Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért nem meritek megnevelni...

Miért nem meritek megnevelni a kutyátokat? Miért olyan szörnyű olyan fenyítést használni, ami nem tesz a kutyában kárt, jókor jó helyen?

Figyelt kérdés

Gondolok én itt azokra, akik nagy bőszen hangoztatják, h ők bizony egy újjal sem bántják a kutyájukat, viszont nagyon sok baj van vele...

Én elég sokat fegyelmezem a kutyámat és néha nagyon sanda pillantásokat vetnek rám, mintha állatkínzó lennék.


Ölebesek: Sok gazdi egyszerűen fölkapja kedvencét, mikor 20 mes köretben kutya van a közelben. Nem lett volna jobb megnevelni, h bátran játszhasson a többiekkel?


Labda centrikus kutyák: Miért kell pórázra venni a kutyát, ha labda közelség áll fenn? Nem lenne jobb megtanítani neki, h csak az ő labdája az övé? Nincs rá elég idő?


Agresszív kutyák: Mindig pórázon. Felgyülemlett feszültség, és még több mert nem merik szabadon engedni. Nincs elég lelki erő és türelem, h mindkettejüknek jobb legyen?


Természetesen nem a megingathatatlanul nyugodt jellemű kutyák gazdáinak ömlengését várom arról, h bizony isten, nekik egyszer sem kellett odavágni. :)


Szeretném megérteni, h az utóbbi gazdik miért félnek fegyelmezni, és miért nem értik meg, hogy a kutyának is jobb, ha határokat szabunk, amit nem léphet át. Akár egy gyermeknél. :)


Szídni, egyet nem érteni velem lehet, de indoklást kérek, érveket!


2009. júl. 21. 13:52
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:

Szeretnék még pár elképzelést, látásmódot olvasni. :)


Előző: Kicsit elnéztem a dolgot, szóval a kutyus még csak nem rég került oda egy másik kutyával kevertem. Lényeg a lényeg, hogy ugyanabban a fázisban vannak, mint ti, azért belinkelem: [link] Érdemes körbekérdezni, mert nagyon segítőkész emberkék vannak itt. :)

2009. júl. 23. 17:17
 12/23 anonim ***** válasza:
76%

én teljesen egyetértek veled. nekem nagytestű kutyám van, és az utcán sokszor kell fegyelmezni (ne egyen meg mindent, nem kell mindent megszagolni, nem kell mindenhez odamenni). mert pl volt már olyan, hogy nem engedtem hogy megszagolja azt, amit nemrég egy másik kutya hagyott ott (és kedves gazdája), húztam el a kutyát és rászóltam hogy nem (szerintem ez nem nagy fenyítés, de hatásos nálam) aztán meg jött oda hődörögni egy öleb-kutyás néni, hogy mit képzelek miért nem engedem megszagolni hiszen kutya... (elképzelni sem merem, az ő kutyája miket szagolgatott eddig...)

meg amikor láttam, hogy a kutyám "szemezik" egy másik kutyával, akkor rácsaptam az orrára. a kutya gazdája (szintén kis öleb volt) elkezd velem vitatkozni (az út túlsó feléről) hogy miért nem nézheti őt a kutya ... (ha hagyom nem lett volna jó vége, akkor meg az lett volna a baja!)

na szóval elegem van ebből nekem is. ez nem verés, ha valaki odacsap egy kicsit a kutyának (mert sokszor "süketül meg" az én kutyám is) és nem is állatkínzás. az én kutyám had neveljem már úgy ahogy szeretném.

2009. júl. 23. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
50%

az én kutyámat egyetlen egyszer sem vertem meg, mégis okos. a tanulás öröm neki, ha hivom bármit otthagy. mindezt nyugodtan értem el.

a kutya az kutya, az ember pedig ember. a kutya ősei a farkasok. génjeikben még mindig hordozzák a farkas viselkedési formáit. a farkastól ugyan elszakadt, de még mindig úgy viselkedik, mintha falkában élne, ahol megvan a rangsor (vezérek, alárendeltek). az ő falkája a mi családunk. a kutyához "kutya nyelven" kell szólni, ha odacsapok, vagy lekiabálom az inkább emberi magatartás. a kutya az ember legjobb barátja. ki pofozná fel a legjobb barátját?

nevelni persze kell a kutyát, nem szabad mindent megengedni neki. ha valamit rosszul csinál (pl. felugrál) meg kell büntetni. de nem pofonnal, vagy kiabálással. a kutya számára legnagyobb büntetés, ha nem figyelnek rá. egy idő után felhagy vele.

lényeg az, hogy a kutyával ugy kell viselkedni, hogy megértse mit akarunk. a póráz húzása, a felugrálás, az idegenek kitartó ugatása mind arra mutató jel, hogy a kutya magát hiszi a "falka" vezérének. ezzel a pozicióval nem tud mit kezdeni, mert nem érti a mi berendezett társadalmunkat. el kell venni tőle a vezérséget. bővebben Jan Fennell: Hallgassunk a kutyánra cimű könyvben lehet olvasni. hogyan lehet elvenni a kutyától a vezérséget azt nem lehet leirni pár sorban. olvassátok el a könyvet. szerintem minden kutyatartónak minimum ezt a könyvet kellene elolvasnia. én alkalmazom ezt a módszert és beválik!

a jutalmazásról még annyit, hogy ez derűs hangulatot ad a tanitás során. a tápláléknak nagy hatalma van a kutya felett. persze van eset amikor az idegen dolgok izgatóbbak, mint a jutalomfalatkák. ilyenkor kreativnak kell lennünk és magunkra kell felhivni a figyelmet. pl. behivom a kutyát, de az nem jön. még a füle botját sem mozditja. elfutok az ellenkező irányba. mivel a kutya falkaállat, nem akar egyedül maradni, ezért követni fog bennünket. de ha a vezérség nincs nálunk akkor nehéz dolgunk lesz.

még egy jó hir: a könyvben leirt módszer egyszerű és hatékony. és még fenyiteni sem kell a kutyát:)

2009. júl. 24. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 A kérdező kommentje:

Előző!

Nagyon jól ismerem Jan Fennel munkásságát és természetesen alkalmazom is.

A kutyád valószínűeg nagyon gazdi központú, vagy nagyon alárendelt személyiség. Jan Fennel megadja az alapokat, de nem ad minden problémára választ, olvasgasd a cerberos kutyasuli honlapját és megérted miért mondom ezt.

Mint már mondtam a kutyám labdamániás: fennel-mdszerrel hogyan oldod meg az alábbi problémát: a kutya szinte minden előjel nélkül 30 mre kilő és alkalmi süetséget kap, mert meglátott néhány focizó srácot. Imád minket, de labdafüggősége van. Mint már írtam megoldottuk a problémát a kannával és fenyítéssel.

Mellesleg gondolom láttál már farkasos dokumentum filmet és bizony ha egy farkas megkérdőjelezi a vezért az nem teketóriázik, ill. nem nem vesz tudomást a renitensről, hanem keményen megtorolja, avagy kizárja a tagot. :)

Amíg csak a Fennel-módszerrel dogoztam a kutyám úgymond nem vett komolyan a labdával kapcsolatban. Tanult is, enedelmeskedett is, de a labda minezek fölött állt. Csak úgy tudtam legyőzni a labda bűverejét, hogy megmutattam: ha rosszat csinál annak nem csak egy Nem! és néhány perc mosolyszünet a következménye.

A mániája megmaradt, de most már csak akkor rugaszkodik neki, ha azt mondom: Mehetsz! :)


Előző előtti!

Ezért is tettem föl a kérdést, mert sokan így gondolkodnak. Az én kutyám nagyon félénk és sokan hagyják dominánskodni a kutyát. Az enyém erre meneküléssel reagál, de ha nincs hova menni akkor morog. Volt már ebből verekedésünk is, mert a gazdi nem vette tudomásul, h a kutyája erősebb személyiség, mint ő vagy az énkutyám. És bár le van tiltva kutyám a morgásról, agresszívitásról, de ha fél akkor megvédi magát és ez ellen csak a másik gazdi tudna tenni. De többnyire nem tesz. :(

2009. júl. 24. 08:53
 15/23 anonim ***** válasza:

én a 4-es .

népszigeti - cerberos gondolom ezek kutyaiskolák .

vidéken élek.

mivel a kutyám csak 7 hónapos ,a kutyaiskolai képzése ,amolyan kutyaovis, inkább a szocializálás és az alapengedelmességet oktatják ott ahová járunk.

a fő irányvonaluk az örző-védő oktatás, de persze mást is oktatnak. jók a kiképzők.

csak én nem az ilyen típusú kiképzést képzelem el .

a tervem az,hogy terápiás kutyává képezzük. egyszerüen azért,mert ,bent él velünk a lakásban,és mert fajtájából adódóan többgazdás kutya,inkább családtag.direkt akartuk ezt a fajtát. mellesleg berni pásztor . törzskönyv nélkül,gyanítom nem csak berni volt a rokonságban :)

úszik,búvárkodik, bicaj mellett fut ( nem előttem,mellettem )apportírozik.

mindíg csak kicsit mindenből,hogy szokja és erősödjön.

8 hetesen majdnem széttépte egy németjuhász.

túlélte, és azt gondoltam,ha sok mindennel megismertetetem a félelem nem lessz része az kutyaéletének.

ami nem öl meg ,az megerősít.

így ,jelez ha kell, de sosem volt agresszív,pl: nem fél az esernyőtöl,mivel kis-kora óta kiviszem esőben sétálni.

a lányom ugyanolyan bátran elviheti sétálni akárcsak mi.

3 hete , kivitte wc-re.a folytónyakörv karikája szétnyilt és a kutya elörefutott.egy ember meglátta,és szolt a lányomnak,hogy adja oda a nyakörvet és a pórázt ,majd ő segít , a lány 13 éves a kutya 35 kg ,és a kutyán nem volt semmi.a kutya a cc: 200m-re jévő focipályán megállt ( mivel ott szoktunk vele játszani )

a lány sirt,nagyon megijedt,a segítőkész úr eltünt nyakörvestől pórázostól ( hogy a ragya üsse ki :)

se telefon-se semmi a lánynál.

mit csinált a 7 hónapos kutya ?

lefeküdt a lányom mellé és őrizte ,mindaddig míg mi oda nem mentünk ,vittünk tartalék pórázt.

egy ismerős meglátta és felhívott.

tehát, úgy gondolom, a kutya lapvetően tette a dolgát.

vagy 20-25 percig vigyázott egy olyan helyen a síró lányomra, ahol sok kutyát sétáltatnak, fociznak,és futnak,az emberek.

ezt oktatják kutyasuliba.

ez a kutyában van.

ha engedetlen ? megoldom .

2009. júl. 24. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:

hejesen :

ezt oktatják a kutyasuliban ????

2009. júl. 24. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 A kérdező kommentje:

Hogy úgy mondjam terápiás kutyának születni kell ... Voltam vakvezető kutyasuliban, és ott mondták jó ha 3 alomból egy kis kölyköt kiválasztanak, és 10ből 1 kutyus lesz valóban alkalmas vakvezetésre. Többnyire labradorok ugye, de még a fajtán belül is nagyon nagy a szelekció.

Arról nem is beszélve, h nekem meg a családomak az okítás és a fegyelmezés is terápiás foglalkozás. (ha vki kíváncsi rá kifejtem.)


A kutya suliban az engedetlen, szemtelenke nehéz kutyákhoz adnak útmutatót a gazdinak. Mert ugye minden a gazdin múlik.

Ezért mondtam, h ne a halálnyugodt természetű kutyások írjanak, mert nekik valóban nem kell fenyítést használniuk. Hogy úgy mondjam: akinek nem inge ne vegye magára. :)

2009. júl. 24. 12:16
 18/23 anonim ***** válasza:

segítő kutyák : vakvezető-hallás sérülteket-epilepsziásokat-és mozgássérülteket segítő kutyák .

ez egy komoly kiválasztási rendszert igényel.

az állataszisztált terápiás munka ,akár hörcsöggel vagy tengerimalaccal is megy:)

bocs-de a terápiához " csak " egy nyugodt engedelmes kutya kell .a többi ,mint mindíg a gazdán múlik.

gondolom mindenki a maga által jónak talált módszert alkalmazza ,és népszerüsíti.

én csak tanulom :)

2009. júl. 24. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:

az én kutyámmal is volt gond. ne hidd, hogy nem volt problémamentes. mégsem vertem meg.

halálnyugodt kutyája csak annak van, aki maga is halálnyugodt. hogy úgymondjam, ha az idegbaj kerülget, akkor a kutyád is megtébolyodik. kinek kellene olyan vezető, aki össze-vissza csapkod és nyugtalan?

a kanna módszer: megyek sétálni a kutyámmal és egy kannával. elég ciki mindenhova kannával mászkálni. persze csak addig, amig szükséges nem? és mi van, ha már 5 éve nem volt rá szükség, és egy kutya megtámadja az enyémet? hol a kanna?

az én kutyám is mániás volt. nem a labdára, hanem tyúkokra, nyulakra, macskákra. Fennell módszerével véget vetettem neki + egy kis kreativitás. nagymamámnál vannak tyúkok - ideális terep a gyakorláshoz. a kutyát úgy csuktam el, hogy lássa a tyúkokat és engem, ahogy etetem őket. hála a jó égnek a tyúkok sem voltak olyan ijedősek, igy nem futottak el előlem. a kutya látta, hogy nem bántom őket. sokszor végigcsináltam ezt. eleinte majd megőrült, hogy a tyúkokat látja és nem fér hozzájuk. egy idő után megunta és nem törődött velünk, lefeküdt és levette a szemét a tyúkokról. a következő lépésben pórázzal mentem a tyúkok közé vele. eltereltem a figyelmét róluk. különböző gyakorlatokat végeztettem vele, kedvenc játékával játszottam. eleinte elég keservesen haladtunk. ha a pórázon viháncolni kezdett és minél közelebb akart jutni a tyúkokhoz, akkor egyszerűen abbahagytuk a dolgot és elvittem a tyúkok közeléből. sok türelem kellett hozzá, de megérte. 7-8 nap múlva már póráz nélkül gyakoroltam vele. ma már vigan odaengedhetem a tyúkokhoz, mert tudom, hogy nem tesz bennük kárt. egy hónapja a földeken sétáltam vele, és meglátott egy nyulat. utánna eredt. visszahivtam, elsőre nem jött. ellenkező irányba futottam, a kutyám észrevette, hogy nem követem, és egyre inkább távolodik a "vezérétől", aki igy elhagyhatja. egyedül nem akart maradni, igy megfordult.

mindenkinek szive joga, hogyan bánik a kutyájával. én a nyugalom hive vagyok, igy a kutyám is békében együttél bárkivel/bármivel. ha gond adódik, akkor azt csak új feladatnak tekintem, amit meg kell oldani. semmi fenyités, igy nekem sincs lelkifurdalásom, hogy a kutyát olyan dologra kényszeritem, amit nem szeretne csinálni. mindig azt csinálja, amit én mondok, azért mert tudja, hogy ez neki csak jó.

2009. júl. 24. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:

3 kutyám van mind más habitus.


1- kan, nyugodt maflaj 70 kgnyi ifjú titán, de volt már, hogy kapott a seggére, vagy kapott egy pofont. Ritkán, de bizonyos szitukban muszály, így nem támad a keírés melleti kutyákra, bártan elengedhetem, behívható, és amiért eddig kapott az az volt, h elvette a gyerekektől a kaját, meg levette a konyhapultról. Nekem ő így tökéletes, és ma már elég ha felemelem a hangom.


2- ivartalan szuka, ürgefürge pörgő apróka 4.5 kg szemtelen, de nála elég a grabancozás ha rossz, akkor szokott kapni a fenekére, ha felmegy a dohányzó asztalra.


3 ivartalan kan, közepes kb 20 kgnyi csupa izom, önfejűség, makacsság, macskastílusban nyomva. Ha tudna vadászni már rég nem lakna itt. Hyperokos, nagy mozgásigény, figyelmes, de szökős, ő szokott kapni akkor amikor elkapom a szomszédban.


A helyükkel tisztában vannak. Vannak olyan kutyák amelyikeket keményebben kell fegyelmezni szerintem a legkeményebben nálam a 3.kutya van fogva, nála egy kis lazulás = 3 hétig tartó rendszeres szomszédolással.


Nem itélem el azokat akik kicsit kemyényebben okítják a kutyáikat, véleóhetően azok egy kihegyezett katonák lesznek, de amikor ilyen módszerrel próbálnak simulékonyabb könnyebben kezelhető fajtákat tanítani akkor az szerintem nem jó megoldás. Szerintem jó hogy többféle, kiképzési módszer van, így könnyebb választani a különböző tipusú kutyáknak. Pl én tuti nem vinném az 1. számú kutyámat oda ahová a 3-assal járok.

2009. júl. 24. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!