Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » A klikkerezés használatának...

A klikkerezés használatának milyen jelentősége van a jutalom falat mellet?

Figyelt kérdés
Hozzáértőktől várnám inkább a magyararázatot. Ha tanítunk egy kutyát akkor jutalomfalattal dícsérünk, és így rögzül a parancs. Akkor a klikker miért kell hozzá? Vagy később annak használata kiváltja a jutalomfalatot? Ésszerűen, logikusan hogyan kell használni? Biztos okos dolog, csak nemtudom pontosan mi célt szolgál.

2012. márc. 22. 09:24
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Én nem vagyok hozzáértő ugyan de nekem így magyarázták el: Ha már érti a kutya, hogy mit jelent a klikker, akkor egy klikk, úgymond lefényképezi azt a pillanatot, amiben a kutya éppen van, tehát pontosan tudni fogja, hogy melyik mozdulatáért kapja a jutalomfalatot. Amíg pl. ha jól csinál valamit és utána kapja a jutalomfalatot, akkor kicsit több időbe telhet mire rájön, hogy most miért is kapta. Szerintem ez akkor hasznos igazán, amikor tőled távolabb kell egy bizonyos feladatot végrehajtani és nem tudod azonnal odaadni a jutalomfalatot, csak ha újra közelebb érsz a kutyához, de előtte rögzítheted a pillanatot a klikkerrel, amikor éppen azt csinálta a kutya, amit kell. Remélem érthető voltam és nem mondtam butaságot!:)
2012. márc. 22. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 alice_L ***** válasza:
100%

Voltaképpen a klikker hangja a jutalomfalat. Ahogy Pavlov ebe nyaladzott a csengohangra, ugyanugy egy kutya képes osszekotni egymastol teljesen eltéro dolgokat, pl a klikkerhangot és a jutalomfalatot.

- 1 Ha klikkerrel oktatsz, akkor annak hangjaval rogzul a parancs, a jutalomfalathoz képest az az elonye hogy pontosabb, azaz mikor toled tavol a kutya pont azt csinalja amit szeretnél, hopp jutalmazod.

- 2 A kivant viselkedést nem te mutatod meg neki, hanem a kutya jon ra, igy huzamosabb ideig rogzul benne akar ismétlés nélkul is, valamint gyakran lelkesebben is csinalja. (Pl (nagyon leegyszerusitve) nem lenyomod a fenekét az "ul" parancsra, hanem mikor épp ul, akkor klikkelsz egyet, és mondod az "ul" parancsot, hogy tudja milyen hangsorozatnak felel meg az amit épp csinal és aminek te orulsz.) Igy, klikkerrel, relative komlpex parancsokat viszont konnyebben tanul a kutya, mert egy csomo dologra egyszeruen nem lehet "kényszeriteni" (pl nyomkovetésnél).

Remélemsegitettem, ha nem volt vilagos, nyugodtan kérdezz.

2012. márc. 22. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Bocsi utolsó, de nincs igazad!

Klikker után MINDIG kell, hogy kapjon jutalmat a kutya.

Ez valóban feltételes reflex, de pont ezért, ha egy idő után csak a hang marad, "törlődik" a kutya agyából, hogy jót jelent.


Én nem vagyok szakértő, de tükörsulis tanfolyamon tanultam szakértőktől.


[link]


Ez a könyv (szerintem) a klikkerezés bibliája.

Érdemes elolvasni!


Klikkerrel lehet nevelni, lenevelni, kiképezni, és valóban, önálló gondolkodásra bírni a kutyát.

(Ehhez társul a "csinálj valamit" parancsszó.)


Például önálló gondolkodásos feladat, amikor a gazda leül egy székre, és vele szemben van egy másik szék.

Van nála klikker, jutalomfalat (mindig kicsi és puha! pl. párizsi, sajt, virsli körömnyi kockákra vágva).

Kiadja a parancsot a kutyának, hogy csinálj valamit.

Nem mutogat, nem szugerálja a széket, csak magában kigondolja, hogy ő azt szeretné, ha a kutya bekúszna a szék alá és ott lefeküdne. (ez elég nehéz feladat amúgy, de egy gyakorlott klikkeres 15 perc alatt rájön, mi a dolga.)

Kezdődik a találgatás:

A kutya leül, nem nyert.

Lefekszik, nem nyert...(nincs klikk - ergo nincs jutalom)

Akkor odaszagol a székhez, KLIKK azonnal és jutalomfalat.

Aha, a székkel kell valamit csinálni!


Akkor ráteszi a mellső mancsát a székre.

Nem nyert...


Lefekszik a szék előtt, megint klikk...


és így szépen rávezeted a kutyát a megoldásra.

A végén, ha teljesíti a feladatot kapjon jóval több vagy finomabb jutalmat és gigadicséretet.



Akkor van a nevelés:


Egyszerű, a parancs ÜL.

A kutya még nem tudja, mit jelent ez a szó.

gyakran amúgy is leülnek - ilyenkor máris klikk, jutalom.

(és gyakorlás)


Ha nem, akkor előveszel egy jutalomfalatot és az orra felett hátra viszed a kezed.

Erre a kutya leül, ha ügyesen csináltad a mozdulatot. Klikk, jutalom.



és van a lenevelés:

például az egyik kutyám nagyon félt a kutyáktól.

bevittem szépen egy kutyás közösségbe, rögtön bújt volna a lábamhoz - én arrébb álltam.

Rájött, hogy itt egyedül kell boldogulnia.


odajött egy kutya, szaglászta, az én kutyám megugatta, rászóltam.


Amikor a tizedik kutya jött oda, és visszaszagolt, klikk, jutalom, nagy dicséret!


Érted?:)



Amikor egy másik kutyám agresszív volt, ugyanígy nem fojtón rángattam, ahogy azt néhányan szokták, hanem odavittem más kutyákhoz.

Először még csak pár méterre a többiektől.


Amikor láttam, hogy befeszül, eltereltem a figyelmét és klikk jutalom. (Így a látómezejében benne volt a többi kutya, és ehhez közben pozitív élmény társult.)

(Ugyanígy lehet pldául a póráztól való félelemről is lenevelni egy kutyát...)


Aztán közelebb mentünk, és ugyanez a művelet ismétlődött...


Végül egész közel mentünk, a kutyám befeszült, oldalra fordította a fejét, merev volt a tekintete, vicsorgott...

Akkor megint figyelemelterelés.

Amint kifordult a helyzetből, nagyon megjutalmaztam.


Mára ez a kutya egy szent.:)



Fontos!

A klikkerezést mindig gyakorolni kell, időről időre elővenni a régi gyakorlatokat is...

Behívást gyakorolni főleg! (Gondolom, már ki tudod következtetni a menetét.:))



Apportnál, agilitynél, mindennél használhatod.


Annyival pontosabb, letisztultabb kommunikációt tesz lehetővé!


Jól mondta az első, arról a szent pillanatról tudsz fényképet készíteni, amikor jól viselkedett a kutya.

ha 10 másodperccel később kapja a jutalmat, az már késő.



Egyetlen kellemetlenség, hogy n a 4 kutyámmal nem tudok klikkerezni, csak ha leválasztok valakit a falkából, és csak vele foglalkozom.

Különben ráklikkelek arra, hogy valaki türelmesen várt a kajájára, és egy buzgómócsing azt hiszi, hogy a buzgólkodását jutalmazom. De ő nem kap jutalmat...akkor mi van?

Összezavarnám szegény fejét.:D



és még annyi, hogy ha klikkereznél, érdemes beszerezni egy állatos boltból (én a Fressnapfban vettem) jutalomfalat tartó tasakot.

Sokkal praktikusabb, mintha zsebből vagy zacskóból szednéd elő a falatokat.

(és a tasak ne elöl legyen, hanem az oldalad hát felé eső részén.)



Jó kutyázást!:)

2012. márc. 22. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Huh, számomra mindegyik hasznos volt, és akkor már tudom, hogy a klikker nem váltja ki a jutalmat. És kedves utolsó, nagyon sokat segítettél, vagyis, leginkább, hogy magának kell rájönnie (Bár szerintem ez nálunk embereknél is így van, hogyha valamire magunk jövünk rá, arra emlékezni fogunk szinte bármikor). Azt hiszem világos miért is kell. Csak nekem furcsa. Mikor a mi kutyánk kicsi volt, jutalomfalattal tanítottuk. Szóval, ha jól értem, a klikkerel a tanulás gyorsabb is?!
2012. márc. 22. 16:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!