Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Túrázás kutyával?

Túrázás kutyával?

Figyelt kérdés

Ha egy túrázóknak kijelölt ösvényen, útvonalon sétálunk egy erdőben egy nemzeti parkban/természetvédelmi területen, ilyesmin, a kutyát el lehet engedni a pórázról, hogy szabadon bóklásszon körülöttünk, amennyiben 10-15 méternél nem megy messzebb, nem zavarja sem a vadállatokat (már ha vannak egyáltalán), sem a többi túrázót (akár kutyával, akár kisgyerekkel vannak), és stabilan behívható, vagy van erre valami törvényi/rendeleti szabályozás? Ha elengedem, van bármi esély rá, hogy egy túraútvonal mentén rálőnek, vagy belelép valami csapdába? Kistestű, fekete kutyusról van szó, aki séta közben jól látható, piros Julius K-9 hámot visel, tehát elvileg nem lehet vadállatnak vagy kóbor kutyának nézni, de nem szeretnék kockáztatni! Elsősorban most a Mecsek érdekel, de bármilyen magyarországi túraútvonalról, nemzeti parkról írhattok tapasztalatot, rendeletet, ...

Köszönöm!



2013. márc. 23. 10:46
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
49%
Póráz nélkül sehol nem szabad az biztos. Én láthatósági mellényt is szoktam rá tenni, de így is csak a réteken engedem el.
2013. márc. 23. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
89%

Mi is láthatósági mellényt teszünk a kutyánkra (gyártanak kutyáknak valót), de eszem ágában sincs pórázon tartani az erdőben, örülök, mikor látom milyen boldogan szaglászik, futkos.

Terrier, neki szinte sosem elég a mozgásból.


Tartsatok szabályszegőnek, de bizony nem bánnám, ha egyszer megfogna egy fácánt, sose ettem még, de állítólag isteni a levese :))

2013. márc. 23. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

én sok kutyást ismerek akik elengedik túrazás közben a kutyájukat, de 5-6 méternél nem engedik messzebb ersős részeken,na nem azért mert nem behívható csak egyszerűen jobb ha közelebb van,mert ha vadász vagy más túrázok látják hogy ott vagytok a kutyával az jó, de az a 10-15 m szerintem sok egy erdőbe!

mezőn nyílt terepen oké,de erdőbe én nem engedném 10-15 méterre el..

2013. márc. 23. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Mátyás97 ***** válasza:
100%
A póráz nélküli sétáltatást törvény védi! 30000-50000 Ft bírság... De hát "F*ck the police". Én még az utcán is elengedem. És ha van a kutyádon mellény, akkor szerintem nem lesz baja. De én oda nem vinném, ahol vannak vadászok, vagy vadállatok.Milyen kutya?:)
2013. márc. 23. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

mi elég gyakran túrázunk kutyával (majdnem minden héten).

a szabály elég egyértelmű: erdőben, nemzeti parkban, parkerdőben nem szabad őket elengedni, sőt van a környéken egy parkerdő, ahol még szájkosarat is megkövetelnek...

ehhez képest gyakorlatilag minden kutyás szabályt szeg (mi is) :) ha az alapvető illemet betartod (kutyasz@rt felszeded, ha elhaladtok mások mellett behívod/megkötöd, nem engeded más kutyához, vagy vadat hajtani és nem engeded 10-15m-nél messzebb) akkor nem valószínű, hogy bárki is beléd köt.

a népszerű turistaútvonalak közelében (főleg napos időben) nem szoktak lövöldözni a vadászok, ilyenkor tele van az erdő kirándulókkal, gyerekekkel (akikre ugye póráz sem kötelező :)) ezért nagyon veszélyes lenne.

ha csak a közeli erdőbe, vagy mezőre mentek, ahol a madár se jár, ott van rizikója a lövésnek.

mi turistautakon nem is szoktunk láthatóságit adni a kutyákra, csak sima hámot (a meredek részeken hagyom, hogy húzzanak :)), ha viszont igazi, "ősvadonban" járunk, akkor mindenképp van rajtuk láthatósági, és olyankor sokkal jobban figyelek is rájuk.

2013. márc. 23. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Láthatósági mellény, esetleg kolomp a nyakba - akkor ha lelövik, perelhetsz, mert a vadász nem foghatja rá, hogy kóbor kutyának nézte messziről. Mindenesetre szerintem vannak olyan vadászok, akik sportot űznek belőle, hogy kutyákat is kilőjenek :( a vadállatok vadászatát törvény szabályozza, hogy mikor mire szabad lőni, ugyanakkor ha egy kutyára ráfogja a vadász, hogy vadat kergetett, bármikor kilőheti, nincs tilalom. Szóval fő az óvatosság...
2013. márc. 23. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Ja még annyit, hogy lőttek már ki kutyát Budapest belterületén, a Normafánál, túrázók szeme láttára, és a vadásznak adtak igazat (aki még itt a gyakori kérdéseken is magyarázkodott...) szóval az, hogy sokan vannak ott, nem akadály bekik.
2013. márc. 23. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Szigorúan védett természeti területen nem szabad elengedni, magán területen (pl. szántóföld) a tulajdonos hozzáállásán múlik, hogy elzavar-e vagy sem. Amúgy általában külterületi közterületre az érvényes, amit Galyatetőn az egyik információs táblán fényképeztem:

[link]


Ettől függetlenül érdemes nagyon óvatosnak lenni, mert nem mindenki boldog, ha egy szűk erdei ösvényen előbb a 60 kilós kutyával találkozik és csak másodpercek múlva bukkan elő mögötte a gazdi. :) Szóval én inkább magam mögé parancsolom a kutyát a beláthatatlan terepen.

2013. márc. 23. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
köszi szépen mindenkinek!
2013. márc. 24. 08:20
 10/11 anonim ***** válasza:

azt elfelejtettem írni, hogy mi is főleg a Mecseket járjuk, (Égervölgy, Tubes, Misina, Égertető, Mandulás,Tripammer, Melegmány, Kőlyuk, Jakabhegy, tehát a népszerűbb útvonalak) és még sosem találkoztunk sem vadőrrel, sem vadásszal, pedig szoktunk menni hétköznapokon is. túrázóval, kirándulócsoportokkal, kutyásokkal viszont sokszor. általában a találkozáskor mindenki megfogja a kutyáját, de ahogy mi is, többen a továbbsétálás után el is engedi újra. vadat nem is nagyon látni ezeken a részeken, mivel szinte egész nap jönnek-mennek a hangos túrázók. (főleg most, hogy kinőtt a medvehagyma)

nem azt mondom, hogy tuti nincs vadász és nyugodtan engedd szabadjára, csak azt, hogy nekünk ezen a területen jó tapasztalataink vannak.

2013. márc. 24. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!