Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Főként Border Collie tulajdono...

Főként Border Collie tulajdonosok véleményét/tapasztalatait várom! Válaszolnátok pár kérdésemre?

Figyelt kérdés

Először is köszönöm, hogy elolvassátok :)


Hamarosan vásárolni szeretnék egy Border Collie kiskutyát, de előtte szeretnék minél több személyes tapasztalatot hallani.


Szóval a kérdéseim:

Van olyan dolog, amiről úgy érzed, jó lett volna tudni, mielőtt hozzád kerül a kutyus?

Mik a tapasztalataid a magyarországi tenyésztőkkel kapcsolatban?

Te melyik tenyésztőnél vásároltad a kutyust, milyen volt a tenyésztő hozzáállása, a kutyák körülményei nála?

Mindenképpen szeretnék (kizárólag hobbi szinten) terelni vele, ez megoldható valahol Budapest közelében (illetve aki megoldotta, hogyan?)?


Ha eszetekbe jut még bármi, ami szerintetek fontos a fajtával kapcsolatban, örülnék, ha leírnátok.


Előre is köszönöm a válaszokat :)


2012. jan. 12. 11:53
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Mivel nem borderem van, csak a tereléssel kapcsolatban írok:

jelenleg sajnos Bp. közelében nem nagyon van jó hely. Három helyről tudok. Tordas: itt sajnos kezdő kutyával nem lehet menni, ráadásul a birkák annyira nincsenek kutyához szoktatva, hogy nagy kihívás a terelésük, még haladó kutyával is. Oktató nincs. Néha el szoktunk menni, csak azért, hogy szórakozzon egy kicsit a kutya, de nem fejlődik tőle, csak kirohangálja magát. [link] Pomáz: itt magyar fajtáknak hirdetnek, de nem hiszem, hogy visszautasítanának, ha menni szeretnél egyszer-kétszer. (Bár ki tudja, egyes magyar fajtásoknak érdekes a hozzáállásuk a borderekhez...) Szerintem amúgy nagyon sok érte az alkalmankénti 2500 forint. [link]

Vasad: ez jó hely, van hozzáértő oktató, "fénykorában" többször voltunk, de nem tudom, most hány birka van ott, mikor legutóbb kérdeztem valakitől, 2 volt, azzal meg nem igazán lehet bármit is kezdeni. Talán azóta bővítették a létszámot. [link]

Bp-től távolabb vannak helyek, pl. Somogyfajszon szoktak időnként terelős hétvégét szervezni. Terelő tábor is szokott lenni nyaranta, a Francia Pásztorkutya Klub szervezi.

2012. jan. 12. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Szia! A legjobb lenne, ha beregisztrálnál a netboardra, felvételt kérnél a Kutya csoportba, és ezt a kérdést (nem a linkjét, az egészet) bemásolnád a Border Collie-topicba, mivel elég aktív, sokan írnak. Ott kapnád a legtöbb hasznos választ a kérdéseidre. A magyar fajtákra szakosodott oktatók nem rosszindulatból nem foglalkoznak a borderrel, hanem mert a két típus terelési stílusa ég és föld, nagyon eltérő, így nem is tudnak segíteni, inkább ártanának. A Sport - Terelés topicba is javarészt borderesek írnak. Sok sikert! Egy mudis
2012. jan. 12. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Szia!

Attól függ,mire szeretnél kutyust,avagy show vagy munkabordert. Én a show részről tudnék neked nyilatkozni.

A tenyésztők nagy része (akik fentvannak a bordercollie.lap.hu-n) tisztességesen tartja, jó körülmények között a kutyáit,és sokat foglalkozik velük. Más kérdés,hogy több vagy kevesebb sikerrel-e,de próbálnak jó kutyákat kiadni. Ez persze,hogy jó kutyák-e,attól függ,neked mit takar a jó border collie kifejezés. Igazából sok tenyésztő,sokféle kutya,aki showbordert akar,megtalálhatja itthon a neki való kutyát.

Hobbiszinten terelni minden kutyával lehet ugyebár,és néha a showborderek között is akad egész ügyes. Ha jól tudom, pest környékén, vasadon volt terelési lehetőség. Még évekkel ezelőtt jártam ott, de ha felkeresed a már említett honlapot,biztos találsz információt,hogy van-e még ott lehetőség.

De ha el tudsz jutni,akkor domoszlóra érdemes elmenni, a Blessed Borders tenyésztőjénél lehet tanulni. Biztos járnak oda többen is pestről,akár össze is lehet beszélni,és többen nekivágni.

Jó lett volna tudni,hogy bár iszonyat okos fajta, de nagyon érzékenyek. Keményebb kutyákhoz voltam szokva,így furcsa volt eleinte.

Sok sikert a vásárláshoz.

2012. jan. 13. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a linkeket, Netboardra is mindenképpen kiírom majd, nem is tudtam, hogy van Border Collie topic :)


Kedves utolsó! Pontosan mit értesz azalatt, hogy érzékenyek?

Megmondom őszintén, az elmúlt pár hétben (kb december eleje óta) a show/munka dolgon gondolkodtam. Mindenképpen szeretnék vele sportolni, leginkább terelni. Bár agilityn vagy dog dancingen is gondolkodtam, sajnos (vagy szerencsére) igazi csodaként tekintek minden borderre terelés közben, ráadásul ez nekem is lehetőség lenne, hogy valami egészen újat tanuljak (városi lány vagyok, egy kezemen meg tudnám számolni, hányszor voltam birka közvetlen közelében) :)

Tulajdonképpen két nagy gondom van, ami akadályoz a döntésben (többek között ezért is írtam ki a kérdést):

1.) Félek, hogy nem tudnék minden nap megfelelő szellemi és fizikai kihívást állítani egy munka vonalú border elé, a kutyust leghamarabb tavasszal hoznám el, viszont március elejétől már dolgozom is minden hétköznap, azt viszont semmiképpen sem akarom, hogy ennek a kutya lássa kárát.


2.) Mindenképpen szeretném megpróbálni a terelést hobbi szinten (a fentebb említett okokból), de nem tudom, hogy a show borderekben mennyire van meg az a terelőösztön, ami a munka bordereknek nyilván sajátjuk.

2012. jan. 14. 17:02
 5/8 anonim ***** válasza:

Szia!


A Poseidon Border collie kennel tavaszra vár egy elég jónak ígérkező almot. A tenyésztőt személyesen ismerem évek óta, szerintem a borderekhez nagyon ért, és kimagasló szakértelemmel bánik velük munkavonalon is. Sok tőle kikerült kutyus terel, agilityzik, és terápiázik. Nem ad akárkinek kutyát,szóval elhivatottnak kell lenned, és még az alom megszületése előtt versengenek a kölykökért, gondolom nem véletlenül.

A kiskutyák gazdihoz kerülése után folyamatosan segít a nevelésben, képzésben stb. Vedd fel vele a kapcsolatot, ha gondolod, neten megtalálod.

2012. jan. 16. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Az előző válaszolónak üzenném:

Nyár elején voltam, körülbelül másfél éve abban a kennelben apummal, és fél óra után szó szerint menekültünk. Olyan silány körülmények közt tartja őket, kennelbe 4-5 kutya bezárva, fura volt az egész. A kutyák mocskosak voltak, az elvárásaimnak egyáltalán nem feleltek meg. Láttam már a kutyáit munka közben, nagyon jó összhang van közöttük, el sem hittem, hogy az a kutya, akit anno agility közben láttam, ott ül előttem, és undorító, ahogyan kinéz. Szóval én csak elenezni tudom a Poseidon kennelt. Egyáltalán nem olyan, mint amire számítottam.

Végül nem onnan lett kutyám, de a kutyám anyja, és onnantól kezdve a felmenői mind poseidonosok, és annak felmenői.

Az apja pedig Blessedtől van. Nagyon szép párosítás, gyönyörű kiskutyák lettek, kétszer is ugyanattól az apától.

Ahonnan mi vettük, Magic Shepherd kennel, nekik is lesznek majd kölykeik. Mikor elmondtam neki, mit gondolok a Poseidon kennelről, ő csak védte a kennelt, hiszen jóba vannak, meg az ő kutyája is onnan van, de volt amiben egyetértett velem, szóval még azt sem mondhatom, hogy ellene van annak a kennelnek.

Ha gondolod, nézz szét itt is, mi nagyon meg vagyunk velük elégedve, szoktunk a tenyésztővel találkozni is, nagyon jó fej, megértő, nagyon jó a kapcsolatunk vele. :)

[link]

A kérdésekre a válasz:

1. Egyértelműen az, hogy mindenki azt mondta, hogy a szőrével nem lesz sok gond, meg lepereg a gaz, ha mondjuk elmegyünk túrázni. A fr*ncokat. Két hétig szedegethetem utána belőle a különbféle magokat, gazokat. Rengeteg gond van a szőrükkel.

2. Egyszer beszéltem egy másik tenyésztővel, akivel nagyon jókat beszélgettünk, ő nem profi tenyésztő, hobbi, családoknak ad el inkább kutyát, akiknek nem kell az, hogy a szülők világgyőztesek legyenek, csak egy családi kedvenc. A magyar tenyésztők szinte semmik a más országok kenneleivel szemben, mégis, tisztelem a magyar tenyésztőket, mert ahogy elnézegettem, itt van max 6 kutya. Külföldön pedig van olyan, hogy egy kennelben 30 kutya is van. És ez szerintem túlzás, és furcsa. Az már tényleg csak az anyagi vonzat miatt csinálja.

3. Magic Shepherd kennel. Nemsokára el fognak költözni, most egy kis kertben tart két kutyát, de abszolút jó gazda, látszik, hogy teljesen odavan a kutyákért, és a kutyái érte. 2 szukája van most. Szoktunk velük találkozni, nagyon jó fej, ellát tanácsokkal, ha megakadnánk valahol. Támogat minden ötletünkben, de megmondja a véleményét. Nagyon jó kennel, a szülők a blessed borders kennelből (az apa: Devoted one of Maranns Home , az anya: Poseidon Rosanna-Ryna) és a Poseidon kennelből vannak, mindkettő egy színvonalas kennel, kivéve a poseidon tartási körülményeit persze.

4. Mi is terelünk, de mi vidéken lakunk, a POseidon kennel Debrecenben van, a Magic Shepherd pedig Szoboszlón, szóval ha úgy gondolod innen szeretnél kutyus, el kell utaznod messzire. A Magic Shepherdnél egyébként márciusban várhatóak a kölykök. :)

Terelni Budapest környékén? :O Biztos hogy vannak ilyen kis tanyák, például ott van szok kis falu, meg kisváros, szóval valaki tart ott is juhokat, meg itt is nálunk nem messze van külön terelésre egy kis tanya. Mi is hobbi szinten terelünk, unokatesóméknál van 30 birka, kimegyünk telepükre, elterelgetünk 2-3 órát, aztán hazamegyünk. :) Ha Bp. közelében veszel kutyát, akkor elmondják azt is, ha olyantól veszed, hogy hol vannak ilyen helyek, csak utána kell nézni. :)

2012. febr. 4. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Van már bordered?

Ha még nincs: poseidon-ból ne vegyél szerintem ha nem lesz rá túl sok időd mert az összes poseidon-os akit ismerek (jó páran) nagyon agilis ebek, hatalmas mozgás igénnyel.

MagicSHepherd-ről iró hozzászólóval egyetértek.

Amit nekem jó lett volna tudni mielőtt elhozom a kölyköt egy itt nem emlitett tenyésztőtől:

Jeleztük, hogy frizbizni, labdázni akarunk vele, - de a kutya és mi leizzadtunk mire egyáltalán labdázni lehetett vele!!! eldobtuk, nem ment utána...........iszonyat kín volt. Le kellett volna tesztelni a 10 hetes kölköt, hogy "mit szeret csinálni" --- korábban volt egy másik kutyánk, idősen halt meg, ő 8 hetesen már labda őrült volt szó szerint, tehát 8-10 hetesen már sok minden kiderülhet egy kölyökről egy normális tenyésztő kezein belül. Wendigo-s tenyésztőnél se voltak olyan szuperek a körülmények, kis poros helyen voltak a kutyák és bár állitólag sokat viszi el őket sétára, mozgásra, az a hely nem tetszik. A Forestry kennel ilyen szempontból jobb, ott szabadon jó helyen vannak az ebek. Olyan helyről meg ne vegyél ahol kennelekbe vannak zárva......................semmiképp. Szülőket nézd meg, jellemüket.........nem agresszivak-e, nem lusták-e, ...lehet-e őket pl simogatni, azaz szociálisak-e....

A kölyök se jó ha agressziv (pl morgás) tüneteket mutat... nézd meg, mielőtt elhozod, mert később már az ember csak mérgelődni tud..........minden kiskutya cuki, beléjük lehet szeretni, de a gond ott marad ha nem óvatos az ember.

Dashing Dawn is jó kennel szerintem!

Wendigo's Wind - től nem vennék, ez olyan megérzés, nem volt szimpatikus...........

Bron Yr Aur viszont tetszett........

FOrestry Farm tetszett........

Bordermania nem vennék innen, mert szerződésben kötelez a sportra, azt meg az ember nem tudhatja, mikor jön be olyxan helyzet hogy erre képtelen (anyagi, időbeli, távolsági, autó hiánya, mittudomén.....)

2012. júl. 14. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Szőrével nekünk semmi gond, fésülni kell - kell hozzá megfelelő kefe ami mindent kihoz. A sűrű kicsi fém tüskés, az jó......nem nagy erőfeszités és kiszed mindent.

Tacsakos lesz esőben, jah...de a rövid szőrű is tacsakos lesz!

De ha a hosszú szőr zavar, akkor ne vegyél hosszú szőrűt. Van rövid szőrű border is, de nem tudom itthon hol és ki tenyészt ilyeneket és állitólag a vérvonaluk nem tök ugyanaz...........

2012. júl. 14. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!