Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi ez a sok hókusz-pókusz...

Mi ez a sok hókusz-pókusz (tükörsuli)?

Figyelt kérdés
Nem tudtam jobb kérdést feltenni, bocs:) szóval a lényeg: csomó válaszban írjátok (elsősorban a kutya tanításával kapcsolatban), hogy ezt nem lehet leírni, nem lehet így megtanulni. Pedig csomó alap feladat igenis jól leírható, ami a kiképzést illeti. A kutyapszichológiáról is van csomó könyv, ahol írásban mondják meg, mit tegyél (pl Fennel). Most akkor csak a tükörsulis tanítási mód olyan misztikus, hogy azt nem lehet írásban megfogalmazni, vagy csak százalékot kaptok a sulitól, hogy nehogy eláruljátok a titkot?:) komolyan érdekel, hogy ezt miért nem lehet legalább nagy vonalakban leírni, hogy miről is szól.
2013. jan. 8. 13:14
1 2 3
 21/25 A kérdező kommentje:
19-es: na ez az... De ha a te stílusod, hanghordozásod, személyiséged lágyabb, kedvesebb, akkor muszáj neked eljátszani a kemény macsót, hogy hallgasson rád a kutya? Nem az lenne a cél, hogy a kutya hozzád alkalmazkodjon, akkor is, ha magas a hangod vagy selypítesz vagy pösze vagy?...
2013. jan. 8. 15:29
 22/25 anonim ***** válasza:
100%
Én inkább másként közelíteném meg a dolgot: mindenki válasszon olyan kutyát magának, ami illik hozzá. (Ehhez modjuk kell némi tapasztalat.) Nem az a lényeg, hogy milyen a hangod, hanem hogy mennyire vagy hiteles. Egy tolókocsis néma ember is lehet hiteles egy kutya számára akár csak a nézésével is, ha az a személyiségéből fakad. Vagy hiába egy hegyomlás kigyúrt kopasz ordibáló állat a gazdi, ha nem hiteles vezető a kutya számára.
2013. jan. 8. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 A kérdező kommentje:
Utolsó: egyetértek. Gondolkoztam ezen a "hitelesen mutasd ki, hogy haragszol a kutyára" dolgon. És arra jutottam, hogy az 5 és a 3 éves kutyám még soha nem csinált olyat, amiért haragudtam volna. Féltettem, óvtam, izgultam valami miatt, de nem haragudtam rájuk. Ezért dermedtem le a kutyasuliban, amikor az oktató képes volt úgy leb@szni egy kutyát, mintha legalábbis megölt volna egy embert, pedig csak azt hiszem, nem akart leülni. Ez nekem tuti, hogy nem menne. És mindemellett nem csinálnak olyat a kutyáim, ami miatt haragudnék rájuk.
2013. jan. 8. 15:48
 24/25 anonim ***** válasza:
100%

Na, neked szerencséd volt, az én kutyám viszont amíg nem tanultam meg rá haragudni ön és közveszélyes volt, mert ahogy az előzőek írták, nem olyat választottam, aki illik hozzám. És igen, meg kellett tanulnom haragudni rá. Nem eljátszani, mert amíg nem haragszol tényleg, addig nem is tudod eljátszani.


A tükör módszer összefoglalva meg azért sok helyen megtalálható.

Három pilléren alapul. A klikkeres tanítás, a megfelelő életmód kialakítása, és a viszonyrendezés.

A tükör módszer azt mondja, hogy bármilyen problémád van a kutyával, mind a három pillért figyelembe véve kell rajta változtatnod.

Tehát ha például a kutya felugrál mikor örül, meg kell vizsgálnom, hogy tanítottam-e neki más viselkedést felugrálás helyett, pl. hogy hozzon oda valamit. Az életmódja rendben van-e, azaz van-e lehetősége leadni az ösztönenergiáit, vagy épp teljesen túlfűtött állapotban van? És harmadik, hogy van-e elegendő tekintélyem ahhoz, hogy egész egyszerűen letiltsam.

Önmagában semelyik irány sem oldhat meg egy problémát, csak az ha a ha a hármas egység rendben van.


Aztán ugye sajátja még a módszernek a domináns egyed 3 kiváltsága, amit megfogalmaztak:

Közös akció kezdése, irányítása és befejezése (ezt ugye életmódprogramoknál lehet a legjobban gyakorolni, illetve tanításnál)

Privát terület határa: azaz a domináns egyed közelébe,és az általa birtokolt területekre belépni csak engedéllyel lehet, és a domináns egyed bármikor állíthat új privát területet, illetve oldhat fel területet

"Ez az én dolgom": azaz bármikor bármilyen tevékenységből ki kell maradnia, ha nem akarom, hogy zavarjon benne, és bármilyen tárgyat jelölhetek meg én dolgomnak.


Akkor tudok domináns egyedként funkcionálni, ha ezeket a kiváltságokat érvényesíteni tudom.

2013. jan. 8. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 A kérdező kommentje:
Köszi, hogy leírtad. Tényleg a megfelelő kutya-gazdi páros a kulcs. Bár én most egy menhelyen is dolgozok, és a legérdekesebb felfedezésem, hogy olyan kutyákkal is összhangba tudok kerülni, akikről soha nem gondoltam volna. És olyan kutyákkal jövök ki nehezebben, akiket mások kedves és bújós kutyáknak tartanak. Ez az egész hierarchikus dolog talán akkor a legfontosabb, ha olyan kutya és gazdi kerül össze, akik valamiért nem illenek egymáshoz, mégis muszáj megtanulniuk együtt működni.
2013. jan. 8. 16:18
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!