Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ivartalanítás, vagy hagyjuk...

Ivartalanítás, vagy hagyjuk fialni egyet?

Figyelt kérdés

Sziasztok!Van egy másfél éves szuka shar pei-m.

Az állatorvos azt mondta, hogy várjuk meg, míg fial egyet, majd csak utána ivartalanítsuk, mert jót tesz neki ha fialhat egyet.

Több embert megkérdeztem erről, volt aki megerősítette ezt, de volt aki azt mondta hogy ez hülyeség.

Nektek mi a véleményetek erről?

Egyébként ezt az állatorvost egy jó szakembernek ismertem meg, de ebben most valahogy kételkedem..


2013. jan. 3. 20:34
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Hülyeség, rég megdőlt tévhit, amit az orvosod mondott. Helyedben elgondolkodnék a váltáson, mert ezek szerint jó régen nem járt továbbképzésen. Vaaagy a pénzen kívül más nem számít neki. Nem tudom melyik a "jobb".
2013. jan. 3. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Helyetted nem dönthetünk csak javasolhatunk: én ivartalanítanám.

Ezeket a kérdéseket válaszold meg:

- a kutya törzskönyves?

- tenyészszemlés?

- örökletes betegségekre szűrt?

- ismered a saját kutyád gyengéit?

- tudod hogy lehet őket, milyen típusú kannal, kompenzálni?

- van tenyésztési célod?

- tudod mit akarsz látni a születendő kölykökben?

- a leendő alom hozzátenne a fajta értékéhez vagy csak a mennyiségéhez?


Ha csak azért akarod fialtatni h legyenek kölykök, akkor a válasz egyértelműen fölösleges és a fajtára nézve még káros is.


Hasznos olvasmány:

[link]


Plusz egy jó tanács: válts állatorvost!

2013. jan. 3. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Ez bizony hülyeség. Keress egy normális állatorvost,és ivartalanítsd ki.
2013. jan. 3. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Az állatorvosok azért szokták az egyszeri elletést javasolni,mert pénzük van benne:vemhesség alatti vizsgálatok,ellési komplikációk,kicsik oltása stb.Vagy azért szokták ezt mondani,mert egyes állatorvosoknak nehéz a műtét megoldása még nem ellett állaton.

Már nagyon rég túlhaladott nézet az,hogy egyszer ellenie kell.Kb.olyan szintű hiedelem ez,mint mikor azt mondják,megvész a kutya a forró ételtől.Semmi alapja.

Jó lenne mielőbb másik állatorvost keresned,aki nem ilyen pénzéhes.Az Állatorvosi Kamara már nagyon rég kiadott egy állásfoglalást,amiben az ivartalanítást már az első tüzelés előtt javasolja,valaki talán be tudja linkelni.

2013. jan. 3. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Furcsállom, hogy ezt javasolta, akárhány állatorvosi rendelőben jártam, mindenhol az volt kiplakátolva, hogy nem kell megvárni egy szülést sem.

Neten sok dolgot találsz a témáról.

2013. jan. 3. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez szerintem is hülyeség...

Én annak idején még elhittem.

Csak jót akartam, így a kutyám ellett egyszer.

6 kölyke született.

Hidd el, mocskosul nehéz jó gazdát találni nekik.

Az egyik ismerősöm, akit egyébként egy tök normális, komoly embernek ismertem meg, jelentkezett az egyik kölyökért.

Örültem, hogy ismerőshöz kerül, oda is adtam neki az egyik picit.

Már az gyanús volt, hogy egy nem túl kedvelt tanárról akarta elnevezni...


Kiderült, hogy nem is hozzá került a kutya, hanem az anyjához, fél országgal odébb.

Sosem mesélt róla, ha kérdeztem, nem adott normális választ...

Direkt mondtam minden befogadónak, hogy ha BÁRMI gond van a kutyával, ne kidobják/leadják, hanem adják vissza nekem.


Ez a srác is megtehette volna, mégsem tette.


Csak utólag tudtam meg, hogy a kutya onnantól, hogy egyszer megkergette a macskájukat, láncon élt.

Soha nem sétáltatták.

Aztán az anyja kiköltözött külföldre, a kutyát pedig nemes egyszerűséggel ott hagyta.

Egy állatvédő szervezet mentette meg szerencsétlent.


és ez volt az a gazda, akiben biztos voltam, hogy megfelelő.

Bele sem merek gondolni, a többi milyen lehet.



nem tehet annyival jobbat a szukádnak az az egy ellés, mint ahány kutya életét tönkreteszi.


Egyébként egy embernél sem történik semmi, ha nem szül.

Csak nem viseli meg úgy a szervezetét a terhesség.


A szülésnek annyi előnye van,hogy az anya vérében megjelennek új antitestek, ezért valamivel ellenállóbbá válik bizonyos fertőzésekkel szemben.

De ettől még nem lesz hosszabb életű.


A második kutyámnál már nem vártam az ivartalaníttatással, egyszer sem ellet, még sincs semmi baja.

2013. jan. 3. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Nagyon helyesen kételkedsz!

Az állatorvosod egy zseni, tudja, hogyan kell meggazdagodni ebben az állásban. Ugyanis ha egyszer fial a kutyád, az csak neki lesz jó, senki másnak, főleg a kutyádnak és a kölyköknek nem. Ha bele gondolsz, kölykönként minimum 15-20 ezret hagysz nála és még ehhez jön a szuka állandó vizsgálata, UH, esetleges császározás (ami úgy 60-100 e). Szóval tudja a dokitok, hogy kell megélnie.

Már egyetlen vemhesség, ellés, utódgondozás olyan nagy mértékben megterheli a kutya szervezetét, hogy akár 2-3 évvel rövidebb ideig élhet (ezt nem csak egy állatorvos mondja, hanem az összes hozzáértő világszerte). Hidd el, csak ártalmas a számára a fialás. Arról nem is beszélve, hogy így is több, mint 2 millió gazdátlan kutya van Magyarországon, nem kell még több. És szerződés nélkül lehetetlen normálisan, felelősen gazdához adni egy kölyköt, hisz nincs jogosultságod ellenőrizni és felügyelni a kicsit, miután elkerült tőled, márpedig szerződést csak úgy nem állíthatsz ki, sajnos.

2013. jan. 3. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 ratata ***** válasza:
100%

az orvos - most mindegy ember vagy állat- én sokáig úgy tudtam, hogy nem szakma hanem HIVATÁS megdöbbentő...

nem kell fialni sőt a kannak sem kell fedeznie(ami egy másik tévhit) mert erőszakosabb és agresszívabb lesz tőle.


idézek a Szent István Állatorvosi Egyetem honlapjáról:"Az is gyakori tévhit, hogy a kutyának és macskáknak ivartalanítás előtt legalább egyszer szülnie kell. Valójában az ivarérés körül, a teljes testi fejlettség után, de még a tenyésztésbe vételi kor elérése előtt ivartalanított állatnál számos gond elkerülhető, amelyek a vemhesség, az ellés vagy a kölykök felnevelése során adódhatnak. Kutyánk vagy macskánk nem lesz boldogtalanabb, ha soha nem születnek utódai és nem élheti át az anyaság érzését."

2013. jan. 4. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen mindenkinek a sok választ! Ziva (a kutyus :) ) ivartalanítva lesz, minél hamarabb! Ezt az állatorvost pedig a jövőben hanyagolom..

Még egyszer köszönöm mindenkinek!

2013. jan. 4. 21:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!