Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi lehet a gond? Rosszul...

Sippara kérdése:

Mi lehet a gond? Rosszul használom a fojtót? Teljesen összezavarodtam.

Figyelt kérdés

Sziasztok!

A problémám a következő: jó pár évvel ezelőtt volt egy szörnyen problémásan sétáló labi-vizsla keverékem. Az ő problémája fojtóval oldódott meg, egy barátnőm megtanított a használatára, a kutya két nap múlva tökéletesen sétált.

Most viszont - már másik kutyával - úgy érzem, "megállt a tudományom". Ugyanazzal a mozdulattal, csuklóból aprót rántok a pórázon, de a kutya finoman szólva le sem tojja, sőt, két lábra állva belefekszik! Ha engedek a pórázon, eléri, amit akar, ha nem, képes megfojtani magát.. jobb híján leültetem, de ezzel ugye nem jutunk sehová.

Gyanakszom a fojtó méretére is, teljesen "lelazulva" néha lecsúszik nagyjából a nyaka közepéig.

A technikámban sem vagyok már biztos, utánaolvasgattam a neten, sokan azt írják, hagyni kell, hogy húzzon, de - szerintem - fuldoklásig képes lenne rángatni.

Mi lehet a gond?



2012. aug. 4. 20:33
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:

Hétköznap: Reggel hat és hét között húsz percet sétálunk, ez pár kör a ház körül, nagyrészt egészségügyi jelleggel, utána reggeli. Dél és egy között a párommal megy le fél-egy órára, attól függően, hogy mennyire aktív (ebben a nagy melegben nem sok kedve van sétálni ekkora bundával). Négykor hazaérek a munkából, ha már nem tűz annyira a nap, lemegyünk újabb - igénytől függő - fél-egy órára, ha még mindig meleg van, várunk ötig, fél hatig. Este nyolc és kilenc között indulunk az utolsó sétára, ez általában minimum egy óra, bár mostanában nagyon jönne haza (pedig semmilyen negatív élmény nem érte odakint). Az esti séta után tíz-tizenöt perccel vacsi.


Hétvégén: Hét és kilenc között (kb fél héttől fel-felébredek, ha még szunyál, visszaalszom, ha már pörög, indulunk) reggeli séta, valamivel kevesebb, mint egy óra, utána reggeli. Ha meleg van, napközben rövid egészségügyi séta (max fél óra), ha nem tűz a nap, sétálunk egy jó nagyot (kb másfél-két óra). Késő délután (5-6 körül) megint nagy séta, ennek az idejét nem tudom megmondani, elindulunk, aztán ha fáradni kezdünk, visszafordulunk :). Végül este tíz környékén megint egy óra, aztán vacsi.


Lehet, hogy kevés neki a mozgás? Utcán - a húzástól függetlenül - nem túl magabiztos, sőt, kifejezetten félénk, betoji típus (nem a legjobb körülmények közül érkezett).

2012. aug. 4. 21:57
 12/21 anonim ***** válasza:
100%

Akuminál a pont, 3x 4x is szólni kell?...

Megjegyzem ez sem a kutya hibája, csak úgy látom, nem vagy elég türelmes.

+ az nem dominanciagyakorlat, hogy leül és vár amíg odaadod a kaját. Ez konkrétan semmit nem jelent, csak sokan azt hiszik.


Azt próbáld meg, hogy a földre leülsz egy jó adag illatos husival és és megeszed anélkül, hogy a kutyát meg kellene érintened...

Tehát ha odapofátlankodik, nem tolhatod el, máshogy kell elérned, hogy megvárja, kap-e maradékos a zsákmányból vagy sem.

(szintén az Egyik kutya másik nem műsorban láthatsz rá példát, rögtön az első részben...)


Aztán jelölj ki egy helyet (konyha, kanapé,...), ahova a kutya nem mehet be. Szintén anélkül, hogy hozzáérnél, érd el, hogy ne menjen be. és ezt következetesen tartasd be. (majd akkor jöhet fel - a e engedélyeddel, ha tekintélyed is lesz...)


Na nem tartok én itt ingyenes gyorstalpalót, ha igazán zavar a probléma, akkor kitartóbb leszel és rendesen, következetesen végigcsinálod a forgolódós gyakorlatot, ha a kutyát nem fárasztod le eléggé, lefárasztod, bónuszként pedig megnézed a műsor adásait, amiből rengeteget tanulhatsz...



Ennyi.:)

2012. aug. 4. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
100%

Jaaaaaa...

Hát naná, hogy nem elég!


Ez még a kis kopó keverékemnek sem elég.

Még ha botot dobálsz, az sem egy nagy agymunka...


Nektek is ajánlom a klikkert... olcsó, és iszonyú sikerélményeitek lehetnek vele.:) Az egyik legjobb - ha nem a legjobb szellemi lefárasztó... Félénk kutyáknak amúgy is jó, mert önálló aktivitásra ösztönöz.

(Vámosi nagy Nóra - KLIKK! című könyvéből megtanulhatod, nem muszáj kutyasulizni - bár kétség kívül szerencsésebb.)


+ szerintem is állatorvos - mivel és mennyire terhelheted... én pl. hámot teszek a kutyámra, a pórázt az övemre erősítem, és rolleron húz. (imádja, és kevésbé veszélyes, nem tud úgy elrántani, ha megijed valamitől - volt már rá példa, kiestem egy autó elé, mert egy kapu nyitva volt és ránk támadt egy kutya...)

2012. aug. 4. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:
Bármit eszem előtte/mellette, soha nem pofátlankodott még a tányér közelébe, maximum tőlem fél méterre leül és előveszi a bociszemeit, meg csorgatja a nyálát.
2012. aug. 4. 22:09
 15/21 anonim ***** válasza:
100%
Egy utolsó gondolat: Nem a mennyiség, hanem a minőség számít!:) Klikkerezésből pl. elég napi 1x-2x 10-15 perc (az elején kevesebb is.) Emellett persze kell a mozgás, de ég és föld, hogy van-e benne agymunka vagy nincs...:)
2012. aug. 4. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
100%

Nem minden kutyának elég a sima séta, főleg, ha nem nyugodt közben. Idegeskedve nem lehet lazítani meg energiát levezetni. Próbáljátok kicsit aktívabban sétáltatni, láb mellett vinni, meg futtatni, húzatni vele valamit, szóval érjétek el, hogy folyamatosan koncentráljon valamire.

Illetve a saját kutyámból kiindulva, aki még az avarzörgéstől is leszaladt a térképről anno, azt tudom mondani, hogy amint kialakul egy bizonyos szintű bizalom irányodban, jobban hajlamos lesz a te iránymutatásodat követni. Addig, ha mindentől tart, akkor valahol logikus, hogy irányítása alatt akarja tartani a környezetét, úgy legalább félig-meddig biztonságban érzi magát. Szóval a tisztelet (falkavezérség) egy dolog, de félénk kutyánál a bizalom legalább annyit számít. Vidd bele direkt "parás" helyzetekbe, és segítsd át rajta, így fog kialakulni benne az a tudat, hogy bármi rossz vagy kellemetlen történik, te ott vagy és segítesz.

2012. aug. 4. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tanácsokat, mindet ki fogom próbálni, valahol rejtőzik egy klikker a lakásban, holnap reggel mindenképpen előkerítem :)
2012. aug. 4. 22:50
 18/21 wasdf123 válasza:
57%

Szia! lehet ,hogy más már leírta ezt a módszert mert nem olvastam végig a válaszokat ,de az én kutyámmal is ez volt a probléma akármerre vittem mindíg húzott és olyan kényelmetlen volt ,meg szeretttem volna ha szépen mellettem sétál mint ahogy sok más kutya teszi a gazddájávan. na akkor leírom ,hogy nálam mi vált be: én először is ezt a ,,Kutyakiképzők kézikéönyve"-ben olvastam kb 200 oldal és csupa hasznos dolgokat írnak benne . a pórázt legtöbbször azért húzza a kutya mert szeretne gyorsabban menni még ha nincs is semmi célja ,hogy hová akar menni ,mert leggyakrabban csak az előttük levő út az amit gyorsabban akarnak megtenni és ezt elis érik vmilyen szinten ,mert sokan vannak úgy vele ,hogy a kutyám húz ,na akkor gyorsabban megyek hátha nemfog húzni ,de ez hiba ,mert a kutya azt foglya hinni és teljesen jogosan ,hogyha húz akkor eléri amit akart. a legfontosabb ,hogy ne várd meg amíg a kutya 1,5m-re elmegy és feszül a póráz ,hanem mielőtt húzna mond ,hogy "lábhoz" és rántsd magadhoz ezt többszöri ismétlésre megjegyzi a kutya és tudni goglya ,hogy ha eltávolodna tőled akkor úgyis vissza rántod akkor meg inkább melletted jön . amúgy ha hagyod ,hogy húzza a kutya a pórázt akkor idővel csak egyre erősebben fog húzni .ezt nem szabad megvárni! vagy még egy tanács ha az előző nem működne ,de szerintem működni fog .ja és ne egy alkalom után várd a felylődést .nálunk 2hétig tartott de azóta mellettem jön és már póráz nélkül is ,de ezt most haggyuk .szóval a másik módszer az ,hogy ha húz akkor hírtelen megállsz és akkor is az fog tudatosulni a kutyában ,hogy ha húz akkor nem jut előrébb sőtt..

és még egy fontos gondolat amit kérlek ,hogy fogadj meg ,mert utólag amikor megváltozik errő a nézeted akkor megfogod bánni ,hogy folytónyakörvet használtál. szóval azt akarom mondani ,hogy vegyél egy normális nyakörvet .van bőr, textíl nyakörv és azon belül is rengeteg van. a folytó az csak folytogatja a kutyádat és ha tudod ,hogy úgyis húz (de egyébként ha betartod amit írtam akkor ez rövid idő alatt megfog változni) akkor meg szándékosan minek folytogatnád a kutyádat ,ez csak fálydalmat okoz neki. énis elkövettem ezt a hibát míg vki ne hívta fel erre figylmem ,mint ahogy most énis neked.

2012. aug. 4. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
100%
Az én kutyám alig néhány napja van itt, nagyon szépen őrzi a házat, játszik, de ha ráteszem a pórázt, az utcán nagyon húz. Meglát egy kerékpárost, egy macskát, már futna. Ma aztán erélyesen visszarántottam és leültettem, amíg elment mellettünk egy másik sétáló kutya. Fogtam a nyaksziját. Utána rám nézett, és lehajtotta a fülét, mint aki megértette, nem az van, amit ő akar. Hazafelé már szépen sétált. Állítólag a menhelyen járt iskolába, de nem sokáig. Az ül, áll, feküdj szavakat érti, de még csak egy szertelen kamasz.
2012. aug. 4. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
Próbáld ki azt is, amit a 18-as válaszoló írt, nekünk a fordulós módszer nem vált be, ha húzott, egyszerűen megálltam és szóltam neki, hogy lassan (ő már nagyon régóta érti ezt), ilyenkor megállt és rám nézett, majd elindultam és akkor engedtem tovább, ha odaértem mellé. Fontos, hogy egy kicsit se legyél ideges, őrizd meg a nyugalmad.
2012. aug. 5. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!