Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Viselkedhet így a kutya a...

Viselkedhet így a kutya a fajta jellege miatt vagy rosszul neveltük?

Figyelt kérdés
van egy (valószínűleg) tacskó-beagle keverék kutyánk. örökölte a kicsit nagyobb megjelenést, de mégis a tacskó jellemet, hosszú háttal, görbe lábakkal. ő kinti kutya, és már 9 éves. az a baj vele hogy retteg az idegenektől, azonnal kotor be a kamrába a kis vackába ha csengetnek, vagy idegent lát az udvarra bejönni, és hihetetlenül vad, ha idegen jön a közelébe, de szinte halálfélelme van úgy fél, retteg, minden évben külön tortúra az oltás ha a doki lejön (mert az udvarról ki nem lehetne mozdítani az utcára) tudom hogy már nem lehet ilyen idős korban változtatni a viselkedésén, csak azt nem értem miért fejlődött ilyenné. ő kicsi korában került hozzánk, de nem érte semmi féle sokk, nem bántottuk, nem volt rossz dolga. egyedül minket, 3-4 embert tűr meg maga körül, de akkor olyan kis kezesbárány, szinte magától bújik, simogatni lehet, játékos még ilyen idősen is. nem tudom, van aki azt mondja hogy nem társadalmasítottuk, nem volt emberek között, nem találkozott sok emberrel, azért lett ilyen, de nem tudom, adódhat talán valamelyik fajta jellegéből hogy ilyen viselkedést produkáljon?
2009. jún. 24. 15:10
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Ez nem fajtajelleg. Egyszerűen nem volt szocializálva...:(
2009. jún. 24. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
1et értek az első válaszolóval!
2009. jún. 24. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
sajnálom hogy így alakult, nyilván nem ilynre akartuk nevelni dehát már mindegy, odafigyelünk rá és próbáljuk a legkevesebb stressznek kitenni még a hátralévő éveiben. tudjátok ő olyan volt kicsi kora óta hogy hozzánkkerült hogy bújt be az ágy alá, asztal alá, kinn a raklapok alól alig lehetett előkeríteni. állítólag még egészen pici korában a testvéreire ráborult egy farakás és csak Morzsi élte túl egyedül, lehet hogy ez az emlék maradt meg benne máig
2009. jún. 24. 15:59
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

1.vagyok.

Igen, lehet h a korai rossz emlékek is rontanak a helyzeten. Az első kutyámat kb 4 hetes korában dobták be az udvarunkra, járni se nagyon tudott még:( Egész életében gyenge idegzetű volt, ráadásul epilepsziás is. Mindenkit nagyon szeretett, de látszott h számára a zajok, idegen helyzetek, nagy tömeg csak streszt okoz. Eleinte próbáltam hozzászokatni, de később nem erőltettem így az ő szocializációja sem volt teljes. De megtanultunk ezzel ill. a betegségével együttélni és szerintem elég boldog élete volt, pláne ahhoz képest ahogy kezdődött...

Szerintem már ti se nagyon tudtok ezen változtatni (bár egy kutya sem öreg a tanuláshoz) és ha ez nem okoz problémát a kutyának akkor már talán nem is érdemes. De mindenképp biztosítani kell a kutyának a megfelelő nyugalmat, biztonságot és foglalkozást h amennyire lehet teljes élete legyen.

2009. jún. 24. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
A rossz élmények elmúlnak, de ez csak tőlünk függ. Ha a nálunk töltött időben sok pozitív élmény történik vele, akkor azok felülírják a régi rosszat. A szocializáció+esetleges ingerszegény környezet viszont fokozatos romláshoz vezetnek. Nincs késő, hogy változtass rajta. Kezdj el vele sétálni. Először csak keveset, amennyit ő menne és kapjon minél több élményt. Szabadon szaglászhassa az idegen szagokat. Idegen kutyákat láthasson, esetleg játszhasson velük majd és Te is játszál vele. Ezek javítanak szerintem a mostani helyzeten.
2009. jún. 24. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Hiányos szocializáció, születésétől kezdve. Nem igazán volt kapcsolata az emberrel, gondolom már az anyjának se, így tőle is menekülést tanult.

Ti se követtetek el mindent, hogy ez megváltozzon, bár gondolom a legjobbat akartátok neki, ezért óvtátok, simogattátok amikor félt. Sok év alatt aztán rögzült is benne ,van miért félnie! Mennél többször volt ilyen helyzetben, annál többször érte negatív élmény.

Szakszerű neveléssel a kölyök kori félelem legyőzhető, csökkenthető.

Ha 9 évesen is ilyen pánik rohamot kap az idegentől, nem sikerült segíteni neki.

A következő kutyánál majd figyeljetek jobban és időben kérjetek nevelési tanácsot. Vagy olvassatok el több könyvet.

2009. jún. 24. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Szia!


Lehet az oka a nem megfelelő szocializáció, de az is lehet a gond hogy alapvetően, jelleméből adódóan tartott az idegenektől, ti pedig simogattátok ezzel kvázi megerősítettétek azt a viselkedését, tehát egy jelleméből adódó bizonytalanságot felerősítettetek.


Gyakori hiba hogy az emberek nyugtatgatják a kutyák ha ideges, fél vagy támad...de a kutya számára ez dicséret!


Ha legközelebb kutyátok lesz figyeljetek oda hogy minél több idegen dologgal ismerkedjen meg kiskorában, ha valamitől megrémül, nem kell felkapni, pátyolgatni, majd megszokja és feldolgozza a látottakat (kivéve veszélyhelyzetben, de akkor is felvenni odébb vinni és ennyi!) meg kell tanulni a gazdiknak, hogy a kutyának nincsen olyan hogy nyugtatgatás! Ha jót tesz dicsérjük ha rosszat büntetünk! (fontos, mert egyik nélkül nincsen másik)


Ennyi idősen is lehetne még rehabilitálni, de azt mondom hogy ha nem jelent veszélyt magára és a környezetére akkor most már inkább hagyni kell!

2009. jún. 24. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A rossz élményekkel kapcsolatosan megjegyezném, hogy igen lehet az eredménye kisebb fokú óvatosság vagy visszahúzódás az eseményt követő közeljövőben hasonló helyzetben de alapjába véve a gazdi az aki utána megerősíti a kutyában azt hogy félnie kell!


Ha két-három hasonló esemény problémamentesen zajlik le utána, akkor a kutya tökéletesen elfelejti a rossz élményt!

2009. jún. 24. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!