Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mi ez a sok hókusz-pókusz...

Mi ez a sok hókusz-pókusz (tükörsuli)?

Figyelt kérdés
Nem tudtam jobb kérdést feltenni, bocs:) szóval a lényeg: csomó válaszban írjátok (elsősorban a kutya tanításával kapcsolatban), hogy ezt nem lehet leírni, nem lehet így megtanulni. Pedig csomó alap feladat igenis jól leírható, ami a kiképzést illeti. A kutyapszichológiáról is van csomó könyv, ahol írásban mondják meg, mit tegyél (pl Fennel). Most akkor csak a tükörsulis tanítási mód olyan misztikus, hogy azt nem lehet írásban megfogalmazni, vagy csak százalékot kaptok a sulitól, hogy nehogy eláruljátok a titkot?:) komolyan érdekel, hogy ezt miért nem lehet legalább nagy vonalakban leírni, hogy miről is szól.
2013. jan. 8. 13:14
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
85%

Azért, mert egy büntetést tényleg nem lehet leírni. Sőt továbbmegyek, akkor sem fogod tudni kivitelezni, ha végignéztél 25-öt. Nekem a legelsőt úgy sikerült megcsinálnom, hogy Korom Gábor a hátam mögött állva folyamatosan nyomta a fülembe, hogy nem jó, elengedted a derekad, húzd ki magad, nem jó, kifelé a tenyér, feszes ujjak, szétesett az arcod, úgy húztad ki magad, hogy hátráltál, megint elszúrtad, stb.


Meg érted, most komolyan 14 hét tananyagát (merthogy minden összefügg mindennel) szerinted miért nem lehet leírni? Érettségihez is minek suliba járni, mikor mindenki számára elérhetőek a történelem könyvek?


A klikkeres tanítást le lehet írni, a helyes életmódot le lehet írni, néhány alap szabályt is le lehet írni, de az ösztönkezelést, meg a terápiát még sokszor látva sem lehet leutánozni. Vagy lehet, hogy én vagyok antitálentum, de vannak olyan helyzetek, amikben 3 év tüköriskolázás után is bizonytalan vagyok. NEm látom a gazdát, nem látom a kutyát, nem látom az egész helyzetet, hogy a fenébe mondjam el, hogy mit csinál rosszul?

2013. jan. 8. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
Az enyém volt a büntetéses kérdés, nem a kérdezőé, szerintem nem emiatt kérdezte.
2013. jan. 8. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 A kérdező kommentje:
Szóval ebben a gazdi színészkedése (nem negatív értelemben) azaz hanghordozás, testtartás, ilyenek a lényeg? Egyébként csomószor nem értem, hogy ott vannak a mozgássérültek, vakok kutyái: tuti, nincs jó testtartásuk, mimikájuk. Ott vannak az értelmi fogyatékosok terápiás kutyái: tutira nem a megfelelő hangszínnel beszél, mégis működik. Szóval akkor más lehet a kulcs, ha olyan emberek is képesek rá, akik pl tolószékben ülnek, nem?
2013. jan. 8. 13:45
 4/25 A kérdező kommentje:
A büntetős kérdés miatt merült fel bennem, de én nem ő vagyok ;)
2013. jan. 8. 13:46
 5/25 anonim ***** válasza:
100%
De másban meg nincs hókuszpókusz. VAgyis amit még nem lehet elmagyarázni az, amikor a kérdezőnek van egy több éve elcseszett viszonya, vagy egy alapjaiban rossz hozzáállása. Az megint olyasmi, amit így se - úgy se fog megoldani egy komment.
2013. jan. 8. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
100%

Volt kerekesszékes az alapfokos csoportunkban, aki magának képzett segítő kutyát és nehéz volt neki nagyon, még úgy is, hogy vele volt az apukája és segített. De igazi segítő kutyának eleve nagyon durván szelektált együttműködő kutyák lesznek alkalmasak. Vakvezetőnek, mozgássérült segítőnek már eleve úgy tenyésztik, de még egy-egy esélyes alomból is csak 1-2 lesz alkalmas. Aztán kiképzik és úgy kerül a gazdihoz. Az kicsit más helyzet, mert ott profi képzi ki a kutyát, és utána már csak arra kell vigyázni, hogy ne rontsa el, nem megjavítania kell neki magának egy olyat, akit ő rontott el. Remélem érzed a különbséget.

Ha egy teljesen tanításhoz nem értő gyerek kezébe adsz egy kutyát, aki tud ülni, feküdni, pacsizni, akkor esélyes, hogy a gyereknek is meg fogja csinálni. Persze idővel el tudja rontani, ha bénázik, de nem biztos, hogy el fogja.

De ettől még ő nem tudná rá megtanítani.

2013. jan. 8. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
100%

"Szóval ebben a gazdi színészkedése (nem negatív értelemben) azaz hanghordozás, testtartás, ilyenek a lényeg?" Igen, meg a belső világa, érzései is, mert a szem igazából mindent elárul. Meg nagyon alapos ismerete a kutyának, hogy tudd mikor elég, és mikor sok, és mikor színészkedik, és mikor van tényleg beszarva. Nagyon észnél kell hozzá lenni, hogy jól kivitelezz a büntetést az elméleti és a technikai tudás is kevés. Aztán tudni kell azt is, hogy mikor kell kioldani, hogy kell kioldani, és a kioldás után hogy kell viselkedni.


Nagyon sok a hiba lehetőség, ezért szerencsésebb elkerülni, hogy büntetni kelljen. Fárasztással, tanítással, stb.

2013. jan. 8. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 A kérdező kommentje:
Értem, de azért valljuk be, emberek vagyunk. A kutyában pont az a jó, hogy megérzi a hangulatainkat, örömünket, bánatunkat. Nem tudom, mennyire kell kiegyensúlyozott és nagyon racionális embernek lenni ahhoz, hogy mindig azonos és megfelelő hangulatokat, jelzéseket tudjunk a kutya felé kommunikálni. Néha még a fizikai cselekvés, a szavak sem pontosan jutnak az ember eszébe, akkor mégis, a lelkiállapototokat hogy tudjátok szükség szerint módosítani, befolyásolni? Na ezért tűnik ez nekem varázslásnak...
2013. jan. 8. 14:01
 9/25 anonim ***** válasza:
100%

Felhoztad a mozgássérültek, vakok segítő kutyáit, rendben. Ilyen kutyának csak nagyon könnyen kezelhető, nyugodt, stabil egyedek valóak! Akik egy gyenge kezű gazda mögé is képesek lennének beállni és istenként néznek fel rá. Mert bizony vannak ilyen kutyák. Szigorúan szelektálják a segítő kutyákat, pont azért, hogy igazából a nevelésükkel ne kelljen bajlódni. És ezeket a kutyákat nem a gazdájuk képezi ki, hanem hozzá értő szakemberek! A terápiás kutyák mások. Valamit nagyon félreérthettél, ha azt gondolod, hogy a szellemi fogyatékosok a tulajdonosaik a terápiás kutyáknak. Nem, a terápiás kutyák gazdái szintén hozzáértő, már a kutyanevelésben igen járatos emberek. És még nekik is segítenek szervezetek, szakemberek.


Nincs semmi hókusz-pókusz, ez csak szimplán olyan, hogy leírni nem lehet egy büntetést. De ki lehet menni egy iskolába, meg lehet nézni, középfokon meg is tanítják neked, hogyan kell helyesen csinálni. Ez olyan, mint hogy csak könyvből nem tudsz megtanulni vezetni, de még akkor sem, ha látod kívülről, mások hogy csinálják. Ettől még nem mondja senki, hogy hókusz-pókusz lenne benne. :) Való igaz, a tükör módszeres ösztönkezelés nem olyan egyszerű, mint a filmekben látott földre szorítás, vagy hogy fogsz egy botot és alaposan elvered. Viszont sokkal hatásosabb! Többször mondta Gábor már, egy adott viselkedés megszüntetéséhez 3 büntetésnél többre nincs szükség. Már ha tudsz megfelelően büntetni.


Minden mást, az életmód programokat, a tanítást el lehet magyarázni írásban is, de a büntetést, kioldást, terápiát lehetetlen.

2013. jan. 8. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
100%

Bár nekem eddig a hagyományos módszerek nagyon beváltak (ezt a büntetéses kérdésemben ki is fejtettem), egy ilyen tükrös módszert most mégis "lenyúltam". :)

Bár túl nagy szükségünk nincs rá, mert elég jól "működünk" a kutyával, de mégis kipróbálom a kötődési tréninget. Egyszerűen csak mert logikus. Csak akkor eszik ha jót csinál. És mindezt a megfelelő helyzetekben alkalmazva. Érthető, tiszta, egyértelmű üzenet a kutyának. Ez nekem nagyon tetszik, és sok ismerősöm már végigcsinálta, mindenki dicsérte. Nekünk tegnap volt az első koplalós napunk. :)

2013. jan. 8. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!