Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kölyök kutyát miért nem...

Kölyök kutyát miért nem szabad bűntetni?

Figyelt kérdés

Kutyaoviba járunk, és ott azt mondja a kiképző, hogy kölyköt nem bűntetünk. Most akkor nem annyira értem, hogy a bánatba érti ezt... mert azt mondja, hogy az adott szituációban csak meg kell fogni a grabancát és elemelni onnan (pl ha acsarog egy másik kutyára). És hogy majd alapfokon vagy talán középfokon fogunk foglalkozni a bűntetéssel. Azon gondolkodtam, hogy akkor a tiltás az mehet, de a bűntetés az más téma? Vagy Ti hogy tudjátok ezt?

Légyszi olyan ne írjon, aki sose járt kutyaiskolába és csak okoskodni akar!


2012. aug. 5. 23:23
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
100%

Egy kölyök ért annyiból, hogy megfogod a grabancánál, megrázod és el/ledobod. Az anyjuk is így neveli, így figyelmezteti ha valamit nem szabad.

Ez később is jó "rászólás" a kutyának bármelyik életszakaszban, ha úgy alakul, hogy valami rosszat csinál, feltéve, hogy a kutya mérete és súlya ezt lehetővé teszi. :)

2012. aug. 5. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
Ez fura. Én kb alig 1 évesen vittem a kutyámat kutyasuliba tehát volt kb 9 hónapos. És nekem mondta a kiképző hogy fegyelmezzem büntessem, persze nem úgy hogy ütök rá csak akkor ha már nagyon muszáj. Én így tudom, persze kölyök korban célszerű nevelni meg büntetni is mert ilyenkor jobban rögzül benne hogy mit lehet és mit nem. Mert ha már idősebb korába akarnánk nevelni akkor már benne lenne az agyába hogy ezt szabad amit nem kellene és hiába büntetnénk csak nehezen szokna le róla, de most így sokkal könnyebb. Lehet egyedi módszere van, nem tudom de én javaslom hogy hallgass rá. És szerintem kérdezd meg hogy ő mit hogyan gondol.
2012. aug. 5. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
67%

Kutyasuliba igen, tükörsuliba nem (ill 1x voltam oviba, de nem tetszett, így többet se) járok.

Hogy pontosan hogy értette azt nem tudom, de kölyökkutyát is büntetünk, csak másképp. Pl amit majd fogtok tanulni (ha odajársz később is), hogy falkából való kizárás... azt még pár hónapos kutyánál nem alkalmazzuk.

De van tiltás "Nem!, Nem szabad! Fúúúj!...." És ilyen acsarkodásnál szépen elvisszük amíg megnyugszik, ha szabadon volt akkor mehet rá a póráz is és ez bizony már büntetés.

A grabancrázás, amit szintén lehet alkalmazni a kicsiknél megint csak büntetés.

2012. aug. 5. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
100%
Régen rossz, ha a póráz feltevés büntetésnek számít.
2012. aug. 5. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim ***** válasza:
53%
Tükörsuliban annak számít (sajnos), hidd el, de nem a póráz felrakása maga a büntetés, hanem az, hogy kivonod a játékból (feltételeztem egy ovis szituációt, ahol a játékból alakul ki az acsarkodás).
2012. aug. 5. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 anonim ***** válasza:
6%
morogni kell rá ha valami rosszat csinál
2012. aug. 6. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 anonim ***** válasza:
100%

Eleve hatalmas különbség van a büntetés, meg a fegyelmezés között!

Ha ezt egy "kutyasuli"-nak hazudott intézményben ezt összekeverik, kb 1 másodperc alatt hagynám ott őket.

Nagyon hátráltatja a munkát, a kutyával való együtt működést, és alapvetően rossz, kártékony szemlélet rögzül, ha a fegyelmezés büntetésként van beállítva.

De lehet hogy jól magyarázzák ők, csak a különbséget nem mondták el.

Ha egy kutya (lehet az kölyök is!) nem megfelelően viselkedik, mert még nem tudja, hogyan kell , mit várnak tőle, stb, azt fegyelmezni kell.

Ennek különböző fokozatai vannak. Ha egy pár hónapos kutya acsarkodik, azt lehet, hogy elég csak elemelni onnan (bár szerintem az egyik legrosszabb amit csk tehetsz, nem kihátrálni kéne egy szituból, hanem szembenézni azzal, és felnőni a feladathoz, különben soha az életben nem fog 1ről a 2 jutni)

De odáig is terjedhet a fegyelmezés, hogy egy ivarérett agresszív domináns kutyán dominancia szertartást kell csinálni.

Nagyon fontos! Ez nem büntetések, ezek fegyelmezések, a viselkedésük korrigálása, amit sokkal inkább tanításnak kell felfogni.

Nem az a cél, hogy egy rossz viselkedés után, rosszul érezze magát a kutya!!!

Hanem az, hogy megértessük vele, hogy ezt nem szabad, és más alternatívát felkínálva, mutassuk meg neki, hogy hogyan kell viselkedni adott szituban!

Ezért sem az a lényeg, milyen idősen miket csinálunk fegyelmezésképpen.

A cél mindig az, hogy a kutya komolyan vegye a fegyelmezést, megértse, hogy mit nem szabad, és nagyon fontos, hogy megtanulja, hogy ahelyett mit kell csinálnia! (Ezért nem szabad kihátrálni egy helyzetből, az elkerülésből nem tanul!!!)

Ha keményebb fegyelmezést kíván az, hogy komolyan vegyen, vagy leálljon az adott viselkedéssel, akkor erősebben kell fegyelmezni, kortól függetlenül.

Ez fordítva is igaz, ha egy felnőtt kutyának egy csúnya nézés is elég, akkor nem kell jobban eltúlozni a fegyelmezést.

Ha láthatóan leállítja magát, megváltozik a lelkiállapota, meghunyászkodó lesz, akkor elérted a célod.

Ha egy kutya következetesen többször megszegi ugyanazokat a szabályokat, vagy direkt áthág bizonyos korlátokat, hogy mutassa a dominanciáját, vagy súlyos dolgot csinál (megtámadja a gazdáját, agresszívan védi az ételt) akkor a fegyelmezésen túl jöhet büntetés, kizárás, ételmegvonás, stb.

2012. aug. 6. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:
67%
Jól mondja.Meg kell fogni a grabancát, mert áll. a falkában is így intézik el egymás közt.Nekünk is a kiképző mondja, és mi közben mondogatjuk, hogy nem.Ha hiszed ha nem érti.Ha most megtanulja nagy korában nem lesz szükség büntetésre!:-)
2012. aug. 6. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 A kérdező kommentje:

Sziasztok! Köszi a tanácsokat, tényleg hasznosakat írtatok!

Kis félreértés, nem mondta a suliban senki, hogy a fegyelmezés=bűntetés, csak a bűntetésről volt szó.

Egyébként tüköriskola :)

A kutya féléves. Konkrétan olyan helyzetet kérdeztem meg, hogy ha nem szabad bűntetni, akkor pl mi a teendő akkor, hogyha a kutya, amikor kimegyek a konyhából, elcsór kaját az asztalról.

Erre azt mondta, hogy még gondok vannak a falkavezérséggel. Hála Istennek, hogy féléves a kutya, különben kezdenék megijedni.

Egyébként mindenben szót fogad, bármit megfog, ha rászólok, leteszi, megáll, ha rászólok, leül az ajtóban és csak akkor indul, ha én szólok, kaját is csak vezényszóra kapja. Még a sétánál vannak gondok, hajlamos megelőzni, de ez is alakul. Mégis, ezekszerint ha teljesen falkavezérnek tekintene, akkor nem venné el az asztalról a kaját. Megjegyzem, ha ott vagyok, eszébe nem jutna. Ja, és a japán vacsorás szitut is sokszor megcsináltuk, simán a földön hagyjuk a kaját és szépen végig nézi, hogy eszünk. És még fel is állhatok onnan. De ki már nem hiszem, hogy mehetnék, mert ha látja, hogy eltűntem, szerintem belenyalna... Hát nem baj, mert alapfokra is megyünk ősszel és utána középfokra is, őv-re is majd. Addigra csak rendeződik minden és engem is kiokosítanak.

Oviban olyan volt, hogy meghágott egy kutyát-dominancia. Na ilyenkor mondták, hogy nem szabad hagyni és le kell emelni a grabancánál. Én eddig rákiabáltam, hogy micsinálsz, nem szabad és olyankor is ugyanúgy abbahagyta, meg hajlamos csipkelődni is, és ez is hatott, hogy leordítottam. De ebben sem vagyok biztos, hogy ez így jó-e.....

2012. aug. 6. 08:40
 10/30 A kérdező kommentje:

Ja és még olyat is csinálok rendszeresen, hogy eszik és közben elveszem a tálat és megint leültetem, és újra odaadom. Simán szó nélkül viseli.

Ok akkor ezt a grabanc dolgot alkalmazom, bár már 19 kiló...

2012. aug. 6. 08:43
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!