Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Nem rég vettem egy Közép...

Nem rég vettem egy Közép ázsiai juhász kutyát. Ha van ilyen kutyája valakinek mi a tapasztalata?

Figyelt kérdés
2012. jan. 8. 19:44
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
Nekem nincsen de itt egy kis egítség: [link]
2012. jan. 8. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:
Köszi szépen
2012. jan. 8. 19:52
 3/21 anonim ***** válasza:
77%
Inkább az a kérdés, hogy neked mi a tapasztalatod. Mert ha csak úgy vetted, de semmit nem tudsz róla, akkor ne itt kérdezősködj, hanem művelődj SOS. Elég kemény fajta, és nem hozzáértő kezekben veszélyes lehet - ezt biztosan tudom róla.
2012. jan. 8. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%

Szia!:)


Nekem van egy kanom, és előtte volt egy szukám is.:)


Kitől vetted?

Van törzskönyve?


Milyen idős, milyen nemű?


Te mennyi idős vagy?


Volt már kutyád?


Falun laksz?



Ezeket csak azért kérdezem, hogy elmondjam, mire számíthatsz...:)

Aztán majd mesélek...:D

2012. jan. 8. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:

Nem kellett volna megvenned úgy hogy nem tudsz semmit a fajtáról.

De vidd el kutyasuliba és tanítsd. Én is szeretnék majd egyszer egy ilyen kutyát. Jó kutyák.

2012. jan. 8. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
83%

nem néztél utána a fajta sajátosságainak, egyedi igényeinek?

a tenyésztő nem beszélgetett veled arról, hogy hogyan kell egy ilyen kutyát tartani, nevelni?


ha a válasz a kérdésekre nemleges, akkor kösd fel a gatyád, mert hacsak nem vagy egy született cézármilán komoly bajok lesznek...


javaslom SOS jelleggel a művelődést a fajta témájába (ne a netes "fajtaismertetőket" nézegesd, azok nem érnek semmit!), hanem olvass személyes tapasztalatokat a fajta tartóitól: [link]

2012. jan. 8. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:
volt már egy kaukázusi medveölőm!! csak nem ismerem ezt a fajta kutyát
2012. jan. 8. 20:39
 8/21 dizus ***** válasza:
86%
A "kaukázusi medveölő" ,az valamilyen vadászpuska,vagy miaz?
2012. jan. 8. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
100%
Hát ezek szerint azt a fajtát sem ismerted, ugyanis azt kaukázusi juhászkutyának hívják. Ezt is úgy kellett volna, hogy előbb megismered a fajtát, és utána megveszed, ha úgy gondolod, hogy neked jó lenne.
2012. jan. 8. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
79%

Szia, megint a két KÁJ-os vagyok.:)


Nem ismerem azt a kennelt, amit priviben írtál, illetve én ott csak kaus kennelt tudok...

no mindegy.:)


A nemét sem írtad a kutyusnak...


Viszont az elég durva, hogy városban laksz...

Kertesházi övezetben? vagy csak nem lakásban?:O



Amire mindenképpen figyelj:

Vannak dominánsabb és egészen behódoló egyedek is, nem tudom, te milyet fogtál ki.

Nekem a szuka volt domináns, ez a kan egy kis angyal.


ETETÉS:

KÁJnak a legjobb a Happy dog. (Persze csak az eredeti tápláléka után, de azt elég nehéz itt biztosítani...)

Nagyon figyelj pláne kölyökkorában, hogy mit kap.

Én a helyedben csak Happy dogot és vizet adnék.

A kezdeti iszonyatos növekedés nagyon megterheli a kutya csontozatát, ne adj neki kálciumtablettát meg ilyen hülyeségeket, szénhidrátot (tészta, kenyér stb) se egyen, színhúst kaphat (disznót és marhát csak iszonyú alaposan megfőzve), csontot is, kivéve csövescsontokat.

Szóval ne konyhamalacnak használjátok, mert abból diszplázia és csontrák is lehet. Komolyan.

(Ha neten rendeled a Happy dogot, olcsóbb. A zacskón feltüntetett adagot akkor se lépd túl, ha a kutya még enne, ez a fajta nagyon jól hasznosítja a tápanyagokat.)

Ez a fajta 3-4 éves koráig nő! Amilyen gyorsan az elején, olyan lassan a végén... A jó KÁJ fiatalon inkább soványabb, mint húsos!

(A dzselal ad-din kennel honlapját érdemes átböngészned)



1 éves koráig ne futtasd! (persze futhat, de ne fuss vele séta közben direktbe, ne bringázz vele stb. - azt amúgy sem ajánlom egy kájjal, csak ha vérprofi kiképző vagy...:D)


A KÁJ csak akkor lesz vérszomjas elmebeteg, ha a gazdája azzá teszi.


Nem tudom, mennyire vagy képben kutyanevelésből, ezért elmondom, mit csinál(hat) a kutya, ha valamit elrontasz:


- Séta közben látszólag mindenkivel elfogadó, aztán egyszer csak minden ok nélkül rátámad egy idegenre - akár gyerekre is.

Ilyenkor nem megsebesíteni akarja az illetőt és nem leteríteni, mint egy komondor, hanem megölni. Ahogy csak tud, próbálja az "ellenfél" nyakát átharapni.

Ezért tuti ami száz, én csak ott engedném el pórázról, ahol még giliszták sincsenek a földben...

Nagyon be tud lelkesedni, ha bunyóról van szó és nehéz leállítani.

Az én KÁJom egyszer nekiesett egy másik kutyámnak.

Le kellett önteni őket az ivóvizükkel, mert nem lehetett szétszedni őket.

Látszólag senkinek nem esett baja, csak szőr volt mindenütt, másnap láttam, hogy a másik kutyám nyakán pár milliméterre a főütőértől volt egy ici-pici lyukacska...

ha kicsit melléharap, megöli a kutyámat.


Soha ne verd. Meg sem érzi, viszont megjegyzi.

Egyik kutyánál sem ez a módja a helyretételnek.

És nehogy olyan kutyust fogj ki, aki egyszer úgy érzi, megtorolja a kis sérelmeit...


Ha idegen jön látogatóba, kössétek meg, mert van, hogy az ajtóig engedi, és ott esik neki.


Amíg kicsi (és már megvannak az oltásai) vidd minél több helyre, lásson sok állatot - ne csak kutyákat és embereket.

Ez az idegrendszerét erősíti.

Ez azért is fontos, mert az agya csak bizonyos koráig képes felfogni, hogy vannak más fajok is a világon...

Ha kétévesen lát először lovat, vagy elmenekül (nem valószínű), vagy megtámadja.

Akkor viszont könnyen a dokinál köthet ki, ha a pacipata eltalálja...



Fontos, hogy kiskorától éreztesd vele, ki a főnök.

Légy gyengéd (én pl. 2 hónapos koráig az ágyamban altattam és 4 hónapos koráig a szobámban. Utána magától fog kikéreckedni, ezt a fajtát nem lehet így elkényeztetni...)



Olvasd el Jan Fennell összes könyvét és a Kutyakiképzők kézikönyvét - nagyon jól fog jönni...:)


Én a tükörmódszer híve vagyok, és nekem eléggé beválik...

Ez dióhéjban annyi, hogy fojtót, szögest SOHA nem használunk.

Amit te sugárzol, azt a kutya is átveszi.

Volt egy iszonyú agresszív kutyám, mindig ordibáltam vele, ha ugatott, vagy támadt...

Amióta elkezdek neki gügyögni ilyenkor, hogy "Pocikaaa... nem szeretem, ha ezt csinálod...." morgásból átmegy kéjes nyüszögésbe:D...

Mára nincs vele semmi gond...:)



A KÁJommal már alapból ezt a módszert alkalmazom, tehát vele csak könyökként volt gond - 12 hetesen először látott autót, és első dolga volt megugatni és kergetni 5 méteren keresztül...:D



na... szóval TÜKÖRMÓDSZERES KUTYASULI RULZ.:)

Ha kezdene elfajulni a dolog, hozzájuk fordulj, az a tuti.

kutyasuli.hu



Aztán...

A szukám megzabálta a műanyag etetőtálját, tehát jobb a fém.


Iszonyú sokat sétáltasd...

Ez KÖZÉP-ÁZSIAI JUHÁSZ.

Akkora területeket jártak be a nyájat kísérve, mint egész Magyarország.

Heti egy séta pont arra elég, hogy bekattanjon szegény.

Minimum minden másnap, de jobb minden nap szép kiadós sétára vinni.



Ez a kutya nem hobbikutya, nem apportra vagy agilityre van szelektálva...


Szóval ha eldobod a labdát, igen kicsi az esély, hogy csaholva hozza vissza... - de ezt a kaunál már tapasztalhattad...:D



És még egy fontos: ha valahol 5 percnél tovább ültök, azt a helyet elkezdi bevédeni, tehát legyél résen, ne menjen közel hozzá senki, ha nem muszáj.


és a legfontosabb:

NE JÁRJ VELE ŐRZŐ-VÉDŐRE!

Ha kérdésed van, hogy miért ne, majd kifejtem.

De már így is kisregényt írtam...:)


Majd ha eszembe jut még valami írok, vagy ha van konkrét kérdésed, kérdezz!:)



ja! és KLIKKER, JUTALOMFALAT - csodákat művel!

Ez szinte kötelező!:)



Tudom, tudom, a pusztában nem igazán volt jutifali meg klikker meg gügyögés, de figyelembe kell vennünk, hogy ezeket a csodálatos állatokat kertesházakba próbáljuk bepasszírozni...

Nem jönnek farkasok, medvék, max. egy kóborkutya vagy egy macska...


A első KÁJom törzskönyves volt, a mostani egy szaporítótól mentett... nem akartam több ilyen fajta kutyát, túl jók ebbe az országba, nem tudjuk kihasználni az adottságaikat...


Én szoktam falkavonulásokat tartani, hogy kicsit kompenzáljam ezt a születettfeleség hangulatot...:D

Ilyenkor a 6 fős falkámmal kimegyünk egy erdős részre, ahol nincs még vadász és bújunk a bozótban, jó időben derékig gázolunk a felduzzadt patakban, szagnyomokat követünk, egerészünk, stb...

a KÁJom kedvenc része, amikor letelepszünk egy domb tetejére és csekkoljuk a tájat, bevédjük a földet...:D



Amúgy pár hónap múlva elgondolkodnék a helyedben egy másik kutyán is, mert ez egy falkaállat...

Elfonnyad a magányban...



no most így hajnal 4-kos ennyi jutott eszembe.:)



Jó kutyázást!:)

Soha ne felejtsd el, hogy most egy falka vagytok, és ennek a falkának te vagy a feje!:)

Legyél jó vezető, igazságos Mátyás, hallgass az ösztöneidre és nem lesz gáz.:)

2012. jan. 9. 04:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!