Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Juhászkutyák terelésre valók?

Juhászkutyák terelésre valók?

Figyelt kérdés
Német juhász nevében benne van a juhász még sem használják terelésre akkor h is van ez mik a terelő fajták?
2012. febr. 20. 19:50
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
Most már nálam is. :)
2012. febr. 20. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 anonim ***** válasza:
Szerintem teljesen mindegy, nem kell őket nevezgetni. Vannak kisebb termetű, fürge, szolgálatkész, emberközpontú kutyák akik terelik az állatokat. És vannak nagytermetű, magabiztos, önálló, domináns fajták akik őrzik. És szerintem utóbiakkal is lehet terelni, persze nem olyan profin.
2012. febr. 20. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:

nem tudom, a komondorosok meg kuvaszosok milyen ösztönpróbát tartanak, de a pásztorkutya feladata a nyáj őrzése volt, nem a terelése.


a magyar fordítások - mint írtam volt - hibásak, az értelmező kéziszótár is a pásztort, mint őrzőt jelzi, a juhászt pedig, mint terelőt (mint humán munkakört). viszont a fajták elnevezéseinél akadtak anomáliák. egyszerűbb tehát a külföldi mintához hasonlóan a "terelőkutya" és "nyájőrzőkutya" kifejezéseket használni.

a kaukázusi juhászkutya, közép-ázsiai juhászkutya, délorosz juhászkutya, pireneusi hegyikutya, sarplaninac, kuvasz, komondor nyájőrző fajták

míg a puli, mudi, pumi, border collie, kelpie, stb. terelőkutyák.

az ausztrál cattle dog neve például utal a terelt állatra is: a szarvasmarhára, a shetlandi juhászkutya neve pedig eredetileg ugye shetland sheepdog.


ahogy azt már levezettem a nyájat őrző kutya NEM TERELHETTE a jószágot, lévén hijján van terelőösztönnek, és a zsákmányösztönük is el szokott tompulni idősebb korukra.

egy etológus, Coppinger írt össze egy nagyon jó kis táblázatot a vadászó viselkedés különböző fázisairól, és arról, hogy egyes "kutyafoglalkozásoknál" hogyan alakulnak.

nézd csak meg, a pásztorkutyák a vad ragadozó viselkedési elemeiből egyetlen pontot sem mutatnak: [link] míg az agár, vagy a juhászkutya szinte az összeset.

2012. febr. 20. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:

# 12/


ha ebből indulunk ki, a jó kiképző a bulldogot is megtanítja terelni :D


terelőtáborban mondotta volt a tréningmester: egy jól fektethető kutyával, és rutinos birkákkal (akik már ismerik a pályát) kezdő szinten még versenyen is indulhatsz. függetlenül attól, hogy mennyi ösztönt mutat.

megint más kérdés, hogy nyers birkával, vagy napi szinten munka közben (amikor újabb és újabb trükkökkel szórakoztatnak a birkáid) már egy ilyen kutyával semmire sem mész.

2012. febr. 20. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
Ugyanolyan ösztönpróbát tartanak mint a többi fajtának. És olvastam is, hogy szerintük ezt népszerűsíteni kéne. Ott van pl a beauceron. Kinézete alapján én biztos nem nézném terelőkutyának, ennek ellenére, a terelőképzésekre ahova járok, annyi beauceron jön, hogy csak na, és még szépen is dolgoznak. A leírása is azt írja, hogy őrzi és tereli a nyájat.
2012. febr. 20. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:

#14

NEM azt írtam, hogy minden fajtával lehet nyájat őrizni meg terelni, amelyikre ráillik a leírás. Már bocsi. Amúgy meg szerintem a buldogra egyáltalán nem illik a leírás.

2012. febr. 20. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
Én már láttam pit bullt is terelni, nagyon is jól csinálta. Igaz, tapasztalt birkák voltak, jó juhásszal. A válasz egyszerű erre, a farkasokban is megvan a terelő ösztön, hisz mikor vadásztak, bizonyos példányok terelték a zsákmány állatot. Később ezt fejlesztették tovább a juhászkutyáknál, de attól még a többi fajtánál is megmaradt ez az ösztön, még ha minimálisan is esetleg.
2012. febr. 20. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:

attól, hogy nekik poén, még az eredeti nyájőrző viselkedéssel összeegyeztethetetlen.


a boszeron más téma. az elsősorban terelt, és másodsorban őrzött. van benne terelő, és (territoriális) védőösztön egyaránt (a border collie-ban pl. nincs védő, semmilyen). de ez nem jelenti azt, hogy klasszikus nyájőrző munkára alkalmas volna!


az igazi, eredeti pásztorkodás csak olyan területen fordul elő, ahol NINCS de semmilyen szinten nincs terelő munka. a legelőváltásos gazdálkodás, a napi kihajtás-behajtás már a civilizációval jött, és egyben munkanélkülivé tette az eredeti nyájőrző kutyákat (átalakultak, lett belőlük port- meg tanyaőrző).

az originál nyájőrző kutya ma már szinte csak a közép-ázsiai régióban található meg (meg tudom, Erdélyben is, csak nem akarok minden kisebb kivételt felsorolni), iskolapéldája a mostani kangal (de ugyanígy működött korábban a kaukázusi, a KÁJ, és sok más fajta). a nyájjal együtt él, egy élethosszon át, nincs terelőmunka, ha nagy ritkán legelőt vált a jószág, akkor is horizonttól horizontig nincs senki vagy semmi a láthatáron (a terelőkutyák munkája a kultúrnövényekkel került előtérbe), nincs szükség precíz hajtókutyára. szükség van viszont a ragadozók ellen olyan kemény, falkában jól működő pásztorkutyákra, akik az életüket áldozzák a jószágért. a pásztorkutya nem csupán kötelességet teljesít, mikor megvédi a nyájat, a falkájának tekinti őket, szoptatja a birkákat és a kölykei szopnak az anyajuhtól, ők a családja. ily módon pedig érthető, hogy miért nem mutatja velük szemben a vadászó ragadozó viselkedéseit.

a beauceron - minden kiváló tulajdonsága ellenére - nem alkalmas farkas elleni védelemre. ember ellen még esetleg, de az eredeti pásztorkultúrában semmi hasznát nem vennék.

2012. febr. 20. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:

# 16/


ÉN írtam, hogy minden kutyával lehet, amelyik stabilan fekszik. mert így van :D

nyájőrző pásztorkutyának - egy igazinak - nincs terelőösztöne. ha van, akkor az hibásan van ott. de attól még velük is lehet "terelni" a korábban leírt módon.


az igazi, napi szintű munkához, amihez én is használom a saját kutyámat, már k.rvára nem mindegy, hogy milyen erős terelőösztön szorult a kutyába, mert a folyton tekergő jószágaimat simán engedelmes munkával, meg valami fel-fel tűnő gyenge ösztönnel nem tudná egy kutya megrendezni.

2012. febr. 20. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:

#19

Én ezzel csak arra helyeseltem, amit írtál, hogy igen, alap szinten, jó juhásszal, trénerre ténylegesen bármilyen kutyával lehet terelni. :)

2012. febr. 20. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!