Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szeparációs szorongás, unalom?...

Szeparációs szorongás, unalom? Mi lehet ez?

Figyelt kérdés

Kicsit hosszú lesz... 1 éves múlt a bullmacim és az előszobában a gipszkarton falat időről-időre megrágja az éleknél. Volt nálunk háznál is egy kiképző, szerinte szeparációs szorongás, de nekem ez az egész nagyon fura és zavaros. Kezdem az elején. Kb. február óta csinálja ezt a kutyám, akkor kezdődött, amikor a férjem munkája úgy alakult, hogy hétfőtől-péntekig nem jön haza, csak hétvégére. Heti rendszerességgel mindig a 3. napon történt a falrágás. Semmi egyéb jele nincs a szeparációs szorongásnak, amit a neten leírnak, nem sír, nem ugat, se semmi egyéb, "mindössze" heti 1 alkalommal rágja a gipszkartont. A kutyasuliba, ahova járunk, az oktató szerint nincs gond a falkavezérséggel, egyébként ezen kívül nincs is különösebb probléma a kutyával, újabb kamasz korszakát éli, a behívásnál játsza néha a süketet, ezért rákerült a 10 méteres póráz, dolgozunk az ügyön, de mostanában ezzel sincs gond. Ha tényleg szeparációs szorongás lenne, akkor a kutya mindig így viselkedne + emellé párosulnának még egyéb dolgok is, nem?

Vettem neki interaktív játékokat, ebben kapja a reggelijét, egy darabig úgy nézett ki, hogy megoldja a dolgot. De tegnap újrakezdte :( És hozzáteszem, megint a 3. napja volt, hogy nincs itthon a férjem.

Nem köszönünk el tőle, ha elmegyünk és akkor sem köszöntjük egyből, ha hazaértünk, kb. 5 perc után hívjuk magunkhoz. Ami érdekes, hogy múlt héten itthon volt a férjem is, napközben akadtak tennivalók a városban, itthon hagytuk a kutyát és semmit nem csinált. Az is hozzátartozik a dologhoz, hogy hétfő reggel, amikor indul a férjem, a kutya meglátja az utazótáskáját és nagyon bánatosan néz utána, tudja, hogy most elmegy és nem jön vissza egy darabig, ha csak simán elmegyünk valahova hétvégén, ránk se hederít.

Kissé magam alatt vagyok most, mert nem látom a kiutat.



2012. júl. 27. 09:46
1 2
 1/16 Bozsikrisz ***** válasza:
Szerintem "csak" egy rossz beidegződés. Vagy zárjátok be az előszobát, vagy fújjátok le valamivel, aminek a szaga zavarni fogja annyira, hogy ne akarja megrágcsálni.
2012. júl. 27. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Ettől még lehet szeparációs szorongás, az is ezt erősíti, hogy mikor váratlanul mentek el, akkor nem csinálja.

De kezdhet kondicionált viselkedés lenni, mert ha váratlanul mentek el, akkor nem csinálja. Ha napirend szerint mentek el, akkor napirend szerint kezd el rágni, egyszerűen azért, mert ezt szokta meg.


Amit én tennék, hogy úgy alakítanám a napirendem, hogy reggel is lefárasszam kicsit fizikailag,

Adnék neki porrá tört tojáshéjat, vagy más kalcium port, lehet hogy csak ásványi anyag hiánya van, minden élőlény megérzi, mire van szüksége.

Adnék neki rágni való dolgokat, hogy a rágás igényét máson vezesse le.

És megpróbálnám rajta kapni. Tudom, hogy nehéz, de meg lehet játszani, hogy elmész otthonról, és egy egyszerű webkamerával egy másik helységből figyeled mit csinál, és fegyelmezed, ha elkezd rágni.

2012. júl. 27. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Gondolod, hogy szuperprémium táp mellett szüksége lenne egyéb kiegészítőkre is? Nem tennék vele rosszat? Egyébként a botokat is ugyanilyen előszeretettel megrágja és lenyeli.

Gondoltam arra is egyébként, hogy egyszerűen ízlik neki (a nyulam is a szobájában ugyanezt csinálja).

Ha kondicionált viselkedés, akkor szerinted ezt ki lehet küszöbölni? Egyetlen egyszer sikerült rajtakapnom, amikor épp ráharapott volna a falra, rászóltam és 2 hétig nem csinálta.

Webkamera jó ötlet, úgyis irodai munkát végzek, tehát innen akár nézni is tudnám. Bízom benne, hogy valahogy megoldható lenne, hogy lenne hang is és rá tudnék innen szólni...

2012. júl. 27. 10:21
 4/16 anonim ***** válasza:
Nekem ez pedig szeparációs stressznek tűnik első olvasásra. Egyszerűen be stresszel a tudattól, hogy a férjed, aki valószínű, hogy az első számú falkavezér számára, elmegy. Ezen kívül semmi más körülmény nem változott otthon? Ugyan annyit foglalkozol vele gondolom. Nem csökkent a foglalkozás száma, ugye? Lehetséges, hogy egészségügyi gondok vannak a háttérben. Az én kutyámnak tavaly az volt a szokása, hogy rágta a betont. De nem minden nap, más időközönként, hanem mindig péntekenként. Ezt a szomszéd figyelte meg. Azért nem gondoltam szep. szorongásra, mert a kutya már 3 éves volt, és hozzá volt szokva, hogy egyedül van délelőtt. Aztán rájöttem. Hétvégén mindig lejött a másik szomszéd, és a hétvégi kajálásból megmaradt csontokat odaadta nekem, hogy adjam a kutyának. Ugye a csontban kalcium van. Kiderült, hogy a "hétvégén kapott kalciummennyisége" teljesen kiürült a kutyából péntekre. Nem értettem miért, mert acana táppal etettem. A kutya konkrétan rászokott a csontokra. Amióta kap zúzott tojáshéjat, ez a betonrágás megszűnt. Ezt csak azért írtam le, mert az első tünetek nálam is szeparációs szorongásra utaltak, de mégsem az volt. Persze erre nem magamtól jöttem rá, állatorvossal eszeltük ki. Úgyhogy errefele is keresgélheted a megoldást.
2012. júl. 27. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

A férjem igazából játszópajtása Joeynak, akik láttak minket együtt (kutyástól), mindenki azt mondja, hogy Joeynak én vagyok az első számú gazdi és vezér.

Ezt a tojáshéjat kipróbálom, naponta szerinted egy 42 kg-os kutyának mennyit törjek össze, vagy milyen rendszerességgel adjam?

Egyébként annyira látszik rajta, hogy nem kerek a dolog nála, hogy nincs itthon a férjem.. Amikor itthon van, annyira boldog, felszabadult még itthon is, ha csak én vagyok neki, akkor csak a sétáknál látom boldognak.

Még 4-5 hét és elvileg visszaáll minden, végre befejezik a munkát és újra itthon lesz a férjem, remélem ettől kiegyensúlyozottabb lesz Joey.

Ma megyünk amúgy is dokihoz, majd rákérdezek ott is a falrágásra :)

2012. júl. 27. 11:03
 6/16 anonim ***** válasza:
Hát ez jó kérdés. Az én kutyám egy beagle, aki 12 kg. :) Úgyhogy a tojásmennyiséget inkább a dokitól kérdezd majd meg, nem akarok hülyeséget mondani. Én csütörtök este adtam neki 1 tojásnak héját. És pénteken nem rágta a betont. De nem biztos, hogy nálatok is ez áll fenn, csak valami vitaminhiány is benne lehet. De nálatok szerintem a férjed távolléte a gond. Nem tud mit kezdeni a hiányával. A falka egyik tagja hiányzik, és nem tudja biztosan, hogy visszajön e vagy sem. Napközben a kutyád mindig egyedül volt? Vagy amikor a férjed itthon dolgozott, akkor a kutya vele volt?
2012. júl. 27. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Nem, a férjemmel nem volt napközben, amikor itthon volt, akkor is dolgozott, csak akkor reggel ment - este jött. Olyan novemberig hoztam magammal dolgozni Joeyt, addig is voltak esetek amikor magára hagytuk, szoktattuk az egyedülléthez. Majd amikor otthon maradt, akkor anyósék szoktatták hozzá 1 hónap alatt fokozatosan, átjártak hozzá, egyre kevesebb időtartamra.
2012. júl. 27. 11:40
 8/16 A kérdező kommentje:

Na voltunk dokinál, ugyanaz van, mint nálatok. Kalcium hiány, a doktornő szerint, ha szep.stressz lenne, az egész lakást szétkapná, de mivel csak a gipszkartont eszi, ő biztos benne, hogy ez az oka.

Örök hálám neked :) Ha nem említed, tuti meg se említettem volna a dokinak :)

2012. júl. 27. 18:53
 9/16 anonim ***** válasza:

Örülök, hogy kiderült, és is tapasztalatból írtam, kutyánál is, gyereknél(!) is tapasztaltam ilyet, mindkét esetben kalciumhiányt mondott a doki.

Csak azért nem válaszoltam, hogy mennyi tojáshéj, vagy kalcium kell illetve hogy lehet e minőségi táp mellett hiánya, mert ezeket nem tudom. Gondolom elég sok kell, mert az nem egy könnyen beépülő ásvány, alig hasznosul egy kis része. Még egy kis teknős is viszonylag sok kalciumport meg tud enni.

De gondolom a doki adott tanácsot ez ügyben, úgyhogy szerintem minden rendben lesz! :)

2012. júl. 27. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

10:46-os vagyok.


Jaj de jó, örülök, hogy "csak" ennyi a baj. Milyen becsapós dolog ez, az ember mindenre gondol hirtelen, csak kalciumhiányra nem. Akkor most már minden ok lesz, és a lakás sem látja kárát. :)

2012. júl. 27. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!