Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Falkavezérség házőrző kutya...

Falkavezérség házőrző kutya esetében? (többi lent)

Figyelt kérdés
Sokat olvasgattam erről a falkavezér dologról, és egy kedvencként tartott kutyával szemben kivitelezhető is. Viszont ha a kutya házőrzőnek és nem csak házi kedvencnek van tartva elég ellentmondásos a dolog. Ugye mindenképp nekünk kell lenni a falkavezérnek, ami azt is jelenti, ahogy olvastam, hogy a kutya idegenekre nem támadhat önkényesen. Ha tegyük fel egy rotiról van szó, és én leszek az alfa, akkor nem fogja védeni a házat, illetve utcán sétáltatásnál bárki agyontapizhatja hogy hű de cuki? Mert itt azt írták, ha a kutya morog, támad arra aki a közelünkbe jön akkor ő a falkavezér, mert hogy ő véd minket. Ilyenkor mi a teendő egy ilyen domináns kutyánál? Mit csináljak hogy elfogadjon falkavezérnek viszont mindenképp megmaradjon az őrző-védő ösztöne, illetve idegenektől ne tűrje el ha hozzányúlnak, és ha szükség van megvédjen mind ember mind esetleges állat támadástól. Azaz csak engem fogadjon el, nekem engedelmeskedjen, idegenekkel viszont agresszív legyen, viszont visszahívásra, meg ha ott vagyok akkor betudjon jönni az illető. És semmiképp ne barátkozzon.Lehetséges ez a két dolog együtt? Vagy ilyen a kutya csak akkor lessz ha ő érzi magát a nyeregben?
2012. nov. 25. 19:33
1 2 3 4
 1/35 anonim ***** válasza:
A probléma ott kezdődik hogy gondolkozás nélkül elhiszed amit mondanak. Én teljes mértékben hiszek a rangsorban, mégis azt gondolom erről a részletéről hogy baromság és logikátlan. Arról nem is beszélve, hogy képzeld a kedvencként tarott kutyákkal is dolgoznak (sokszor komolyabban mint egy házőrzés) és azok között is vannak olyan fajták akikben van őrző-védő ösztön.
2012. nov. 25. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 anonim ***** válasza:
100%

A falkavezérség és a házőrzés tökéletesen megfér egymás mellett, elmondom, miért.

A falka tagjai minden körülmények között védik egymást és a közös területet, csupán az a nem mindegy, ki dönti el, hogy mikor védjük és mikor nem. Tehát ha a falakvezér nincs jelen, a kutya akkor is védeni fogja a házat. Ha meg ott vagy, és te nem pacsizol össze a betörővel, hanem fellépsz vele szemben, a kutya azonnal megy támogatni, aztán győzd leszedni az ipséről. A természetben sem csak a falkavezér harcol, hanem az egész falka együtt; a falka tagjai automatikusan védik egymást, a legalacsonyabb rangú is kiáll a főnökért, ha az szorult helyzetbe keveredik, ez természetes. Úgyhogy emiatt ne aggódj.

Az idegenekkel szembeni bizalmatlanság meg leginkább ösztönös dolog, nem igazán nevelhető, vagy csak durva módszerekkel, amiket nem ajánlok senkinek, és amúgy sincs semmi köze a falkavezérséghez.

2012. nov. 25. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/35 anonim ***** válasza:
Az ,hogy idegenekkel legyen agresszív szerintem semmiképp sem jó.Képzeld el,hogy mondjuk állatorvoshoz kell vinni,vagy odamegy hozzá egy gyerek ,vagy buszon ,emberek között kell mászkálnod,vendégek jönnek,új családtag jön...stb. Nem az a jó ha agresszív,hanem ha te tudod irányítani.Neked fogadjon szó,ha azt mondod csípd meg akkor támad,ha ereszd akkor elengedi,Te vagy a falkavezér tehát TE mondod meg mikor mit tegyen.Az,hogy védi a területet az oké,de ha valakit Te beengedsz az udvarra,lakásba akkor neki nyugton kell maradnia.Ezt Te is megtudod neki tanítani,de ha nem megy akkor suli.Egy antiszociális kutya nagyon veszélyes lehet,rád és a családodra nézve is.Nekem rottim és steffim van,nem agresszív egyik sem ,gyerekek simogatják őket,bárhová betudok menni velük,buszozunk,vonatozunk,metrózunk ha kell és végig nyugodtak,de ha otthon vagyunk védik az udvart,hisz az a területük,nem is nyúlna be senki a kerítésen.
2012. nov. 25. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/35 A kérdező kommentje:
Na igen sajnos ez a probléma "ha ottvagyunk". Viszont a kutyának akkor is ugrania kell a betöröre, ha nem vagyunk otthon főként akkor! És az alábbiak alapján nem ezt olvastam. Az utcán sétáltatásra meg ott a szájkosár, póráz....ha meg valaki nem tudja hogy mi az és mire kell magára vessen ha odaszalad a kutyulihoz. Én sem megyek oda senki kutyáját simogatni amíg engedélyt nem kérek rá. Sőt engem feldühít ha valaki, az én kutyámat tutyimutyizná az utcán. A gyerekemnek ha lenne meg végképp nem engedném hogy idegen kutyáját fogdossa.
2012. nov. 25. 20:06
 5/35 A kérdező kommentje:

"Tehát ha a falakvezér nincs jelen, a kutya akkor is védeni fogja a házat."

Bocsi ezt félreolvastam.

2012. nov. 25. 20:11
 6/35 anonim ***** válasza:
76%
Mondom, egyszerűen nem kell mindent elhinni, amit mondanak a falkavezérséggel kapcsolatban. Teljesen logikátlan lenne, hogy a kutya majd ül szép és hagyja, hogy pl bántsák betörés közben csak mert nem kapott parancsot. Azt biszont figyelembe kell venned, hogy igazi őrző-védő kutya kevés van, sokszor még profi kiképzés után sem reagálnak tökéletesen éles helyzetben. Tehát lehet, hogy a te kutyád sem fog támadni ha nem vagy ott (vagy ha ott vagy) és nem azért mert probléma van a vezérséggel.
2012. nov. 25. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/35 A kérdező kommentje:
Értem. Köszönöm a válaszokat!
2012. nov. 25. 20:28
 8/35 anonim ***** válasza:

Szerintem a te igényeiddel nagyon nem mindegy a fajtaválasztás.

Mindenképpen valamilyen keleti juhász kutyát választanék erre a célra, vagy kuvaszt és komondort. Feltéve, ha van nagy területed.


A falkavezérség meg picit félre van értelmezve.

Érdemes lenne utánaolvasnod a dominanciaváltó képességnek, azt hiszem Csányi írt róla hosszan. A kutya éppen ebben különbözik a farkastól, hogy nagyon könnyen vált hierarchikus viszonyok között. Naponta új falkákba rendeződik a kutyafuttatókon is, muszáj nagyon jól alkalmazkodnia alárendelt és domináns szerepekhez is.


Egy vakvezető kutyának átadja az irányítást a gazdája, de bármikor visszaveheti. Ugyanígy a nyomkövetés is egy olyan szituáció, amiben a kutya irányít, sőt az örző-védő sport is. Más kérdés, hogy mivel a csapatnak/falkának a vezetője a gazda, így bármikor vissza veheti az irányítást.

Az, hogy te vagy a falkvezér, nem azt jelenti, hogy a kutyádnak nem lehetnek önálló döntései, hanem épp ellenkezőleg, megengedheted neki az önálló döntést ha maximálisan biztos vagy abban, hogy éles helyzetben is tudod irányítani a kutyát.


Nézd meg hogy véd egy kuvasz a gazdája jelenlétén kívül: http://www.youtube.com/watch?v=qMnzsrcK8vA


De nézz meg pl. egy komolyan képzett kutyát, hogy tud egyszerre védeni, és engedelmeskedni:

http://www.youtube.com/watch?v=JZG7QJG-ffI

2012. nov. 25. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/35 anonim ***** válasza:
75%

Teljesen egyetértek az utolsó hozzászólóval, így nem is ismételném őt, csak azt nem értem, hogy miért azt a cane corsot tetted be "komolyan képzett" kutyaként.

Tényleg engedelmes, de az a videó inkább azt mutatja be, milyen egy betanított feladat...

(Meg mi volt már az elején, hogy két percet szórakoztak, mire a kutya felfogta, hogy merre kellene fürkészni?? mellesleg azon a fürkészésen is annyira látszott, hogy tanult viselkedés... ami nem baj, csak nem ez lenne a cél azért, ha már magas szintről beszélünk...)


A kuvaszok pedig 3 perc alatt szétszedték volna a csibészt, ha komolyan teszi a dolgát és nem p.csöl.


Össze sem lehet hasonlítani a két videóban látott kutyák munkáját.


Ha egy késsel esnének mondjuk a kutyáknak, a cane corso szegény valószínűleg ott halna meg, nem egyszer láttunk erre példát.:(

A kuvasz lehet, hogy szerezne sérülést, de a támadója meghalna.

(Volt egy kis tanya, amit 2 lusta kuvasz őrzött. Mindenkit beengedtek a területükre, egész nap csak döglöttek, hangjukat sem lehetett hallani. Még a gazda is elkönyvelte, hogy hát b.sszus, rossz vásárt csinált a kutyáival... kileste ezt 4 roma... Egyik este kis teherautóval odamentek, hogy a kutyákat késekkel, ásókkal, hogy a kutyákat kiiktassák, és bepakoljanak pár birkát...

Egyetlen egy ember tudott elmenekülni, a sofőr, aki nem szállt ki az autóból. A többieket darabokban, vérbe fagyva találta a gazda másnap reggel.)


Annyira bírom, hogy az ilyen videók alá, ahol csak csíp egyet a kutya, és hátra ugrik, esetleg csak messzebbről ugat mennek a kommentek, hogy micsoda besz.ri kutya...


Nem beszari, csak nem hülye.

Ha az a segéd valóban fenyegetően, rossz szándékkal közelítene, és nem bohóckodna, szó szerint belehalhatna.


Ennél csak az dühít fel jobban, amikor pásztor kutyákkal ŐV-re járnak.



Még eszembe jutott egy kis hozzáfűzni való:

Ha ösztönösen nem tudsz "falkavezérré" válni a kutyád szemében, és az utcán is agresszív, illetve ha a kertből ugat valakit, nem tudod leállítani, stb, akkor jobb, ha olyan kutyasuliba mész, ahol ezt megtanítják neked, és tudatosan építed fel a tekintélyedet.

2012. nov. 26. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/35 anonim ***** válasza:

egy cik szerint : a nagy szeretetben nevelt kutyák ,NEM VÉDIK MEG A HÁZAT A BETÖRŐ ELLEN ! max ,figyelmeztet, de kevésbé támad!hiszen 100 kutyából ,talán,ha 5-6 képes visszatartani a betörőt,főleg a kutyához értő betörőt ! mindegy a képzés,hiszen ,szinte mindíg ott a gazdi a vezér,az isten,akit esetleg megvéd:)

ahol élek ,volt talán 500 betörés 2 év alatt ( átlagos közepes méretű városba),de soha sem halottam,hogy a kutya elzavarta volna,esetleg megfogta volna a betörőt!

hiszen nappal,is ugat a kutya ,ha mindenki a családból dolgozik ,akkor ugyan ki venné észre ,hogy a betőrő miatt ugat,és nem egy macska miatt?? van pár fajta a mi képezhető a betörő elfogására,sőt esetleg a lefogására,de ez komoly felkészültséget,komoly kutyákat,és rengeteg gyakorlást feltételez ( lsd : a gazdag emberek ,bull masztifokkal védeték a birtokaikat 1800-1900-as években , de mindíg volt ember is a kutyák mellett!hiszen a betörőt el is kell fogni,a kutya nem viszi be a zsarukhoz:)

2012. nov. 26. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!