Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mikor érdemes a kölyköt...

Mikor érdemes a kölyköt elválasztani az anyjától?

Figyelt kérdés
Ki mit gondol? Van olyan tenyésztő aki 8 vagy 10, 12 hetesen adja oda a kölyköket. Melyik lehet a kicsiknek a legideálisabb időpont?
2012. jún. 11. 11:53
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
8 hetesen el lehet már választani nyugodt szívvel, onnantól meg h mikor viszik el a kölyköket választható...
2012. jún. 11. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Az nem korai még? Mert volt olyan cikk, ahol azt olvastam, hogy 8 hetesen még korai...
2012. jún. 11. 12:08
 3/14 anonim ***** válasza:
90%
Én volt menhelyi dolgozóként annyit tudok mondani, hogy mindegyikből kutya lesz így vagy úgy, túl van misztifikálva kicsit ez a dolog. Ha jó helyről jó helyre kerül a kutya, akkor tökmindegy, hogy 8 vagy 12 hetesen történik meg ez, mert mindenhogy jó lesz neki. Akkor van gáz, ha túl korán választják el a kiskutyát (4-5 hetesen), nem tud megtanulni viselkedni más kutyákkal, a gazda meg négy hónapos koráig bent tartja a lakásban, hogy védje az egészségét, és nem tudja lenevelni például az izomból harapdálásról (amiről amúgy a tesói meg az anyja leszoktatták volna), na abból könnyen lehet problémás kutya a későbbiekben, sőt. De alapvetően egy jó tenyésztő és egy jó gazda között szinte mindegy, mikor cserél gazdát a kutya, mert meg fog kapni mindent, amire szüksége van egy teljes élethez.
2012. jún. 11. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
24%

Csak akumit tudom ismételni, egyetértek vele 100 %-ban! :)


(Ment a zöld kéz)

2012. jún. 11. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 alice_L ***** válasza:
78%

Van jelentosége hogy mikor valasztjak el a kolykoket, de nagyon sokmindentol fugg, igy nem igazan lehet egy idopontot meghatarozni.

James Serpell és JA JAGOE "Early experience and development in behaviour" (The Domestic Dog, chapt 6) ad néhany szempontot, pl statisztikailag egy kolyok kutya aki sokat van egyedul, forgalomtol, mas kutyaktol jobban fog félni, és a teruleti agresszio is magasabb lesz nala.


A 8 hét "hatar" onnan szarmazik, hogy a kutya ekkor kezdi az exploracios fazisat, aztan hogy ezt jobb e az uj gazdaval, vagy eros "hatérrel" a falkajat maga mogott tudva, ezt neked kell eldontened. Van aki azt reméli hogy minnél koraibb az elvalasztas, annal erosebb a kapcsolat a gazdaval, ez ugy hulyeség ahogy van.


Egy nostényt jobban lefaraszt a szoptatas mint maga gestacio, tehat ha egy tenyészto varni akar, akkor bizony invesztal a kolyokbe. Viszont ha stresszes az anya, akkor a kolyoknek tobb ideje megtanulni az aggalyait, szoval megint csak menj el, nézd meg, csak te tudsz donteni.


Azaz bizonyos eltérések vannak, de vagy csak rovid tavra szolnak, vagy egyszeruen lemérhetetlen, azaz nincs megbizhato tanulmany rola.


Egy korrekt tenyésztotol stabil anyatol én ugy 10 hetesen vinném el a kolykot, de ha épp ugy jon ki a lépés hogy 8 vagy 12 hét, akkor annyi. Bar a 8 tényleg kevésnek tunik, foleg ha nagytestu kutyarol van szo. :) Szoval idealis idopont valoszinu nincs.

2012. jún. 25. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Ollóztam:


Bevésődési fázis (4-7 hét)


Az ebben a korban tapasztaltak kitörölhetetlenül rögzülnek a kiskutyában. Akár jó, akár rossz ez az élmény. Meg kell ismerniük az embert, a közvetlen környezetüket és már játszanak egymással is.


Ennek a fázisnak a végén kerülnek általában újgazdához a kölykök.



Szocializálódási fázis (8-12 hét)


Az új család és az új szabályok megismerése az elsődleges cél. Itt kell a gazdának azokat a legfontosabb alapszabályokat megtanítani, amik a kutya egész életét meghatározzák. Szobatisztaság, etetés, más házi állatok elfogadása, stb.


Fontos: ahová csak lehet és tudjuk, vigyük a kiskutyát.


Hozzá az én véleményem:

Ha a tenyésztőnél marad a kicsi 12 hetes koráig, a szocializálódási fázis igen hiányos lesz.

2012. jún. 25. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
A nyolc hetes kor mert 5-8 hetes koráig tanul az anyukájától, azután pedig már az anyjának is nyűg.....
2012. jún. 26. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 alice_L ***** válasza:

"Hozzá az én véleményem:

Ha a tenyésztőnél marad a kicsi 12 hetes koráig, a szocializálódási fázis igen hiányos lesz."


Ez tenyésztotol fugg, valoban, ha egy ketrecben vagy ingerszegény kornyezetben tartja az allatokat, akkor lesznek hianyok, de ha a kolyok az uj gazdanal (aki teszem azt dolgozik) egyedul van a nap legnagyobb részében, az még rosszabb megoldas.

Ezért allitottam hogy sok szempontot kell figyelembe venni.

2012. jún. 26. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

11.41

Ez a lényeg:

"Fontos: ahová csak lehet és tudjuk, vigyük a kiskutyát. "

2012. jún. 26. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 alice_L ***** válasza:
:) egyetértunk.
2012. jún. 26. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!