Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kérdések a klikkerről (? )

Kérdések a klikkerről (? )

Figyelt kérdés

Elkezdett jobban érdekelni a klikkeres tanítás, de nem tudom, hol tudhatnék meg róla többet. Van egy könyv, amiről hallottam, Vámosi-Nagy Nóra: Klikk! c. könyve, ehhez kapcsolódik az

1. kérdés: Mik vannak ebben a könyvben? Olyan is van benne, hogy hogyan kell trükköket megtanítani? Ha igen, az "ül"-nél és a "fekszik"-nél bonyolultabbak is szerepelnek bent? Jó könyv, érdemes megvenni?


2. kérdés: Mondanátok tapasztalatokat a klikkerrel kapcsolatban? Milyen úgy tanítani, mi a véleményetek? Valakivel beszélgethetnék privátban is erről a tanítási módszerről, aki tapasztaltabb?


3. kérdés: bonyolult megtanulni, hogy hogyan tanítsunk? Könnyű a tanítás alatt elrontani valamit, vagy egyszerű egy kezdő kutyásnak is kivitelezni a dolgokat?


4. kérdés: Cesar Millan módszere is nagyon tetszik! Valahogy "össze lehet olvasztani" a klikkerezéssel? Alkalmazható együtt a két elv?


5. kérdés: Mihez nem kell klikker? (Pl. valamilyen kutyás sporthoz, kiállításhoz...?)


Remélem tudtok segíteni! Köszönöm nagyon-nagyon szépen előre is! :) Igazán sokat segítenétek hasznos válaszokkal! :)



2012. dec. 29. 14:17
1 2
 1/11 Jázi&Csenge ***** válasza:

Én is most ismerkedek a klikkerezéssel, én is így fogok tanítani. Már egy jó ideje bújom ezt az oldalt:

[link]

Neked is sokat fog segíteni szerintem! :)

A legtöbb kérdésedre találhatsz itt választ úgy nagyjából.


Vámosi Nagy Nóra könyvét én is be fogom szerezni, jókat hallok róla. Szerintem vedd meg, ártani nem árthat :)

2012. dec. 29. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszi a tippeket, első. A 3.-4.-5. kérdésre nem tudnál választ adni?
2012. dec. 29. 14:24
 3/11 Jázi&Csenge ***** válasza:
100%

Megpróbálok, bár mondom, még én sem vagyok annyira tapasztalt, még nekem is tanulnom kell a módszerről :)


3. Szerintem nem bonyolult. Eleinte én is azt hittem, de ha két-háromszor átolvasod a cikkeket azon az oldalon, amit belinkeltem, akkor már nagyjából megérted. Sokat olvasgass, és akkor hamar rájössz a klikker elv lényegére, hamar megtanulod, hogy hogyan tanítsunk :) Ha ez megvan, utána már úgy gondolom nem lesz nehéz a tanítás része, persze bele kell jönni.


4. Hmm...szerintem valahogy biztos lehet alkalmazni mindkettőt, úgy, hogy Cesar tippjeit, de a klikker módszerrel tanítasz.


5. Igazából szerintem a kutyás sportokhoz nemigen szükséges klikker, de ez nem biztos. Agilityhez én nem fogom használni, frizbihez nem tudom, hogy kell-e, dog dancinghez viszont mindenképp használj klikkert. Nem is tudom, hogyan lehetne jópár trükköt megtanítani DD-hez klikker nélkül...=)


A többiek, akik már tanítottak/tanítanak is klikkerrel, biztos hasznosabb válaszokat adnak majd, de azért próbáltam valami értelmeset írni.


Egyébként az a véleményem a klikkerről, hogy a legjobb tanítási módszer. Minden állat könnyen és gyorsan tanul vele, csak a gazdinak is megfelelően el kell sajátítania a klikker alkalmazását, tehát ásd bele magad a témába...jó mélyen! ;) :D

2012. dec. 29. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

2: Remek eszköz, de nekem nincs türelmem rendeltetésszerűen használni, viszont a kutya szeret vele dolgozni, úgyhogy pontosításra, új dolgok tanulására használjuk.


3: Ha érted az elvet, könnyű, ha nem, nehéz :) Könyvből szerintem elég jól meg lehet érteni az alapokat, a többi meg a kreativitásodon múlik.


4: Cesar Millan nevelésről beszél, a klikker pedig tanítás, másra valók, tehát természetesen alkalmazhatod őket együtt.


5: Semmihez nem KELL klikker :) Tanításhoz lehet használni, terápiás célra is jó lehet, de a klikker előtt is volt élet. Inkább azt emelném ki, amihez viszont nem lehet klikkert hazsnálni: a nevelés. A klikker arra való, hogy feladatokat megtaníts a kutyának, de az alapvető szabályok felállítása (pl. nem lépsz le a járdán, nem eszel bele a kajámba, nem támadod meg a másik kutyát) borzasztóan nem klikkeres feladat, hiszen nem arról szólnak, hogy megcsinálja a kutya a jutalomért, hanem hogy mindig minden körülmények között tartsa be a szabályt, ha a fene fenét eszik is.

2012. dec. 29. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Jázi&Csenge ***** válasza:
* úgy, hogy megfogadod Cesar tippjeit
2012. dec. 29. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Én küldtem privát üzenetet abban elmondtam a lényegét,nagyon egyszerű tanítani,és egy rontás még nem a világ vége.Agilityhez,Dog Dancinghez használják,de mindent vele tanítani a kutyának.A Cesar módszer a falka elven alapul,a klikkerezés a tanításon,persze ha rossz használhatod cesar módszerét,de nem függ össze
2012. dec. 29. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm Jázi&Csenge, hogy megpróbálsz segíteni! :)

Köszi neked is akumi, nagyon hasznos és érdekes dolgokat írtál.

Bodza9, elolvasom a privit :) Köszi

2012. dec. 29. 14:41
 8/11 anonim ***** válasza:

A Vámosi könyv nagyon jó, nekem is megvan. Kövesd figyelmesen amit ír a klikker "kondicionállásával" kapcsolatosan.


futáshoz nem kell klikker :P

2012. dec. 29. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
:D köszi utolsó :DDDDD
2012. dec. 29. 14:43
 10/11 anonim ***** válasza:

1. A könyvben le van írva a 6 tanítási módszer, és kb. 8-10 trükkön keresztül le van vezetve, hogy a 6 módszerből melyikkel hogyan tanítasz egy-egy trükköt.


2. Szerintem fantasztikus élmény látni, ahogy a kutya gondolkodik, eleve meg tudod belőle ismerni az észjárását, nekem mindig olyan érzésem van, mintha az amúgy zárt rendszer hirtelen nyitottá, szemmel láthatóvá válna. Persze ez csak formálásnál ennyire lenyűgöző, megvezetésnél inkább csak a hatékonysága a meglepő. Persze kell fogékony kutya is, de tényleg csodákra képes. Többször leírtam már itt, hogy volt nálam ideiglenesben egy mentett vizsla, aki korábbbi életét egy vashordóhöz kötve élte, 3 nap után szemkontaktusos lábnálkövetésre klikkelgettem a nagykörúton. Őszintén szólva én mióta klikkerezek, nem is nagyon tudom elképzelni, hogy hogy máshogy lehet tanítani. Mármint nem az eszköz nélkül, mert én "ugy"-ozással is klikkerezek, hanem a szemlélet nélkül.


3. Nekem nehéz volt nagyon, és még mindig tanulási folyamat van. Elrontani viszont nem nagyon tudsz semmit, maximum mást megtanítani, mint amit eredetileg akartál. Igazából amitől nekem nagyon nehéz volt az az, hogy borzasztóan oda kell figyelni magamra is és a kutyára is, és nem idegeskedni, ha valami nem úgy megy, ahogy akartam, hanem megfejteni, hogy mi a hiba, hogy lehetne máshogy csinálni. Nagyon nagy kreativitás kell hozzá, meg rengeteg türelem és rugalmasság.

Nekem két nagyobb elrontásom volt. Az egyiknél a jobb hátsó lábat akartam tudatosítani, az volt a célom, hogy valamilyen vezényszóra emelje a jobb hátsót, és véletlenül az lett belőle, hogy a jobb hátsót a bal első előtt keresztezve pörög körbe :) A másik idegesítőbb sajnos, és ezt marha nehéz kijavítani is. Mivel türelmetlenebb voltam az utóbbi időben, ezért a kutyám is befeszkózott (ezért nem szabad feszülten, meg idegesen nekiállni tanítani) és elkezdte tolni a csillapító jeleket, én meg folyton beleklikkeltem véletlenül abba, mikor nyalja a száját. Na azóta ha valamitől feszült lesz, akkor azonnal nagy lendülettel nyalja a levegőt, és tanulásnál is nagyon sokszor ha nehezen érti meg mit akarok és izgul, akkor is nyalakodik, és persze még mindig van, hogy minden figyelem ellenére beleklikkelek.

De komolya viselkedésproblémát azért nem tudsz klikkerrel csinálni, attól nem kell félni.


4. Az inkább nevelés, a tanítás az tök külön választható.


Nem tudom, hogy van-e kutyád, és ha van, mennyi idős, mert azt még fontos tudni, hogy annál könnyebb elkezdeni klikkerezni, minél "szabadabb" a kutya gondolkodása. Tehát ha már bele van nevelve egy követő passzivitás, akkor elég nehéz meggyőzni arról, hogy most kreatívkodhat, és nem kap semmilyen iránymutatást, míg mondjuk egy kölyöknél fantasztikus tempóval lehet a szabad gondolkodását kihasználva tanítani.

2012. dec. 29. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!