Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Egy szuka kuvasz jellemének...

Egy szuka kuvasz jellemének nem "árt" az ivartalanítás?

Figyelt kérdés
Azt hallottam, hogy az ivartalanított kutyák viselkedése, nyugottabb, játékosabb. Én viszont pont azért választottam kuvaszt mert nagy terület őrzésére kell. Tehát nem egy barátságos, "mindenki kutyuskája"-t szeretnék, hanem jó magyar kuvaszt. De mivel kölyköket sem akarok, szeretném ivartalaníttatni. Esetleg akkor jobban járok ha az első tüzelés után teszem ezt meg?
2009. szept. 14. 09:08
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Én úgy tapasztalom, hogy az ivartalanítás alapjaiban nem változtatja meg egy kutya jellemét. Nekünk is szukánk van, golden retriever, nyolc hónapos múlt. Elég temperamentumos kutya, ugat, ha olyat lát, ami nem tetszik neki, csinálja a kamaszos hisztiket is, szemtelenkedik, feszegeti a határokat, stb. Szerintem ez a köztudatban lévő "nyugodtabb lesz a kutya" teória arra vonatkozik, hogy kimarad a tüzelés előtti ingerlékenység. Az ivartalanított szuka szerintem pont úgy viselkedik, ahogy azt akkor tenné, ha ivaros lenne, de nem lenne ivarzási időszakban.
2009. szept. 14. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Igaza van az előttem szólónak. Nemhiába ivartalanítják a profi örző-védő, a rendőr, katasztrófa kutyákat is. A jelleme nem változik, de nagyobb biztonsággal kezelhető lesz a kutya. (Pl. egy örző-védő nem hagyja ott az őrzendő területet és rohan el az első tüzelő szuka után)
2009. szept. 14. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
63%

NEM.

Semmelyik fajtának sem

2009. szept. 14. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
De akkor mért írják (majdnem) mindenhol azt hogy a kutya tovább marad kölyök, játékosabb marad stb.? Vagy ez csak akkor igaz ha ivarérés előtt csináltatom?
2009. szept. 14. 11:44
 5/9 anonim ***** válasza:
81%

Valamelyik kutya játékosabb marad, valamelyik nem. Ha szigorúan neveled, komoly kutya lesz, ha nem vagy következetes szeleburdi.

Nem az ivartalanításon, rajtad múlik.

Viszont hosszabb élete lesz az biztos.

2009. szept. 14. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

A "tovább marad kölyök, játékosabb" az azt jelenti, hogy éles helyzeted nem lesz annyi vele. Ha tüzelési idő van, mind a szuka, mind a kan kezelhetetlenebb lesz, nem fogad szót, elszalad, a tiltás ellenére mászik, ás, szökik, letépi a pórázt, verekszik, jobban akar dominálni.

Az ivartalanított kutya a "munkáját", örzés, vadászat, agility..stb, jobban végzi, hiszen nincsenek ilyen időszakokban hormontúltengései, amelyek ösztönösen felülírják a legtöbb tanult szabályt. Temészetesen ez is kutyafüggő, hiszen vannak olyan ivaros kanok, akik tüzelési időszakban is kezelhetőek és vannak szukák akiket nem visel meg a tüzelés. De nagy általánosságban "nyugodtabb" a kutya.

A betegségek megelőzéséről pedig még nem is beszéltem.

2009. szept. 14. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
61%
Nem árt.
2009. szept. 14. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Nekünk eddig 3 kuvaszunk volt, mind kan, de semmi ilyen "mellékhatást" nem érzékeltem, bár ennek a fajtának nem kenyere a feltétlen engedelmesség... Viszont egyik sem volt szökős, vad stb. pedig mind ivaros volt. Igaz hogy az egyik úgy halt meg, hogy autó ütötte el de szinte biztos vagyok benne hogy valaki direktből kiengedte, mert láttam hogy a kapu nyitva volt, és a kutya biztos hogy nem nyithatta ki, eléggé szorult a zár. És az akkori környékünkön (szüleimnél) nem annyira szeretik a kuvaszt de úgytűnik, mára már megbékéltek vele (ez az első kutyánkkal történt, aki akkor kb. fél éves lehetett, szüleimnek meg most van a negyedik kan kuvaszuk). Mindegy, végülis amúgy is akartam ivartalaníttatni, de lehet hogy így is megvárom az első tüzelést, még nem tudom.
2009. szept. 15. 09:14
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

hát szerintem várd meg az első tüzelést, és 1 éves kora után ivartalanisd, de akkor semmiképpen, még véletlenül se kapja el kan kutya!

a korai vemhesség nem tenne jót neki, és lelkileg is megviselné.

Az ivartalanitással nem veszti el a fajtajellegét, olyan lesz amilyennek lennie kell, ami a genetikájában benne van.

2009. szept. 15. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!