni egy-két KÁJ szakértő, akik a hozzászólásaik alapján tényleg értenek a fajtához, de ők se ajánlgatják fűnek fának! Ez egy csodálatos fajta, de szó szerint csőre töltött fegyver a dilettáns gazdi kezében!

És igen, nevelés kérdése. Lehet olyan jó kutyát nevelni belőle, akit társaságba lehet vinni, nem balhézik más kutyákkal, nem balhézik idegen emberekkel. De ez csak addig tart, amíg ott a gazdi mellettük és kontrollálni tudja, vagy amíg át nem kapcsolnak terület örző üzemmódba. És itt a veszély, hogy nekik az őrizendő terület nem ér véget a telekhatárnál vagy a kerítésnél. Ha kijutnak az utcára, akkor lazán kiterjesztik a területüket az egész környékre, és akkor ne járjon arra senki, főleg ne egy másik kutya, különben az lesz a vége, mint ami nemrég történt a közelünkben egy kertvárosi KÁJ szaporítónál:

[link]


Szóval kedves Kérdező, mire is kell neked ez a kutya? Mit tudnál nyújtani neki és mik az elvárásaid, mert én nem tudom elképzelni, hogy egy átlag városi embernek pont erre a fajtára lenne szüksége!

2011. dec. 14. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
61%
Úgy értettem h kertes házba h valakinek eszébe se jusson lakáskutyaként gondolni rá. Igazából a legjobb lenne egy több ezer négyzetméteres tanyán (minimum 5ezer), de az MO-n nem sok embernek adatik meg.
2011. dec. 15. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
A másik. Nekem már a másodk rotim van, szóval mondhatom, tudom mi kell egy "kemény" kutyának. De eszembe se jutna KÁJ-t tartani, szerintem arra max az emberek 1%-a alkalmas.
2011. dec. 15. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Little Red, tudom, hogy Te hogy gondoltad. :) Igazából azért írtam ennyire sarkosan, hogy aki nem úgy gondolja, az azért gondolja át mégegyszer! Ez a kutya tényleg nem játék!
2011. dec. 15. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
90%

Szia!:)


Mire kellene neked ez a kutya?

Mennyit vinnéd sétálni és milyen környéken?

Hány éves az, és milyen nemű, milyen jellem, aki sétálni vinné?


Nekem volt is és van is KÁJom.

Az első 2 évesen, ivaros szukaként került hozzám elég rossz körülmények közül.

Elmesélnék pár sztorit, hogy mik történtek, amíg nem neveltük meg... (és nem tudtuk, milyen ez a fajta, mire számítsunk...)



- műanyag tálban ne adj neki enni, mert megzabálja a tálat is.

- a "legvastagabb" láncot eltépi.

- a kerítésen nem fért ki a feje, de 2 kiskutya beugatott. letépte a pofájukról a bőrt.

- egyszer kitépte magát apám kezéből és átfutott a szomszéd rivális nj szukájához. téglából van a kerítés, az nj mancsa kilógott, a kutya elkapta.

- egyszer séta közben este, egy kihalt részen elengedtük, hadd fusson kicsit szerencsétlen. 3 perc múlva egy kb. 30 kilós kutya teteme szaltózott a levegőben.

képzeld el mi lett volna, ha ember jár arra...

- ha rokonok jöttek látogatóba, az ajtóig beengedte őket, ott esett volna nekik.

- az egész utca az övé volt, ha egy kutya nem hódolt be neki, minden alkalmat megragadott, hogy tisztázza a rangsort.

- velünk viszont a végletekig egy tündér volt... én gyerek voltam akkor még, bármit csinálhattam vele, ha sírtam, kimentem hozzá és ő odajött megvigasztalni, rajta aludtam, belé csimpaszkodtam, befogtam a görkorim meg a szánkóm elé (a görkori nem volt túl jó ötlet...:D)

soha meg sem morgott.



Az új kutyám, akit már kicsit nagyobb tapasztalattal és utánaolvasással nevelek, és ivaros kan:


- 1000%-osan behívható

- kamaszként kicsit lázadozott, de hamar hagyta magát helyre rakni. (nem verem, soha nem bántottam - meg sem érezné és amúgy sem lenne bölcs dolog) -, klikkerrel tanítom, kutyasulizunk (csakis tükörmódszeres sulit ajánlok, mert ott tudják, hogyan kell bánni egy pásztorkutyával)


- a többi kutyámmal jól kijön, játék közben megadó, egyszer tette helyre az egyik kutyámat, akkor elborult az agya. le kellett önteni őket a vizükkel, mert nem hagyták abba, addigra a másik kutyámnak pár milliméterrel a főütőerétől volt egy kisebb lyukacska a nyakán... (semmi baja nem lett, de mi lett volna, ha kicsit arrébb harap?...)


- rám sose morgott, apámra, aki állandóan elkényezteti viszont igen. neki nem is engedelmeskedik.



Tényleg nem ajánlom ezt a fajtát csak úgy. Az én kanom 82 kiló. Egy csepp háj sincs rajta - és még csak 2 éves! (3-4 éves korukig nőnek)

Az etetése egy vagyon, kölyökként pláne fontos, hogy jó tápot (Happy dogot) kapjon, különben csúnya gondok adódhatnak...

Mondjuk javára legyen mondva, hogy kevesebb kajával is beéri, mint a hasonlóan nagytestű kutyák...


Most képzeld el, hogy ezt a 82 kilót nem tudod szavakkal uralni... Esélytelen lesz fizikai erővel visszatartani, ha igazán beindul.


És iszonyú sokat kell sétáltatni, különben bekattan...

Gondolj bele, az őshazájában ez a fajta Magyarországnyi területeket jár be...


Ismerek más KÁJos gazdit is, neki is kanja van, a barátja és az apja már nem tudják etetni sem, annyira felettük áll - egyszerűen nekik menne... (hozzáteszem ott verés a nevelés)



Tehát felsorolva a válaszokat a fenti kérdéseidre:


- A családon belüli, vele élő gyerekeket szereti, de a gyereknek el kell magyarázni, mit szabad és mit nem. Ha más gyerek átjön játszani, kössétek meg a kutyát.


- A család szent és sérthetetlen, normális esetben.


- Idegen kutyákkal kölyökként játszani fog, kamasz kora után viszont csak azokkal fog megférni, akikkel lerendezte a rangsort. De láthatod a fenti írásból, hogy nála ez nem feltétlen merül ki egy kis csipkedésben...


Közösségbe vinni... ezt Neked kell érezned. Én sokat jártam a városba a 2. KÁJommal, hogy edzzem az idegrendszerét. Ha 5 percnél tovább pihentünk valahol, elkezdett védeni - az a táborhely, a mi területünk...

Állatorvoshoz érdekes módon gond nélkül viszem, de ha fájdalmas a vizsgálat, ráteszem a szájkosarat és lefogom. (Nagyon fontos lesz, hogy jól neveld, ha ezt a fajtát választod, mert ha nem hagyja pl., hogy ilyeneket csinálj vele, sok és komoly gondod lesz.)



Egyetértek azzal, hogy ez a fajta nem való kertvárosi környezetbe, de még csak az országba sem.

Itt nem lehet eredeti funkciójában dolgoztatni.

Ha meg tudod oldani a szellemi és fizikai lefárasztását anélkül, hogy bárkit veszélyeztetnél, akkor oké.

Végtelenül okos kutyák, iszonyú jól tudnak együttműködni falkában... (nem is szeretnek egyedül lenni.)


A kanom velem olyan, mint egy plüssmaci... bújik, amikor játszunk, úgy figyel, hogy nehogy fájdalmat okozzon, állandóan megadja magát és lóg a nyelve a pofájából, szerintem direkt szórakoztat...:D

A szájából is kivehetem a kaját...

DE határozott szabályok, komoly nevelés áll emögött.

8 hetes korától velem aludt az ágyamban 3-4 hónapos koráig, utána 5-ig a szobában... Én vagyok az anyja, a vezére, a világ közepe.


Jan Fennell könyveit ajánlom. És tényleg érdemes tükörmódszeres kutyasuliba vinni, sokat fogsz ott tanulni arról, hogyan bánjunk helyesen, erőszakmentesen a kutyával.

Szóval nekem nagy szerelem ez a fajta, de iszonyatos következményei lehetnek egy rossz döntésnek...

2011. dec. 15. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

A válaszokat nagyon köszönöm!


Falun élünk. Egy nagy kertel. A kutya őrzési célokra kellene a porta és állatok mellé. A mozgásigényét ki tudom elégíteni. Leginkább apám sétáltatná de néha én is. Most van egy Kaukázusink és még 2 kistestű mellette. De én csak szájkorásba mreme sétáltatni mert félek ha valamire bakattan az biztos hogy nem birom megfogni.

A válaszokat nagyon köszönöm ezt a fajtát még megfontoljuk.

2011. dec. 15. 17:10
 10/13 anonim ***** válasza:

Szia! a KÁJos vagyok.


Ez esetben nem ajánlom...

Az írásodból félelmet, bizonytalanságot érzek...

Ha ezt a KÁJ és a Kau megérzik és "összefognak",... ráadásul hogy akarnátok a 4 kutyát együtt sétáltatni???:O

És minek KÁJ egy Kau mellé?

Van 2 jelzőkutya, meg egy védő... Vagy ha a Kau meghal?...

2011. dec. 15. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!